שלום חברות וחברים,

השבוע הזה הוא אחד השיאים המשמעותיים ביותר בתולדות מדינת ישראל, וגם בתולדות הארגון שלנו
הנושא שמהווה מרכז עיסוקה של העמותה - השפעת הפעילות התעשייתית על הבריאות והסביבה
פרץ לתודעה הציבורית ביום ראשון בשעה 20:00 כפי שמעולם לא קרה.

המחקר האפידימיולוגי שנחשף השבוע, אינו הראשון שחושף את כמות התחלואה המבהילה סביב התעשיה הפטרוכימית במפרץ, אבל הוא זה שסוף סוף תפס כותרות, אשר הצליחו באופן חסר תקדים להרעיד פה את אמות הסיפים:
עד פי 5 יותר תחולאה בסרטן, ב 3 מוקדים במפרץ [חשוב להדגיש שזה הנתון המסעיר ביותר, וזו טעות גדולה שמתעלמים ממנו].
פי שניים אסתמה וחשש לפגיעה בעוברים, באותם שלושה מוקדים [הנתון על העוברים הוא גם קשה, אולם הוא בעיקר מצטרף אל הנתונים על האסתמה, וביחד הם מעידים על העובדה שהבעיה עוד כאן, ולא נחלת העבר]

העובדה שנושא שעוסק בתעשייה, זיהום ובריאותם של תינוקות ואנשים הפך לשיחת היום בישראל הוא הישג ענק לחברה הישראלית. הצלחנו להפוך את הנושא לידוע ומדובר. במיוחד כאשר ועדות התיכנון שוקלות את כל העררים שהוגשו ע"י הציבור נגד הרחבת התעשיה המזוהמת הזו [הרחבת בז"ן, תוספת אזור תעשיה ליד, ונמל דלקים]

השבוע לפני 26 שנים נוסדה העמותה, מרתק להזכר בנקודות בזמן  מאז ועד היום:
מיסדי העמותה - תושבי הצפון ומפרץ חיפה הקימו את העמותה כאשר במוקד הפעילות שלהם, היה המאבק נגד מפעל פרוטרום שזיהם באופן מחריד את כל עמק עכו והמפרץ. הזיהומים החמורים של המפעל עוד קיימים בקרקעית הים, בחול ובשרשרת האקולוגית, גם בדגה של צפון מפרץ חיפה.

לימים העזנו להאבק לסגירת מפעל המוות הזה, זו היתה מטרה שאפתנית - אבל הצלחנו בה.

אנחנו מאמינים שהחלק היחודי שלנו, שמתבטא באיתור מידע הוא חלק קריטי, אבל במאבק שלנו לאתר את המידע אנחנו מגלים את המסלול של הכסף, הפוליטיקה ואיך שניהם משפיעים על המדע, ועל אנשי מדע. איך אינטרסים משפיעים על כולם – אבל שוכחים את טובת הציבור.

אנחנו מקווים שטובת הציבור תגבר הפעם, שלא כבעבר ושהמגמה שגוברת תמיד, להחזרת השקט על כנו, להחזרת המצב של "עניינים כרגיל" היא לא זו שתתבסס כאן, וכן – לשם כך אנחנו זקוקים לכם, שלא תניחו לנושא. תצאו לפעולה, תתחברו לדף הפיסבוק שלנו ולדפי הפיסבוק של פעילים נוספים שפועלים במפרץ, ולא תרפו.

 

 

 

עקרי הפרקים הקודמים:

בנובמבר השנה התפרסם החלק הראשון של התחקיר בערוץ 2. לאחריו ובעקבות מידע שהגיע אלינו פרסם חיים ריבלין, את העובדה שמנהל המחקר האפידימולוגי המקיף במפרץ חיפה [פ' בוריס פורטנוב] קיבל הודעה על הפסקת המחקר. בזכות הפרסום ראש עירית חיפה יונה יהב חזר בו והמחקר נמשך.

בשיחות שלא לציטוט, רופאים ואנשי אקדמיה מספרים על הבעיה המרכזית של אינטרסים וכסף. "המדינה לא נותנת את החלק שלה וזה מחייב את בית החולים לאסוף כל הזמן תרומות...לבעלי ההון אין אינטרס שיזעזעו את המפעלים". – כך צוטט רופא בכיר ברמב"ם. כן, גם המחקר האפידימיולוגי הגדול ביותר בתולדות המדינה, מומן ע"י המזהמים הגדולים ביותר במדינה - בז"ן וחברת חשמל, זה נושא בעייתי לכשעצמו שטופל השבוע. השרים ליצמן וגבאי הודיעו שאת הבעיה הזו הם פותרים.

חשיפת הזיהום התעשייתי החמור והשפעתו הקשה על הבריאות של תושבי מפרץ חיפה הוא אחד ההישגים המשמעותיים של פרויקט הדגל שלנו - שקט תעשייתי - באפריל 2015 החל סיקור נרחב בכותרות כל מהדורות התקשורת, ומיד לאחר מכן פורסם דו"ח מבקר המדינה 65 ג', שאימץ את כל מסקנותינו בדוחות של שקט תעשייתי שהעברנו אליו בשנתיים האחרונות.

הפעילות שלנו בפרויקט שקט תעשייתי במפרץ חיפה, השיגה את האימפקט הכי משמעותי, הכי גדול שהיה לפרויקט עד כה, כאשר פעילים חברתיים, פוליטיים ופעילי סביבה צעירים, מצטיידים בידע שאנו אוספים מנתחים ומפרסמים, בכדי לבסס את העמדות והמאבק.

התכנית הלאומית של השר אבי גבאי, היא גם פועל יוצא של המאבק. אבל כדי שהתכנית הלאומית תשנה את המציאות היא חייבת להשתנות, כרגע היא ממוקדת בתחבורה, כשהתעשייה כבר מזהמת הרבה יותר אבל עוד אמורה לגדול באופן משמעותי.

 

כל העשייה שלנו לא היתה מתאפשרת ללא התרומה שלכם, הרבה תודה לכל מי שתרם לנו עד כה

ומי שטרם - אפשר לתרום כעת >>>

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים וליאורה אמיתי, עמותת אזרחים למען הסביבה

 

cfenvironment.org.il    חפשו אותנו בפייסבוק