לאתר עיר עמים לחץ/י כאן

חברים יקרים, 

תוצאות הבחירות בחודש שעבר מטילות צל כבד על מציאות החיים המורכבת בירושלים. הן עלולות להכביד עוד יותר על יחסיי יהודים ופלסטינים בעיר, להחמיר את הפערים בניהם ולצמצם עוד יותר את הסיכויים להגיע להסכם מדיני. תוצאות הבחירות מעלות גם שאלות מטרידות על עתידה ואופייה הדמוקרטי של מדינת ישראל, שלטון החוק, חופש הביטוי וההתארגנות. אין מדובר בסוגיות מופשטות אלא בנושאים שאנו נדרשים אליהם מדי יום כפי שניתן לראות גם מפירוט הנושאים בידיעון זה

עם זאת, אנו נמשיך לאתגר את המציאות בירושלים, נתנגד לאלימות, אפליה וגזענות, נפעל לקדם עתיד מוסכם לעיר, נגביר את קשרינו עם ארגוני החברה האזרחית במטרה לפעול למען עיר טובה יותר לשני העמים החיים בה, ונעמוד ככל יכולתנו על משמר הדמוקרטיה. תמיכתכם דרושה לנו יותר מתמיד.     

 הכנסת ה-20 נבחרה ובקרוב תורכב הממשלה ה-34. לאור השאלות והאתגרים שצוינו לעיל, התפקיד שלנו, ארגוני החברה האזרחית, מתחדד והופך לקריטי. תפקידנו לסייע לנבחרי הציבור, לשמש להם מצפן חברתי ואזרחי, לדרבנם, לאתגרם ולא להניח לרגע למערכת הפוליטית, תוך תקווה להמשך חיזוק תהליכי השקיפות ושיתוף הציבור ומתן אפשרות לביטוי למגוון דעות ועמדות

 

פס"ד בנוגע לנכסי נפקדים בירושלים המזרחית

 לאחרונה פסק בית המשפט העליון בשאלה העקרונית שעמדה בפניו: האם ניתן להחיל את חוק נכסי נפקדים על נכסים המצויים במזרח ירושלים, שבעליהם הם תושבי הגדה וקבע כי:

 "אין מקום לעשות שימוש בסמכויות אלה לגבי הנכסים האמורים, אלא במצבים חריגים שבחריגים. בנוסף...  יחייב הדבר קבלת אישור מוקדם לכך מהיועץ המשפטי לממשלה עצמו וכן החלטה של הממשלה או של ועדת שרים מטעמה המאשרת זאת".

פסיקת בית המשפט, אף אם הלכה כברת דרך, מדאיגה בהותירה את ההכרעה בזירה הפוליטית. במציאות הפוליטית בישראל הממשלה חורגת לא אחת מהוראות היועץ המשפטי ואינה הולכת תמיד בקו המשפטי המחייב אותה (ובית המשפט אף מאזכר זאת). בהינתן המערכת הפוליטית הקיימת, גם אם יקרא לכך בית המשפט העליון "חריג שבחריגים", קיים חשש ממשי כי הממשלה תקרא את רק את החלק לפיו ניתן לשלול מתושבי הגדה נכסים במזרח ירושלים ואפילו ללא כל פיצוי.

לגישתנו, בית המשפט צריך היה לקבוע באופן מפורש כי גם פרשנות לפיה החוק יכול להביא לשלילת רכושו של פלסטיני תושב הגדה במזרח ירושלים הינה אבסורדית ולפסול אותה לחלוטין.

קביעת בית המשפט, אף אם עיגנה את מדיניות היועצים המשפטיים לממשלה בעבר, הותירה את יישומו של חוק נכסי נפקדים אפשרי ובאופן מפלה, על פי השתייכותו הלאומית- אתנית של אדם. לו הנך פלסטיני יוחל עליך החוק, עלול להילקח רכושך וזאת ללא כל פיצוי. לא כך אם הנך יהודי. בהתחמקו מהכרעה חד משמעית, קיים חשש ממשי שהכרעתו של בית המשפט תהווה עוד בסיס במציאות הפוליטית להמשך אפליה על רקע לאומי- אתני. 

 לנייר העמדה שכתבנו בעניין לחצו כאן

 

מצעד הדגלים ביום ירושלים

 יום ירושלים, הפך בשנים האחרונות למופע אימים של אלימות, גזענות וקיצוניות. האירוע המרכזי לציון יום ירושלים הוא מצעד הדגלים של הימיןהמתחיל  במרכז העיר, ומסתיים בצעדה ברובע המוסלמי בעיר העתיקה. במהלך הצעדה, שמשתתפים בה אלפי אנשים נקראות קריאות הסתה וגזענות חריפות. לעיתים, קריאות אלו מלוות בוונדליזם נגד חנויות בעיר העתיקה. כדי לאפשר את המצעד נסגרים העיר העתיקה וסביבותיה לפלסטינים כבר משעות הצהרים המוקדמות. בעלי העסקים נדרשים לסגור את חנויותיהם והתושבים הפלסטינים, גם ילדים החוזרים מבית הספר, אינם מורשים לחזור לבתיהם עד שעות הערב המאוחרות. 

 

 

 בתמונה: מצעד הדגלים 2014

סרטון המתעד את מעבר המצעד ברובע המוסלמי, 2012. 

כארגון הפועל לשוויון וכבוד בין האוכלסיות החיות בעיר אנו חולקים על אופי המצעד ותכניו, אולם מכירים בזכותו להתקיים במסגרת חופש הביטוי. יחד עם זאת, הפגיעה בחופש התנועה של תושבי הרובע המוסלמי, המחיר הכלכלי שהסוחרים (שנדרשים לסגור את חנויותיהם בזמן המצעד) צריכים לשלם, כמו גם הפגיעה ברגשותיהם ובביטחונם לאור המסרים הגזעניים וההתנהגות הפוגענית של הצועדים, אינם מצדיקים שהמצעד יעבור בתוך הרובע המוסלמי.

לאור זאת פנינו למשטרה באמצעות עו"ד איתי מק יחד עם תושבי הרובע המוסלמי, 'הישיבה החילונית' וקואליציית הארגונים 'תג מאיר' בדרישה שתוואי המצעד ישונה, כך שלא יעבור ברובע המוסלמי. השבוע קיבלנו תשובה מהמשטרה לפיה תואי המצעד כבר אושר, ולכן פנינו לעתירה. 

למכתב הדרישה למפקד מחוז ירושלים של המשטרה לחצו כאן

 

ירושלים על המפה - 2015 - 2000. מפה אינטראקטיבית חדשה

החודש השקנו מפה אינטראקטיבית להכרת הסוגיות המדיניות בירושלים. המפה מציגה את המדיניות הישראלית בעיר מאז הצגת מתווה קלינטון (שנת 2000) ועד היום, שעיקרה מאמץ לקבוע עובדות בשטח באופן שיסכל את היתכנותו של המתווה כבסיס להסדר מדיני בירושלים. המפה מציגה את המהלכים הישראלים בשטח ב 15 השנים האחרונות בשורה של נושאים: בנייה בשכונות ישראליות, האגן ההיסטורי, גדר ההפרדה וירושלים הגדולה והמדיניות כלפי התושבים הפלסטינים.

לכניסה ל"ירושלים על המפה" לחצו כאן

 

 

ערב א-סוואחרה

התקדמות חיובית: לאחרונה אישרה הוועדה המחוזית את תכנית האב של עיריית ירושלים לשכונת ערב א-סוואחרה בג'בל מוכבר. התכנית כוללת 2,500 יחידות דיור, שטחים ציבורים ומבני ציבור.

למרות לחץ כבד של שרי הבית היהודי וחברי מועצת העיר מהימין אישרו חברי הוועדה המחוזית את התכנית. נציגי עמותות המתנחלים שנכחו בדיון הציגו עמדה לפיה התכנית נעשתה ללא בדיקה של הצרכים במזרח ירושלים וכי אין מחסור אמיתי בבנייה לפלסטינים במזרח העיר. העירייה דחתה את טענותיהם והבהירה כי מדובר בתכנית שמסדירה כשלים מערכתיים בתכנון במשך שנים.

למרות שבשנים האחרונות אנחנו עדים לניסיונות ספורדים של גורמי התכנון בעיר לפעול לתיקון המדיניות המפלה במזרח העיר, מדובר עדיין באישור של תכניות בהיקפים מצומצמים מאד, ועדיין קשה מאוד לקבל היתרי בנייה במזרח ירושלים. חשוב להדגיש כי התכנית עצמה לא מאפשרת עדיין מתן היתרי בנייה ועליה לעבור עוד מספר משוכות לא פשוטות עד שהתכניות המפורטות יאושרו.

לנייר העמדה שהגשנו לוועדה המחוזית בנושא ערב א-סוואחרה לחצו כאן

  

"מאוחלקת" - סיורי פסח והשקת סיור רגלי חדש

כמו בכל חול המועד, גם השנה השתתפו מאות אנשים בשבעה סיורים שערכנו בחול המועד פסח. 

השנה השקנו סיור חדש, רגלי, העובר בין המרכזים העירוניים של מערב ומזרח ירושלים ובוחן את נקודות החיכוך בין מרכזי החיים - הישראלי והפלסטיני, לאור אירועי הקיץ האחרון. הסיור ייכנס לסבב הסיורים הקבוע של עיר עמים, הפתוחים לקהל ואינם בתשלום.

 

סיורים קרובים

עמותת עיר עמים מזמינה את הציבור לסיורים להכרת הסוגיות המדיניות והאנושיות של ירושלים כלב לבו של הסכסוך הישראלי-פלסטיני. הסיורים מזמנים מבט כן ונוקב על ירושלים, תוך סקירה וניתוח של המציאות המורכבת בעיר.

הסיור עובר בנקודות תצפית ובשכונות ישראליות ופלסטיניות במזרח ירושלים. ההדרכה מספקת את הרקע על היווצרות גבולותיה של ירושלים המאוחדת ודנה במכלול סוגיות מכריעות ביחס לחיים בעיר ולעתידה המדיני: מכשול ההפרדה, היח

סים בין השלטון לאוכלוסיה הפלסטינית, בנייה ופיתוח ישראליים במזרח ירושלים ועוד.  ההשתתפות בסיורים מותנית בהרשמה מראש ואינה כרוכה בתשלום. 

 

יום שישי 1 במאי, 9:30-13:30 מבוא לעיר דו לאומית - צפון ירושלים כמשל

יום שישי 15 במאי 9:30-13:30 בין עיר מאוחדת למדיניות מפרידה 

יום שבת 16 במאי10:00 -13:30 בין כיכר צין לסלאח א-דין, סיור במרכזים העירוניים של ירושלים

 יום שישי 22 במאי9:30-13:30 בין עיר מאוחדת למדיניות מפרידה 

 

ההרשמה לסיורים של ה 1.5 וה 22.5 נעשית דרך אתר עיר עמים 

הסיורים ב 15.5 וב 16.5 נערכים במסגרת אירועי "זאת ירושלים", וההרשמה אליהם תיערך דרך האתר של "זאת ירושלים" החל מה 1.5.

 

תמכו בפעילות עיר עמים

עיר עמים פועלת במטרה לעורר דיון ציבורי מושכל בסוגיות הפוליטיות של ירושלים ובמטרה למנוע פגיעה מתמשכת בתושבי העיר ולקדם את התנאים לעתיד מדיני מוסכם. אנו פונים לקהל הישראלי באמצעות סיורים, הרצאות, מאמרים בעיתונות, פעילות ברשתות החברתיות, קמפיינים תקשורתיים ועוד.

עזרו לנו להמשיך להגיע לקהל הרחב על ידי תרומה. תרומות יתקבלו בתודה. לתרומה, לחצו כאן.

בברכה, צוות עיר עמים. 

 לעדכונים יומיים, עקבו אחרינו בפייסבוק