{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | עורכת: אפרת אבדור | 25.10.2017 ה' בחשוון תשע"ח

דף אנרגיה מס' 276

ייתכן מאוד שהעלייה במחירי הנפט היא חגיגה קצרת מועד


היה זה שבוע נוסף של דוחות אופטימיים מטעם אופ"ק, שם סבורים כי הביקוש לנפט יעלה ליותר ממאה מיליון חביות ביום עד שנת 2020, הודעה שהצטרפה להכרזה הגאה כי הציות להסכם הקיצוץ בתפוקה עמד בספטמבר על 120 אחוזים. האם הראלי הזה יחזיק מעמד? ההשפעה של ההכרזות האלה קצרה מאוד, בייחוד כאשר העובדות בשטח מוכיחות אחרת.
הכרזות כאלה "מטעם" כדאי תמיד לקחת בערבון מוגבל. בקרטל יודעים שהכרזות אופטימיות מזניקות מחירים, אבל כשמוחמד ברקינדו אמר את הדברים, הוא לא גיבה אותם בנתונים.
מומחים מזהירים שהעלייה לא תימשך, בלי קשר להודעות העליזות מטעם מקורות שתלויים במחירי נפט גבוהים. ראשית, בארה"ב נפתחת כעת עונת עבודות התחזוקה בבתי הזיקוק, עונה שתמיד מביאה לירידה במחירים. יש אסטרטגים שמזכירים שהצמיחה בביקוש לנפט גולמי בסין עשויה להאט, משום שנתוני האמת מאכזבים וכל הפתעה בתחום תכביד מאוד על מחירי הנפט. הפתעות כאלה עשויות לצוץ בשל בועת האשראי שהתפוצצה שם לאחרונה. בצד החיובי, התחממות לא צפויה ביחסים שבין ערב הסעודית לרוסיה, עשויה להעלות את מחירי הנפט אבל רק בטווח הארוך.
גם האנליסט טום קולזה לא אופטימי במיוחד, אבל מסיבה אחרת, הייצוא ההולך וגדל מארה"ב, שהוא כעת הוא חסר תקדים: בקרוב היא תוכל לייצא כ-15-20 מיליון חביות בשבוע.
האירועים בכרודיסטאן הם הסיבה העיקרית לעלייה האחרונה במחירי הנפט, אבל אם מצב השוק היה אחר, היינו חוזים בעלייה גבוהה הרבה יותר, מה שאומר לא מעט על המצב בשוק. השוק הגיב בקול ענות חלושה גם ללחימה בעיראק וגם לסנקציות על איראן. במילים אחרות, אמנם יש התלהבות מהכיוון שתפסו מחירי הנפט, אבל לא גדולה מדי. השחקנים הנבונים יותר בשוק נוקטים גישה של "מקווים לטוב, מתכוננים לגרוע ביותר".

ספינת ייבוא הגט"ן הגדולה בעולם הפליגה מקוריאה הדרומית לסייע לטורקיה לעבור את החורף


כלי השיט הגדול ביותר בתחום הייבוא של גט"ן, שיטה זולה ומהירה יותר מאשר מתקן יבשתי, עושה דרכו לסייע בייבוא הדלק העיקרי לחימום ולהפקת חשמל. היחידה הצפה לאחסון וגיזוז "מול צ'לנג'ר", שאורכה כגובה מגדל אייפל, צפויה להגיע החודש ולהתחיל לעבוד עוד לפני סוף השנה.
בשנה שעברה היכה גל קור את האזור, לרבות איראן, שממנה קונה טורקיה את חלק מהגז שלה. הביקוש לגז עלה על ההיצע ומנהלי רשת החשמל פנו ליצרניות הפרטיות שיפחיתו את הביקוש אצלן בתשעים אחוזים.
המכלית שאורכה 345 מטר מאחסנת 263 אלף מ"ר של גט"ן, כמות המספיקה לביקוש של יותר מיום אחד בטורקיה. הספינה יכולה גם לייצא את הדלק לשימוש באזורים שכנים ותעגון ליד הגבול בין סוריה לטורקיה.

חדשות המכון והענף

דחייה בהשבתת יחידה 2 ברוטנברג

לאור התקדמות פרויקט הסולקנים ובשל הסיכון לאי אספקת חשמל לאוכלוסייה, המשרד להגנת הסביבה אישר דחייה של חודש בלבד, עד 1 בנובמבר, בהשבתת היחידה השנייה בתחנת רוטנברג

פרסומי משרד האנרגיה

להלן טיוטת הנחיות הממונה על הנפט לאישור תגלית. גורמים המעוניינים להעביר הערות בעניין ההנחיות, יוכלו לעשות זאת עד ליום 9.11.2017 באמצעות דוא"ל לכתובת: eladg@energy.gov.il.

 

תשובות והבהרות לשאלות ובקשות שהתקבלו במסגרת מכרז פומבי 91/2017 למתן סיוע להכנת בדיקת היתכנות ראשונית להקמה ותפעול של מפעל GTL בישראל

 

תשובות והבהרות לשאלות ובקשות שהתקבלו במסגרת מכרז פומבי 118/2017 לקבלת הצעות לפרויקטים בהתייעלות אנרגטית ממוקדת טכנולוגיה לצרכני אנרגיה ביישובי הדרום – רשויות מקומיות, מפעל תעשיה ומבני מסחר​

SAVE THE DATE! עשור לוועידה הלאומית לאנרגיה

כמדי שנה יתכנסו מקבלי ההחלטות וקובעי המדיניות במשק האנרגיה תחת קורת גג אחת.

הוועידה תיערך ב-27 בפברואר 2018, במלון הילטון, תל אביב.

שריינו את המועד ביומנים!

נגזרות מהחדשות

לאחרונה עולה נושא התמחור של הדלק בתחנות וראינו לנכון להפנות את קוראינו לכתבות שהועלו בנושא בגיליון האחרון של "דפי מידע".

הראשונה עוסקת באתגרים והזדמנויות בעולם הזיקוק והשיווק

השנייה בתחנות הדלק של המחר

ועדות המכון

31.10 ועדת מחקרים
6.11 ועדת שימושים ובדיקות

קורסים וימי עיון

כנס תחזיות משק האנרגיה לשנת 2018 - 27 בדצמבר 2017

הכנס יעסוק בתחזיות ופעולות הממשלה לקידום משק האנרגיה לשנת 2018, מיסוי דלקים, מבנה השוק, רגולציה ותחרות, תחזיות וסחר עולמי, תמהיל האנרגיה העתידי, הרפורמה
במשק החשמל והשפעתה על מחירי החשמל, תהליכים גיאופוליטיים בעולם בשוק האנרגיה ועוד.

הכנס ייערך ביום שלישי, 27.12.17 במלון דן אכדיה בהרצליה פיתוח.

לתכנית הכנס וטופס הרשמה

כנס סייבר ואנרגיה - מטרות, יעדים ודרכי התמודדות - 2 בינואר 2018

בשנים האחרונות חשוף משק האנרגיה למתקפות סייבר ברמות שונות, והדבר מסכן תשתיות קיימות ואף עלול לפגוע בהן. להבטחת רציפות של אספקת אנרגיה ומים והתמודדות עם אתגרים בזמן אמת יש חשיבות עליונה, כמו גם להקמת מערך טכנולוגי שיספק פתרונות בתחום הטכנולוגיה והסייבר למניעת מבצעים תשתיתיים.

לתכנית הכנס וטופס הרשמה

יום עיון אכיפת דיני איכות הסביבה -פלילית, מנהלית ואזרחית - 21.11.17

האכיפה הפלילית היא מרכיב חיוני בהגנה על הסביבה, אך יישומה מעורר שאלות מורכבות של משפט ושל מדיניות.
לצד האכיפה הפלילית, התפתחה גם אכיפה אזרחית, הן בדרך של תובענות ייצוגיות שעניינן פיצוי הציבור על מפגעים סביבתיים,
והן בתביעות נזיקין על מפגעים מרובי ניזוקים, כדוגמת תביעות הקישון. דרכי אכיפה אלה, דרכי ההוכחה והעקרונות הדומים
והשונים ביניהם יידונו ביום עיון זה.
שימו לב- לאור הביקוש הרב האירוע ייערך באולם "נופים" במוזיאון ת"א, רח' חיים לבנון 2.

לתכנית יום העיון ולטופס הרשמה

קורס ניתוח ויישום דירקטיבות אירופאיות בתעשייה הישראלית- 22.11.17 - שלושה מפגשים

המשרד להגנת הסביבה ומשרדי ממשלה אימצו את הוראות דירקטיבת ה- IED בישראל. הוראות בנושא שמירה על הסביבה חלות כיום על התעשייה בישראל לפי חוק אוויר נקי מתוקף תקנות או היתרי פליטה שיצאו על בסיס הדירקטיבה. קריאה נכונה והבנה של הדרקטיבה לצורך יישומה חשובה מאוד בתהליך קבלת החלטות בחברה והגשת מסמכים, תגובות ותשובות לפי דרישת הרגולטור. המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה (ביה"ס למדעי הנפט והאנרגיה) עורך את הקורס במטרה להנחות את התעשייה במושגי היסוד בדירקטיבת ה- IED ועקרונותיו, כמו גם מידע על איך בנוי ה- BREF. מספר המקומות מוגבל

לתכנית הקורס והרשמה

קורס רגולציה במשק החשמל 20.12.17

משק החשמל הישראלי עובר שינויים משמעותיים בשנים האחרונות. היצרנות הפרטית הפכה חלק אינטגרלי ומשפיע בפעילות משק החשמל. שיקולי עלות והשינויים הטכנולוגיים מעבירים את מרכז הכובד לצרכן הפרטי ולייצור מבוזר.

מטרת הקורס לספק סקירת עומק של הרגולציה במשק החשמל ולהקנות כלים יישומיים להבנה וניתוח של הרגולציה הקיימת.

לתכנית הקורס ולהרשמה

קורס כלכלת אנרגיה- 4 בדצמבר 2017

הקורס יתקיים במרכז ההדרכה, בניין ביה"ס למדעי הנפט והאנרגיה. ארבעה מפגשים שבועיים (יום ב'): 25 שעות אקדמיות.

הקורס מתמקד בהיבטים הכלכליים של הסחר בנפט ומוצריו וגז טבעי וייתן כלים להבנה מעמיקה יותר של התהליך.

קהל היעד: הקורס מיועד לאנשי המקצוע בחברות בתחום האנרגיה - הסחר, השיווק, הכספים, והרכש, אנליסטים (בתי השקעות, בנקים, וחברות ביטוח), נציגי עסקים וחברות בתחומי אנרגיה שונים, ייעוץ ועוד.

לתכנית ולטופס הרשמה

יום עיון: הגנה קתודית במערכות דלק - 15 בנובמבר 2017

כמדי שנה עורך ביה"ס יום רענון בנושא הגנה קתודית שמטרתו להציג טכנולוגיות ודרישות רגולטוריות חדשות או עדכון קיימות, התפתחויות שיש להן השלכה משמעותית בתחום על תשתיות ומתקנים קיימים במשק האנרגיה.

יום העיון מוכר כיום כשירות לממונה בטיחות.

לפרטים ולהרשמה

השתלמות חובה לממונה בטיחות - 13 בנובמבר 2017

המחזור השמיני בפתח, מהרו להבטיח את מקומכם.

בהתאם לדרישת משרד הכלכלה והתעשייה, אגף הבטיחות והבריאות התעסוקתית, החל מאוקטובר 2015 נדרש ממונה בטיחות שמפעלו מבקש להתחבר לרשת ההולכה / חלוקה של הגז הטבעי או ל- CNG, להציג אישור השתלמות בגז טבעי.
בית הספר למדעי הנפט והאנרגיה, בשיתוף המכללה הטכנולוגית פזגז, פותח את המחזור השמיני של ההשתלמות בגז טבעי לממוני בטיחות.
ההשתתפות בקורס תזכה ב- 6 ימי כשירות לממוני בטיחות.

לתכנית וטופס הרשמה

ברחבי העולם

הוועידה העולמית לגט"ן, ליסבון, 28 בנובמבר עד 1 בדצמבר

 

 

לאתר הוועידה

ועידת הגז העולמית, יוני 2018 בוושינגטון

לאתר הוועידה
נשלח לכתובת מהכתובת info@energy.org.il
שולח: קרן גול
כתובת השולח: חיים לבנון 26, ת"א
הסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה

רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה