בגיליון: הצעירים המבטיחים | כך נראה הר החצובים בעבר

 

שורשים, עתיד, עתיד מבטיח

בירושלים העבר לא רק שייך לדפי היסטוריה אלא גם מקרין אל ההווה ואל העתיד. הפעם בחרנו לספר לכם מה היה ומה קרה בהר-חוצבים עוד לפני שהוא התפתח להיות פארק היי-טק מוביל בישראל. מעניין לראות שכבר אז היה חזון שלפיו פעלו ונוצרו גם קשיים רבים שדרשו מ"עובדי הר-חוצבים" חדשנות בפיתוח פתרונות על מנת להתגבר עליהם ולממש את חזונם. אותם "גנים" מאפיינים את עובדי הר-חוצבים עד היום. אז בחקלאות, היום בפיתוח תוכנה, תקשורת, רפואה, אנרגיה ועוד. וכשמתבוננים בחברות ובעובדים הצעירים אנו אופטימיים, אותן תכונות יסייעו לפרוץ דרך ולהצליח גם בעתיד.

יום ירושלים שמח!
ניסן ליבליין, מנהל
מִנהלת הר-חוצבים   


 

הצעירים המבטיחים של הר החוצבים

לרגל יום ירושלים, ביקשנו מחברות הר חוצבים לבחור את העובד הצעיר (עד גיל 35) המבטיח שלהן, אשר כבר בשלב זה הגיע להישגים משמעותיים ועתידו עוד לפניו. גילינו צעירים מעניינים ומבטיחים, חלקם הגדול החלו לעבוד בחברה עוד כסטודנטים, חלקם גברים וחלקם נשים. מה המשותף לכולם? אמביציה ורצון להצליח ולהצטיין. קבלו אותם:

 

איתי להט, אינטל
גיל: 30
השכלה: תואר ראשון במדעי המחשב,
בחברה: 4 שנים


תפקיד: ראש צוות בדיקות FW

פרויקט: פיתוח FW, קושחה או תוכנה המוטמעת ברכיב חומרה כלשהוא, עבור פתרונות אבטחת מידע – FW for Embedded Security solution.

סיבות לבחירה: "איתי הינו מהנדס מוכשר וכריזמטי אשר מגלם את ערכי אינטל ומיישם אותם בעבודתו בצורה סוחפת, אנשים מכל הדרגות מעריכים את דעותיו ורואים אותו כמוביל וחבר כאחד".

ורה אברונין, אומריקס J&J
גיל: 29
השכלה: תואר ראשון בביולוגיה, האוניברסיטה הפתוחה
בחברה: 7 שנים


תפקיד: אחראית תחום הסמכות והדרכות במחלקת הייצור באומריקס ירושלים

פרויקט: פיתוח ושיפור תהליך ההדרכות בייצור- יצרה חבילות הסמכה שעוזרות לטכנאים ותיקים וחדשים ללמוד ולהעשיר את הידע שלהם ולהבטיח תהליך הסמכה יעיל תקין ומיטבי.

סיבות לבחירה: "ורה קודמה בעיקר בגלל הניסיון שצברה והמאמץ שהשקיעה בעבודה לאורך השנים. במשך כל תקופת העבודה של ורה בחברה, היא לקחה חלק בתהליכים המקצועיים. מדובר בעובדת בעלת אמביציה אישית גדולה ויכולת השקעה רבה. לאורך שנות עבודתה בחברה השקיעה רבות בצבירת ידע מקצועי על התהליכים הארגוניים תוך שהיא עמלה רבות לפתח מיומנויות מקצועיות ואישיות חדשות. במקביל ובחרה להשקיע בלימודים אקדמיים בהצלחה רבה וללא פגיעה בביצועיה האישיים. ורה מהווה דוגמא אישית ליכולת להגיע להישגים ולפיתוח אישי ומקצועי כאחד, ולכך שכאשר קיימים הרצון והמוטיבציה לדברים - השמיים הם הגבול".

מיטל שחר לרנר, אי.וי.אקס ישראל
גיל: 34
השכלה: תואר ראשון בהנדסת חומרים מתקדמים מהמכללה להנדסה בירושלים, תואר שני במנהל עסקים מהאוניברסיטה הפתוחה
בחברה: 12 שנים


תפקיד: מנהלת החדר הצהוב

פרויקט: פרויקטים רבים בתחום הפיתוח, אופטימיזציה של תהליכים ושיטות עבודה בחדר הנקי וכן הוזלת עלויות.

סיבות לבחירה: "מיטל התבלטה כבר כסטודנטית בטיב עבודתה, ביכולות, ובמסירות שגילתה. עם קבלתה את התואר הוחלט להציע לה להמשיך לעבוד במפעל כמהנדסת ליטוגרפיה במחלקת הנדסה. לפני כשנה וחצי קיבלה מיטל את ניהול החדר הנקי. כמהנדסת מהתחום מיטל בעלת ידע נרחב בתהליכים רבים בחדר ובפיתוח טכנולוגיות. מיטל הובילה שינויים רבים בחדר הנקי, בתחום התפעולי, בתחום הארגוני ואף מבחינה חברתית. בחרנו להציג את מיטל בזכות מוסר העבודה הגבוה, המקצועיות, השקדנות והמסירות לעבודה ולעובדים, ובזכות תרומתה הרבה להשגת מטרות הארגון". 

אופיר שפירא, ברייטסורס אנרג'י
גיל: 29
השכלה: BSc בהנדסת מחשבים, האוניברסיטה העברית
בחברה: 3 שנים וחצי


תפקיד: מהנדס תוכנה. נמצא בתפקיד שלוש שנים וחצי, מאז שנקלט לחברה. הוא התחיל לעבוד בה עוד בהיותו סטודנט.

פרויקט: אחד מהמפתחים הראשיים של פרויקט בתחום הסייבר שמאפשר הגנה על מתקני תשתית קריטיים, תחנות כוח ומים.

סיבות לבחירה: "אופיר הצטרף לברייטסורס בתור סטודנט ומהיום הראשון ביצע משימות בלב העשייה של החברה. התפקיד שלו כולל לימוד של מגוון נושאים פרוייקטליים וטכנולוגיים שלא נלמדים באוניברסיטה, ואופיר הפגין מצוינות בלימוד של כלל הנושאים הנדרשים למילוי תפקידו על הצד הטוב ביותר. כחלק מעבודתו נסע אופיר לבצע משימות באתר לקוח מרכזי של החברה בחו"ל, וגם משימה זו התבצעה בצורה מקצועית לשביעות רצון גבוהה של כל הצדדים. במהרה הפך אופיר לעובד מצטיין במשרה מלאה בחברה, והמשיך בדרכו כשהצטרף למיזם חדשני שמיטב העובדים של החברה עוסקים בו, שכולל אתגרים אישיים וטכנולוגיים רבים. אופיר פיתח כמעט לבדו מערכת שלמה שמספר רב של לקוחות מרוצים מאוד מתפקודה, ומהווה נכס קריטי להמשך קידום המיזם. במסגרת תפקידו מוטלת על אופיר אחריות של תמיכה ישירה בלקוחות, ולא נתקלנו עדיין במצב שבו לקוח לא היה שבע רצון".

דבורה הירש, Nowforce

גיל: 24

השכלה: לימודים לתואר ראשון באוניברסיטה הפתוחה במגמת מדעי המחשב, לימודי הנדסאות תוכנה במכללת "מעלות", תעודה מלאה מטעם מה"ט, וכן לימודי הסמכה למורה בכיר להוראה ולהוראת מחשבים.


 

בחברה: שנתיים וחצי

תפקיד: מהנדסת תוכנה

סיבות לבחירה: "דבורה עובדת בחברה כמעט שלוש שנים והגיעה אליה עם מעט מאוד ניסיון קודם. היא הוכיחה יכולת לימוד עצמי מרשימה, ונכנסה לטכנולוגיות חדשות במהירות. כיום דבורה עובדת על המערכת העיקרית בחברה תוך השלמת לימודי תואר ראשון במדעי המחשב. יש לדבורה יכולת מצוינת לפתור בעיות ולפתח מודולים מורכבים על הצד הטוב ביותר. אנו רואים בדבורה נכס לחברה, שתדע לגדול עם החברה, להגיע להישגים ולהוביל תחומים שונים מבחינת מוצר וטכנולוגיה. הרצון שלה ללמוד טכנולוגיות חדשות ולהתפתח יאפשר לה בעתיד להישאר מעודכנת ולעמוד בקצב השינוי המהיר הדרוש כדי להתאים את מוצרי החברה לשינויים החלים בשוק. דבורה הינה מפתחת צעירה שהוכיחה מעל לכל ספק מקצועיות גבוהה ויכולות מרשימות, ואנו בטוחים שצפוי לה עתיד מזהיר בחברה".

בקרת מציאות


 

איך חשבנו שנצביע בבחירות?

בסקר שערכנו לפני 8 חודשים, שאלנו את עובדי הר חוצבים לגבי התחזיות שלהם בתחום הפוליטיקה. להלן התשובות שקיבלנו - את המציאות אתם מכירים: 

 

- 70% מהנשאלים לא חשבו שהלחימה בקיץ האחרון תשפיע על הבחירות

- 21% סברו שצפויות לנו בחירות בהמלך השנה הקרובה.

- 26% טענו כי יצביעו לפי שיקולים ביטחוניים.

- 49% תכננו להצביע לפי שיקולים כלכליים-חברתיים.
customer satisfaction questionnaire showing marketing or business concept - stock photo

 

 מה היה בהר חוצבים לפני הבניינים? 
מסתבר שהר חוצבים היה מקור לקידמה עוד בימיה הראשונים של מדינת ישראל. מפעל ראשון מסוגו לטיהור מי שפכים לצרכי חקלאות, שזכה לעידודו של דוד בן גוריון, פעל בהר חוצבים עוד בשנות ה-50 של המאה הקודמתכולם רגילים לחשוב שבהר חוצבים לא היה קיים דבר לפני שנת 1967, שנת שחרור ירושלים. הוא היה פשוט הר שחיכה שמשהו יקרה עליו. הרי תהליך פיתוח פארק ההיי-טק על ההר כפי שאנו מכירים אותו היום החל רק בתחילת שנות ה-70 של המאה הקודמת.


אבל מתברר שכן קרו דברים באזור ההר גם לפני מלחמת ששת הימים. בתחילת שנות ה-50 של המאה הקודמת (1952-1960) הוקמה על שטח של כ-1,200 דונם חוות מטעים שהשתרעה מהר חוצבים במזרח ועד מוצא ומבשרת ציון ממערב. החוות נקראת כיום חוות טור-סיני – חוות נופש אורגנית בעמק הארזים.


החווה הוקמה על ידי משפחות טורצ'ינר מארה"ב וטור-סיני מישראל וגידלו בה "מכל טוב הארץ" - דובדבנים, אפרסקים ונקטרינות, ענבים, משמשים, שזיפים, תפוחים ועוד.לצורך כך, ביצעו הכשרת קרקע טרשית ומסולעת, פרצו את הדרכים ושבילי הגישה בעמק והקימו בהר חוצבים מפעל לטיהור מי שפכים ראשון מסוגו בארץ באותם ימים, שנודע בשם "מפכים".

לחברת "מקורות", אשר סיפקה את מי השתייה לתושבי ירושלים, לא היו מספיק מים להשקיית המטעים ולכן, בראשית שנות ה-60 כשגברה מצוקת המים בארץ, נאלצה המשפחה להקים על הר חוצבים את מפעל המים "מפכים", שטיהר מי ביוב ועשה בהם שימוש חוזר בחקלאות.מי הביוב מהשכונות הצפוניות של ירושלים (מאה שערים, בית ישראל, בוכרים וסנהדריה) אשר זרמו עד אז מזרחה לממלכת ירדן דרך נחל קדרון, הופנו לבריכות טיהור שנבנו על "הר חוצבים" (רק מפעל "טבע" היה קיים אז), וממנו זרמו המים המטוהרים בגרביטציה (בכוח הכבידה) והישקו את הגידולים החקלאיים בעמק – מאזור הר חוצבים במזרח ועד מוצא ובית זית במערב.

הפרויקט זכה לאהדה ולעידוד של ראשי הממשלות דוד בן-גוריון ומשה שרת וכן שר האוצר לוי אשכול ושר החקלאות משה דיין, אשר אף נטל חלק פעיל בנטיעות הראשונות בעמק.בשיא פריחתו של העמק, מצאו בו את פרנסתם יותר מ – 200 משפחות של ירושלמים ותיקים, עולים חדשים שהגיעו מכורדיסטן ומצפון אפריקה (והקימו אז את מעוז-ציון ומבשרת ירושלים) וביחד עם ערבים (גברים ונשים) מהכפרים הסמוכים.

מרבית החקלאות בעמק ננטשה ונותרה רק חוות הנופש האורגנית של משפחת טור-סיני שבה מתקיימים כנסים וימי עיון לחברות וארגונים וכן אירועים משפחתיים בטבע, בצד יחידות נופש.


 


 

עריכה: גליה היפש

הפקה: פורטיסימו סמארט מדיה 

מנהל: ניסן ליבליין 

כל הזכויות שמורות למִנהלת הר-החוצבים
(ע"ר 580224996) 


 

 ידיעות המתחם

 כתבו עלינו
מכון קולר באוניברסיטת תל אביב (Coller Institute of Venture) פרסם מחקר המשווה בין תפקודם של פארקי היי-טק ברחבי העולם. בין השאר מוזכר שם פארק ההיי-טק הר-חוצבים כפארק תעשייתי שגדל באופן טבעי ולא תוכנן מראש לפרטים, אך הדבר לא פגע כלל בהצלחתו ובשגשוגו. המחקר מנתח את הגורמים המשפיעים על הצלחתם של פארקים תעשייתיים ברחבי העולם. 
לכתבה ולהורדת המחקר המלא

  ביקור משלחת משאנגחאי, סין
משלחת משאנגחאי נחתה בהר חוצבים. המשלחת, אשר כללה אנשי ממשל, אקדמיה ותעשייה התעניינה בפארק ההיי-טק הר-חוצבים, אופן ניהולו והחברות אשר יושבות בו. ניסן ליבליין, מנהל מִנהלת הר-חוצבים סקר את חשיבותו והתפתחותו של הר-חוצבים המרכז תעשייה ותעסוקה טכנולוגי, את יתרונותיו והאתגרים איתם מתמודדים.

 טרם פרסמת?

לוח מודעות ותיאום נסיעות משותפות (Car Pooling) זמינים לשירותכם באתר הר-חוצבים - הכניסה לעובדי הקריה דרך "האזור האישי"

 קו חדש: 102
אחרי מגעים רבים עם משרד התחבורה, שיפור משמעותי בתחבורה הציבורית לתושבי אזור ת"א ומודיעין. קו 102 יוצא בבקרים מה"חנה וסע" במחלף שפירים, אוסף במצפה מודיעין (כביש 443) ומגיע לפארק ההיי-טק הר-חוצבים. מסלול חזור בשעות הערב. אנו נמשיך לפעול לתח"צ שתהווה חלופה אמיתית לנסיעה לעבודה ברכב. פרטים נוספים בקובץ המקושר

 פקוק בכניסה?
מִנהלת הר-חוצבים יחד עם הרל"י שכרה מהנדס תנועה אשר יערוך בדיקה מקיפה של הסדרי התנועה והחניה בהר-חוצבים ויציע פתרונות. נעדכן.

 היערכות לשעת חירום
מִנהלת הר-חוצבים, בשת"פ עם מנהל הרובע והאגף לחירום וביטחון בעיריית ירושלים, פיקוד העורף ומד"א, מארגנת הקמת צוות סע"ר (סיוע עצמי ראשוני). הקורס יכשיר עובדי חברות בפארק ההיי-טק הר-חוצבים, בין היתר למתן מענה מעשי ראשוני במקרה של רעידת אדמה, החייאה בסיסית, טיפול ראשוני בפצעים שונים וחילוץ לכודים מתחת להריסות באמצעות כלי עבודה ידניים. לפרטים והרשמה hotzvim@hotzvim.org.il


(מקור תמונה: http://haifahaifa.co.il)

 קשרי קהילה
בחודש הקרוב יתקיים מפגש של מנהלי קשרי קהילה בקרב חברות הר-חוצבים. הפעם, מטרת המפגש תהיה לבחון קידום פרויקט משותף למס' חברות למען הקהילה. בהצלחה!


 

חוצבים בהר - ידיעות עסקיות  

אינטל, סיסקו ודויטשה טלקום פותחות בתוכנית חדשה לטיפוח חברות סטארט אפ ישראליות ואירופאיות 

תוכנית Challenge Up! שואפת לסייע לחברות צעירות בתחום האינטרנט של הדברים מישראל ואירופה להגיע מהר יותר לשוק באמצעות ייעוץ, נטוורקינג ופרויקטים משותפים. החברות בתוכנית יעברו שבוע האצה (Acceleration Week) שיתקיים בין 22 ל-26 ביוני 2015 בחסות Business Challenge Europe של אינטל, EIR של סיסקו ו-hub:raum של דויטשה טלקום.

(חדשות החברה)

 

טבע משלימה את רכישת Auspex Pharmaceuticals

 

טבע תעשיות פרמצבטיות בע"מ הודיעה כי רכישת Auspex Pharmaceuticals, Inc) ASPX) הושלמה בהצלחה באמצעות על ידי הצעת הרכש לרכישת כל מניותיה של Auspex תמורת 101.00 דולר למניה במזומן, בסך כולל של כ-3.2 מיליארד דולר בשווי פעילות וכ-3.5 מיליארד דולר בשווי הון מניות. העסקה צפויה לתרום לצמיחת הרווח וההכנסות של טבע ולחזק את תחום הליבה טבע בטיפול במערכת העצבים המרכזית (CNS).
(חדשות החברה)

 

מלם מערכות זכתה במכרז להקמת מערכת לניהול ידע עבור רשות האכיפה והגבייה במשרד המשפטים
מלם מערכות, מקבוצת מלם תים, זכתה במכרז של רשות האכיפה והגבייה במשרד המשפטים, להקמת מערכת לניהול ושיתוף ידע. היקף העסקה מוערך במאות אלפי ש"ח.
במסגרת העסקה, תקים חטיבת הפרויקטים במלם מערכות בניהולו של עופר בן דוד מערכת לניהול ושיתוף ידע למערכות תומכות שיחה ולמערכות שירות עצמי. המערכת תשמש לכל הממשקים שבהם הרשות מתקשרת עם האזרחים – ממשק טלפוני, פרונטלי ושירות עצמי – תוך שימוש ביכולות הנגשת תוכן מהמתקדמות שקיימות בתחום. המערכת תשמש את עובדי רשות האכיפה ואלפי אזרחים הבאים עמה במגע.
(חדשות החברה)

 

מובילאיי היכתה את התחזיות והרוויחה 18 מיליון דולר ברבעון הראשון של 2015

גידול בהיקף הפעילות וביקושים גבוהים למוצריה סייעו לחברת טכנולוגיות בטיחות הרכב מוביליאיי הישראלית לפרסם תוצאות חזקות לרבעון הראשון של 2015. מובילאיי המנוהלת ע"י שני מייסדיה פרופ' אמנון שעשוע וזיו אבירם, היכתה את התחזיות של האנליסטים בוול סטריט, כשהציגה ברבעון הראשון צמיחה של כ-28% בהכנסות לעומת הרבעון המקביל ב-2014 לכ-45.6 מיליון דולר.
הרווח הנקי המתואם של מובילאיי הסתכם ברבעון הראשון ב-18.2 מיליון דולר – גידול של כ-44.4% לעומת הרבעון המקביל. זאת לעומת התחזיות של האנליסטים כי החברה תסיים את הרבעון החולף עם הכנסות של 44.2 מיליון דולר ורווח נקי של 17.9 מיליון דולר.
(אתר TheMarker)

 

Malam Team אבטחה נוספת: קספרסקי משיקה עדכון לפתרון ההגנה העסקי שלה

התחכום הגובר והולך של ההאקרים גורם לכאב ראש גדול לארגונים שצריכים להתגונן מפניהם, לא רק בתוך הארגון עצמו אלא גם במכשירים הניידים של עובדי הארגון. מעבדת קספרסקי הכריזה על Service Pack 1) SP1) לפתרון Kaspersky Endpoint Security for Business. בנוסף לאבטחה עדיפה, בגרסתה החדשה הפלטפורמה הגמישה של החברה היא כעת קלה יותר להפעלה ולניהול, ומציעה יותר יכולות מתקדמות לניהול כל המכשירים המקושרים לרשת הארגונית, עם השפעה מינימלית על הביצועים שלהם.
(אתר SECi)

 אינטל הכריזה על מחשב העל החזק בעולם

אינטל תספק למשרד האנרגיה של ארה"ב את מחשב העל החזק ביותר בעולם – "אורורה" (Aurora). המערכת, שנבנית בשיתוף עם יצרנית מחשבי-העל קריי (Cray), תימסר לממשל האמריקני בשנת 2018.
מחשב-העל החדש יציע ביצועי שיא של 180 פטה (מיליון ג'יגה)-פלופס (FLOPS), יחידת מידה לעוצמתם של מחשבים העוסקים בעיבודים עתירי חישוב, ובפרט עיבודים מדעיים, שבהם נעשה שימוש נרחב בפקודות נקודה צפה. אלו ביצועים גבוהים פי חמישה ויותר מהמחשב החזק ביותר הפועל כיום.

(חדשות החברה)

Radware’s Attack Mitigation System Selected by Leading CDN Provider

Limelight Networks protects its content delivery network clients with Radware’s cyber-attack detection and mitigation technologies

Radware® (NASDAQ: RDWR), a leading provider of cyber security and application delivery solutions ensuring optimal service level for applications in virtual, cloud and software defined data centers, announces that Limelight Networks, a leading content delivery network (CDN) provider is using Radware’s Attack Mitigation System technology for its DDoS Attack Interceptor

(Company News)