שלום חברות וחברים,

כבכל סיום של שנה אנחנו מסכמים אותה, כדי לראות איפה השגנו את היעדים שלנו ובאילו נושאים נצטרך להשקיע את המשאבים שלנו בשנים הקרובות. משתפים אתכם בסיכום הזה, וכתמיד נשמח לקבל משוב

המאבק לחשיפת הזיהום התעשייתי החמור והשפעתו הקשה על הבריאות של תושבי מפרץ חיפה הוא אחד ההישגים המשמעותיים של פרויקט הדגל שלנו - שקט תעשייתי, כאשר באפריל 2015 החל סיקור נרחב בכותרות כל מהדורות התקשורת, ומיד לאחר מכן פורסם דו"ח מבקר המדינה 65 ג', שאימץ את כל מסקנותינו בדוחות של שקט תעשייתי שהעברנו אליו בשנתיים האחרונות. ניתן לסכם שהפעילות שלנו בפרויקט שקט תעשייתי במפרץ חיפה, השיגה את האימפקט הכי משמעותי, הכי גדול שהיה לפרויקט עד כה, כאשר פעילים חברתיים, פוליטיים ופעילי סביבה צעירים, מצטיידים בידע שאנו אוספים מנתחים ומפרסמים, בכדי לבסס את העמדות והמאבק.

התכנית הלאומית במפרץ חיפה היא גם פועל יוצא של המאבק. אנחנו ממשיכים את המעקב אחר תכנית הפעולה הלאומית לאזור מפרץ חיפה שמבטיחה הפחתה של 50% בזיהום האוויר מתעשייה ואושרה בהיקף של  115 מיליון בפריסה של 5 שנים, למרבה הצער בעת פרסום התכנית נתבקשנו להכין ולשלוח למשרד את ההערות שלנו אולם בעת קבלת הצעת המחליטים בממשלה התקבלה התכנית ללא התייחסות להערות שהוגשו על ידי הציבור, גם אין כל התיחסות להערותינו ועל כן נמשיך להאבק כדי שהן יופנמו לתוך התכנית.

 במהלך נובמבר פורסם תחקיר חשוב עם חיים ריבלין בחדשות ערוץ 2 הקשר בין מדע פוליטיקה וכסף במפרץ חיפה: בעקבות מידע שהגיע אלינו פרסם חיים ריבלין כי מנהל המחקר האפידימולוגי המקיף במפרץ חיפה קיבל הודעה על הפסקת המחקר. בזכות הפרסום ראש עירית חיפה יונה יהב חזר בו והמחקר נמשך. בשיחות שלא לציטוט, רופאים ואנשי אקדמיה מספרים על הבעיה המרכזית של אינטרסים וכסף. "המדינה לא נותנת את החלק שלה וזה מחייב את בית החולים לאסוף כל הזמן תרומות...לבעלי ההון אין אינטרס שיזעזעו את המפעלים". – כך צוטט רופא בכיר ברמב"ם.

הקמת מחלקה משפטית - במחצית השנייה של שנת 2015 הרחבנו את הפעילות המשפטית של העמותה, מול הגופים המזהמים עצמם ומול רשויות המדינה שאינן ממלאות אחר הוראות החוק. אכיפה אזרחית אכיפת החוק על ידי הציבור באמצעות תביעות אזרחיות ומינהליות, היא אחת מהמטרות של פרויקט שקט תעשייתי מתחילתו בשנת 2007. לצד ג'מילה, מנהלת המחלקה, עובד חדש בעמותה – עודי זהבי, מתמחה במשפטים וקבוצה של סטודנטים מתנדבים מקליניקות ותכניות מעורבות שונות באוניברסיטאות ובמכללות. אחד התחומים המיוחדים שהתחלנו לפתח בתחום של אכיפה אזרחית הוא תחום התובענות הייצוגיות, ואנחנו הארגון הראשון שהגיש תובענה ייצוגית בשמו, בגין נזקים לסביבה ולאדם. אנחנו מעורבים גם בכ 9 תיקים משפטיים במהלך 2015, מחצית מהתיקים הם יוזמה שלנו ומחצית – יוזמות של עורכי דין, אשר פנו אלינו לשיתוף פעולה.

המשך המאבק ארוך השנים נגד מפעל חוד פלדה בעכו  בעקבות הליך ביזיון בית המשפט שהגשנו ביולי 2015 נגד המפעל שלא קיים עד היום פסק דין בתובענה ייצוגית משנת 2012- הוקמה וועדת הידברות משותפת בין נציגי המפעל והתושבים יחד עם מומחים בתחום ובימים אלה מוקמת קרן למחקרים בנושא סביבה במימון המפעל. מידע נוסף על כך באתר

 

בנושא הפסולת - הגשנו שני הליכים משפטיים נגד רשויות מקומיות - אחד בפקיעין והשני באזור עברון ומזרעה. פנינו לשר להגנת הסביבה בשאלות לגבי המחדל של הקרן לשמירת הניקיון: מדובר בקרן שמאגדת בתוכה את כל כספי היטלי ההטמנה, הפיקדונות על בקבוקים וקנסות ואשר כבר שנים עובדת באופן לא יעיל ולכן גם לא מצליחה לממש את היעדים שהוצבו בתחום. בעקבות הפניה שלנו הוגשה שאילתא לשר והתפרסם תחקיר בערוץ 10.

 


 

 

פרסמנו דו"ח ראשון מסוגו בנושא קרינה במוסדות חינוך - הדו"ח סיכם את כל בדיקות הקרינה שנערכו בשנתיים האחרונות במוסדות חינוך במדינה והעלה לדיון ציבורי את חוסר הפיקוח והרגולציה הבעייתית בתחום.

 

יצרנו שיתופי פעולה חדשים השנה - עם המרכז להנהגת הבריאות, המטה נגד הקמת פרוטרום בגלבוע ועם מטה המאבק נגד קידוחי הנפט ברמת הגולן. המשכנו לעזור לקבוצות הפעילים באזורים: מפרץ חיפה, עמק המעיינות, כפר מסריק ועין המפרץ, עברון ועוד.

 

קידמנו קמפיינים בנושא תרבות הצריכה כמו יום ללא מכוניות, חודש מודעות לתרבות הצריכה הכולל עשרות סרטונים שהפצנו, יום ללא קניות, שאני אממן את בז"ן? ועוד... כמו כן קיימנו מספר סדנאות בנושאי תזונה וקיימות, ויצרנו תכניות פעילות ולימודים עם המרכז להנהגת הבריאות.

מידע נוסף מתוך הסיכום השנתי, באתר >>>

 
לסיום נחזור ונדגיש: כל העשייה שלנו לא היתה מתאפשרת ללא התרומה שלכם, הרבה תודה לכל מי שתרם

ומי שטרם - אפשר לתרום כעת >>>

צוות העמותה והנהלתה מאחלים שנה אזרחית מבורכת לכולם,

 

طاقم الجمعية وادارتها يتمنون عيدا سعيدا لكل المحتفلين برأس السنة الميلادية

 

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים וליאורה אמיתי,

עמותת אזרחים למען הסביבה

 

cfenvironment.org.il    חפשו אותנו בפייסבוק