שלום חברות וחברים,

לקראת יום כדור הארץ שמצויין ברחבי העולם מחר - 22.4, וכל תקופת החגים : אנחנו שולחות לכם מחשבות על החמדנות הגלובאלית, מתוך ראיון עם יוסף תמיר זכרו לברכה, שכונה "מר סביבה הישראלי" בזכות פועלו במהלך כמה עשורים, ועם נכדתו הפרופסור אור קרסין שממשיכה את דרכו.

יוסף תמיר ז"ל: "את אותה מידת הכישרון, היכולת, התעוזה, וחוכמת החיים שהשקענו בתרבות, באומנות, בתעשיית ההייטק, בחקלאות ובמדע (שזיכה אותנו בפרסי נובל רבים) - אילו היינו משקיעים אותה המידה גם בתרבות, תכנון הערים, קיום חוקי התכנון והבניה, שימור א מ א (אדמה, מים, אויר) לא היינו היום במצוקה כה חמורה שמתבטאת דרך משק המים המדולל, עושק האדמות המניבות וההשלמה עם זיהום אויר גובר, רעיל ומאיים קודם כל על ילדינו. לא היינו היום תקועים בכבישים אין סוף המלווים בפקקים אין סוף. המחדל האקולוגי זועק כלפי שמים. מה קרה לכם הישראלים, שלא הבנתם שזיהום מקורות המים, אשר לו אחראיים כל אזרחי מדינת ישראל, סופו חיסול מקור החיים. המים – הם מקור החיים".

ועוד אמר יוסף תמיר במהלך הראיון: "הכסף עניין אותי אך ורק שישרת את תוכן חיי. הממון כשלעצמו לא עניין אותי בכלל. צבירת ממון רחוקה ממני כמו המזרח מהמערב".

אור קרסין: "אחד הדברים הראשונים שתינוק אומר: "זה שלי", הוא משייך דברים לעצמו. כל אחד מאתנו רוצה כמה שיותר וכשכל אחד רוצה כמה שיותר, אנו יוצרים מצב שכדור הארץ לא יכול לשאת את הקיום של כל בני האדם החמדנים. בעצם אולי המאבק לאיכות הסביבה הוא מאבק גלובאלי נגד החמדנות, מאבק נגד הרצון שיהיה לכל אחד יותר, לצרוך יותר. לכן זה גם מאבק שכל אחד צריך לנהל נגד עצמו....עדיין לא מצאנו דרך לייצר עוד קרקע שתגדל עוד אורז ועוד תירס, כדי לספק את הדלק שהוא התחליף לנפט, אשר גם אותו בני האדם לא יכולים ליצר. למעשה אנו צריכים להתייחס אל כדור הארץ כאל ספינת חלל שחייבת לספק את כל המשאבים שלה לאורך כל הימים לבוא, ואנו פוגעים ביכולת ההתחדשות של כדור הארץ, וזה הכי חמור..."

הראיון המלא: מוסיף לחלום- יוסף תמיר מאת: גונן שגיא פורסם לאחר מותו של יוסף תמיר ז"ל בתאריך 12.08.2009

 

לפני מספר שבועות פנתה אלינו אור קרסין וספרה לנו כך: " אמי דפנה תמיר, חוגגת 70 ובחרה לבקש לקראת חגיגת יום ההולדת מכל חבריה לא להביא מתנות אלא לתרום לעמותת אזרחים למען הסביבה. בימים הקרובים יתקשרו אליכן חבריה של אימי וכך יוכלו התרומות לעבור ישירות לארגון"

ואכן כך קרה תוך מספר ימים החל מצעד הטלפונים שהוביל לתרומות מאד משמעותיות לארגון שלנו. שוחחנו עם א.נשים מכל הארץ שלא הכירו אותנו וצרפנו אותם.ן למעגל שלנו.

אנחנו יודעות שדפנה היא אדם מאד פרטי, שאינו מחפש פרסום. יחד עם זאת היה לנו חשוב לשתף אתכם עם הסיפור, שנטע בנו את התקווה שביחד אנחנו יכולים לחולל מציאות הרבה יותר טובה לחיים שלנו על פני הכדור.

 איור: נדב רוזנבלום    

מאחלים לכם חגים שמחים: פסח, פסחא ונבי שועיב
كل عام وأنتم بخير بمناسبة عيد الفصح وعيد النبي شعيب

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים וליאורה אמיתי, עמותת אזרחים למען הסביבה

 

cfenvironment.org.il    חפשו אותנו בפייסבוק