{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | עורכת: אפרת אבדור | 21.2.18 ו' באדר תשע"ח

דף אנרגיה מס' 285

הנה זה קורה – רוסיה משתלטת על מגזר הנפט והגז בסוריה

בהתאם למסגרת העבודה לשת"פ בתחום האנרגיה שנחתם בסוף ינואר, רוסיה מקבלת זכויות בלעדיות להפיק נפט וגז בסוריה. ההסכם מרחיב הרבה מעבר לנ"ל ומתנה את האופן שבו ישוקמו אתרי קידוח ותשתיות שנפגעו, לרבות תמיכה וייעוץ, הכשרת דור חדש של עובדים בתחום הנפט. עם זאת, ההיבט הבינלאומי העיקרי והחלק המרכזי במהלך הזה הוא ביסוס האינטרסים הרוסיים במזרח התיכון. השתלטות על סקטור הנפט והגז הסורי היא כלי לא צבאי אבל רב עוצמה.

לפני מלחמת האזרחים, תפוקת הנפט בסוריה עמדה על כ-380,000 חביות ליום. התפוקה ירדה במרוצת השנים, אחרי שהשיא בסוריה הגיע ל-667,000 ח/י בשנת 2002. אמנם המדינה האיסלמית כביכול ירדה למחתרת, אבל התפוקה הנוכחית עדיין עומדת על 14-15 אלף חביות ביום בלבד.

הירידה בתפוקת הגז הגיעה לשפל נמוך אף יותר (מ-8BCM לשנה, ל-3.5) וזאת בשל החשיבות הגדולה יותר שיש לו במשק הסורי. 90 אחוזים מהגז הסורי נוצלו לייצור חשמל (בניגוד לנפט, שעבר זיקוק בתוך המדינה או עבר לייצוא), ולאור זאת, הממשלה הקדישה מאמצים גדולים יותר בשחרור שדות הגז מיד כשהתאפשר לה.

מי שישתלט על מגזר האנרגיה הסורי יירש חורבות של ממש, וזה בלשון המעטה. בתי הזיקוק במדינה זקוקים לשיקום יסודי אחרי שכושר התפוקה שלהם ירד בחצי. סביר להניח שאת המשימה הזאת ייטלו לידיהן חברות איראניות, בהתאם להסכם שנחתם בספטמבר האחרון, ושכולל בתוכו שיפוץ רשת החשמל ההרוסה של סוריה. עם זאת, לא ברור עדיין אם המיזם הזה אכן יצא לפועל, משום שטהרן סמכה על קונסורציום איראני- ונצואליאני – סורי, שלא נראה שיש לו היתכנות, לאור המתרחש בוונצואלה. בכל מקרה, טהרן קיבלה כבר את מה שרצתה מסוריה, כי משמרות המהפכה שלה כבר מטפלים במגזר הטלקומוניקציה.

עם זאת, לאיראן אין כספים להשקיע יותר מדי בתשתיות הסוריות והיא זקוקה לזריקת מרץ במיזמים בביתה שלה. לא סביר שחברות אירופיות יביעו עניין בסוריה, אלא אם החרם של האיחוד יוסר לפני יוני 2018. מאחר שהמבצעים הגדולים לא הובילו לשינוי המשטר בסוריה, זה יהיה מפתיע מאוד אם בבריסל לא יאריכו את הסנקציות.

מבחינת הסנקציות, מוסקבה לא חוששת מהשלכות, מאחר שממילא יש עליה סנקציות מאירופה ומארה"ב. רוסיה רואה לטווח ארוך ולכן היא יכולה אפילו להתעלות מעל לסכום שהעניקה קרן המטבע העולמית ולתרום 35-40 מיליארד דולר. הסכום יכסה שיקום מוחלט של אסדות קידוח, צינורות, תחנות שאיבה וכולי. במקומות מסוימים, למשל, בפרובינציות שבעבר התגוררו בהן בעיקר כורדים, אזורים עתירי נפט, רוסיה לא תוותר על ההזדמנות. יותר מזה, לא ברור מה יקרה לשדות שנכבשו על ידי מיליציות בגיבוי מדינות המערב ולא משטר אסאד.

רוב הנפט הסורי לייצוא מיועד לאירופה, גם בשל קרבה גיאוגרפית וגם בשל העובדה ש'של' ו'טוטאל' מחזיקות במניות בו. הדבר לא אפשרי יותר מאז החרם של האיחוד ולכן סוריה תצטרך למצוא קונים או בטורקיה ולבנון או באסיה.

רוסיה רוצה להשתלט בעיקר על הגז הסורי. אם היא תצליח להבטיח מחיר קבוע, יהיה ביקוש יציב מבית משום שהגז יישאר חומר הזינה העיקרי ליצור חשמל. יותר מזה, המדף היבשתי של מזרח הים התיכון מניב כבר את השדות זוהר המצרי, לוויתן ואפרודיטה ונראה שגם לבנון פוזלת לכיוון הפקת הגז בשטחה.

לתמונה רחבה יותר, הנה כתבה שפרסמנו ברבעון שלנו לפני מספר חודשים: רוסיה תוקעת דגלים במזרח התיכון 

חדשות המכון והענף

עשור לוועידה הלאומית לאנרגיה - בעוד שישה ימים!

הזמנה לוועידה

המקום שבו נפגשים יזמי האנרגיה, המשקיעים ומעצבי המדיניות
השנה בסימן פוטנציאל, צמיחה והורדת חסמים

האתגרים שבדרך - הכול בוועידה :

· רפורמת החשמל – הציבור ירוויח? האם אנחנו לקראת שינוי אמיתי?


· מחיר הדלק בישראל, מתי יוסר הפיקוח ויופחתו המסים?


· הגז עוד לא זורם לסקטור העיסקי והביתי, למה?


· שחקן מרכזי במשק האנרגיה העולמי, האם ישראל באמת יכולה?


· שר בא ושר הולך- האם יש דרמות בענף?

נשמח לראותכם בין המשתתפים,

מהרו להרשם מספר המקומות מוגבל!

הוועידה תיערך ב-27 בפברואר 2018, במלון הילטון, תל אביב

לתכנית הוועידה
לטופס הרשמה לוועידה

מתכוננים לוועידת העשור

לקראת הוועידה השנתית שתיערך בשבוע הבא, אנו מביאים לכם מספר כתבות מהעולם שפרסמנו בשנה האחרונה וסוקרות את האופן שבו מתמודדים בעולם עם אותן השאלות שיעלו בוועידה.

על חלומות הגז של הכלכלה ההודית

על שתיקתם של צרכני החשמל בשימועים של הרשות

כללי המשחק משתנים – ראיון עם נשיא מכון הנפט האמריקאי על רגולציה.

מחוברים – על רשתות החשמל העדכניות, ביקוש, היצע ואגירת אנרגיה

תכניות האנרגיה, הרגולציה והפיתוח במדינות השכנות לנו

מצרים

ירדן

עדכונים בקשר לגז טבעי בעולם

הבעיה עם נורד סטרים 2– הצינור השני שמבטיח גז מרוסיה לאירופה

השפעת הברקזיט על שוק הגז בבריטניה ובאירופה

 זיקוק ודלקים

תחנות הדלק של המחר

אתגרים והזדמנויות בעולם הזיקוק והשיווק

מבצע חורף על הספר "גז טבעי"

כל מה שצריך לדעת על גז טבעי

עכשיו במבצע עד סוף פברואר 2018

לפרטי המבצע, הפרקים הראשונים ותוכן העניינים

המלצת מועצת הנפט ינואר 2017

https://www.gov.il/he/Departments/Guides/gas_oil_dept?chapterIndex=2

כנס האיגוד הישראלי למים 2018

פתרונות ערים חכמות לניהול משק מים עירוני וארצי, טיפול בבארות ומי תהום, סינון, התפלה ומה שביניהם, טיפול וסילוק בוצה, שינויים במשק המים הישראלי, מפעלי השבת קולחים, מים ושפכים בתעשייה, ייצוא ידע ופתרונות ישראלים לחו"ל.

http://israelwater.org.il/?page_id=1193

ועדות המכון

הוועדה למניעת זיהום מקורות מים - 14.3.18

ועדת מחקרים - 10.4.18

ועדת שימושים ובדיקות 23.4.18

ביה"ס למדעי הנפט והאנרגיה

קורסים וימי עיון

השתלמות חובה בג"ט לממוני בטיחות – מחזור 9 – 30.4.2018

משרד הכלכלה והתעשייה, אגף הבטיחות והבריאות התעסוקתית פרסם דרישה שלפיה החל מחודש 10/15 יידרש ממונה בטיחות שמפעלו מבקש להתחבר לרשת ההולכה / חלוקה של הגז הטבעי או ל- CNG, להציג אישור השתלמות בגז טבעי. מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית פועל בעניין זה בתיאום עם רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה על מנת להבטיח שהנחייה זו תיושם בטרם יינתן היתר הזרמה למפעל. ההשתתפות בקורס תזכה ב- 6 ימי כשירות לממוני בטיחות.

תאריך התחלה: 30/04/2018
מספר מפגשים שבועיים: 6

לתכנית הקורס ולהרשמה

נושאים נבחרים בשמנים וחומרי סיכה

שימוש תקין וחופשי מתקלות של כלי רכב, אניות, מטוסים, מכונות עיבוד, מדחסים, ציוד הידראולי ועוד מחייב ידע רב בנושא שמנים וסיכה, שימוש מושכל בשמנים למיניהם וידיעה בסיסית בענייני ונושאי אחזקה, מעקב אחר איכות השמן שבשימוש ואחר תקינותו של הציוד. כל פריט וכל פעולה בעולם שלנו קשורה בדרך כזו או אחרת בעניינים של סיכה ובלאי והקורס מעניק מענה ראוי לשאלות הבסיסיות של מפעילים, המשתמשים ואנשים המצויים והפועלים בעולם הנפט ו/או בסמוך לו.

לתכנית הקורס ולהרשמה

קורסים נוספים בדרך

בימים אלה שוקדים בבית הספר למדעי הנפט והאנרגיה על פתיחת מחזור נוסף של קורס הסמכה למטרולוג 1 (נפח וזרימה).

הקורס מתוכנן למאי 2018.

בסיום הקורס תוענק תעודת הסמכה ממשרד הכלכלה למשתתפים שיעברו בהצלחה את הבחינה.

ברחבי העולם

26.2.18 ועידה בינ"ל להנדסת נפט וגז

יוסטון, טקסס

לאתר הוועידה
לאתר הוועידה
נשלח לכתובת מהכתובת info@energy.org.il
שולח: קרן גול
כתובת השולח: חיים לבנון 26, ת"א
הסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה

רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה