לאתר עיר עמים לחץ/י כאן
 

 

שלום חברים

היום, בשעת לילה מאוחרת בה קיימה מליאת הכנסת את דיוניה בקריאות שניה ושלישית לתיקון חוק יסוד: ירושלים, התברר שהצעה עברה שינוי של הרגע האחרון, באופן שמחק למעשה את התיקון שביקש השר אלקין לצרף להצעה המקורית, ושהיה מאפשר לממשלה להתקדם מיידית עם כוונתה לנתק את השכונות הירושלמיות שמעבר לגדר מירושלים.

על פי השינוי שהוכנס ברגעים האחרונים לפני ההצבעות, אם הממשלה תרצה לקדם את תכניתה לניתוק השכונות, היא תידרש לשם כך לעוד מהלך חקיקה בכנסת. זה יחשוף אותה כבר באופן ברור יותר לביקורת על המהלך, שלא יסתתר הפעם מאחורי הבית היהודי.

כן אושר התיקון שמעלה את דרישת הרוב לפתרון מדיני שיכלול את חלוקת ירושלים ל-80 חברי כנסת. עם זאת, התיקון הדרמטי יותר, שהיה משפיע כבר היום על המציאות בירושלים ובוודאי על מציאות החיים של הרבבות החיים בשכונות מעבר לגדר, נמנע.

בשורות טובות לפתוח איתן את השנה.

עיר עמים פעלה נמרצות למניעת קבלת התיקון לחוק לצדם של רבים ורבות טובים אחרים.  

הזדמנות לחבור אלינו להמשך המאבק, עתה עם טעם של הצלחה ראשונית בפה, מחר - יום רביעי, ה3/1/2018, ביום עיון שיתקיים במכון ון ליר בשעה 18:00:

חוק ירושלים: השלכות פוליטיות ואזרחיות (ניתן להירשם בדף האירוע). 

יחד נמנע מהצעת חוק נוספת למימוש תכנית אלקין להגיע שוב לשולחן הכנסת. נשמח לראותכם.  


    

היחסים בין תנועות המקדש למשטרה מתהדקים

במהלך השנה האחרונה מתמקדות תנועות המקדש בהגדלת מספר המבקרים היהודים בהר הבית/ חראם אל-שריף. חלק ניכר מהצלחתן לעשות זאת נובע ממהפך ביחס המשטרה אליהן.

בעבר, במסגרת תפקידה למנוע הפרות סדר במתחם הרגיש, ועל רקע הפרות חוזרות ונשנות של הנחיותיה מצד פעילי המקדש, הטילה המשטרה הגבלות שונות על כניסתם להר. בשנה האחרונה לא רק שחלק מהגבלות אלו הוסרו, המשטרה אף פועלת בתיאום הולך וגובר עם פעילי המקדש.

הידוק יחסים זה מוביל לשחיקה ברורה של הסטטוס קוו במקום, ועלול לחדש את העימותים בהר. נדמה כי הגורם לשינוי המגמתי והמדאיג בהתנהלות המשטרה הוא השר לביטחון פנים גלעד ארדן.

לתחקיר כאן 11 ובו תיעוד של מפקד המחוז מקבל ברכה מפעילי המקדש בהר הבית לחצו כאן

לנייר העמדה המלא: שניים אוחזין לחצו כאן

מתחם קדם והרכבל בסילוואן

המדינה תשקיע ותקדם את פעילות עמותת המתנחלים אלע"ד בסילואן באמצעות רכבל שיעבור ב'מתחם קדם' שמתכוונת העמותה להקים בסילוואן במסגרת מאמציה לייהד את השכונה. את כל התענוג הזה מעבירה המדינה במסלול לאישור מהיר בועדה לתשתיות לאומיות שבה יכולת הציבור להשפיע נמוכה.

גם מבחינת הפגיעה בחזות העיר העתיקה הפרוייקט בעייתי: עמודי וקרוניות הרכבל ידקרו את התצפית אל החומות ומתחם קדם שנמצא 20 מטר מחומת העיר העתיקה יוגבה בלפחות 2.5 מטר מעל הכביש ויסתיר חלק ניכר מהחומה.

שוב מתערבים גורמים פוליטים בדרך לעוד פרויקט שיחליש את ירושלים. משאבי הציבור מועמדים לטובת עמותות מתנחלים תוך פגיעה בעיר ותושביה. זה הזמן לגופים ולתושבים שאוהבים את ירושלים לפעול כדי לעצור את התכנית המזיקה.

 
לחלקים מסרטון התדמית ובו הערותינו לחצו כאן 
להאזנה לידיעה על הרכבל בגל"צ לחצו כאן

 

סיורי עיר עמים

 

  

הסיור הקרוב:

מאוחלקת - סיור להכרת הסוגיות המדיניות והפוליטיות בירושלים

19.1 - 9:00 עד 13:00 לינק להרשמה כאן

  

עיר עמים בתקשורת

 

 

 

 

חרף בקשת ארה"ב: אישור בנייה בי-ם

מדובר בהפשרת המכרזים שהובילו לפיצוץ המו"מ של קרי באפריל 2014. המתנגדים לבנייה: "הקרקעות הופקעו מהכפר וואלג'ה שנמצא ממול".  

אתה חי בבית סוהר אפילו שהמפתח אצלך

גדר ההפרדה ניתקה את משפחת חג'אג'לה מוואלג'ה. למרות שמשרד הבטחון ידע כי תוואי הגדר אינו ישים הוא פעל נגד הצעת התושבים.

הצהרת טראמפ: רכבת דוהרת לשום מקום

תושבי ירושלים, ישראלים ופלסטינים, יקומו לבוקר שאחרי הודדעת טראמפ ויגלו כי התעוררו לאותה מציאות אפורה, מסוכסכת ועניה.

 

 

תמכו בפעילות עיר עמים

עיר עמים פועלת במטרה לעורר דיון ציבורי מושכל בסוגיות הפוליטיות של ירושלים ובמטרה למנוע פגיעה מתמשכת בתושבי העיר ולקדם את התנאים לעתיד מדיני מוסכם. אנו פונים לקהל הישראלי באמצעות סיורים, הרצאות, מאמרים בעיתונות, פעילות ברשתות החברתיות, קמפיינים תקשורתיים ועוד.

עזרו לנו להמשיך להגיע לקהל הרחב על ידי תרומה. תרומות יתקבלו בתודה. לתרומה, לחצו כאן.

בברכה, צוות עיר עמים. 

 

 לעדכונים יומיים, עקבו אחרינו בפייסבוק