לאתר עיר עמים לחץ/י כאן

שלום חברים

ידיעון חודש יוני מבשר את הקיץ, ואיתו קשה להתעלם מהקיץ האלים דאשתקד. אנו מזמינים אתכם למספר סיורים שיתקיימו בשבועות הקרובים, כדי להעמיק מבט על המדיניות הישראלית ועל המציאות הפלסטינית במזרח ירושלים, שהיו הרקע לתחושות ולאירועים  בשנה החולפת. הרחבה בסוף הידיעון

להלן עדכונים על פעילותנו בשבועות האחרונים.

 

מתחם קדם

ניצחון שלנו ושל תושבי סילואן, עמק שווה, של המתנגדים הציבוריים, ועמותת האדריכלים בעררים נגד תכנית מתחם קדם.

ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ובניה קבעה כי מתחם קדם, הפרויקט המגלומני של עמותת אלע"ד בסילוואן אל מול החומות יצומצם בחצי. לצד הכישלון של אלע"ד באישור המבנה במתכונתו המקורית, החלטת הוועדה חושפת גם את היגררותן של רשויות המדינה אחר הפרויקט. בהתייחס לראש עיריית ירושלים שהטיל את מלוא כובד משקלו לטובת אישור התכנית, כתבה הוועדה שמילוי הצרכים התיירותיים שראש העירייה חפץ בהם אינו יכול להתממש במבנה ענק בגן לאומי ובסמוך לחומות העיר העתיקה.

הנצחון הוא חלקי, כי הוועדה לא פסלה לחלוטין את התכנית ובעצם מאפשרת לאלע"ד להקים ולתפעל מתחם נוסף בשכונת סילוואן. התכנית הוחזרה לטיפול הוועדה המחוזית, אנחנו נפעל ונעקוב בהתאם להתפתחויות.

לתקציר ההחלטה לחצו כאן

להחלטה המלאה לחצו

 

מצעד הדגלים ויום ירושלים

בחודש שעבר עדכנו אתכם על העתירה המשותפת שהגשנו יחד עם פורום "תג מאיר" נגד מעבר  מצעד הדגלים ברובע המוסלמי. בית המשפט העליון אמנם לא קיבל את העתירה ואיפשר לצועדים לעבור ברובע המוסלמי גם השנה, אך בדיון בעתירה אמר בית המשפט לראשונה דברים ברורים ונחרצים נגד אכיפתה הרופפת של המשטרה את החוק בכל הנוגע לגזענות נגד פלסטינים.

לאור הסרטונים שהצגנו בבית המשפט,  המתעדים את הקריאות הגזעניות של המפגינים במהלך המצעד ואת התגובה האנמית של המשטרה, ולאחר ששמע את נתוני הפרקליטות לפיהם לא הוגשו כתבי אישום נגד מי מהמפגינים, תקף השופט אליקים רובינשטיין את זרועות האכיפה בצורה חריפה, והינחה את המשטרה והפרקליטות: "מוות לערבים - מאחורי הסורגים".

 גם השנה תיעדו מתנדבים שלנו את המצעד. גם השנה היו במצעד קריאות קשות, ובימים אלה אנו מוסיפים לבחון את החומרים המצולמים, ובוחנים את המשך פעילותנו, בשיתוף פורום תג מאיר, בכל הקשור למצעד בשנה הבאה.

 בתמונה: מצעד הדגלים 2015 - לצפייה בסרטון המתעד חלקים מהקריאות הגזעניות במצעד לחצו על התמונה

 

לטור של יהודית אופנהיימר , מנכ"לית עיר עמים בפייסבוק שלנו ימים ספורים לאחר המצעד  לחצו כאן 

 

סיורים קרובים

לפני כשנה נחטפו ונרצחו שלושת הנערים הישראלים גיל עד מיכאל שער, נפתלי יעקב פרנקל ואיל יפרח, ונרצח הנער מוחמד אבו ח'דיר משועפט. לאחר רצח אבו ח'דיר החלו בירושלים מה שכונה בתקשורת ובשיח הציבורי "אירועי הקיץ".

רצח הנער אבו ח'דיר הציף ברחוב הפלסטיני את תחושות הניכור והאפליה המתמשכות, והובילו למחאה והפגנות רבות ברחוב הפלסטיני.   

בשבועות הקרובים נערוך סיורים כדי להבין בצורה מעמיקה את הרקע לאירועים במבט כן ונוקב על ירושלים, תוך סקירה וניתוח של המציאות המורכבת בעיר. 

הסיור עובר בנקודות תצפית ובשכונות ישראליות ופלסטיניות במזרח ירושלים. ההדרכה דנה במכלול סוגיות מכריעות ביחס לחיים בעיר ולעתידה המדיני: מכשול ההפרדה, היחסים בין השלטון לבין האוכלוסיה הפלסטינית, בניה ופיתוח ישראליים במזרח ירושלים ועוד.  ההשתתפות בסיורים מותנית בהרשמה מראש ואינה כרוכה בתשלום. 

 

 יום שישי 26 יוני  9:30-13:30 בין עיר מאוחדת למדיניות מפרידה 

 יום שישי 3 יולי  9:30-13:30 מבוא לעיר דו לאומית, סיור בצפון ירושלים 

יום שבת 11 יולי9:30-13:30 בין כיכר צין לסלאח א-דין, סיור רגלי במרכזים העירוניים של ירושלים

 

ההרשמה לסיורים נעשית דרך אתר עיר עמים 

 

תמכו בפעילות עיר עמים

עיר עמים פועלת במטרה לעורר דיון ציבורי מושכל בסוגיות הפוליטיות של ירושלים ובמטרה למנוע פגיעה מתמשכת בתושבי העיר ולקדם את התנאים לעתיד מדיני מוסכם. אנו פונים לקהל הישראלי באמצעות סיורים, הרצאות, מאמרים בעיתונות, פעילות ברשתות החברתיות, קמפיינים תקשורתיים ועוד.

עזרו לנו להמשיך להגיע לקהל הרחב על ידי תרומה. תרומות יתקבלו בתודה. לתרומה, לחצו כאן.

בברכה, צוות עיר עמים. 

 לעדכונים יומיים, עקבו אחרינו בפייסבוק