עלון מידע מקוון לחינוך ולדורף ואנתרופוסופיה בישראל

                          מופץ חינם | גיליון מספר 207, 14.6.16 | שבוע 13, לוח השנה לנפש

שתף בפייסבוק

 

<<אל תפספס את התמונות = לחץ על Display images בראש תוכנת הדוא"ל שלך>>

חינוך ולדורף מגיע לחיפה - בפיילוט שמעורר שאלות גדולות [איגרת 207]

בית הספר עליה בשכונת בת גלים בחיפה יפתח את דלתותיו בשנה"ל הקרובה כבית ספר ולדורף. כל התלמידים הלומדים בו יעברו בבת אחת ממתכונת הלימודים אליה הורגלו עד כה לחינוך מבית מדרשו של שטיינר. שינוי דרמטי לילדים ולהוריהם ובמקביל פיילוט ראשון מסוגו שמעלה שאלות גדולות

| מאת סימונה חנוך, מתוך מגזין אדם עולם

| בצילום: שכונת בת גלים

בית הספר היסודי "עליה" בבת-גלים הוא בית ספר ותיק בשכונה שעוברת בשנים האחרונות שינויים דמוגרפיים משמעותיים שמשפיעים גם עליו באופן ישיר. בשנים האחרונות הלך בית הספר והצטמק עד למצב בו כרגע לומדים שם בכיתה א' תשעה ילדים, ולשנה הבאה רשומים רק שמונה. במהלך חסר תקדים החליט משרד החינוך להמיר את בית הספר כולו בבת אחת לבי"ס ולדורף החל משנת הלימודים הקרובה, מה שדורש כמובן חילופים של כל צוות המורים וההנהלה.

"זה פיילוט שמעלה שאלות מהותיות, לא רק לתושבי השכונה אלא גם לנו, אנשי חינוך ולדורף והקהילה," אומר איתי פז, שמוביל את הפרויקט. "מבחינתי יש כאן שתי שאלות משמעותיות: אחת, האם אנחנו יודעים/רוצים/חושבים שאנחנו יכולים לתת חינוך ולדורף לכל אוכלוסייה שהיא או שמא רק למשפחות שבחרו בו, שמאוד משתפות פעולה ושילדיהן צמחו בו מהגנים או מכיתה א'. האם חינוך ולדורף שמתיימר להיות "תרופה מאזנת", שיודעת להתאים את עצמה לרוח הזמן והמקום, להתאים את המינונים כך שילד יקבל את החינוך לו הוא זכאי – האם הוא אכן מותאם לכל ילד? לכל אוכלוסיה? אם התשובה על השאלה הזאת היא כן, אז זה מאיר באור חדש ומאתגר את רשימות ההמתנה האינסופיות לבתי ספר ולדורף, את ההתעקשות של המערכת לקבל בעיקר וככל הניתן ילדים שמגיעים מתוך המערכת וממשפחות מאוד מוכנות, ומעניין שגם כשכל התנאים הללו מתקיימים - גם בתנאים הכמעט אופטימליים שמתקיימים היום ברוב בתי הספר שלנו – תקציבים, ליווי מורים, ילדים שצמחו בתוך המערכת והורים תומכים - אנחנו עדיין חווים קשיים מאוד גדולים. יש טענות שחלק גדול מהבעיות נובעות מגודל הכיתות, אבל על-פי התיאוריה כיתות יכולות להיות ל-40 תלמידים. שטיינר ובני דורו לא ראו בזה בעיה. אז או שרוח הזמן השתנתה ואנחנו צריכים להתאים את עצמנו אליה, או שרוח הזמן אומרת שעדיין אפשר להחזיק כיתות גדולות אבל לשנות משהו במינונים."

הניסיון לענות על השאלה הזאת בבית ספר שהופך בבת אחת, על כל כיתותיו, להיות ולדורף, הוא ניסיון מרתק שיאיר וישליך עם הזמן במעגלים הולכים ומתרבים על בתי ספר ולדורף קיימים ועל האפשרות והמוכנות של הרשויות לפתוח ולתמוך מנהלתית וכלכלית בבתי ספר חדשים.

השאלה השנייה שפז מציע משליכה גם היא על אותם מעגלים, אולם מי שנדרש להתמודד איתה כרגע הוא צוות המחנכים החדש של בית הספר. "האם ניתן לקחת ילדים שלא בחרו ולדורף, משפחות שלא בחרו, ועדיין ללמד בדיוק באותה צורה?" הוא שואל. "האם ניתן ללמד סריגה בכיתה ה' או שאנחנו צריכים להציע פעילות אחרת שעושה אותה עבודה פנימית? למשל בכפר הירוק עשו ערסלים, שמבחינת אקטיביות נפשית-חברתית היא פעילות קרובה לסריגה, אבל מבחינת מיומנויות זה לא יוצר את אותו אפקט של סריגה ב-5 מסרגות. אז אם נגלה שהציניות שהתפתחה אצל ילדים שלא למדו במערכת היא גדולה מדי בשביל סריגה, נצטרך לחפש פעילות רצון אחרת שיכולה להוות תחליף הולם. אולי נעשה חממות ומשתלות וקרקס - פעילויות שעוברות דרך הגפיים, לא שזה עובד בדיוק על אותם המקומות אבל ייתכן שניאלץ להסתפק בזה."

מי הם, אם כן, הלקוחות הפוטנציאליים של בי"ס ולדורף "עליה" בבת-גלים? פז מתאר תמונה מורכבת.

"עם השנים אוכלוסיות 'חזקות' ותיקות, עזבו את השכונה, או שולחות את ילדיהן לבתי ספר אחרים בחיפה, מה שמותיר את בת גלים, בשנים האחרונות, עם אוכלוסייה ותיקה חלשה יותר כלכלית וחברתית, שבחלקה נשארת בשכונה בלית ברירה ובחלקה מאוד מחוברת לשכונה, ועם שתי אוכלוסיות חדשות, האחת, עולים מרוסיה, ברובן משפחות חד-הוריות שמתפרנסות בדוחק והשנייה, קהילה צעירה, מאוד 'יאפית' ומאורגנת. יש להם גן הורים, קואופרטיבים, הבחירה הטבעית שלהם תהיה כנראה חינוך פתוח, אבל עכשיו שקצת שמעו על ולדורף הם מאוד מתלהבים ותומכים, חלקם מועמדים להיות בצוות בית הספר.

הקושי הגדול היה עם האוכלוסייה הוותיקה. חלק מההורים למדו בבי"ס "עליה" כילדים, והשינוי מאוד קשה להם, אפילו עצם זה שמישהו בא מבחוץ ומחליט עבורם. הפגישה הראשונה איתם היתה מאוד קשה, השנייה היתה כבר טובה יותר, הם מתחילים להתרגש מכל העניין, אבל הם עדיין מלאי חשדות. הם ביקשו התחייבות של עיריית חיפה שיהיה המשך מעבר לכיתה ז'. ברור שכולנו היינו רוצים להבטיח דבר כזה וברור שאנחנו בשלב מאוד התחלתי בו אנחנו יכולים רק לתת קריאת כיוון, שכן זאת בהחלט הכוונה."

ב- 1.9.2016 ייפתח בי"ס ולדורף "עליה" עם שש כיתות מא' ועד ו' כפיילוט ייחודי. ולמרות הצורך בפתרונות לא שגרתיים, ואולי דווקא בגללו, יקבלו הצוות הנושא והמחנכים ליווי צמוד של אנשי חינוך ותיקים. "זה לא שאנחנו הולכים להמציא את הוולדורף מחדש," אומר פז, "כלומר, בעצם כן, במובן מסוים. ואני מקווה שזה משהו שכל מחנך ולדורף עושה בכיתה שלו כל יום". 

צוות בית ספר עליה פתוח לרעיונות חינוכיים מקוריים - מוזמנים לפנות לגיא בכתובת guy.psych@gmail.com  

 

 קיץ באדם צעיר! 4 חודשים ראשונים ב-99 ש"ח בלבד

 

 

 


יצהר ורדי, מבקר ספרים בעיתון הארץ, על הספר "שלטון עצמי":

"בעיני זה ספרו הטוב ביותר של גנדהי, יותר מספריו המאוחרים יותר. הִינְד סוָורָג' — "שלטון עצמי הודי" — נכתב ב–1909 בעשרה ימים בלבד, תוך כדי הפלגה מלונדון לדרום אפריקה. כשידו הימנית של גנדהי בן ה–40 התעייפה, הוא המשיך לכתוב בשמאלית. התוצאה: ספר חתרני ועמוק המוטח בפנינו, אנשי המערב, כמו עוגת קצפת נטולת שומן. בדרכו השקטה והמנומסת מאתגר גנדהי שורה של מוסכמות ומציג תפישת עולם בהירה ועמוקה הנוגעת לדיכוי עצמי, לקולוניאליזם פנימי ולאופציה הדו־לאומית (או דו־דתית). לכן זה טקסט רלוונטי ואקטואלי מאין כמותו, אבל את האנלוגיות האפשריות למנדט הבריטי בארץ, להכרזת העצמאות, להחזרת חצי האי סיני ולסכסוך הישראלי־פלסטיני ולפתרונו — אותן אשאיר לכם."

ערב השקה לספר שלטון עצמי בקרון הספרים! 

יום שני, 19:30

בהשתתפות נועם שרון וד"ר שמעון לב

כניסה 20 ש"ח

כיכר בן גוריון, קריית טבעון

מבצע שבוע הספר!

ספר אחד - 65 ש"ח

שני ספרים - 120 ש"ח

שלושה ספרים - 150 ש"ח!

דמי משלוח - חינם

לרכישת הספר


 


דבר המפרסם (דרושים, הודעות, ארועים, מוצרים)


 לבית ספר אופק באלישיב דרושים לשנה הבאה 


לבי"ס שקד בטבעון דרושים:

מחנכים/ות לכיתות א', ב' ומורה לאוריתמיה לשנה"ל תשע"ז

-בוגרי סמינר ולדורף / סמינר אוריתמיה, בהתאמה למשרה

-בעלי תואר ראשון ותעודת הוראה

-ניסיון בהוראה / חינוך כיתה - יתרון

 קורות חיים נא לשלוח למייל: shaked.tivon@gmail.com 


הזמנה להצטרף למעגל הנתינה בכפר רפאל


לגן הבוסתן, גן דו לשוני-יהודי ערבי ברוח ולדורף דרושות: 

גננות מתחום החינוך למשרה מיידית ולשנה הבאה.

קורות חיים נא לשלוח למייל micaelangelo22@gmail.com

(המודעה מיועדת לשני המינים) 


קורסי קיץ בתראפיה באמנות בגישה אנתרופוסופית


 אלמה - ידע והשראה לחיים

בחודשים האחרונים נחשפו רבים בארץ למסרים של עמותת ALMA ידע והשראה לחיים"והסמינר הראשון שנערך בישראל בסוף חודש מאי, זכה  לשבחים רבים. אם אתם מעוניינים להכיר לעומק את הרעיונות של הפרויקט, אתם מוזמנים ללחוץ על הלינק ולהכיר את הספרים שלנו, שמבוססים על היצירה "באור האמת - המסר של הגראל" מאת אבד רו שין.

 

להזמנת הספר

 


 תאטרון המילה מציג: לפתוח את הקופסא בפרדס חנה


 

טיולים לאירופה עם יובל נאור


מדריך מיוחד להורים בגן אנתרופוסופי

מתנה מהוצאת אדם עולם
להורים ששוקלים לרשום את ילדיהם לגנים אנתרופוסופים
(חינוך ולדורף)

מהדורה מיוחדת להורים בגני ולדורף,
הכוללת 14 מאמרים שנבחרו בקפידה מגיליונות אדם עולם בשנים 2008 - 2013.

הגיליון עונה על השאלות החשובות ביותר להורים בחינוך ולדורף:

check כיצד חינוך ולדורף ישפיע על ההורות שלי?

yes מה עושה הילד שלי בשעות הגן?

yes מה העקרונות הבסיסיים של חינוך ולדורף?

yes כיצד מסתדרים בוגרי חינוך ולדורף עם החיים מחוץ ל"חממה"?

yes מה מדע המוח אומר על חינוך ולדורף?

yes איך מסבירים למשפחה המורחבת מה זה חינוך ולדורף?

yes ועוד כלים רבים להורות איכותית ברוח חינוך ולדורף: סיפורים, מתכונים, מדור בריאות ומלאכות. 

הרשמו עכשיו וקבלו את הגיליון אליכם באופן מיידי!

 

החנות של האיגרת


 כל הדיסקים של מוסיקה אורגנית - לקנייה באדם עולם


  אדם עולם הוא בית הוצאה לאור הפועל לקידום התרבות, החינוך והחברה בישראל ברוח תפיסת העולם האנתרופוסופית. 

הוצאת אדם עולם פועלת מזה 8 שנים ומטרתה לשרת את קהילת חינוך ולדורף והאנתרופוסופיה בישראל באמצעות העמדת אמצעי תקשורת מודפסים ודיגיטאליים.

 

 

 

למנוי לאתר אדם עולם למנוי למגזין אדם עולם לעיתון הילדים אדם צעיר אומנות ההורות

לפרסום במגזין אדם עולם, אתר אנתרופוסופיה בישראל והאיגרת צרו קשר  ads@adamolam.com


הגיליון הבא של האיגרת ישלח ביום שלישי, 21.6.2016, בשעות הערב

חומרים נא לשלוח עד יום שני 20.6.2016 בערב