לאתר עיר עמים לחץ/י כאן
 

שלום חברים

בואו נדבר לרגע על החיים, על איך חיים בעיר הזו. נניח לשעה זו את המחלוקות על ריבונות ונצח ונדבר לרגע על הרגע הזה שבו עוד ניתן להחזיר את הדברים למסלול השפוי למחצה שלהם ולשמור בחירוק שיניים על היש השברירי, החסר, הבעייתי, שהיה לנו כאן עד לפני כמה ימים ושאולי, קשה להאמין, אנחנו עלולים עוד להתגעגע אליו כאל אי נכסף של נורמליות בדוחק שאבדה לנו לימים רבים.   

בואו לא נטעה. גם אם בעוד שבוע, שבועיים, חודש, שנה, יוסרו הבטונדות שחוסמות עכשיו את הכניסות והיציאות של השכונות הפלסטיניות  ומפרידות בינן לבין שכניהם היהודיים ובינן ובין העיר שהיא ביתן היחיד, לא נוכל כבר למחוק את הזיכרון הצורב של  מחיצות הבטון שהקמנו בינינו לבינם ושהפכו את ביתם בלב העיר לגטאות מוקצים ומסוגרים. החומות האלה כבר הקימו גדרות בלתי נראות של שנאה וימשיכו לחיות בינינו כתרעלה ממארת. ובמקום שהקמנו חומות, נצטרך להקים חומות גבוהות יותר ועוד יותר גבוהות. הרי כבר לפני עשור הקמנו גדר והפכנו שמונה שכונות פלסטיניות ירושלמיות למכלאות של השפלה ועוני ואת תושביהן לעקורים בעירם, ועכשיו אנחנו מקימים גדר בין הגדר לגדר ובינן לגדרות הבאות,  וסופנו שנדע רק עוד ועוד פחד.  

אכן אנו מבוהלים עד העצם, מי לא? מי לא מבוהל היום בעיר הזו שרחובותיה הפכו מלכודות פחד לא רק ליהודים אלא לכל מי שמתהלך בהם, נוסע ומסיע, קונה ומוכר, מבקש ונותן שירות. והרי כבר יובל שנים אנו מעורבים זה בזה וגורלנו קשור זה בזה, ובלעדיהם ישותקו החיים בעיר, מניקיון ותחבורה ועד שירותי הצלה וחדרי ניתוח. ואיתם אנו תלויים זה בזה במאזן אימה של שפיות מחושקת כי הטירוף אורב כל הזמן מעבר לפינה.

וכפי שהראו הימים האחרונים את העיר הזו אפשר להצית ברגע ודי בשני ילדים מהשכונות המוקפות בחומה מסוגרת כבר עשר שנים. כי הרי השנאה והייאוש יפרצו כל גדר, ובעיר הזו תמיד יימצאו פירומנים הנושאים את שמו של אללה כמו את שמו של אלוהי צבאות ישראל. ורק בחדרי הטראומה כולנו חוזרים להיות בניו ובנותיו של אלוהי הרחמים הנתונים בידיהם הסובלניות של עומַר ועומֶר, דוד ודאוד יוּסף ויוֹסף אמירה ועמירה.  

ובל נטעה את עצמנו. זו לא חלוקת העיר ואין כאן מתווה נסתר להסדר אפשרי שנכפה עלינו שלא מדעת. זוהי הפרדה חד צדדית שמבתרת ומרסקת את המרחב הפלסטיני ללא כל התחשבות בחיי היומיום או בפשרה אפשרית עתידית. זהו סיוט שהופך את עירינו כולה לבית כלא אחד גדול שבו כולנו סוהרים או אסירים, כולאים וכלואים, והשליטה רק מתהדקת והולכת ואנו נבדלים אלה מאלה רק בחופש התנועה היחסי שבין גדר לגדר.  ולא ירחק היום שבו נסגור גם את רחובותינו ואחר כך את בתינו ולאן שנביט נראה רק גדרות וחומות ושנאה וייאוש ועיר שהתרסקה לרסיסים.

ויום אחד נתעורר כאובים ומוטרפים באמצע הסיוט הזה ונשאל את עצמנו האם לא ניתן היה אחרת? איך גם בתוך האימה והפחד לא ניסינו לחשוק שיניים ולחפש את הדרכים להרגיע לפשר ולהידבר, איך נתנו לטירוף הזה לטרוף את עתיד כולנו? היכן היו שירותי הרווחה, והמחנכים ומנהלי בתי הספר והמנהיגות הקהילתית, ואנשי הציבור, והרבנים והקאדים, ופרנסי העיר שחובתם המקצועית והציבורית בשעה זו לראות אל מעבר לרגע ואל מעבר לפחד? עדין אפשר לעצור את הטירוף הזה. עדין אפשר לדבר ולהידבר, עדין אפשר עם הרבה איפוק וסובלנות הדדית להחזיר את השפיות היחסית לעיר, לעת הזו. עדין אפשר לקוות שאם נגבר על הסיוט הזה אפשר יהיה לאט ובהבנה ותוך התגברות על מכשולים וקשיים רבים לבנות לה עתיד אחר של שוויון מדיני ואזרחי מלא בגבולות מוסכמים בעיר פתוחה.    

יהודית אופנהיימר, מנכ"לית עיר עמים

 עדכונים מעיר עמים 

 

'עטרת כהנים' בבטן אל הווא שבסילואן 

בחצי שנה האחרונה פועלת עמותת 'עטרת כהנים' להעמיק את אחיזתה בבטן אל הווא שבסילואן, ובמהלכה שילשה את מספר הבתים שהיא מחזיקה בשכונה. השבוע הוטל עוצר על השכונה ושתי משפחות נוספות פונו (הבתים האדומים במפה שלמעלה). 

עמותות המתנחלים פועלות לייהד את השכונות הפלסטיניות במזרח העיר כחלק ממדיניות ממשלתית  במטרה לסכל הסדר מדיני עתידי. 

השבוע פירסמנו בעמוד הפייסבוק שלנו סרטון המציג את הקשר ההדוק בין עמותות המתנחלים לממשלה, כשאת סיור העבודה הראשון שלו במזרח העיר בחר השר לבטחון פנים, גלעד ארדן, לערוך דווקא עם יו"ר 'עטרת כהנים', מתי דן, בשכונה.

 

לצפייה בסרטון בעמוד הפייסבוק שלנו לחצו כאן

הר הבית/ חראם אל שריף והסטטוס קוו

בניסיון להוריד את עוצמת האירועים בעיר, באיחור של שבועות, הורה ראש הממשלה לשריו שלא לעלות להר הבית והתחייב לסטטוס קוו במתחם כפי שהצענו בנייר העמדה שלנו 'כיצד להוציא את ירושלים ממעגל האלימות הנוכחי', שפורסם ערב החגים.

 

בסרטון של 'סיבוב השערים' משבוע שעבר שפרסמנו בעמוד הפייסבוק שלנו, ניתן לראות כיצד גם בימים אלה ממשיכים שרים בממשלתו של נתניהו להתגרות ולקחת חלק בפעילויות שכל כולן קריאת תיגר על האיסלאם, מעמדו של הר הבית והסטטוס קוו. 

 

לצפייה בסרטון בעמוד הפייסבוק שלנו לחצו כאן 

 

סיפורים חדשים ב '37% - סיפורים מירושלים המזרחית'

 

התקנתי מצלמות כדי להגן עלינו/ זוהיר רג'בי 

אני חבר בוועד שכונת בטן אלהווא לצד ארבעים חברים נוספים. אנחנו דואגים לענייני השכונה ומעבירים את התמונה לגופים האחראים, מנהלים את הקשר עם עורכי הדין והעיתונאים. בכל בית בשכונה מאז 1987 היה לפחות עצור אחד, ובסך הכל נפלו חמישה חללים. היום, בניגוד לעבר, המתנחלים פועלים בפומבי. הם מביאים אנשים לקנות נכסים, מגלגלים את הנכסים מיד ליד עד שבסוף הם מעבירים אותם לידיהם. ממשלת ישראל עומדת מאחוריהם והם סומכים על כך. כמובן שיש גם אצלנו אנשים חלשים, וכשהמתנחלים משכנעים אותם שהם ישתלטו בסופו של דבר על הבית, חלקם נכנעים. עד כה הם השתלטו על הבניין של סרחאן, על חלק מביתו של אבו נאב, על בניין יונתן וכן על בניין אלעסל

לסיפור המלא לחצו כאן 

בכל פינה של הר הזיתים יש סיפור/ חתאם כוויס

בשעות הפנאי אני משחק שחמט כאן, בגן השייך למנזר. בהר הזיתים יש מועדון שהיה בו בעבר חוג לשחמט. אבל כדי שתהפוך לשחקן שחמט, אתה צריך זמן, ראש ללא דאגות ושקט נפשי. ומאז אוקטובר 2000 החוג הפסיק לתפקד, כי לאנשים יש יותר מדי דאגות ואין להם זמן לתחביבים.

באחד הביקורים של בבית ספר בא-טור המורה התלוננה על מכירת ממתקים לילדים בתוך כתלי המקום. עניתי לה, תסתכלי על הקירות לפני שאת מתייחסת לממתקים - כשלילדים אין מקום לפרוק בו את האנרגיה שלהם, בסוף הם מוציאים אותה על הקירות ועל החיילים בדרכם חזרה הביתה. אין כאן גני שעשועים ומרחבים שאליהם הם יכולים ללכת.

לסיפור המלא לחצו כאן 

 

 

עיר עמים בתקשורת

לטור של תחקירן עיר עמים, אביב טטרסקי, ב'וואלה' על הסגר שהוטל על השכונות הפלסטיניות - לחצו כאן

לראיון עם מנכ"לית עיר עמים יהודית אופנהיימר ברשת ב' אצל יעקב אחימאיר לחצו כאן

 

סיורים קרובים

עמותת עיר עמים מזמינה את הציבור לסיורים להכרת הסוגיות המדיניות והאנושיות של ירושלים כלב לבו של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסיורים מזמנים מבט כן ונוקב על ירושלים, תוך סקירה וניתוח של המציאות המורכבת בעיר.

לאור האירועים הסיורים אינם נכנסים לשכונות הפלסטיניות. ההשתתפות בהם מותנית בהרשמה מראש ואינה כרוכה בתשלום. 

 

 יום שישי  13 נובמבר   9:30-13:30 מבוא לעיר דו לאומית, סיור בצפון ירושלים 

 יום שישי  20 נובמבר  9:30-13:30 בין עיר מאוחדת למדיניות מפרידה 

 

תמכו בפעילות עיר עמים

עיר עמים פועלת במטרה לעורר דיון ציבורי מושכל בסוגיות הפוליטיות של ירושלים ובמטרה למנוע פגיעה מתמשכת בתושבי העיר ולקדם את התנאים לעתיד מדיני מוסכם. אנו פונים לקהל הישראלי באמצעות סיורים, הרצאות, מאמרים בעיתונות, פעילות ברשתות החברתיות, קמפיינים תקשורתיים ועוד.

עזרו לנו להמשיך להגיע לקהל הרחב על ידי תרומה. תרומות יתקבלו בתודה. לתרומה, לחצו כאן.

בברכה, צוות עיר עמים. 

 

 לעדכונים יומיים, עקבו אחרינו בפייסבוק