{{preheader}}

יום שישי | 27.3.2020

בבידוד אבל לא לבד

משבר הקורונה ממשיך להכות גלים בכל העולם. גם בשער הנגב אנחנו מסתגלים למציאות החדשה, שעדיין משתנה עם ההנחיות החדשות של משרד הבריאות. מועצה אזורית שער הנגב עובדת ללא הפסקה על מנת לתת מענה לכל ישוב ולכל תושב. בשבועיים האחרונים המועצה מפעילה את מיזם "קהילה ברשת"- לו"ז עמוס פעילויות און ליין, כולן מתקיימות בפייסבוק המועצה וכולן בחינם. את לוח הפעילות השבועי ניתן למצוא באתר ובפייסבוק המועצה. בנוסף, הקמנו את "שער הנגב אקספרס"- ריכוז של עסקי שער הנגב שפועלים בימים אלו במתכונת של משלוחים. אלו ימים מורכבים לעסקים הקטנים והבינונים בארץ ופרט בשער הנגב. זה הזמן שלנו לחזק אותם. את הרשימה המלאה ניתן למצוא באתר המועצה. הפעילות הענפה של המועצה לא היתה מתאפשרת ללא עובדי המועצה, שגם בימים לא פשוטים אלו, כאשר לכל אחד יש את האתגרים שלו, ממשיכים לדאוג לרווחת התושבים- הותיקים, ההורים והילדים. ביום רביעי האחרון חילקה המועצה לכל עובד ועובד, עד הבית, עציץ פרחים לאות הוקרה והערכה על העמידה האיתנה ועל הדאגה והמקצועיות של כל אחת ואחד מעובדי ועובדות שער הנגב. תודה לשלי ברנדס ומחלקת משאבי אנוש על היוזמה המקסימה. כולי תקווה שבקרוב נפגש כולנו- עובדים ותושבים והשגרה שכולנו מתגעגעים אליה תחזור. בינתיים, אנא הקפידו להישמע להנחיות משרד הבריאות. העמידה בהנחיות היא קריטית ליכולת שלנו לנצח את הקורונה כחברה וכקהילה. ניתן למצוא את ההנחיות המלאות והמעודכנות באתר המועצה.

לקהילה ברשת, שער הנגב אקספרס והנחיות לחצו כאן

חקלאות- חוסן לאומי

בעקבות משבר הקורונה והנחיות משרד הבריאות, אנו עדים לתופעה חדשה של פחד ממשבר תזונתי ומחסור במזון. פעם אחר פעם אנו שומעים הרגעות שלא צפוי מחסור של מזון, אך לצערי אנחנו לא שומעים מספיק את הסיבה לכך. אל תתבלבלו- המרחב ההתיישבותי והחקלאי הוא הסיבה היחידה שבניגוד למדינות אחרות, גם מערביות ומתקדמות, אין בישראל מחסור של מזון במרכולים והסופרים. בשבועות האחרונים עומלים חקלאי ישראל במלוא המרץ ויש להם דיי מלאי וכושר יצור לספק את כלל צרכי השוק בישראל. הם לא תלויים ביבוא או מסחר חוץ. מזון מתוצרת ישראלית- איכותי וטרי. חקלאי ישראל, ובפרט חקלאי עוטף עזה, מעבדים את האדמה עד המטר האחרון של הגבול. משבר הקורונה הבינלאומי מערער את הביטחון התזונתי בעשרות מדינות, אך מחדד לכל עם ישראל את החשיבות הגדולה בחיזוק המרחב ההתיישבותי. למרות ההתעמרות מצד המשרדים השונים וההעדפה הברורה של מזון מיובא על פני מזון שמיוצר בישראל, ההתיישבות החקלאית- קיבוצים, מושבים ומשקים פרטיים, ממשיכים להיות מאוחדים ומחוייבים לאזרחי ישראל. מי כמונו יודע, החקלאות בישראל היא לא עוד תחום עיסוק, זוהי ברית דמים שמונעת רעב, והיא הסיבה היחידה שלא חסר לנו היום מזון במרכולים.

שעתה היפה של הקהילה

בשבועיים האחרונים אני שומע ורואה כל מיני יוזמות בכל יישובי שער הנגב, שלצד ההגבלות וההנחיות מצליחים לשמור על חיי קהילה פעילים ורמת סולידריות גבוהה מאי פעם. אני מצרף לכם מעט מדוגמאות הרבות, שממלאות את הלב בגאווה:

בברור חיל הקימו את מיזם "זום חיל"- תכנית העשרה קהילתית שמנצלת את המומחים שלה לטובת העשרת כלל החברים. מיטב מומחי ברור חיל לתחומים שונים ומגוונים התגייסו להעביר הרצאת כל ערב, לכלל הקהילה. שמחתי לשמוע שהמודל הועתק לעוד קיבוצים. אכן גאווה גדולה לקיבוץ.

בכפר עזה גייסו משפחות לטובת כביסה של חיילי מוצב נחל עוז. החיילים נמצאים בעוצר יציאות ארוך מהרגיל וקהילת כפר עזה התגייסה לסייע להם במשהו קטן אך משמעותי- הכביסה. עשרות משפחות התגייסו לעניין (יותר מכמות הכביסה) ביניהן גם סבתא שושי של משפחת יחיאלי, שגילתה בחבילת הכביסה שקיבלה מכנס מדים קרוע. כמובן שתפרה אותו באהבה גדולה.

בניר עם פצחו בסדרת אתגרים לכל בית בקיבוץ. כל יום מתפרסם אתגר אחר וכל משפחה צריכה למלא אחר ההוראות ולהציג את התוצר, כמובן מהבית. אתגר נייר הטואלט (יצירה מגלילי נייר טואלט) ואתגר שיר הקורונה (ללמוד ריקוד מיוחד) הם רק חלק מסדרת המשימות שמצליחה לשמור על אוירה קהילתית גם בתוך הבתים.

במפלסים חגגו פורים און ליין עם תחרות תחפושות מקוונת (בהחלט מחשבה יצירתית). אגב, כדי לא להזניח גם את אווירת הפורים הקיבוצית, חילקו בני הנוער בבתים, אלכוהול משובח, כשהם רכובים על קולנועית שהוסבה לבר מסיבות נייד.

בנחל עוז ילדי בר ובת המצווה אפו עוגיות וחילקו לחיילי המוצב מחוץ לקיבוץ. ילדי היסודי חילקו זרים מעבר ידיהם לסף הדלת של הוותיקים. בנוסף, בימים הקרובים כל משפחה תציג בגינת ביתה מיצג שנועד לרומם את הרוח הקהילתית.

באור הנר גייסו את צוות הצח"י לשירת מרפסות בסגנון קיבוצי. הצוות שרגיל לעבודת חירום אחרת לגמרי, הסתובב הפעם בין שבילי הקיבוץ בשירה ובריקודים, כשעוד עוד אנשים יצאו לגינה להצטרף לשמחה. בנוסף, ילדי הקיבוץ אפו עוגיות ברוח פורים וחילקו בבתי הותיקים.

בגבים החליטו לנצל את פלטפורמת הזום למשחק בינגו אותיות המיועד לילדי בית הספר היסודי. בנוסף ערכות יצירה מושקעות במיוחד חולקו בבתים ודפי חידון שנכתבו במיוחד על הקהילה, נשלחו בתאי הדואר.

בדורות הוקם חמ"ל מתנדבים שמטפל באוכלוסיה המבוגרת- משלוחים של מזון מהמטבח, קניות מהמרכולית ותרופות. בתחילת שבוע הבא יורחב המערך לכל החברים מגיל 65 ומעלה. לקראת הסופ"ש כל וותיק בקיבוץ קיבל עוגה חמה מהתנור שנאפתה על ידי מספר רב של מתנדבים מהקיבוץ.

ביכיני בני עקיבא מפעילים כבר כמה ימים בהצלחה גדולה, את קייטנת הקורונה- הקייטנה המקוונת של ילדי מושב יכיני. מאות פעילויות לבית ולגינה. הפעלות ואתגרים לילדים בכל הגילאים. חוץ משוקו ולחמניה, יש שם הכל.

בארז חילקו בשבוע שעבר עציצים לכל חבר קהילה. בנוסף הקימו בקיבוץ צוות מתנדבים לדאגה לגיל השלישי- מקניות ואיסוף תרופות ועד הפגת בדידות (בטלפון, על פי ההנחיות). הכל תחת הסיסמה הנהדרת "אין לי ארז אחרת".

ברוחמה הנוער התגייס לחיזוק ועיבוי ענפי הגד"ש השונים של הקיבוץ, בין היתר לנטיעה של חלקת אבוקדו חדשה (נוספת) בקיבוץ, שקיבלה את השם הסימלי "חלקת קורונה 1".

אלו כמובן רק דוגמאות ספורות, אך הן מספיקות להבין את הלך הרוח בקהילות החזקות והמלוכדות שלנו. אי אפשר להשאר אדישים אל מול הכוח העצום הזה. לצד הקושי והאתגר, אין ספק שזוהי שעתה היפה של קהילת שער הנגב.

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

הנחיות מתעדכנות כל הזמן
קהילה ברשת- כל התכנים המקוונים שאתם צריכים במועצה, מתעדכנים כל הזמן