{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

ידיעון מארס 2020    آذار مارس 2020         אדר-ניסן תש"פ

שלום , 


מה זה אומר להיות פעילת שלום בתקופה כזו?

זה אומר להסתגר בבית ולדאוג לבריאותם של הקרובים לנו בלי יכולת לקיים אירועים ופעילויות שטח. זה אומר לשמוע על ההגבלות על עבודת הכנסת ומערכת המשפט ולהיות חרדה לדמוקרטיה הישראלית. זה אומר להתנדנד כל הזמן בין דאגה לאלפי המובטלות והמובטלים החדשים לבין חיפוש ערוצי עשייה יצירתיים.

וזה אומר לא להפסיק ולא לעצור!

גם - ובעיקר - בתקופה כזו אנחנו ממשיכות קדימה. ממשיכות לחפש דרכים לחיזוק הקהילה הפעילה שלנו גם כשאנחנו לא יכולות להיפגש פנים אל פנים, וממשיכות להאמין שחייב ויכול להיות כאן טוב יותר. לפני שבוע התכנסנו בזום, כ-100 פעילות מכל הארץ, לדיונים ולחשיבה משותפת. דיברנו, שאלנו, טענו, התווכחנו וגם הסכמנו. עלינו עוד מדרגה בדרך למטרה שמחכה לנו ביום שאחרי הקורונה.

אנחנו מזמינות כל אחת להצטרף אלינו לעשייה ולחשיבה!

סעו לשלום מהמרפסות ומהחצרות
سافروا بسلام من الشرفات والساحات

גם בימי קורונה נשים עושות שלום לא עוצרות, ומעבירות את הצמתים למרפסות ולחצרות! ביום חמישי הקרוב, 2.4, 17:00-18:00 נעמוד, כל אחת במרפסת שלה (או בתחום המאה מטר...) עם שלט תוצרת עצמית ובו מסרים של התנועה לימים אלו. נצלם ונסריט את עצמנו ונשתף ברשתות החברתיות. לפרטים נוספים - תמנע 0505943427.

שתפו את כל חברותיכן וקיראו לחברות נוספות להצטרף! כי אנחנו לא מוותרות על סולידריות, שלום, שוויון, ודמוקרטיה בכל עת - ובמיוחד כעת!

1325 בימי קורונה: מהאישי, לקבוצתי לפוליטי 1325 في فترة الكورونا: الشخصي، الجماعي والسياسي

"במסגרת פטריארכלית, אתיקה של דאגה נתפסת כנשית. במסגרת דמוקרטית, דאגה היא אתיקה אנושית". אבחנה זו של קרול גיליגן מחברת בין תפיסה עמוקה של דמוקרטיה מהותית לנושא הנשי/מגדרי.

באופן מעשי יותר בהקשר של נשים עושות שלום, אפשר לראות קשר בין הגדלת ייצוג הנשים בצמתי קבלת החלטות בימים אלה לבין היכולת שלנו כחברה לפתח חוסן אל מול המגיפה. ברמת הפעולות, עלינו ליזום פעולות - במסגרת המגבלות המחמירות מאוד – שהן ביטוי מעשי לפוליטיקה ואתיקה של דאגה; החל מהמעגלים בתוך התנועה והמשך בסביבה בה אנו פועלות. קראו את המאמר של ענת בן-דוד על אסטרטגיות של נשים לטיפול במשבר הקורונה.

כדי שנוכל להמשיך בפעילות אנחנו מזמינות אתכם ואתכן לעזור לנו בתרומה 

תרומה

כן זה אפשרי! نعم الأمر ممكن!
נחתם הסכם לסיום המלחמה באפגניסטן
 تم التوقيع على إتفاقية لإنهاء الحرب في أفغانستان

סכסוכים בעולם מסתיימים! גם כאלה שנראו חסרי פיתרון. ב-29 בפברואר נחתם בדוחא בירת קטאר הסכם היסטורי בין ארה"ב לארגון הטרור האיסלמיסטי טליבאן, הסכם שיסלול את הדרך לנסיגה מלאה של הכוחות הזרים מאפגניסטן בתוך 14 חודשים. ההסכם הוא צעד דרמטי לקראת סיום המלחמה שנמשכת כבר יותר מ-18 שנה, מאז הפלישה האמריקנית לאפגניסטן בעקבות מתקפת הטרור של ה-11 בספטמבר 2001.

                                

טקס חתימת ההסכם בין הצדדים. צילום: רויטרס

טקס חתימת ההסכם בין הצדדים.     צילום: רויטרס

ב-2002 פלשו כוחות אמריקאים לאפגניסטן שהייתה בסיס לאל-קעידה – הארגון הטרוריסטי שהיה אחראי לפיגועים במגדלי התאומים ובמטרות אחרות בארה"ב. במהלך 18 השנים חוסל אל-קעידה ומנהיגו בין-לאדן. אולם הטליבן, ארגון איסלמיסטי אפגאני, המשיך להילחם בכוחות ארה"ב ובנות בריתה ולא נראה היה סוף למלחמה. כ-2,000 חיילים אמריקאים נהרגו בשנות המלחמה ועלותה למשק האמריקאי נאמדת ביותר מ-750 מיליארד דולר.

כן, זה יכול לקרות גם כאן!

יסמין רובין קופר - אישה עושה שלום
 ياسمين روبين كوفير- إمرأة تصنع السلام

"בקיץ האחרון השתתפתי במשלחת של נשים עושות שלום לדרום אפריקה. חזרתי משם עם מטען גדול. המארחות והמארחים שיתפו אותנו בשלוש תובנות חשובות שלמדו בתהליך השלום בארצם, תובנות שמלוות אותי מאז:

הראשונה היא שתהליך שלום לא מסתיים בחתימה על הסכם. אחריו יש דרך ארוכה לפיוס וריפוי הפצעים ולנשים תפקיד חשוב בתהליך זה.

השניה היא ששלום אינו רק אי-לוחמה. שלום אמיתי, חיובי, מחייב העדר אלימות מכל סוג, שיקום מערכות יחסים, יצירת סולידריות חברתית לטובת כלל האוכלוסייה, תהליכים של יישוב סכסוכים והתמודדות אפקטיבית עם קונפליקטים.

התובנה השלישית היא שאין שלום ללא שיוויון מגדרי. בחיבור הזה אני מאמינה בכל ליבי!"

עוד על יסמין רובין קופר

גם בימים אלה של סגר קורונה נאחל לכן ולכם

בריאות, חג פסח כשר,

חג אביב פורח, חג חירות ושלום!