{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | עורכת: אפרת אבדור | 7.2.18 כ"ב בשבט תשע"ח

דף אנרגיה מס' 284

מחירי הנפט
הנפט נסחר במחיר הנמוך ביותר זה שבועיים בשל חששות שהתנודתיות בשווקים תגרום ירידה לא צפויה במלאים בארה"ב, מה שאכן קרה. חלק מחברות הנפט עצמן ספגו מכה כואבת והפסדים והמצב שלהן החמיר עם פרסום דוחות הרווחיות של הרבעון האחרון של 2017.
אולם במקביל, יש מי שרואה את השוק במשקפיים ורודים יותר. בגולדמן-זקס פרסמו השבוע תחזית למחירי הנפט הגולמי שלפיה הברנט יגיע ל-75 דולר בשלושת החודשים הקרובים ולאורך חצי שנה יטפס אף ל-82.5 דולר. "האיזון מחדש של השוק התרחש חצי שנה מוקדם מהצפוי. הירידה במלאים העודפים התחזקה לקראת סוף 2017 בשל ביקוש גובר, ציות נרחב באופ"ק, עבודות תחזוקה נרחבות בבתי הזיקוק ובבארות וגם היעדרותה של ונצואלה ממפת הייצור". הבנק מצטרף לאחרים בוול סטריט שמעדכנים את התחזיות שלהם משום שהגידול בצמיחה הכלכלית וכן הקיצוץ בתפוקה שהוביל אופ"ק סייעו לעליית המחירים.

ובחברות
חברת הענק BP מדווחת על זינוק עצום ברווחים של שנת 2017 בזכות מחירי נפט גבוהים והצמיחה המשמעותית ביותר בתפוקה בשנים האחרונות. החברה דיווחה על זינוק מ-2.6 מיליארד בשנת 2016 ל-6.2 מיליארד דולר ב-2017. בה בעת, התשלומים שמעבירה החברה בשל הדליפה במפרץ מקסיקו עדיין מעיקים עליה. בשנת 2016 שילמה החברה 6.9 מיליארד דולר וב-2017 5.2 מיליארד ובכך מסתכמות עבודות הניקיון אחרי הדליפה ב-65 מיליארד דולר, בינתיים.
לוקאויל הרוסית מתכננת להשקיע 120 מיליארד רובל (2.1 מיליארד דולר) בבניית מתחם לפטרוכימיקלים בחוף הצפוני של הים הכספי וחומר הזינה בו יהיה גז טבעי. השלב השני של הייצור שם יהיה פוליתילן ופוליפרופילן.

חדשות המכון והענף

עשור לוועידה הלאומית לאנרגיה - תכנית הוועידה התפרסמה!

הזמנה לוועידה

המקום שבו נפגשים יזמי האנרגיה, המשקיעים ומעצבי המדיניות
השנה בסימן פוטנציאל, צמיחה והורדת חסמים

  • מי המרוויח הגדול מרפורמת החשמל והאם אנחנו לקראת שינוי אמיתי?
  • מהו הפתרון האפקטיבי לתחרות בריאה בשוק הדלק?
  • רגולציה משתקת או מקדמת? איך ממשיכים את הצמיחה וההתפתחות בענף האנרגיה?
  • חיבור המפעלים לגז הטבעי - מתי נעמוד ביעד?

    נשמח לראותכם בין המשתתפים

הוועידה תיערך ב-27 בפברואר 2018, במלון הילטון, תל אביב

לתכנית הוועידה
לטופס הרשמה לוועידה

ועדת מחקרים

בשבוע שעבר התכנסה ועדת מחקרים ודנה בתקן תחזוקה לדס"ל. יעקב סופרין העביר הרצאה ממצה בנושא.

התקן EI‐1530 פורסם באוקטובר 2013 ומדינת ישראל אימצה אותו כתקן תחזוקה ת"י 6294/3 והחילה אותו על כל שרשרת ההספקה, מבתי הזיקוק עד למכלים המספקים דס"ל. מטרת התקן היא להבטיח שאיכות הדס"ל לא תשתנה משמעותית לאורך שרשרת ההספקה מבתי זיקוק עד למכלים המספקים לשדות תעופה. בהגיעו לצרכן הסופי יעמוד הדס"ל בדרישות התקן ויהיה מתאים לייעודו.

מבצע חורף על הספר "גז טבעי"

כל מה שצריך לדעת על גז טבעי

עכשיו במבצע עד סוף פברואר 2018

לפרטי המבצע, הפרקים הראשונים ותוכן העניינים

סימון משאבות

במסגרת הרביזיה לתקני בנזין וסולר לתחבורה, דנה ועדת התקינה באימוץ התקנים האירופיים EN228 לבנזין ו- EN590 לסולר תחבורה, אשר עודכנו בגרסה האחרונה שפורסמה בחודש מאי 2017. אחד הסעיפים שעודכנו בתקנים האירופאים הוא סעיף המתייחס לסימון משאבות. עד לעדכון הנ"ל כל מדינה הייתה רשאית לקבוע את כללי סימון המשאבות באופן עצמאי. החל ממהודרת מאי 2017 התקנים לבנזין וסולר מפנים את כללי סימון המשאבות לתקן חדש הקובע את כללי הסימון. בישיבה שהתקיימה בוועדה טכנית 5310 במכון התקנים הוחלט להקים ועדת מומחים לעניין סימון משאבות.

עדכון לו"ז דיונים של ועדת הכלכלה

יום שלישי 6.3, בשעה 9:30: תקנות הסדרים במשק המדינה (תיקוני חקיקה) (מכירת גז על ידי בתי זיקוק וספקי גז) (תיקון)"
בשעה 11:00: צו הגז (בטיחות ורישוי) (אירוע גפ"מ)


יום שלישי, 13.3, בשעה 9:30 : תקנות הגז (בטיחות ורישוי) (רישוי העוסקים בעבודות גפ"מ) (תיקון)
בשעה 11:00: צו הגז (בטיחות ורישוי) (בטיחות ההחסנה של מכלים ומכלי מחנאות במחסן גפ"מ ובמחסן עזר) (תיקון)

איך עוקבים אחרינו בפייסבוק?

בעקבות השינויים שערכה הרשת החברתית, על מנת לראות עדכונים מאיתנו, היכנסו לעמוד שלנו וסמנו see first!

 

פורום נשים באנרגיה

פורום נשים באנרגיה התכנס בשבוע שעבר ואירח את ג'ינה כהן להרצאה על הגז הטבעי ופיתוחו בישראל. בתחילת האירוע נערכה היכרות עם החברות החדשות והועלו רעיונות לשיתופי פעולה בין חברות הפורום.

מרחקי הפרדה - דיון בהשתתפות יוסי רבי מהמשרד להגנת הסביבה

הדרישה מופיעה בתיקון לחוזר מנכ"ל לעניין מרחקי הפרדה שפרסם המשרד להגנת הסביבה בשנת 2016, המנחה על אופן החישוב לתרחיש Bleve למכליות כביש ריקות. העדכון שינה את פרק הזמן לחישוב התרחיש וקיצר באופן משמעותי את טווחי הסיכון המחושבים. בפועל, עדיין קיים קושי מהותי לחברות הגפ"מ לשמור על מרחקי הבטיחות האלו מריכוזי אוכלוסייה המוגדרים ע"י המשרד להגנת הסביבה כרצפטורים ציבוריים. אחת מחברות הגז הגישה למשרד הצעת חישוב שהוכנה ע"י חברת הנדסה.

המשרד להגנ"ס בוחן אפשרות לשינוי השיטה בדרך אחרת שאותה הציג יוסי רבי: המשרד ער להשפעות הרוחביות של ההחלטות שמתקבלות. העבודה שהכינה חברת ההנדסה מציגה מודל מתקדם. יחד עם זאת, קשה לקדם רגולציה מורכבת שאין לה אחיזה בעולם המערבי ולכן המשרד לא מעוניין לכתוב רגולציה ייחודית אלא לאמץ רגולציה קיימת בעולם (כגון הרגולציה הגרמנית). המשרד בוחן אפשרות להציב תנאים אשר ימנעו את האפשרות לקיומו של תרחיש - Bleve וע"י כך ניתן יהיה להסיר אותו מרשימת התרחישים הנדרשים לחישוב במקרה שאכן יתקיימו התנאים שיציב המשרד. הבסיס הוא מניעה של הצטברות גפ"מ ודלקות ממקורות חיצוניים. כמו גם שימוש באמצעים אקטיביים לגלוי הדליפה ולכיבויה המהיר של הדליקה במידה והתפתחה כזו.

המשרד להגנת הסביבה יפרסם להערות את טיוטת העדכון לחוזר מנכ"ל בתוך חודש וחצי.

ועדות המכון

הוועדה למניעת זיהום מקורות מים - 14.3.18

ועדת מחקרים - 10.4.18

ועדת שימושים ובדיקות 23.4.18

ביה"ס למדעי הנפט והאנרגיה

קורסים וימי עיון

קורס חדש: שימושים והרכבים של דלקים פוסיליים – 19.2.2018

מקורות הנפט הגולמי והגז הטבעי פזורים בכל רחבי כדור הארץ וההרכב שונה ממקור למקור וכולל תרכובות שונות. הקורס יתמקד בטכנולוגיה של הנפט והגז הטבעי, משלב אספקת הנפט הגולמי לישראל, הטיפול בו, זיקוקו, מוצרי הנפט ועד הולכתו ואחסונו בראיית משק האנרגיה הישראלי.
תאריך התחלה: 19/02/2018
מספר מפגשים שבועיים: 6

לתכנית הקורס ולהרשמה

השתלמות חובה בג"ט לממוני בטיחות – מחזור 9 – 30.4.2018

משרד הכלכלה והתעשייה, אגף הבטיחות והבריאות התעסוקתית פרסם דרישה שלפיה החל מחודש 10/15 יידרש ממונה בטיחות שמפעלו מבקש להתחבר לרשת ההולכה / חלוקה של הגז הטבעי או ל- CNG, להציג אישור השתלמות בגז טבעי. מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית פועל בעניין זה בתיאום עם רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה על מנת להבטיח שהנחייה זו תיושם בטרם יינתן היתר הזרמה למפעל. ההשתתפות בקורס תזכה ב- 6 ימי כשירות לממוני בטיחות.

תאריך התחלה: 30/04/2018
מספר מפגשים שבועיים: 6

לתכנית הקורס ולהרשמה

נושאים נבחרים בשמנים וחומרי סיכה

שימוש תקין וחופשי מתקלות של כלי רכב, אניות, מטוסים, מכונות עיבוד, מדחסים, ציוד הידראולי ועוד מחייב ידע רב בנושא שמנים וסיכה, שימוש מושכל בשמנים למיניהם וידיעה בסיסית בענייני ונושאי אחזקה, מעקב אחר איכות השמן שבשימוש ואחר תקינותו של הציוד. כל פריט וכל פעולה בעולם שלנו קשורה בדרך כזו או אחרת בעניינים של סיכה ובלאי והקורס מעניק מענה ראוי לשאלות הבסיסיות של מפעילים, המשתמשים ואנשים המצויים והפועלים בעולם הנפט ו/או בסמוך לו.

לתכנית הקורס ולהרשמה

קורסים נוספים בדרך

בימים אלה שוקדים בבית הספר למדעי הנפט והאנרגיה על פתיחת מחזור נוסף של קורס הסמכה למטרולוג 1 (נפח וזרימה).

הקורס מתוכנן למאי 2018.

בסיום הקורס תוענק תעודת הסמכה ממשרד הכלכלה למשתתפים שיעברו בהצלחה את הבחינה.

ברחבי העולם

פיוצ'ר אנרג'י אסיה - ועידה עולמית שנתית שנערכת בבנגקוק והשנה תתמקד בשינויים העצומים והשלובים שעוברים על שוק האנרגיה באסיה

לאתר הוועידה
לאתר הוועידה
נשלח לכתובת tal@talash.co.il מהכתובת info@energy.org.il
שולח: קרן גול
כתובת השולח: חיים לבנון 26, ת"א
הסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה

רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה