{{preheader}}

יום שישי | 31.7.2020

עבודה מקומית

השבוע פתחנו בפרויקט חדש ומיוחד במינו. במהלך שלושת השבועות הבאים יכנסו בני נוער בקבוצות הנעורים ביישובי שער הנגב, לעבוד בקרית החינוך. הנערים והנערות ישפצו את בתי הספר, את המרחב המשותף, יצבעו ויבנו לטובת ילדי שער הנגב שאמורים לפתוח את שנת הלימודים בעוד כחודש. ילדי הנעורים יקבלו תגמול אותו הם מתכננים להשקיע במטרה קבוצתית ומשותפת- טיול, יצירה, שיפוץ וכו. זוהי תעודת הצטיינות אמיתית לנוער של שער הנגב. בימי החופש הגדול, כשבני נוער בוחרים במחשב או בשוטטות לילית, בני הנוער שלנו מחויבים לעבודה למען הקהילה. הם קמים בחריצות בבוקר ועובדים באהבה למען מטרה משותפת. תודה למחלקה לחינוך חברתי על היוזמה וההפקה. תודה למחלקת החינוך, למתנ"ס ומנהלי בתי הספר על הסיוע הרב. תודה לחברה הכלכלית שלנו ולצוות האחזקה של קרית החינוך על התמיכה והלווי של קבוצות הנוער וכמובן לנערות והנערים שקמים כל בוקר לעבודה, במטרה לבנות ולסייע לקהילת שער הנגב.

סליחה על השאלה

כמו בכל שנה, גם השנה אנו מציינים את שבוע "החיים פה שווים", שמוקדש כולו לקבלה והכלה של האחר. השנה, בגלל אילוצי קורונה, צוות ההיגוי החליט לציין את השבוע בצורה יצירתית ומיוחדת, אך לא פחות משמעותית. השנה המועצה מעלה הפקה מיוחדת ומקומית של התכנית "סליחה על השאלה" שתוקדש לאחים ואחיות לילדים עם צרכים מיוחדים בשער הנגב. שבוע "החיים פה שווים" נועד לעלות את המודעות וההבנה כלפי ההתמודדויות היום יומיות של אנשים עם כל קשת הצרכים המיוחדים- מקשב וריכוז, דרך מחוננות ועד התמודדויות מורכבות יותר. אנו פועלים כדי שכל ילדות וילדי שער הנגב יוכלו לממש את יכולותיהם החברתיות, הרגשיות, הקוגניטיביות והתפקודיות. כך גם יוכלו להתפתח כבוגרים עצמאיים באיכות-חיים גבוהה ובתחושת שייכות בקהילה. משפחה עם ילד מיוחד היא משפחה מיוחדת ואחים לילדים מיוחדים הם אחים מיוחדים. לא פעם, דרך העיניים שלהם, ניתן ללמוד בצורה הטובה ביותר מהי הכלה ואהבה ללא גבולות, בצורה הטובה ביותר. אני מזמין את התושבים לשאול שאלות ואת כל האחים והאחיות המיוחדים שלנו לקחת חלק בהפקה המיוחדת. ניתן לפנות לסיון במייל tarbut.sng@gmail.com או בטלפון: 052-5693156.

שותפות גלובלית

לשער הנגב חברים רבים מעבר לים. שותפות הגורל החזקה, מתחדדת היטב בעידן הקורונה, כאשר כל העולם מתמודד עם אותם האתגרים. במסגרת השותפות שלנו עם הפדרציה בסן דייגו, דווקא עכשיו, בתוך משבר הקורונה, פיתחנו תוכנית למפגשי נוער- נוער משער הנגב שפוגש בני נוער מקהילות שונות בעולם. בתוכנית הייחודית השתתפו בני נוער מסופיה שבבולגריה, סנט פטרסבורג שברוסיה, סן דייגו ושער הנגב. המפגשים נסובו סביב למידה ושיח בנושאי החשיבות של הקהילה היהודית בעולם (בעידן קורונה ובכלל), והרגשת השייכות שלנו. את שער הנגב ייצגו בכבוד שבע בנות נוער ממספר ישובים שונים בשער הנגב, שעבדו קשה במפגשי הכנה מקדימים, הכנת משימות ועוד, בהדרכתה של רז בר מקיבוץ ארז. חלק מהתוכנית מתרכז בשימור הקשר גם בעתיד ואף הרחבתו למעגלים נוספים בקהילה שלנו ובעולם כולו. בקרוב מאוד כל נער ונערה יהפכו לשגריר/ה של חיזוק הקשרים של שער הנגב עם פדרציית סן דייגו והקהילות היהודיות השונות ברחבי העולם. תודה לכל המעורבים- לגילי סייג על ההובלה, למחלקה לחינוך חברתי, לבנות הנוער הנהדרות שלנו וכמובן לפדרציית סן דייגו שהחיבור שלנו איתם מתרחב משנה לשנה והופך הדוק יותר, ערכי יותר ומלמד.

דווקא עכשיו

אתמול ציינו את צום תשעה באב, בו עם ישראל צם לזכר חורבן בית המקדש שנפל על שנאת אחים ושנאת חינם. השנה, כשמדינת ישראל במשבר בריאותי וכלכלי, אנו מציינים את צום תשעה באב כשאנחנו בעיצומו של משבר פנימי-ערכי. מול הפגנות המחאה שמתקיימות מידי ערב, מרימות את ראשן המכוער, גם אלימות חמורה והסתה מסוכנת. המראות הקשים מההפגנות לא נותנים לי מנוח, והשיח המתלהם ברשתות החברתיות מייצר אווירת פחד אמיתי. גם אלינו הגיעו המראות האלו, כשבסופ"ש האחרון הותקפו באלימות מספר תושבים מגבים, כשהפגינו בצומת שער הנגב. את האירוע החמור גיניתי בתקיפות. אין מקום להשתקה או לגילויי אלימות בשער הנגב, אך הסכנה המוסרית שבמקרה המדובר, עדיין מדירה שינה מעיני. דווקא בימים אלו, חובה עלינו ללמוד מההיסטוריה של העם היהודי. כששנאת חינם מניעה אותנו, ישנה סכנת חורבן אמיתי, של כל מה שמלכד אותנו והופך אותנו לחברה אחת. האזור שלנו כבר ידע מחלוקות קשות בעבר. את כולן צלחנו ויצאנו מלוכדים יותר וחזקים יותר. גם הפעם, עלינו לזכור שדעות שונות, ללא קשר לנחישות בהן הן נשמעות, אינן סיבה לשנאה או אלימות. כל קללה או גידוף ברשתות החברתיות, מחרבים אותנו קצת יותר. דווקא השבוע, כאשר אנו מציינים את תשעה באב על מנת לזכור את התוצאות ההרסניות של שנאת חינם, עלינו להקפיד יתרה על שיח והקשבה. לפעול בכוונה לבנות יחד ולא בכוונה לחרב.

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

מועצה אזורית שער הנגב

נפתחה ההרשמה לבקשת מלגה של קרן גרשוני לשנת תשפ"א!