שלום חברות וחברים, مرحبا أصدقاؤنا وصديقاتنا

אתמול זימן המשרד להגנת הסביבה את "חיפה כימיקלים" לשימוע בו תידרש החברה להציג למשרד חלופות לסגירת מיכל האמוניה במפרץ חיפה "בלוחות זמנים ברורים וקצרים שיאפשרו סגירה והתראה שאם לא יוצגו חלופות שכאלה, המשרד להגנת הסביבה לא יאשר את "היתר הרעלים" שהוא נותן למפעל כדי להחזיק במיכל.

בתגובה הוציאה חיפה כימיקלים את ההודעה הבאה: "מסוף האמוניה הארצי הוא בבעלות מדינת ישראל ומשרת אלפי לקוחות בישראל ובהם בתי החולים, חדרי קירור, תעשיית המזון, וגופים ביטחוניים. הגופים האחראיים על ביטחון הציבור ובהם פיקוד העורף והמל״ל מבצעים תדיר בדיקות סיכון למסוף וקובעים במפורש שהסיכון הנובע ממסוף האמוניה אינו חריג ואינו דומה לזה שנאמר על ידי גורמים פוליטיים שמטרתם לגרוף הון פוליטי מזריעת פחד בציבור. לצערנו נכשל המכרז למציאת גוף עסקי אשר יסכים להקים מפעל אמוניה וזאת בשל מחירי הגז הגבוהים שאינם מאפשרים היתכנות כלכלית למפעל מסוג זה. חיפה כימיקלים תסייע לממשלה ככל יכולתה על מנת למצוא פתרון ראוי לאספקת אמוניה בישראל ובלבד שזה לא יפגע בפרנסתם של למעלה מעשרת אלפים המשפחות המתפרנסות מפעילות החברה, ולא יפגע באלפי צרכני האמוניה בישראל".

לא נדהמנו מרצף המניפולציות והשקרים שבהם השתמשו דוברי המפעל, כי כבר התרגלנו. הדוברים מטעם התעשייה מרשים לעצמם לעשות הכל לטובת העסק שמשלם להם משכורת. כן, גם לשקר. והם כמובן לא היחידים – מסתבר שהשגרה הזו שהופכת לנחלת הכלל בקרב ממשלות, פוליטיקאים, ותאגידים סוכמה לאחרונה בשתי מילים: פוסט-אמת. זה גם המושג שנבחר כמילת השנה של מילון אוקספורד *.

אנחנו לעומת זאת יודעים שאם נוציא מטעמנו מידע שאינו מבוסס, בדף האינטרנט שלנו, או לגורם תקשורתי כזה או אחר, נהיה חשופים לתביעת דיבה. לכן אנחנו מקפידים על כל משפט שאנחנו מפרסמים - גם פה, גם באתר או בפיסבוק וגם כמובן כתגובה לפניה של גורם תקשורת זה או אחר ולכן – גם הפעם הגבנו בתקיפות נגד התעמולה השקרית שיוצאה מטעם המפעל, בהודעה שרשמה ג'מילה מנהלת העמותה: "תיקון להודעה של חיפה כימיקלים: חיפה כימיקלים לא תסייע לממשלה כדי למצוא פתרון למיכל האמוניה שעובד ללא רישוי כבר עשרות שנים ומסכן את כל האזור. חיפה כימיקלים התבקשה סוף סוף על ידי המשרד להגנת הסביבה להציג חלופות לסגירת מיכל האמוניה. מזכירה לכם שאותה חיפה כימיקלים שרוצה בטובת המשק והעובדים, לא ניגשה למכרז להקמת מפעל לייצור אמוניה על אף כל ההטבות והסבסוד שהמדינה היתה מוכנה לתת, מכספי הציבור. וכן מזכירה שחיפה כימיקלים צורכת, יחד עם דשנים שבבעלות כי״ל כ 95% מהתכולה של מיכל האמוניה, ורק 5% מיועד לטובת שאר התעשיות"

הדברים התפרסמו בין השאר בכתבה של יובל בגנו במעריב >>>

* רענן שקד כתב:  "איך מגדיר אוקספורד פוסט־אמת? - ציון או קישור לנסיבות שבהן עובדות אובייקטיביות פחות משפיעות בעיצוב דעת הקהל ופחות קוסמות לרגשות האישיים. או במילה אחת: ברקזיט. או בשתי מילים: דונלד טראמפ. או בתרגום לעברית: כל תגובה רצופת אי־דיוקים, שלא לומר פוסט־אמת, היוצאת מלשכת ראש הממשלה לכיוונו של עיתונאי שביקש לעשות את עבודתו ולהביא עובדות כהווייתן. מי בכלל רוצה עכשיו עובדות? בעולם פוסט־אמיתי, עובדות סובלות מהיעדר ביקושים ומצטיירות בדיוק כפי שכתב עליהן דיוויד ביירן כבר ב־1980: עובדות הן עצלניות ועובדות הן מאחרות, עובדות באות עם דעה, ועובדות לא עושות מה שאני אומר להן".

האם גם אתם רוצים להראות לחיפה כימיקלים שהתעמולה שלהם לא משפיעה ושאתם רוצים שהמכל שלהם יסגר סופית – כנסו ללינק >>>

 

לקריאה נוספת:

http://www.cfenvironment.org.il/index.php/ammonia-5-12-16

דף מידע שלנו על שימוש והפצת אמוניה בישראל:

http://www.cfenvironment.org.il/index.php/ammonia-distribution

 

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים וליאורה אמיתי, עמותת אזרחים למען הסביבה


תודה ליונתן בר צבי על הצילום המדהים ולנדב רוזנבלום על האיור

http://cfenvironment.org.il/     חפשו אותנו בפייסבוק