סיכום שבועי 3.5.2019

תושבים יקרים,

את השבוע הנוכחי אנו חותמים בציון יום השואה והגבורה. בשער הנגב ציינו את יום השואה בכמה דרכים. "זיכרון בסלון" התקיים כמעט בכל ישוב. בכפר עזה השתתפתי בטקס שערכה קבוצת "לוטם" שחבריה השתתפו השנה במסע לפולין. בשבילי יום השואה מסמל את ניצחון כוחות הנפש על פני השנאה ואנטישמיות. לצערי מספר שורדי השואה הולך ומצטמצם. את סיפור חייהם ההירואי עלינו להכיר ולהעביר הלאה לילדינו, כשאנחנו מצליחים לשמר את חגיגת ניצחון החיים על פני המוות. התבוננו סביבכם- בילדיכם, משפחותיכם וחבריכם. ראו מה בנינו פה במו ידינו, את מה ששורדי השואה בנו בשבילנו. עלינו לכבד ולשמור על החברה הישראלית, על מדינת ישראל ועל הבית שלנו. אני סמוך ובטוח ששער הנגב תצליח להנחיל את לקחי השואה גם לדורות הבאים. זוהי משימה חינוכית וקהילתית מהמעלה הראשונה.

יריית השכמה

בבוקרו של יום השואה והגבורה התעוררנו כולנו מאזעקת צבע אדום שנשמעה באזור קיבוץ נחל עוז. בעקבות בלוני נפץ שהופרחו מוקדם יותר, צהל תקף ברצועת עזה. מעט זמן אחר כך תועדו שני שיגורים אל עבר ישראל. למזלנו, הרקטות נחתו בשטח פתוח- אין נפגעים בגוף ואין נזק לרכוש. למרות שאנחנו למודי ניסיון, ההתמודדות לא הופכת קלה יותר. אנחנו, יישובי הקו הקדמי של מדינת ישראל נמשיך לפתח את האזור, לצמוח ולבנות כתשובה למצב הבטחוני. שער הנגב חזקה היא תנאי הכרחי במציאות שלנו. חינוך איכותי והייטק בשער הנגב חשובים לא פחות מבניית המכשול. במקביל לדרישה למציאת פתרון לסיכסוך עם השכנים, לא אפסיק לדרוש מעל כל במה ומול כל שר או ח"כ, שפיתוח שער הנגב והעוטף כולו, יהיה אינטרס לאומי בעל חשיבות. הדרג הצבאי שומר עלינו בטוחים. עלינו לרתום את הדרג המדיני להבטיח שנהיה לא רק בטוחים אלא גם משגשגים.

לחברינו מעבר לים

בשבת האחרונה התרחש פיגוע ירי על רקע אנטישמי בבית חב"ד בפרברי סן דיאגו. בין קהילת שער הנגב לקהילה היהודית בסן דיאגו ישנה חברות רבת שנים. החברות בין הרשויות מושתתת על ערכים, עקרונות ומטרות משותפות. הקהילות היהודיות בסן דיאגו הן קהילות חמות שחולקות שותפות גורל אמיתית בינן לבין עוטף עזה ושער הנגב בפרט. יחד צלחנו עתות של משבר אך גם של צמיחה והתחדשות. הקשר החזק בינינו מסמל שותפות גורל והוא עומד כמגדלאור בשעות של חושך.
הלב עם ידידנו בסן דיאגו בשעתם הקשה. אנו כואבים את כאבם ושולחים תנחומים למשפחת הנרצחת והחלמה מהירה לפצועים.

לומדים יחדיו

את פורום מנהלי הקהילה, אגודות והמזכירים שהתקיים ביום שני האחרון בחרנו לקיים במועדון יחדיו. המועדון שמעניק שירותים לבני הגיל השלישי של שער הנגב, הוא מוקד תרבותי אזורי בכל הקשור למתן שירותים מותאמים לקשישים ומבוגרים. הנהגות הישובים עשו סיור במתחם, למדו על השירותים הניתנים והתרשמו בעושר הפעילויות וההזדמנויות הניתנות לחברי מועדון יחדיו. המפגש היה מיוחד במינו. הוא חשף את ה"פנינה הנדירה" שלנו לכל הנהגות הישובים ובכך הנגיש את מועדון יחדיו לכל קהילת שער הנגב. השיחה הערה וההתעניינות שהפגינו מנהלי הקהילות, האגודות והמזכירים העידו על הצלחת המפגש. תודה לחיה ברדמן על האירוח החם ולכל הנהגות הישובים שלקחו חלק.

חלק מאשכול

השבוע השתתפתי בכנס ההנהגה של אשכול נגב מערבי. למי שעוד לא מכיר, שער הנגב חברה באשכול רשויות של נגב מערבי. מדובר במגמה יחסית חדשה של המדינה, המקדמת הקמת אשכולות. מעין מחוז שמאפשר שת"פ בין רשויות. הרעיון שעומד מאחורי האשכול הוא רעיון חשוב מאין כמוהו, במיוחד לרשויות קטנות כמו שער הנגב. במקום לריב על חלוקת העוגה, אוכלים אותה ביחד. לקדם יחד את המשותף בינינו במקום להתמקד בשוני, הן ברמה העקרונית והן ברמה המעשית והמוניציפלית. שער הנגב יודעת ואוהבת לעבוד בשותפות. השותפות של רשויות העוטף והשותפות עם העיר שדרות, כולן מוצלחות מאוד. אשכול נגב מערבי הוא עוד הזדמנות שלנו לצמיחה ופיתוח.

ערב שכולו יצירה

ביום שלישי התקיים ערב היוצרים המסורתי של תיכון שער הנגב. מדובר בערב שכולו חגיגה של יצירה. היוצרים הם תלמידי מגמות האומנות השונות של התיכון. האירוע נפתח במה שנקרא "מוזאון פתוח", בו כל המגמות האומנות הציגו את התוצרים שלהם. הסתובבתי במרחב יחד עם אלן ויטרבי מהקהילה היהודית בסן דיאגו, ידיד אמת של שער הנגב שערב היוצרים נקרא על שם אחיו אלכס ויטרבי ז"ל. התרשמנו מאוד מתצוגת האופנה, מסרטי הקולנוע שהוקרנו, מקטעי המחול, התאטרון ועוד. הכל היה מאוד צבעוני ומאוד שמח. החלק השני של האירוע היה מופע הסיום. השנה המופע הוקדש לפרידה מאהרל'ה רוטשטיין שזוהי שנתו האחרונה בתור המנהל האגדי של תיכון שער הנגב. עקב הפיגוע בסן דיאגו, נציגי הקהילה לא יכלו להגיע אך שלחו ברכה חמה לאהרל'ה, אותה הקראתי בשמם על הבמה. גם פרויקט 24 הוקדש לנושא פרידה. הפרויקט שמציג יצירה במרתון של תלמידי הי"ב בזמן קצוב של 24 שעות בלבד, הוליד מתוכו מופעים מיוחדים, מגוונים וחד פעמיים. היה מעניין במיוחד ללמוד על הפרשנות השונה של כל קבוצת תלמידים למושג פרידה. תודה לעלי אלוני ולהב תימור על ההשקעה בערב. תודה למפיקת האירוע פז בגלייבטר. תודה למתנ"ס שער הנגב ולמחלקת החינוך שלנו ותודה למשפחת ויטרבי היקרה שהגיעה למרות הקושי לחגוג איתנו את ערב היוצרים.

שבת שלום,
אופיר

 

 

 

 


עוד מאירועי החודש הקרוב במועצה:

07 מאי

קולאז רגעים של אור בתוך האפלה

 מועדון יחדיו

 10:00

 

 

09 מאי

חוגגים עצמאות. תושבי הדרום- כניסה חינם

 מתחם המועצה האזורית שדות נגב

 09:00

 

11 מאי

גביע האביב-ע"ש פרד כהן

 המרכז ההידרותרפי שער הנגב

 09:30

 

12 מאי

ערב זמר עברי בשער הנגב

 אולם דורות

 20:00

 

13 מאי

תיאטרוטף - הדולפין

 אולם דורות קיבוץ דורות

 17:30

 

14 מאי

כנס מנטליזציה בשירות
היחסים בין הורים, ילדים ואנשי חינוך

 אודיטוריום תיכון שער הנגב

 16:00

 

17 מאי

סדנת מיינפולנס לקהל הרחב

 אולם השירות הפסיכולוגי

 08:30

 

17 מאי

פאבלמנט עם תא"ל אליעזר טולדנו-מפקד אוגדת עזה

 מועדון לחבר קיבוץ גבים

 13:30

 

11 יוני

מסיבת סיום שכבה יב-
תיכון שער הנגב

 אודיטוריום תיכון שער הנגב

 00:00

 

 

שתף בפייסבוק