מנסים להשתיק אותנו. נמשיך להשמיע קולנו: חוק הסימון הפוליטי ובקשה לתרומה

 

ידידי וידידות עיר עמים,

הכנסת אישרה השבוע את חוק סימון העמותות. חוק פוליטי זה, שהובל על ידי שרת המשפטים שקד (הבית היהודי) אמנם ביקש להתחבא תחת כיסוי של הגברת שקיפות, אך בינו לבין שקיפות אין דבר וחצי דבר. השקיפות כבר מעוגנת בחוק, וכבר לפני החוק החדש חלה באופן סלקטיבי על ארגוני זכויות האדם וארגונים לשינוי חברתי הפועלים לתיקון החברה בישראל. מה שהחוק החדש מנסה לעשות הוא לסמן פוליטית ולהחריף את מסע הדה לגיטימציה כנגד הארגונים הפועלים לחיזוק הדמוקרטיה ולקידום פתרונות הוגנים לסכסוך עם הפלסטינים ומשמיעים את קולם של הקבוצות הלא נראות והפגיעות ביותר.

החוק לא עובר בחלל ריק, הוא צעד מביש שנוסף לשורה של הצעות חוק ויוזמות שמתנגדות לפעילות חברתית ופוליטית לגיטימית. במקום לנהל ויכוחים ודיונים, יש מי שמבקש להשתיק קולות ביקורתיים ולפגוע בערכי הדמוקרטיה הבסיסיים ביותר.דווקא ארגוני ימין המגלגלים עשרות ומאות מיליוני שקלים בשנה ממקורות עלומים בחו"ל ובאמצעות חברות קש, נהנים מחסיון מלא על מקורותיהם הכספיים, ואותם חברי כנסת שדחפו להעברת החוק החדש,  בשמה של השקיפות כביכול, הם אלה המגינים על חסיון זה.

הנזק שגורם החוק החדש לחברה הישראלית כולה משמעותי יותר מן הנזק שייגרם לארגוני החברה האזרחית. בשנים האחרונות חל כרסום מסוכן ומטריד במעמדה של ישראל כדמוקרטיה על מכלול ערכיה. המתקפה מקבלת ביטויה בחקיקה אנטי דמוקרטית שמטרתה להשתיק קולות ביקורתיים, לצמצם את חופש הביטוי, לפגוע בזכויות מיעוטים ולהחליש את מעמדו של בית המשפט העליון. יוזמות אלו מלוות גם באווירה ציבורית קשה, באלימות, בהסתה וברדיפה פוליטית כנגד מיעוטים וכנגד הארגונים לשינוי חברתי וזכויות אדם. מציאות שבה לגיטימי להכפיש ולסמן אנשים וארגונים כמי שפועלים נגד המדינה, לרבות נשיא המדינה, הרמטכ"ל, שר הביטחון (הקודם), חברי כנסת, אמנים, אקדמאים, אנשי רוח ואחרים, בשל עמדותיהם הערכיות החברתיות ו/או הפוליטיות, הינה פגיעה ממשית וקשה באושיות החברה הישראלית.

עיר עמים, הנמנית עם 27 הארגונים אשר יושפעו  ישירות מהחוק, לא תאפשר לחוק להשפיע על פעילותה הענפה לקידום עתיד מדיני מוסכם, ולחיים הוגנים וברי קיימא בירושלים כביתם של שני עמים. היא פועלת כך שנים כארגון ישראלי, ועל פי תפישת עולמם של אלו החיים כאן. נמשיך לפעול ונשמיע את קולנו לטובת ירושלים סובלנית ושפויה, ביחד עם שותפינו בחברה הישראלית ובירושלים המזרחית. אנו רואים בכם/ן שותפים לדרך זו.  מזה שנים אתם/ן מלווים את פעילותינו ותומכים בה. זה הזמן להפוך שותפות זו לתמיכה פעילה אף יותר. אנא שתפו והשמיעו את קולכם/ן. בנוסף, אנו פונים אליכם בבקשה – תרמו לעיר עמים. זה הזמן להוכיח שההתקפות לא יעזרו וכי לארגונים בכלל ולעיר עמים בפרט בסיסי תמיכה איתנים, מורליים וכספיים, בתוך החברה הישראלית. אנו זקוקים לכם/ן.

יהודית אופנהיימר, מנכ"לית עיר עמים

 

לתרומות דרך 'ישראל תורמת' לחצו כאן

לפרטים להעברה בנקאית או צ'ק לחצו כאן

 

   

 

 

 לעדכונים יומיים, עקבו אחרינו בפייסבוק