{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה | 31.3.2020 ו' בניסן תש"ף

עדכונים ופעילות דחופה במכון האנרגיה לאור המצב

המכון הישראלי לאנרגיה ולסביבה פנה למשרדי הממשלה הרלוונטיים על מנת לקבל הנחיות והבהרות בסוגיות רגולטוריות קריטיות לתעשייה:

הנחיות למחזיקות היתרי רעלים

היתרי פליטה ותנאים ברישיונות העסק

שמירת בטיחותם של העובדים בענף הגפ"מ

חוות דעת משפטית של המכון הישראלי לאנרגיה בנושא כניסת אנשי מקצוע שאינם עובדי רשות לחצרי מפעלים

ספירת ימים במערכת רישוי זמין ועוד תקנות שנועדו לשמור על רצף עבודה תקין במצב החדש.

ריכזנו את כל העידכונים והתשובות שהתקבלו בעמוד ייעודי שפורסם באתר שלנו.

לעמוד העדכונים

מדד האנרגיה לחודש אפריל 2020

משבר הקורונה גרם ירידה של כ- 7.7 אחוזים במחירי האנרגיה במשק לעומת החודש הקודם ומדד האנרגיה לחודש אפריל 2020 ירד לרמה של 75 נקודות, שהיא הרמה הנמוכה ביותר מאז השקתו.

למדד האנרגיה

עדכוני משרד האנרגיה

מכרז 91/2019 להקמת מתקן אחסון גפ"מ, רכישת הגפ"מ ואחסונו

קבלת הצעות למסירת מידע על מאגר או טכנולוגיות אחסון גז טבעי

פורסם שלב המיון המוקדם למכרז לטיהור מים מזוהמים באזור תעש רמת השרון

סקירת ההתפתחויות בשוק הגז הטבעי

 

החלטת המועצה לענייני משק הגז הטבעי מספר 3/2020 מימון מיזמי ייצוא באמצעות מערכת ההולכה הישראלית וחלוקת עלויות ההקמה של המקטע המשולב אשדוד-אשקלון

המלצות מועצת הפטרוכימיקלים באירופה לנשיאת הנציבות האירופית בקשר לשמירה על היכולת לשנע חומרים חיוניים ממדינה למדינה ובתוך המדינות באירופה.

להלן מכתב שנשלח לנציבות האירופית על אודות חשיבותן של מסחר פתוח וזורם בימים קריטיים כאלה, שינוע של חומרים חיוניים במגזר הבריאות.

בעקבות המכתב פרסמה הנציבות קווים מנחים שבמרכזם "נתיבים ירוקים", אשר יאפשרו הובלה של מוצרים שמקורם בתעשייה הפטרוכימית ויעדם הוא בתי אבות, בתי חולים ומרפאות אשר זקוקים לאמצעי מיגון, לתרופות ולמוצרי פלסטיק בהיקף רחב. ארבעת הקווים המנחים הם –

חציית גבול תארך לא יותר מרבע שעה

הנתיבים יהיו פתוחים לסחורה מכל סוג

הממשלות צריכות להסיר את המגבלות כגון איסור על נסיעה בסופי שבוע או בלילות

צמצום של כמות הניירת שנהגים ועובדי ענף השינוע צריכים להציג. ניתן לערוך בדיקות בריאות בגבולות, אולם באופן שלא יעצור את המעבר החופשי של סחורות.

 

שוק הפטרוכימיה - סקירה על קצה המזלג

בשלב זה נראה שהירידה הדרסטית במחירי הנפט וכן ההיחלשות של הכלכלה ימשיכו להכביד על שוק הפטרוכימיה. הביקוש ברחבי העולם נתון מאוד לתנודתיות שגורם נגיף הקורונה, אבל ההתרשמות הכללית היא שהמגמה תישאר שלילית, במיוחד בענף הלוגיסטיקה.
באמריקה השפיעו מחירי הנפט השפעה מיידית על התעשייה הפטרוכימית הרבה יותר מאשר הנגיף, בעיקר במכירת דלקים וארומתיים. לא צפויה התאוששות בדלקי הבנזין בטווח הקרוב, הן בשל הנגיף והן בשל מלחמת המחירים בין ערב הסעודית לרוסיה. כרגע הסוחרים נמנעים מקנייה כי הם משוכנעים שהמחירים ימשיכו לרדת.

אירופה בהרחבה

אחרי שראינו מתקנים נסגרים בשל הנגיף וכן עיכובים חריפים במשלוחים באסיה, ההשפעה באירופה מתמקדת עד כה בעיקר בצד הביקוש. דלקי התחבורה במגמת ירידה ולכך יש מחיר כבד על כל הענף. מרווח השיווק של התעשייה הפטרוכימית ספג פגיעה קשה שכמותה הורגשה רק ב-2016, כשהנפגעים העיקריים הם דלקי האוניות והמתנול.

תעשיית הפטרוכימיה האירופית מתמודדת עם אתגרים ואי ודאות חסרי תקדים. הגבולות ברחבי אירופה נסגרים, מה שפוגע בשרשרת האספקה.

מחיר הבוטדיאן (תרכובת אורגנית המשמשת כמונומר ביצור גומי סינתטי) ירד ל-195 אירו למיליון טונות, אחרי שבמרץ עמד המחיר על 525 אירו, לאור חוסר ודאות לגבי ביקוש.
מחיר המתנול באירופה הוא הנמוך בעולם השבוע, כשהעסקאות של אפריל מתומחרות ב-170 אירו למיליון טונות, ירידה של 37 במחיר הפו"ב ברוטרדם ברבע הראשון של השנה.

מחיר ה-MTBE עמד על פחות ממאתיים אירו השבוע. לפי נתוני פלאטס, זה המחיר הנמוך ביותר מאז נובמבר שנת 2001.
איזופרופנול, המשמש בחומרי חיטוי וניקוי הגיע לשיא של כל הזמנים, משום שבימים האחרונים הודעה חברת Ineos כי תקים מפעלים לייצור חומר לחיטוי ידיים בבריטניה ובגרמניה.

במתקנים להמרת פולימרים מורגשת עלייה במחירי השילוח, לאור העיכובים בגבולות שנובעים מבדיקות בריאות שנערכות לנהגים וסריקת המשאיות. נוסף על כך, מסתמן שיצרני PVC עומדים בפני ביטולים בהיקף גבוה.
מחיר האקרילוניטריל, המשמש גם הוא לתעשיית הפלסטיק, צנח בעקבות מחסור בפועלים במפעלים. דווקא תעשיית הפלסטיק הממוחזר במצב טוב יותר מזו של הפולימרים הטהורים, במיוחד פסי הייצור המשמשים לאריזת מזון ומוצרי בריאות.
מתקני איסוף אשפה ואתרי מיחזור עומדים בפני סגירה, מה שמפעיל לחץ על אספקת הפלסטיק הממוחזר וקווי העיבוד שלו וכמובן, מחולל אי ודאות באשר להיקף המלאים.

במזרח התיכון
עד כה נראה כי הורגשו שיבושים מוגבלים בענף השילוח, אולם לא בהובלת נפט גולמי או פטרוכימיקלים. גם האיסור שהוציאה ערב הסעודית על טיסות והפלגות לחמישים מדינות, לא חל על מכליות מסחר או נפט. עם זאת, ייתכן מאוד שבטווח הקרוב נראה עיכובים בהובלה הימית, לאור בדיקות נרחבות במטענים.

תעריפי ההולכה הימית מהמזה"ת לסין עלו, כי כלי שיט שמגיעים לסין נדרשים לעמוד בבידוד ופירוש הדבר אובדן ימי שיט לחברות הספנות. גם המשלוחים מסין מתעכבים לאור האטת הייצור בסין ואיתם עולים תעריפי השילוח. פירוש הדבר שגם ייצור הגז וייצואו לאסיה מארה"ב יצטמצמו משמעותית.

התפרצות הנגיף מתנגשת עם עבודות תחזוקה של בתי זיקוק רבים במזה"ת, עבודות שנקבעו זמן רב מראש. במדינות המפרץ כושר זיקוק של 1.1 מיליון חביות ביום, 13 אחוז מסך הזיקוק באזור נפגע כבר בינואר – פברואר בשל עבודות התחזוקה. עובדה זו סייעה לנטרל את ההיחלשות בביקוש של האזור.

סך הייצוא של סולר ממדינות אלה עמד על 7,970 חביות ביום בינואר, ירידה מ- 9,800 באותו חודש בשנה שעברה. ייצוא דלק סילוני מהאזור ירד ב- 182 אלף ח/י ביום בינואר.

בחודש פברואר ירד יצוא הסולר עוד יותר ל-645 אלף חביות ביום, הכמות הקטנה ביותר מאז דצמבר 2016, ירידה של 40 אחוז בהשוואה לפברואר בשנה שעברה. כל עבודות התחזוקה אמורות היו להיגמר עד סוף החודש, אולם בשל המגיפה, נראה כי בתי הזיקוק במפרץ יכריזו "עבודות תחזוקה מניעתיות במתקנים בלתי רווחיים".

ראוי לציין שרוב בתי הזיקוק במדינות המפרץ הם בבעלות המדינות, ובשונה מבתי זיקוק בבעלות פרטית, שהם לפחות באופן חלקי בבעלות של חברות נפט בינלאומיות, לא בהכרח מבססים את ההחלטות שלהם על הפסד או רווח. מרווחי השיווק משמעותיים להם פחות. אולם ההיסטוריה מוכיחה שירידה בביקוש והאטה כלכלית משפיעות על שוק מוצרי הנפט ובסופו של דבר, בתי הזיקוק של המפרץ ייאלצו להוריד הילוך.

בהתחשב בירידה במחירי הנפט והנפטא, ירדו מחירים של חומרי זינה פטרוכימיים, אבל למרות זאת, ברוב המוצרים יש מרווח שיווק טוב. תעריף השינוע הולך ומקבל נתח גבוה יותר במחיר הסופי והדבר יעניק ליצרני האזור יתרון תחרותי מסוים בסין.

חרף העובדה שסין השתלטה באופן יחסי על הנגיף, אנשים עדיין חוששים לצאת והביקוש לפוליאתילן נמוך בסין, המרכז העולמי לביקוש מוצרי פלסטיק, משום שהצרכנים נשארים בבית. הביקוש לפלסטיק יורד בתעשיות כגון אריזה, מכשירי חשמל, חומרי בנייה ושקיות ולכן מחירי הפולימרים בירידה מתמדת.

לעדכונים של 'ארגוס מדיה' על ההשפעה שיש לנגיף הקורונה על השוק, מומלץ מאוד להיכנס לקישור שלהלן


נשלח לכתובת מהכתובת info@energy.org.il
שולח: קרן גול
כתובת השולח: חיים לבנון 26, ת"א
הסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה

רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה