{{preheader}}

יום שישי | 4.9.2020

הקורונה כאן

בשבוע האחרון גם אני ומשפחתי נמצאים בבידוד. לפני כשבוע וחצי אובחנה חולה בגן של אורי בני הצעיר. הדרך משם להדבקה של מספר ילדים ואחר כך גם של בני משפחה, היתה קצרה. אורי אובחן חיובי קורונה ושוהה בימים אלו בבידוד עם ורד. לשמחתי הרבה, שניהם מרגישים טוב. הטלטלה שעוברת על משפחתי, עוברת בימים האחרונים על משפחות רבות בקהילת כפר עזה. ילדים הדביקו הורים, דור הותיקים בקיבוץ מתכנס בבתים ורבים מהקהילה נמצאים בבידוד. גם בבית ספר אלונים שלנו התגלתה לפני כיומיים חולת קורונה מאומתת. 18 ילדים (חברי הקפסולה הכיתתית שלה) נשלחו לבידוד מניעתי. ישנם ישובים נוספים בהם יש חולי קורונה וסך הכל במועצה יש מעל 400 איש שנמצאים בבידוד מניעתי. זהו מצב מורכב, שמאיים באופן ישיר על היכולת של המועצה והנהלות הישובים לנהל שגרה. אפילו שגרת הקורונה הזהירה של השבועות האחרונים, נמצאת בסיכון ממשי. על פניו, בקהילה קטנה יותר קל לשמור על אחריות אישית ומשפחתית. יחד עם זאת, בקהילה קטנה ומלוכדת, מספיק אירוע קטן ונקודתי, כדי שהוירוס יתפשט כאש בשדה קוצים. לצערי, אנו למודי ניסיון בהתמודדות עם אש המתפשטת בשדה קוצים. גם כאן, אנחנו חייבים לבודד את האירוע, לקטוע רציפות של הדבקה ובכך למנוע התפשטות לשטחים רחבים יותר.
אנחנו בפתחה של שנת לימודים חדשה ואיתה נפתחת גם הפעילות של החוגים, החינוך החברתי והמוסדות. אנא, אל תסכנו זאת. לנו, כהורים וכתושבים, יש חלק משמעותי ביכולת של המועצה לקיים שגרה. הקפידו על הנחיות משרד הבריאות ועל כללי ההיגיינה, מחמירים ככל שהם נראים. אל תקלו ראש או תזלזלו במילוי הצהרות בריאות. להצהרה חתומה יש תוקף משפטי, הגשת הצהרת כוזבת הינה עבירה. עלינו לנהוג באחריות ובסולידריות, למען בריאותנו האישית, המשפחתית והקהילתית.

שעתה של הקהילה

מסגרות קיבוץ כפר עזה סגורות, ואלו הפתוחות, פועלות במתכונת משלוחים בלבד. לצד המורכבות הגדולה והקשיים שחווים חברי קהילת כפר עזה, אנו עדים לכוחה הגדול ביותר של קהילת שער הנגב. חברי הקיבוץ שאינם בבידוד פועלים יום וליל לסייע, להקל, לספק תרופות, מזון או אפילו הפגה ושעשוע לילדים המבודדים. מספיקה מילה אחת טובה, משלוח, ביקור ממרחק 2 מטר או אפילו שיחת טלפון אחת קצרה, כדי שאדם בבידוד ידע שהוא לא לבד. ההתגייסות היתה לא רק מבית. תושבים רבים מישובי המועצה, באופן מאורגן ובאופן פרטני, חיזקו כל אחד בדרכו, את קהילת כפר עזה. משלוחים של מאפים ועוגות, פרחים ועציצים ואפילו חיזוקים ברשתות החברתיות. בימים מורכבים אלו, ישנה חשיבות גדולה לתחושת הביחד, שמשתנה ומאתגרת אותנו כל פעם מחדש. לשמחתי אנחנו צולחים את המשימה בגדול. אנחנו מצליחים להרגיש יחד, גם מהבית. זהו שעתה של הקהילה. כבוד גדול לקהילת כפר עזה על ההתגייסות וכמובן לכל קהילת שער הנגב.

הכל בחופש הגדול

כפי שכולם יודעים, את החודשיים האחרונים הקדשנו לפעילויות החופש הגדול ולמאמצים הגדולים לקיימן למרות ויחד עם, ההגבלות וההנחיות. גם כאשר בשאר חלקי הארץ, החינוך הבלתי פורמלי לא הצליח לפעול, המועצה והמתנ"ס יצרו יחד דרכים חדשות ומקוריות לקיים פעילות עשירה ורציפה לכלל ילדי שער הנגב ובמערכות החינוך החברתי. אמנם לא יכולנו לצאת לטייל כמו בכל שנה, אבל הצלחנו לייצר רצף ושגרת פעילות מבורכת. הצוותים החינוכיים ומנהלי המערכות עבדו ללא לאות, עם הנחיות משתנות באופן תדיר. סיכמנו את בית הספר של החופש בהצלחה מרובה, עם שיתוף פעולה יוצא דופן בין החינוך הפורמלי והבלתי פורמלי. לקחנו את התוכנית והתאמנו אותה לצרכים ולאופי הייחודי של המערכות שלנו – קורסים מקצועיים לבני הנוער, תהליכי makeover בנעורים בשילוב ביתמלאכה, תוכנית למען הנוער במרחב הכפרי עם המחלקה לשירותים חברתיים ועוד. לא ויתרנו גם על המירוץ למיליון המסורתי, בעזרת המחלקה לשירותים חברתיים וארגון adopted a family קיימנו השנה אירוע מדהים שעמד בכל ההנחיות. בנוסף לכל אלו, תנועת הנוער הצליחו למצוא את הדרך לעשות סמינרי הדרכה מושקעים ופעילות תדירה לאורך כל החופש. הקיץ האחרון הוא גאווה גדולה של כולנו. המועצה, יחד עם המתנ"ס ומחלקת החינוך החברתי הקימו מערך ארגוני, משמעותי וחינוכי לתפארת, שמצליח להתאים את עצמו ולהיות קשוב לצרכי השעה. הקיץ האחרון הזכיר לנו כמה חשובה מערכת החינוך החברתי וכמה היא משמעותית לחיינו וחיי ילדינו.

לסיום

כפי שהבטחתי לפני מספר שבועות, אני מצרף לכם את סרט הקונצרט סיום של קונסרבטוריון שער הנגב. ערב יצירה מקומית שהתקיים ביולי והיה הצלחה גדולה.

לצפיה לחצו כאן

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

מועצה אזורית שער הנגב

נפתחה ההרשמה לבקשת מלגה של קרן גרשוני לשנת תשפ"א!