{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

ידיעון דצמבר 2018             نشرة كانون أول "ديسمبر" 2018               כסלו-טבת התשע"ט

שלום

הידיעון הזה מוקדש ברובו לקונגרס הבינלאומי לשלום שקיימנו בסוף נובמבר. אבל נפתח בהתיחסות לבחירות המתקרבות.

הבחירות מתקרבות الانتخابات على الأبواب

הבחירות מתקרבות וזה הרגע שלנו, כתנועת השטח הגדולה והמשמעותית ביותר בארץ, לפעול ולהשפיע על קידום הסכם מדיני ושילוב נשים בתהליכי קבלת ההחלטות.

ארבע וחצי שנים אנחנו פועלות במרץ, במסירות ובהתמדה בכל פינה בארץ, בעוטף עזה ובפריפרייה, בהתנחלויות ובקיבוצים, בערים ובכנסת מול מקבלי ההחלטות, ועכשיו, במערכת הבחירות, זה הזמן שלנו להשפיע.

40,000 חברות התנועה, היהודיות והערביות, החילוניות והדתיות, הצעירות והמבוגרות, כולנו יחד נקרא בקול גדול - אנחנו לא מחכות לסבב הבא! אנחנו דורשות מכל המפלגות להעלות על סדר היום של הבחירות את החתירה להסכם מדיני! אנחנו דורשות את שילובן של נשים ברשימות המועמדים לכנסת ובתהליכי קבלת ההחלטות! ואנחנו דורשות דיון קבוע בחלופות מדיניות כדי לנסות למנוע את המלחמה הבאה!

תכנית הפעולה המלאה של התנועה במערכת הבחירות בתהליך התהוות ותפורסם בקרוב. בינתיים הנה שתי דרכים ראשונות לתרום ולהשפיע בצומת דרכים חשובה זו.

תרומה כספית
تبرع مادي

בתקופה זו נרצה להשמיע את קולנו ואת דרישותינו בקול חזק וברור בפרסום, בשילוט ובפעילויות שטח רבות. לשם כך נדרשים משאבים ניכרים ואנו חייבות לגייס מימון ראשוני וחיוני כבר בחודש הקרוב.

אנו פונות אליכן חברות התנועה לתת כתף ולסייע לנו בתרומות כבר החודש. כל תרומה תתקבל בברכה ובתודה ותעזור לנו להגביר את קולנו.

לתרומה לחצו כאן

אם נתקלת בקושי בהעברת התרומה אפשר לפנות לצוות גיוס משאבים במייל:
wwprd2017@gmail.com

נוכחות בצמתים
الوقوف على المفترقات

ביום חמישי 10.1.2019 נעמוד שוב בצמתים, קוראות לציבור הישראלי לבחור במפלגות שיכניסו למצע שלהן הסכם מדיני! רק הסכם מדיני יביא שלום!
לפרטים תמנע 050-5943427.


קונגרס הצעירים של נשים עושות שלום
مؤتمر الشابات لنساء يصنعن السلام

ב-27 בנובמבר התקיים באולם סמולרש באוניברסיטת תל אביב הקונגרס הבינלאומי בנושא הסרת חסמים לשלום במזרח התיכון. על הקונגרס המרגש ועל תהליך היצירה שלו - לפניכם.

איך רעיון נולד

כמיטב המסורת של תנועת נשים עושות שלום, רעיונות נולדים במוחה הקודח של אחת מחברות התנועה, שמדביקה בהתלהבותה עוד חברה או שתיים וביחד הן מצליחות לסחוף עוד כמה עשרות נשים, שבמשך חודשים נעשות "משוגעות לנושא", ומצליחות להרים פרוייקט בטווח זמן שמשאיר אנשים פעורי פה. הקונגרס התחיל לקרום עור וגידים ולהפוך מרעיון למעשה רק לפני כחצי שנה. מטרות התנועה - קידום הסכם מדיני מכבד לסכסוך הישראלי-פלסטיני תוך שיתוף נשים בתהליך - עמד לנגד עינינו, ומתוכו החלו להתגבש המטרות והיעדים של הקונגרס. קודם כל הוגדרו קהל היעד והנושא – קונגרס לצעירות וצעירים בנושא הסרת חסמים בדרך לשלום במזרח התיכון, או בשמו הרשמי: "הקונגרס הבינלאומי של נשים עושות שלום, בנושא הסרת חסמים לשלום במזרח התיכון".

הפרויקט כלל שלושה ארועים משמעותיים:

א. האקתון נערך כשבועיים לפני הקונגרס. מרתון פצחנות של 24 שעות רצופות אשר בסיומו קמו 11 סטארטאפים לפיתוח רעיונות חדשים להסרת חסמים לשלום במזרח התיכון.

ב. ערב קבלת פנים - נערך למרצות ולמרצים אורחי הקונגרס, למשתתפי ומשתתפות האקתון, ולפעילות מנשים עושות שלום.

ג. הקונגרס עצמו - מפגש של צעירים וצעירות עם מומחים ומומחיות ועם מקבלי החלטות ליצירת דיון משותף וידע חדש בנושא הקונגרס.

עוד על תהליך העבודה והיצירה של הקונגרס כולל מענה לשאלות: איך נבנתה תוכנית הקונגרס? מי הוזמן להשתתף בו? איך מביאים צעירים וצעירות לקונגרס בנושא כזה? תוכלו לקרוא כאן.

אולם סמולרש מלא מפה לפה

ההאקתון (Hackathon)

האקתון - מרתון פצחנות שנמשך כ-24 שעות עסק בהסרת חסמים בדרך לשלום. באירוע השתתפו כ-45 צעירות וצעירים, יזמים ויזמיות בתחום השלום, שיצרו במסגרת הזמן הנתון 11 סטארטאפים לפיתוח רעיונות חדשים להסרת חסמים שונים לשלום. המשתתפים הגיעו למתחם סגור בהרצליה שעוצב במיוחד בשבילם. במשך כל שעות המרתון עמדו לרשות היזמים הצעירים מנטורים בתחומים מגוונים: שיווק, אינטרנט ומחשבים, מזרח התיכון, יצירתיות, גישור ופתרון סכסוכים, מיתוג, פסיכולוגיה, ועוד. בתום המרתון הציגה כל קבוצה את הרעיון שפיתחה בפני ועדת שופטים שכללה את פרופ' גבריאלה שלו, פרופ' זהבה סלומון, השופטת בדימוס סביונה רוטלוי, תא"ל במיל. חסון חסון ומר בני לנדא. הזוכים בשלושת המקומות הראשונים הציגו את רעיונותיהם בקונגרס.

לחצו כאן לצפיה בסרטון סכום ההקאתון.

לחצו כאן לכתבה על מה חושבים הצעירים בנושא הסכסוך?

מרחב העבודה של משתתפי ההקאתון

יום הקונגרס

הקונגרס החל בשעה 9:00 ונמשך עד 18:00. ההיענות האדירה הפתיעה גם אותנו. הגיעו כ-900 איש ואשה מתוכם לפחות 60% צעירים מתחת לגיל 40.

נושא החסמים לשלום נותח בפנאלים, בשיח של הקהל עם המומחים והמומחיות מהארץ ומחו"ל ועם פוליטיקאים. נקודות ההתייחסות היו מגוונות: מבט היסטורי, פמיניסטי, פסיכולוגי, צדק מאחה, דיגיטלי ועוד.

בכנס השתתפו בין היתר: סגנית שר החוץ של גרמניה מישל מונטפרינג שנשאה דברי תמיכה בתנועה והדגישה את חשיבות מעורבותן של נשים בתהליך השלום; השליח המיוחד של האו"ם לתהליך השלום במזרח התיכון מר ניקולאי מלדנוב (בתמונה משמאל) שלא רק נשא נאום מעורר השראה אלא ציין את הקונגרס ואת פעילות התנועה גם בנאום שנשא במועצת הביטחון של האו"ם; מייג'ור-ג'נרל קריסטין לונד, ראש כוחות השלום של האו"ם במזרח התיכון שהשתתפה בפאנל יחד עם סוואני האנט פרופ' מהרווארד ושגרירה לשעבר של ארצות הברית באירופה ומייסדת Inclusive Security ויחד עם חברת הכנסת קסניה סבטלובה שהביאה את הצד הישראלי בנושא פתרון סכסוכים. השגריר עמנואל ז'ופרה, ראש המשלחת של האיחוד האירופי בישראל; השגרירות בישראל דבורה ליונס מקנדה, הלן לה גאל מצרפת, אליסון קלי מאירלנד וסאלינה שמבוס מקפריסין שהשתתפו בפאנל על תפקידה של הדיפלומטיה בהסרת חסמים בדרך לשלום; ופרופ' עז א-דין אבו אל עייש ששלוש מבנותיו נהרגו במבצע "עופרת יצוקה", והגיע במיוחד מקנדה להשתתף בפאנל שעסק בהתמודדות עם מטעני עבר בדרך לסיום הסכסוך. בפאנל זה בהנחיית פרופ' יורם יובל שהיה אחד המרגשים ביותר, השתתפו גם ד"ר יואב קפשוק וגב' ושרה רוזנפלד (אם שכולה).

ציפי לבני מימין ןצחי הנגבי משמאל

בקונגרס השתתפו גם ששה חברי כנסת הן מהאופוזיציה והן מהקואליציה. השר צחי הנגבי (בתמונה ממימין) הפתיע בהודעת תמיכה ביוזמת הצעת החוק לחלופות מדיניות שהתנועה מובילה ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני (בתמונה משמאל) הביעה תמיכה בתנועה ובפעולותיה.

בחלק האחרון של היום המרגש הזה הוצגו שלושת הצוותים שזכו במקומות הראשונים בהאקתון, והתקיים פאנל עם צעירי המפלגות - יש עתיד, הבית היהודי, מרצ, הליכוד, ישראל ביתנו ומפלגת העבודה. הקונגרס הסתיים בפאנל בהשתתפות חברות כנסת - נבחרות הציבור מציגות את חזונן לסיום הסכסוך.

לרשימה המלאה של תכני הקונגרס יש להקיש כאן

מה הלאה?

איננו קופאות על השמרים ואנחנו מבינות היטב שהצלחה בסדר גודל כזה היא בסיס למינוף לתוצאות והצלחות נוספות. לכן אנחנו כעת בשלב הפקת הלקחים, איפה הצלחנו ואיפה קצת פחות, באילו יעדים שהצבנו לעצמנו עמדנו, ואיזה מסקנות ניתן להפיק מהתהליך האינטנסיבי אותו ניסינו לפרוס כאן.

אנחנו ממשיכות ללוות את צעירי ההאקתון מתוך רצון לסייע להם לפתח את הפלטפורמות שלהם כיוזמות נפרדות במקום ובזמן שלהם, ולחבר אליהם מנטורים שיעזרו להם להמשיך בדרכם. יחד עם זאת אנחנו מעבדות את כל החומרים שנאספו וחושבות על הדרך הטובה ביותר להנגישם ללימוד בעתיד.

ממשיכות על מנת להגיע למטרת העל של התנועה - הסכם מדיני עם הפלסטינים בשיתוף נשים בתהליך ושיתוף צעירים וצעירות בכל רחבי הארץ.

לכתבה המלאה על הקונגרס באתר התנועה יש להקיש כאן.

לכל הכתבות בתקשורת על הקונגרס וההאקתון יש להקיש כאן

משתתפי הקונגרס בהפסקה בין הפאנלים

מה עשינו בחודש דצמבר?
ماذا كان لدينا في شهر ديسمبر

  • הקתדרה הירושלמית אירחה את שיפרה ברונזניקמומחית לאסטרטגיות לשינוי חברתי ופעילה למען צדק חברתי ושוויון בקהילה היהודית ובחברה האמריקנית, ואת ויויאן סילבר חברת נשים עושות שלום מקיבוץ בארי, מנהיגה ופעילה לשינוי חברתי. על המפגש המרתק בכתבה הבאה
  • הקתדרה החיפאית אירחה את יוצרת הסרט התיעודי עזרת נשים ואת הדמות הראשית רחל (רוחי) פרייר ובתה לשיחה בעקבות הסרט על מקומן של נשים בקהילה החסידית, ועל כוחן של נשים, גם אם הן חרדיות, לפעול ולהגשים את החלומות שלהן
  • הדלקת נר אחרון של חנוכה התקיימה באוניברסיטת בן-גוריון. ד"ר אורית יקותיאלי הרצתה על יהודים בתרבויות האיסלאם: השתמעויות לשלום אפשרי. ובנוסף נציגות התנועה מסרו רשמים מכנס "כנען" בברלין שהתקיים בחסות משרד החוץ הגרמני, ומקונגרס הצעירים להסרת חסמים בדרך לשלום
  • נשים עושות שלום אירחו את ד"ר מירב משאלי רם מאוניברסיטת בר אילן להרצאה ודיון בנושא מלחמה חמה, שלום קר והסדרה בסכסוך הישראלי-פלשתיני בכפר הנגיד
  • זו השנה השנייה שאנו מוזמנות להשתתף בפסטיבל הסרטים לזכויות אדם בציריך. באירוע אליו הוזמנו, הוקרן הסרט "נאילה והאינתיפאדה", שהיה רובו ככולו על האינתיפאדה הראשונה וחלקן של הנשים בהובלת המחאה. לאחריו התקיים הפאנל, שבו השתתפו נציגה פלסטינית, נציגת נשים עושות שלום ומנחה. על הפסטיבל וחלקנו בו בכתבה זו
  • נציגות התנועה קיימו 4 מפגשים עם נוער מחו"ל דובר ספרדית, בעקבות בחירה בתנועת נשים עושות שלום להציג את החברה הישראלית בפני דור מנהיגי העתיד בקהילות שלהם בחו"ל
  • משלחת מבוסטון ביקשה להיפגש עם נשים עושות שלום כדי לשמוע על פעילות התנועה
  • נשות חיפה חגגו את חג החגים בסיור בואדי ניסאנס ושיחה עם פעילים בבית הגפן. מוזמנות לקרוא רשמים מהסיור שהתפרסמו בעיתון המקומי חי פה כאן
  • קיימנו חוג בית ביפו, הקרנו את הסרט על נשות ליבריה בתל אביב ובלבון, ומפגש פעילות בלהבות הבשן.
  • ועד ליום פיזור הכנסת המשכנו להגיע למפגשים עם חברי כנסת מדי יום שני בשבוע מכל חלקי הארץ

הצטרפו אלינו לפעילויות! יחד נצליח!

לרשימה המלאה של הפעילויות בתקופה הקרובה יש להקיש כאן

לרשימה המלאה של הכתבות עלינו בתקשורת יש להקיש כאן

פייסבוק

טוויטר

אינסטגרם


לאתר שלנו

כתבו לנו מייל


נשלח לכתובת מהכתובת info@womenwagepeace.org.il
שולח: נשים עושות שלום
כתובת השולח: הרימון 9 רמת אפעל
הסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה

רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה