התמרה- תהליכים בעיצוב חיים

התמרה- על היעדר דמות אב ואפקט ליאונרדו

ינואר 2013

שלום רב,

אם נבקש מכם לזרוק מספר אסוציאציות שעולות בכם מהמילה "יזם", ייתכן שאצל רבים מאיתנו יעלו בראש כישרון, אומץ, עוצמה , מושא להערצה / קנאה וכיוב'.

במספר מחקרים מרתקים שבחנו יזמים גברים, נמצא ממצא מרתק אשר חזר על עצמו. יזמים רבים חוו את אבותיהם כנעדרים – פיזית או נפשית , בחייהם. רבים חוו את אבותיהם כחלשים, חסרי תועלת וחסרי חוט שדרה. יזמים רבים חוו את אבותיהם כנעדרים או כבלתי אמינים, ואחת ההנחות היא שדווקא יזם, אשר חווה את הצד הכושל יותר של דמות אב, רוצה לעצב לעצמו את סביבת חייו ולהיות תלוי כמה שפחות באחרים, זאת לצד השארת חותם על סביבתו.

בשנת 1910 פירסם זיגמונד פרויד ספר שבו ערך ניתוח פסיכולוגי לדמותו של ליאונרדו ד'ה וינצ'י, אשר היה ילד בלתי חוקי לאיש אצולה פלורנטיני. בחמש שנותיו הראשונות גדל ליאונרדו אצל אמו המסורה, ללא נוכחות של אביו. רק בשלב מאוחר יותר הכיר האב באבהותו והזמין את ליאונרדו להיות במחיצתו.

התובנה אותה הגה פרויד הייתה מעניינת וגרסה שמאחר שהאב נעדר בשנים הראשונות מחיי ליאונרדו, ובשל כך ליאונרדו חווה פחות נוכחות גברית אבהית סמכותית, סקרנותו של ליאונרדו הילד לא רוסנה ורוחו הייתה חופשייה לנדוד, לחקור ולבדוק את העולם סביבו.

ליאונרדו היה יזם יצירתי , נועז ורב כישרונות אשר עסק בתחומים מרתקים כממציא, צייר,מהנדס, אנטומאי.

פרופ' קרלו שטרנגר מציג בספרו המשובח "אני, פרויקט מיתוג", את סיפורו של ליאונרדו ד'ה וינצ'י ובוחר לקרוא לתופעה זו "אפקט ליאונרדו" - כיצד ילד אשר חווה היעדר פיזי או נפשי של דמות אב, ילד שחווה מטען ריגשי משמעותי מול אביו, מצליח לפתח תכונות אופי חיוביות ומתגבר על הפגיעה הקשה שחווה בילדותו? כיצד מעודד היעדרו של האב את התפתחותן של תכונות אופי חיוביות?

מהותה של יזמות הוא הקמת חברה עצמאית אשר בה המייסד מתווה את דרכו ואת חותמו, תלוי כמה שפחות באחרים. כך, גם היזמים אשר מסיקים מילדותם המוקדמת שאינם יכולים לסמוך על דמות אב בחייהם ושעליהם ללמוד להסתמך על עוצמתם הפנימית ולא על חיזוקים מהעולם החיצוני.

פרופ' שטרנגר מציע שאם היזם ימצא דרך ליצור לעצמו סביבה שתספק לו תמיכה משמעותית יותר מזו שהייתה לו בילדותו, סיכוייו להצליח עולים. יחד עם זאת, זהו מסע מפרך הדורש עוצמה משמעותית מאד כדי להתגבר על היעדר דמות אב ויחס אבהי הולם בילדות.

אכן, היעדר דמות האב יכול לעודד אדם ליזמות, אך אינו מבטיח שהאדם יצליח ביזמות.

לצד היתרונות שחווה ליאונרדו, אשר שילב הצלחה פנמונלית בעולמות שונים, היעדר דמות אב עלול ליצור נטייה להתעלם מהמציאות על מגבלותיה השונות ואף ליצור שאיפות לא רציונליות ומסוכנות. יתרה מזו, היזם עלול לחוות זעם וחוסר השלמה עם העבר, מה שעלול להובילו להרס עצמי או לחלומות שאינם ריאליים עבורו.

המסלול הנכון להתפתחותו של יזם , חשוב שיכלול יכולת ללמוד על עצמו , לבנות תכנון של קריירה הדרגתית ולרכוש כלים ומיומנויות שישרתו אותו. ברור שיוזמה מחייבת חזון, תשוקה והעזה, אך היא גם מחייבת יכולת לאיפוק, סבלנות והתמדה.

לכן, חשוב להבין שיזמות, גם אם אנו חושקים בה, לא מתאימה לכל אחד. יזמות מחייבת כישורים רבים, הרבה מעבר לתשוקה להיות יזם. אפקט ליאונרדו אינו מגע קסם הסולל את הדרך אל ההצלחה כיזם. אפקט ליאונרדו יוכל להצליח באם יתבצע השילוב בין הרצון והצורך להותיר חותם על העולם הסובב אותנו, לבין היכולת והרצון של האדם לבצע למידה עצמית ולהיות מודע לחולשותיו ולחוזקותיו ולצאת למסע ארוך אך מרתק של למידה והתפתחות עצמית.

סוקרטס אמר שהשאלה החשובה ביותר שאדם צריך לבצע בחייו היא העמקת הידע והחקר ואנו בטוחים שאם תוסיפו דעת, בהחלט תוכלו ליצור יותר הצלחה, בתחומים השונים של עוגת החיים שלכם.

 

תוכנית ההתמרה השנתית

ברובנו קיימת התשוקה לשיפור ולהתמרה של ניהול התחומים של זמן, כסף, תקשורת בינאישית, מנהיגות ועוד. אנשים מצליחים לעולם יהיו הראשונים לנקוט פעולה עבור התשוקות שלהם לצמיחה מתמדת.

תוכנית ההתמרה פורסת 12 נושאי אב בתחום ההתפתחות ויצירת הצלחה בחיינו. מייל על בסיס שבועי, מקורות בכתב, סדנת תרגילים שבועית ליישום מעשי של החומר הנלמד, מהווים את בסיסה של התוכנית. תוכנית זו תצעיד אתכם לצמיחה ובמהלך שנה (חודש, שבוע,יום) תוזמנו לעבור תהליך התמרה על- ידי התמקדות בכל חודש בנושא אחד.

מרכז המנויים של התמרה מזמין אתכם לבחור את המנוי המתאים לכם:

א. מנוי מקוון של תוכנית ההתמרה השנתית- 936 ש"ח לשנה

ב. ליווי אישי אחד על אחד, שלושה מפגשים- 1300 ש"ח

ג. מנוי משולב, התוכנית השנתית המקוונת ובנוסף שלושה מפגשים בליווי אישי- 1300 ש"ח.

רכשו את המנוי המתאים לכם ונוביל אתכם לתוצאות מרחיקות לכת!

 להרשמה ליחצו כאן http://lifedesign.co.il/default.aspx?siteid=166&pageid=6192&lang=1