לקראת הסכם הפיוס בין ישראל לתורכיה

יוני 2016

 

 

ערב השלמת הסכם הפיוס בין ישראל לתורכיה, התקיים באיסטנבול (24-25 ביוני) הסבב השביעי של הדיאלוג המדיני הישראלי-תורכי של מיתווים – המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית והמכון (התורכי) למגמות פוליטיות גלובליות (GPoT Center). הדיאלוג המדיני בין שני המכונים מתקיים ברציפות מאז 2012, בשיתוף קרן פרידריך אברט, במטרה לסייע לשיקום יחסי ישראל-תורכיה. 

המפגש עסק בגיבוש המלצות ליישום יעיל של שיקום היחסים ובהשלכות האזוריות של ההסכם הישראלי-תורכי. הוא כלל הופעה ציבורית יוצאת דופן של ח"כ קסניה סבטלובה (המחנה הציוני) וד"ר מסוט אוזג'אן ממשרד החוץ התורכי, שעוררה עניין תקשורתי עצום בתורכיה. מטעם מכון מיתווים לקחו חלק ד"ר נמרוד גורן, גבריאל מיטשל, וח'דר סואעד. מטעם המכון התורכי השתתף גם השגריר לשעבר בישראל, אוגוז צ'ליקול.  

לדברי ד"ר נמרוד גורן, ראש מכון מיתווים: "בדיאלוג המדיני הובעה אופטימיות רבה לגבי הסכם קרוב בין ישראל לתורכיה. ניכר ששתי המדינות נמצאות בפתחו של פרק חדש ביחסים, ומזהות אינטרסים ביטחוניים וכלכליים משותפים. ח"כ סבטלובה וד"ר מסוט אוזג'אן ממשרד החוץ התורכי נשאו מסרים חיוביים לגבי הצורך בשיקום היחסים, הרחבת שיתוף הפעולה בין המדינות, וקידום מציאות אזורית טובה יותר. במפגש הודגש כי בין ישראל לתורכיה שורר עדיין חוסר אמון לאור אירועי השנים האחרונות, ושאחת המשימות העיקריות לאחר השגת ההסכם תהיה לשנות זאת. לשם כך, יצטרכו מנהיגי המדינות להקפיד על שיווק חיובי של ההסכם לציבור - מבלי לקבוע מי ניצח ומי הפסיד במשא ומתן - ועל יישום מהיר ויעיל שלו. הרחבה והעמקה של הקשרים בין ארגוני חברה אזרחית בישראל ובתורכיה תסייע גם היא לתהליך שיקום היחסים. בנוסף, חשוב יהיה למנף את ההסכם הישראלי-תורכי לקידום שיתוף פעולה אזורי, בייחוד במזרח אגן הים התיכון, ולקידום המאמצים ליישוב הסכסוך הישראלי-פלסטיני."

גבריאל מיטשל, רכז הפרויקט הישראלי-תורכי של מכון מיתווים ונציג המכון בארה"ב: "לאחר חמש שנים של משא ומתן בי-לטראלי בין ישראל לתורכיה, שסיפק מפעם לפעם כותרות אך לא הוביל לפריצת דרך ממשית, היו אלו דווקא ההתפתחויות האזוריות האחרונות שהובילו את שתי המדינות להתקרב זו לזו ולהגיע להבנות על שיקום היחסים. יש סיבה טובה להאמין שתהליך המשא ומתן הארוך והמאתגר של השנים האחרונות, מאפשר כיום לכל מדינה להבין טוב יותר את האינטרסים והעקרונות המנחים של הצד השני. הדבר יסייע בטווח הקרוב לתהליך שיקום היחסים, ובהמשך – להעמקתם."

* לקריאת סיכום הדברים שנשאה במפגש ח"כ קסניה סבטלובה, לחץ/י כאן.

* לקריאת סיכום הדברים שנשא במפגש ד"ר מסוט אוזג'אן ממשרד החוץ התורכי, לחץ/י כאן.

* לקריאה על העובדה המשותפת של מכון מיתווים  ו-GPoT Center מאז 2012 למען שיקום יחסי ישראל-תורכיה, לחץ/י כאן.

* לצפייה בתמונות מהמפגש, לחץ/י כאן.

* קישורים למבחר כתבות וראיונות שפורסמו סביב הדיאלוג המדיני: 

ראיון עם ד"ר נמרוד גורן ממכון מיתווים בתכנית השעה הבינלאומית ברשת ב', 26.6.16 (מתחיל בדקה 46:55)

Dr. Nimrod Goren, “Israel and Turkey on the Verge of an Agreement,” Jerusalem Post, 20 June 2016. Arabic version published by the Center for Israel Studies in Jordan

ראיון (בערבית) עם ח'דר סואעד ממכון מיתווים ליוסי נשר מקול ישראל בערבית, 26.6.16

אריק בנדר, "דיפלומט טורקי בכיר: 'גורל החיילים אינו קשור להסכם'," מעריב, 26.6.16 

מואב ורדי, "דיפלומט טורקי בכיר: 'לאחר ההסכם ניתן יהיה לשנות יחסה של טורקיה לחמאס'," חדשות 10, 25.6.16 

אמיר תיבון, "לקראת הסכם: פגישה מכרעת היום בין ישראל לטורקיה בנושא הפיוס," וואלה, 26.6.16

 Emin Ileri, “Normalized ties with Israel are vital: Israeli MP,” Anadolu Agency, 24 June 2016

Turkish official: Regional security problem binds Israel and TurkeyJerusalem Post, 25 June 2016

 Ariel Ben Solomon, “In sign of improving ties, Israeli MK and Turkissh official to appear publicly," Jerusalem Post, 22 June 2016

 

____________________________

ד"ר נמרוד גורן, ראש המכון

מיתווים - המכון הישראלי למדיניות-חוץ אזורית

ngoren@mitvim.org.il, 052-4733613

www.mitvim.org.il

עקבו אחרינו בפייסבוק ובטוויטר

לקריאת הדו"ח השנתי של מיתווים ל-2015, לחץ/י כאן

לתמיכה במיתווים, לחץ/י כאן