{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | עורכת: אפרת אבדור | 21.3.18 ה' בניסן תשע"ח

ניוזלטר מס' 287

מחירי הנפט ירדו כי בארה"ב חזרה קדחת הקידוחים, מה שהעלה את החששות באשר ליכולת של הסכם הקיצוץ בתפוקה של אופ"ק לסלק את העודפים מהשוק, וזאת על אף ההתחייבות הרוסית לדבוק בו.
אחרי שהנתונים הראו כי המפיקות האמריקאיות הוסיפו אסדות קידוח בפעם השביעית בשמונה שבועות החלו המחירים על סחורות עתידיות לצנוח בניו יורק. גם התפוקה המשיכה לגדול והגיעה למספר שיא של 10.4 מיליון חביות ביום בשבוע שעבר. במקביל, ההבטחה הרוסית כי תדבק בהסכם הקיצוץ גם לאורך 2019 לא הרגיעה את החששות שהאספקה האמריקאית תציף את השוק.
החודש נסחר הנפט במחיר שנע בסביבות 60 דולר לחבית, בעוד המשקיעים חוזים היצע רב מכיוון הפצלים, חששות ממלחמת סחר שהצית הנשיא האמריקאי וכן ציפיות שהתפוקה בוונצואלה תצלול עוד יותר. העלייה בתפוקה בארה"ב מעלה ספקולציות שהעסקה בין אופ"ק לשותפיו תתארך עד לפחות אמצע 2019 כדי להגיע ליעד של הקרטל, שהוא צמצום המלאים לממוצע של חמש שנים.
"יש איתות שתפוקת הנפט הגולמי של ארה"ב תמשיך להיות עקבית והדבר ינטרל את המאמצים של אופ"ק במובן מסוים", כך לפי טאקאיוקי נוגאמי, כלכלן בכיר בחברת 'התאגיד הלאומי של יפן לנפט וגז'. עם זאת, מחירי הנפט לא צוללים בזכות ההבטחות של חברות אופ"ק שיעמדו בהסכם.

שוקי הגז הטבעי באירופה עברו זעזוע בשל מזג האוויר החורפי הקיצוני בסוף פברואר, ובכמה ממרכזי הסחר והמסופים המחירים זינקו לרמות שיא. בסוף חורף שהיה מאופיין בביקוש רב ביותר, מל סווארין, אנליסט בכיר ב- S&P Global Platts אומר שבמאגרי האחסון מעולם לא נראו כמויות מועטות כל כך. בעקבות זאת השוק נעשה הפכפך והמחירים עולים שוב לאור תחזית קרה לחצי השני של חודש מרץ.
חרף העלייה של המחירים, בסוף פברואר ותחילת מרץ השוק עדיין היה מאוזן, מה שהדגיש את הגמישות של היצע וביקוש. עם זאת, הזינוק במחיר הדגיש גם את החשיפה של האזור לדינמיקות של שוק הגז הטבעי הנוזלי.
בראיון ל'בלומברג' אמר שר האנרגיה הרוסי כי רוסיה מספקת גז לאירופה לפי תנאי השוק ובמחירים תחרותיים. לטענתו, מקורות חלופיים לגז טבעי במקום רוסיה, יפגעו בראש ובראשונה בצרכנים. "הגז הרוסי הוא התחרותי ביותר מבחינת מחיר ואף מקור מהימן. במקרה של טמפרטורות נמוכות בצורה קיצונית, נוכל בקלות להגביר את כמות האספקה. זו הסיבה שרוסיה עומדת במחויבויות החוזיות שלה", כך לפי אלכסנדר נובק.


חדשות המכון והענף

ישיבת הועדה למניעת זיהום שנערכה ביום 14.3.18 במשרדי המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה.

הזמנה לוועידה

סיכום פעילות לשנת 2017 – רשות המים

 ד"ר חיים כץ מרשות המים העברי סקירה בעניין היקף זיהום ופעולות שיקום מי תהום מדלקים בשנת 2017. בשנה זו היו פחות אתרים שיועדו לחקירות (סה"כ עשרה) לעומת אשתקד. כמו כן, הוצג מערך הבקרה לפעולות למניעת זיהום מקורות מים מדלקים.
הגדרת הרשות ל"זיהום חמור": כשהערך של MTBE גבוה מ- 1.6 מיליגרם לליטר.
הרשות הציגה סטטוס אתרים ומגמות ריכוזי בנזן ו- MTBE בקידוחים.

רשות המים פרסמה קובץ הנחיות מקצועיות לחקירת מזהמים במי תהום. בכוונתה לפרסם מסמך הנחיות בנוגע לשיקום שיכלול הסבר על כל שיטה ויהווה מסמך מקצועי שמנחה את התעשייה לטיפול במומסי דלק.

כמו כן, התייחסה רשות המים למודל התיעדוף של המשרד להגנת הסביבה וציינה כי במסגרת שיתוף הפעולה בין המשרדים ייתכנו מצבים של קבלת דחיה (NFA) ע"י המשרד להגנת הסביבה, אך ידרשו פעולות חקירה ו/או שיקום מי תהום ע"י רשות המים.

רשות המים פרסמה להתייחסות נוהל דיווח על פעולות שאיבת עדשת דלק שמטרתו שיקוף מצב עדשת הדלק באתר ואפקטיביות פעולות השאיבה – החברות מתבקשות להעביר הערותיהם בהקדם.

הזמנה לוועידה

הצגת הדו"ח בדיקות אטימות של מכלים וצנרת בתחנות דלק לשנת 2017 – ד"ר אריה פיסטינר

 ד"ר אריה פיסטינר, ממונה מניעת זיהום מדלקים במשרד להגנת הסביבה הציג את הדוח למעקב בדיקות אטימות בתחנות דלק לשנת 2017. דרישות המשרד לבדיקות מכלים בעלי דופן אחת הינן בהתאם לדרישות ה- EPA.
כמידי שנה עורך הטכניון (שעובד עם המשרד בנושא בדיקות האטימות) דו"ח שנתי עבור המשרד להגנת הסביבה בעניין בדיקות מכלי הדלק והצנרות בתחנות תדלוק, ומציג ניתוח סטטיסטי של בדיקות אטימות שבוצעו במטרה לבחון את רמת הדיוק של מכשירי הבדיקה, איכות הציוד מבחינת מניעת דליפות, פתיחת תיק עבור כל תחנה לריכוז המידע על מצב התחנה וניתוח אופרטיבי של אוכלוסיית תחנות הדלק וגילוי אובייקטים הטעונים דליפה, סיווג תחנות הדלק וסטטיסטיקה של מצב התחנות עפ"י חברות.

תקנות לצמצום זיהום האוויר מכלי רכב ישנים המונעים בדיזל

הזמנה לוועידה

השר להגנת הסביבה חתם על תקנות המחייבות התקנה של מסנן חלקיקים על כלי רכב כבדים ישנים וסימון כלי רכב מזהמים באמצעות תוויות ייעודיות. לפרטים נוספים, זכאות למענקים וגריטה.

כנס המדענית הראשית במשרד האנרגיה

שישה ביוני, מלון רמת רחל, ירושלים

פרויקטים שזכו לתמיכת המדענית הראשית בשנים האחרונות בעלי פוטנציאל השפעה משמעותי על משק האנרגיה, המים ואוצרות הטבע בישראל ובעולם.
תכניות יחידת המדענית הראשית לתמיכה וקידום מחקר ופיתוח באקדמיה ובתעשייה.
יעדי המחקר והפיתוח של המשרד.

להרשמה

כנס בנושא הים התיכון כמשאב טבעי, אסטרטגי וכלכלי

הזמנה לוועידה

המרכז הבינתחומי הרצליה, בשיתוף אוניברסיטת חיפה, הטכניון וגופים נוספים מקיימים כנס שמטרתו לחשוף את מגוון השימושים הקיימים בים התיכון לצד דרכי ניהול ברות קיימא אשר יאפשרו את המשך אספקת התועלות בעתיד.

הציבור מוזמן להגיש תקצירים בתחומי המחקר הרלוונטיים לכנס, עד לתאריך 28.03.2018, לדוא"ל nnoa@idc.ac.il

ריכוז פרסומים של משרד האנרגיה

נתוני צריכת דלקים לחודש ינואר 2018 עודכנו ופורסמו באתר המשרד

קרן בירד אנרגיה מפרסמת קול קורא לתמיכה בפרויקטים משותפים ישראל-ארה"ב בתחום האנרגיה הירוקה

 

עם אישור צו הבלו בוועדת הכספים: יוצאת לדרך תכנית מענקים ורשת ביטחון לתחנות התדלוק בגז טבעי דחוס של משרד האנרגיה

לקראת פסח: מרכזי מבקרים בתעשייה. הזדמנות נהדרת ללמוד מקרוב את הדברים החשובים.

1. נשר מלט ייפתח במיוחד בחול המועד. לימים ראשון ורביעי יש להירשם דרך האתר של נשר. לימים שני ושלישי יש להירשם דרך האתר של "חוויה בתעשייה"

2. חוות הרוח במעלה גלבוע

3. תחנת הכוח דליה – מרכז המבקרים לא יפעל בחול המועד, אבל כדאי לתאם ביקורים במועדים אחרים

4. חברת החשמל – (באורות רבין סגור בחול המועד)

5. בז"ן - 2-3 באפריל, בשיתוף משרד הכלכלה. להרשמה

 

 

ועדות המכון

ועדת מחקרים - 30.4.18

ועדת שימושים ובדיקות 23.4.18

ועדת בטיחות וכיבוי אש 24.4.2018

ביה"ס למדעי הנפט והאנרגיה

קורסים וימי עיון

השתלמות חובה בג"ט לממוני בטיחות – מחזור 9 – 30.4.2018

משרד הכלכלה והתעשייה, אגף הבטיחות והבריאות התעסוקתית פרסם דרישה שלפיה החל מחודש 10/15 יידרש ממונה בטיחות שמפעלו מבקש להתחבר לרשת ההולכה / חלוקה של הגז הטבעי או ל- CNG, להציג אישור השתלמות בגז טבעי. מינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית פועל בעניין זה בתיאום עם רשות הגז הטבעי במשרד האנרגיה על מנת להבטיח שהנחייה זו תיושם בטרם יינתן היתר הזרמה למפעל. ההשתתפות בקורס תזכה ב- 6 ימי כשירות לממוני בטיחות.

תאריך התחלה: 30/04/2018
מספר מפגשים שבועיים: 6

לתכנית הקורס ולהרשמה

נושאים נבחרים בשמנים וחומרי סיכה - מחזור 10 - 2.5.18

שימוש תקין וחופשי מתקלות של כלי רכב, אניות, מטוסים, מכונות עיבוד, מדחסים, ציוד הידראולי ועוד מחייב ידע רב בנושא שמנים וסיכה, שימוש מושכל בשמנים למיניהם וידיעה בסיסית בענייני ונושאי אחזקה, מעקב אחר איכות השמן שבשימוש ואחר תקינותו של הציוד. כל פריט וכל פעולה בעולם שלנו קשורה בדרך כזו או אחרת בעניינים של סיכה ובלאי והקורס מעניק מענה ראוי לשאלות הבסיסיות של מפעילים, המשתמשים ואנשים המצויים והפועלים בעולם הנפט ו/או בסמוך לו.

תאריך התחלה - 2/05/2018

מספר מפגשים שבועיים - 10

לתכנית הקורס ולהרשמה

מזרימים אנרגיה - פעילויות ההדרכה של המכון לשנת 2018

הוועידה אולי מאחורינו, אבל שנה עמוסת פעילויות, ימי עיון וקורסים לפנינו. את כולם תוכלו למצוא ב"מזרימים אנרגיה"

ברחבי העולם

Pipeline Energy Expo

בטולסה, אוקלהומה. 3-5 באפריל

לאתר הוועידה
לאתר הוועידה
לאתר הוועידה
נשלח לכתובת מהכתובת info@energy.org.il
שולח: קרן גול
כתובת השולח: חיים לבנון 26, ת"א
הסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה

רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה