האיגרת - עלון מידע מקוון לחינוך ולדורף ואנתרופוסופיה בישראל
 מופץ חינם | גיליון מספר 41, 10.4.13 | ליצירת קשר עם מערכת האיגרת
קיבלת את האיגרת מחבר? להרשמה לאיגרת | למדיניות הפרסום באיגרת | שתף בפייסבוק

אם אינך רואה את התמונות, יש לאפשר זאת בתוכנת הדוא"ל שלך


החיים הטכנולוגים של לוח השנה לנפש

אפליקציה לאנדרואיד וסרטוני יוטיוב מכניסים את יצירתו של שטיינר אל עולם הטכנולוגיה

לוח השנה לנפש, יצירתו הלירית המוכרת ביותר של מייסד האנתרופוסופיה ד"ר רודולף שטיינר, נכתב לפני מאה שנה. מדובר במחזור של 52 בתי שיר (Verse בגרמנית, מכתם או פסוק בעברית) המתאימים ל-52 שבועות השנה, ומביעים את הלך הנפש הקוסמי השורר בתקופה זו, כפי שהוא משתקף בנפש האדם. עבור אנתרופוסופים רבים זהו טקסט המשמש לעבודה פנימית מדיטטיבית, שמטרתה, בין היתר, לחבר בין חיי הנפש של האדם – מחשבה, רגש ורצון – לעונת השנה, לטבע ולעולם. ניתן גם לומר על הטקסט הזה שהוא 'מדורת שבט' אנתרופוסופית צנועה, ולעתים הוא משמש כטקסט הפותח ישיבות ופגישות של צוותים אנתרופוסופים, במטרה להשרות על הפגישה הלך נפש מתאים. מחזור השירים מתחיל באביב, ביום א' הראשון שלאחר ירח מלא של פסח, וכעת זה זמן נהדר להתחיל לתרגל אותו, או 'לעבוד איתו', כמאמר האנתרופוסופים.

לאור מרכזיותו של הטקסט בחיים האנתרופוסופיים, לא מפליא שהוא גם הטקסט שזכה למירב הגרסאות והפרסומים בעברית. התרגום הראשון התפרסם על ידי בן ציון (בננו) ולקוביץ', עוד בשנות ה-60, והיה מניצני הספרות האנתרופוסופית העברית. בשנת 1999 פרסם אודי לוי גרסה משלו, וב-2009 יצא לאור תרגום של יפתח בן אהרון. תרגומו של ד"ר אבישי גרשוני מתפרסם בדף הבית של אתר אנתרופוסופיה בישראל, ואלה רק התרגומים שהגיעו לידי פרסום.

נראה שלטקסט של שטיינר, שנכתב כאמור לפני מאה שנה, יש חיים משל עצמם. בימים אלה הוא מצא דרכים להתפרסם ולהגיע אל הציבור במדיות חדשות, התואמות לעידן הטכנולוגי שבו אנו חיים, ואשר פותחות מקום לדיונים מעניינים. המדיה הראשונה היא אפליקציה לטלפונים חכמים, והמדיה השניה היא וידאו-ורס, כלומר סרטוני וידאו הנשלחים בדואר האלקטרוני.

דוב לוונגליק, מהנדס תוכנה במקצועו, הוא הורה פעיל בבית ספר ולדורף שבאלוני יצחק ובפורום הורי חינוך ולדורף הארצי. הוא גם סטודנט לחינוך בסמינר רמת-גן, ומכשיר את עצמו לשמש מורה למדעים ומתמטיקה בעתיד. בימים אלה נמצא לוונגליק בשלבים אחרונים של פיתוח אפליקציית לוח השנה לנפש (לאנדרואיד). לדבריו, האפליקציה (ראו תמונות) מציגה את המכתם השבועי בלוח השנה בעברית, אנגלית וגרמנית. כן ניתן לדפדף בין המכתמים, לבחור מכתם לפי תאריך או לבחור במכתם ההופכי למכתם השבועי (שימושי במיוחד לתושבי חצי הכדור הדרומי). האפליקציה, שמבוססת על התרגום של אבישי גרשוני, מוגשת על ידי לוונגליק, שנודע גם כממיסט האנתרופוסופי העברי הראשון, כשירות לציבור ומרגע פרסומה (עניין של כמה ימים), יהיה ניתן להוריד אותה בחינם בחנות האפליקציות של גוגל תחת השם calendar of the soul (כרגע לא מתוכננת גרסה לאייפון).

יוזמה נוספת, שהפעם משתמשת באתר שיתוף הווידאו "יוטיוב" ויוצאת לפועל בשיתוף הוצאת אדם עולם, קרויה בפי יוצרה 'וידאו ורסים' וכשמה כן היא: סדרת סרטוני וידאו המציגים את המכתם השבועי ונשלחים בדואר האלקטרוני לנמענים שביקשו לקבלם. יוצר הסדרה הוא רועי כפיר, ישראלי שחי מספר שנים בהרדוף וכעת חי ועובד עם משפחתו בגרמניה, בפרויקט אמנותי-חברתי שמייצר מרחב מחיה ואומנות לפליטים מאירן, אפגנסיטן וגם מאפריקה. כפיר, אמן חזותי, מספר כי עם המעבר לגרמניה החל לעבוד באופן אינטנסיבי עם לוח השנה לנפש (גם הוא בתרגומו של גרשוני), ושסיקרן אותו ליצור דימוי חזותי דינמי, שיתקשר עם המכתם השבועי, ולהסריט אותו בווידאו. ניתן אפוא לראות במיזם הווידאו-ורס של כפיר פרויקט אמנותי שבו ניתנת אינטרפרטציה אישית ללוח השנה לנפש האוניברסאלית.

חדירת לוח השנה לנפש אל ממלכת הטכנולוגיה יכולה מצד אחד להיתפס כדבר טבעי ומתבקש, היות וחלק ניכר מהאנושות נמצא מול מסכים שעות רבות ביום. אך העלאת הטקסט המדיטטיבי למדיה הדיגיטאלית מעלה גם שאלות לגבי החופש של האדם והאחריות שהוא לוקח על התרגול האישי שלו. למשל, יוצר האפליקציה שואל את עצמו האם זה נכון לשלוח התראות על התחלפות שבוע ופרסום מכתם חדש. "תרגול לוח השנה לנפש אינו מצווה שיש לעשות, אלא אמור לבוא מתוך הפעילות הפנימית של האדם", אומר לוונגליק. "אם הוא זקוק להתראה חיצונית שתזכיר לו לתרגל אז זה אומר שמשהו לא בסדר. לכן החלטתי כרגע לא לשים התראות אוטומטיות באפליקציה, אבל אני עוד פתוח לדיון בנושא זה".

באופן דומה, ברור שסרטון וידאו אינו תחליף לעבודה הפנימית שאפשר לעשות עם לוח השנה לנפש, ונשאלת השאלה האם, לאחר צפייה בסרטוני הווידאו, נשארת לצופה האפשרות לתת ללוח השנה פרשנות אישית. ברור שהמדיות החדשות אליהן חדר לוח השנה יגדילו את התפוצה שלו בציבור. מה זה יעשה איתו? ההחלטה נתונה לחופש הבחירה של האינדיבידואל.

>>> להרשמה וצפיה בווידאו ורסים היכנסו כאן

כתבו לדוב לוונגליק

כתבו לרועי כפיר

נועם שרון

 
 אפלקצית לוח השנה לנפש, שבוע שני
 
 אפלקצית לוח השנה לנפש, מסך ראשי 
 
 לוח השנה לנפש, גרסת הוידאו ורס (לחצו על התמונה)


 


דבר המפרסם (דרושים, הודעות, ארועים, מוצרים) 


  


 

סדנאות והרצאות  באנתרופוסופיה
מנחה:  זהבי דניאל  
  טל' 0544556414    049830569     

המפגשים יתקיים בקריית טבעון  ברחוב שרת 23/3

ביום שישי 12.4.2013 - הרצאות מבוא: המתודה המדעית במחקר האנתרופוסופי. מהי האנתרופוסופיה? יישומי האנתרופוסופיה. בניית האדם עם תשעת אבריו (לתוך צמצום של 7). עלות 70 ₪ בשעות: 20.00-22.00

ביום שבת 13.4.2013

קאנדינסקי

מפגש היכרות עם דרכו ועבודותיו  

דרכו של קאנדינסקי היא דרכה של האנושות בתקופתנו, אנושות העומדת על סף העולם-הרוחי. הניסיון להבין את התהליך שהוא עבר מחייב אותנו להכיר את המקורות שמהם הוא שאב את הבסיס הרוחני לעבודתו ואת הצורה שידע זה, המלווה בהתנסות רוחנית, השפיעה עליו

במפגש ננסה קודם כל לחקור תהליכים אלו ולהכיר את הקשר שלו לאנתרופוסופיה. וכן נתבונן בעבודותיו לאורך התקופות השונות כשדרכן ננסה לחשוף את דרכו הרוחנית. בשלב השני של המפגש נתמודד בצורה האמנותית שהוא התמודד עם עולם הצבעים והצורות. וננסה לבנות, בצבעי מים ברטוב על יבש, קומפוזיציה מודעת הבנויה מצורה וצבע

9.20 - 9.00       הרשמה והיכרות

10.40 - 9.20     הרצאה

11.00 - 10.40   שלב הכנת הנייר בצבעים

             בהירים (רטוב על רטוב) והדבקתו

11.15 - 11.00   הפסקה-כיבוד קל

14.00 - 11.15   הסבר וביצוע לקומפוזיציה

             בעלת מבנה נסתר. ציור על סטנד

14.30 - 14.00   התבוננות משותפת בעבודות

 עלות המפגש (כולל חומרים) 250 ₪. למי שמגיע להרצאה ביום שישי העלות הכוללת: 300 ₪

נא להירשם מראש - מספר המקומות מוגבל


 זוגיות והורות בטיפול הנפשי - סדנת סוף שבוע למטפלים

 
חמישי בסדרת מפגשי גישה אנתרופוסופית בטיפול
 
תתקיים בהרדוף ב-19-20.4.13

 לפרטים לחץ כאן 
 

בית להשכרה בהרדוף
[צופה לים ]
 
בין התאריכים 1-20.8
 
לפרטים שרוליק וליאור: 04-9059316 , 052-7479500 

 עמותת רימון

מזמינה גננים, מורי מקצוע

ומחנך/ת לכיתה א'

לשנה"ל הבאה לבית הספר "בראשית" בקרית אונו

לפרטים:

תמר: 052-9426292


קורות חיים:

antro.ono@gmail.com


לגנים מקסימים ברוח האנתרופוסופיה

(גילאי 3-5) במבשרת ציון

דרושים אנשי צוות לעבודה  בשנה"ל תשע"ד.

דרישות: ניסיון בגנים בגיל הרך.

הכשרה וניסיון בחינוך אנתרופוסופי - יתרון.

אחריות ויכולת להוביל.

לפרטים ניתן לפנות לכלילה - 052-4317074

יש לשלוח קורות חיים לכתובת- klilabareket@gmail.com  

גן-יה בהררית היפה שבגליל

מזמין אליו אנשי צוות לשנה"ל הבאה

 
בעלי הכשרת ולדורף ונסיון מעשי
מוזמנים לפנות לאוריין
04-6778719,0523-563490

  הצגות בתאטרון המלה

13.4 "יש עכבר בבית"- הצגה על פי שירים וסיפורים של מיריק שניר | שעה: 16:00 | בית היוצר של אקו"ם נמל תל אביב | מחיר: 50 ש"ח

כרטיסים: 036077020

הסיפורים והשירים של מיריק שניר יפייפיים בפשטותם ובשפתם המתחרזת.

גיבורי הסיפורים הם ילדים הפוגשים עכברים וחתולים ומשהו מיוחד קורה בעקבות המפגש של הילד עם החיה.

ההצגה מלווה בנגינה ושירה של השחקנים.

מתאים לילדים מגיל 3.

שחקנים: עמרי צדוק, טל אברהמי ורועי בירן


חדשות הארכיון

הרצאות חדשות בארכיון רודולף שטיינר החודשי

טוב ורע - יצירה ומוות   התפיסה החדשה של האדריכלות 
דברי הקדמה לאוריתמיה

  אדם עולם הוא בית הוצאה לאור הפועל לקידום התרבות, החינוך והחברה בישראל ברוח תפיסת העולם האנתרופוסופית. 

הוצאת אדם עולם פועלת מזה 5 שנים ומטרתה לשרת את קהילת חינוך ולדורף והאנתרופוסופיה בישראל באמצעות העמדת אמצעי תקשורת מודפסים ודיגיטאליים.

 

 
להזמנת אדם עולם להזמנת אדם צעיר להרשמה לאיגרת

למדיניות הפרסום באיגרת

לפרסום במגזין אדם עולם, אתר אנתרופוסופיה בישראל והאיגרת צרו קשר עם מערכת אדם עולם בטלפון 074-7011191, או info@adamolam.com 


הגיליון הבא של האיגרת ישלח ביום שלישי, 16.4.13, בשעות הערב

חומרים נא לשלוח עד יום שני 15.4.13 בשעה 18:00

com.להתראות בגיליון הבא.www