{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

ידיעון אוקטובר 2020                آب ٢٠٢٠                תשרי-חשוון תשפ"א

 

 20 שנה להחלטה 1325 של האו"ם הקוראת לשיתוף נשים
במוקדי קבלת ההחלטות המדיניות והביטחוניות

مر عشرون عاما لقرار الامم المتحدة ١٣٢٥ على النداء لمشاركة النساء في اتخاذالقرارات السياسية والأمنية

ב-2004 אימצה ממשלת ישראל את החלטה 1325 אך עד כה היא לא יושמה!

משבר הקורונה מוכיח שוב – נשים מנהלות טוב יותר! בשלום, בביטחון, בכלכלה בבריאות, בחינוך, ברווחה. דנמרק, פינלנד, גרמניה, ניו-זילנד, טייוואן - מדינות המונהגות על ידי נשים מתמודדות טוב יותר עם המשבר.                                        

בתכנית:

    >>  כנס חירום ומחאה מול הכנסת בהשתתפות ח"כיות/ים, ארגוני חברה אזרחית ודיפלומטיות/ים

    >> תהלוכת רכבים ברחובות ירושלים: לוקחות את ההגה לידיים

    >> קמפיין ברחבי הרשת: כשנשים יהיו שותפות שוות להחלטות

האירועים בשיתוף איתך מעכ"י - משפטניות למען צדק חברתי 

בחודש הקרוב תתקיים סדרת אירועים מקוונים ביוזמת ארגונים רבים, ביניהם נשים עושות שלום. מידע והרשמה לאירועים כאן. המעונינות/ים לקבל מידע נוסף על אירוע השיא בירושלים ב-23.11, מוזמנות/ים להירשם כאן.

תרומה לנשים עושות שלום

אתמול עם האמירויות, היום מו"מ עם לבנון
מחר עם הפלסטינים
أمس مع الامارات ،اليوم مفاوضات مع لبنان وغدا مع الفلسطينيين

ליד ראש הנקרה, במקום שממנו התחלנו לפני ארבע שנים את צעדת התקווה, נפתחה לפני שבועיים תקווה לעתיד טוב יותר. ישראל ולבנון החלו במשא ומתן על סימון הגבול הימי ביניהן והשבוע נפגשו לסבב שני של המו"מ.

עד לא מזמן עוד נשמעו איומים משני צידי הגבול והנה, על רקע אינטרס כלכלי משותף והסכמה בשתיקה של חיזבאללה, שוב מוכיחה המציאות שניתן להגיע להסכמים עם אויבים.

הסכם המבוסס על אינטרסים כלכליים משותפים ימנע התלקחויות בצפון ועשוי לתרום לבניית אמון הדדי. הסכמי הנורמליזציה עם האמירויות ובחריין יצרו מומנטום לשלום אזורי שעשוי להביא עתיד של שגשוג ורווחה לכל הצדדים. אנחנו דורשות מהממשלה לחתור למשא ומתן על בסיס אינטרסים משותפים גם עם שכנינו הפלסטינים, הן ברצועת עזה והן בגדה המערבית.

כן, זה אפשרי! 

נשים עושות שלום מהצפון מקדמות בברכה את פני המשלחת הישראלית במעבר ראש הנקרה, 14.10.2020

 שמחות לבשר: תנועת נשים עושות שלום קיבלה מעמד של ארגון מייעץ לאו"ם
حركة نساء يصنعن السلام حصلت على مكانة "جسم مستشار " للامم المتحدة

המעמד החדש מאפשר לנשים עושות שלום גישה ישירה לאירועים של ארגוני האו"ם הרלוונטיים לפעילות של התנועה, השתתפות פורמלית באירועים והבעת עמדות, שיתופי פעולה עם ארגונים ומדינות, גישה להזדמנויות נרחבות יותר לגיוס משאבים, להשתתפות בקואליציות של ארגונים ועוד.

לאישור קדמו מאמצים מאחורי הקלעים לעודד את המדינות החברות בוועדה (ובמיוחד ישראל וארה"ב) להצביע בעד נשים עושות שלום. תודה גדולה למירי שרון ולצוות קשרי חוץ על הובלת המהלך במשך למעלה משנתים. על המשמעויות של המעמד החדש קראו כאן 

לא!!! לאלימות נגד נשים
لا للعنف ضد النساء

עוד שני מעשי רצח בתוך יממה. עוד שתי נשים נרצחו בידי בן הזוג שלהן. 19 נשים נרצחו מתחילת המגפה - זה ה"מחיר" שמשלמות נשים ומשפחות שלמות בעקבות הסגרים המתמשכים. עבור נשים רבות הבית, שאמור להיות המקום המוגן והבטוח ביותר, הופך בתקופה הזו למקום מאוד מסוכן.

בשבוע שעבר הגיעו חברותינו להפגנות שנערכו ברחבי הארץ במחאה על התגברות האלימות נגד נשים (בתמונה).

לא נשתוק כשנשים נותרות ללא הגנה מול איומי רצח, לא נשתוק כשתקציבים המיועדים למעונות מוגנים ולטיפול באלימות - מוקפאים. נמשיך למחות על אלימות נגד נשים כל עוד התופעה האיומה הזאת נמשכת, נקדם את החלטה 1325 העוסקת בין היתר בחיזוק ביטחונן של נשים בכל תחומי החיים, כדי שאף אישה לא תהיה קורבן של אלימות.

יוצאות לצמתים - הפעם ביום שלישי
نخرج على المفترقات هذه المرة يوم الثلاثاء

לעשות שלום זו עבודה חיונית! 

ביום ג' 3 בנובמבר

עוברות לשעון חורף , ומקדימות את היציאה לצמתים לשעה 16:00-17:30.

מעתה נצא לצמתים בימי שלישי כדי להבליט את נוכחותנו ולא להתערב במחאות האחרות :))

נשוב ונזכיר שהסכמי השלום עם האמירויות ובחריין מבורכים וחשובים, אך השלום האיזורי המיוחל יגיע רק כשהפלסטינים יהיו חלק ממנו.

רשימת הצמתים והרכזות

עוד מיומן הפעילות של נשים עושות שלום
ايضا أخبار عن فعليات نساء يصنعن السلم

האם אפשר להמציא מחדש את השלום ביחד? זה היה נושא הכנס של פורום השלום הבין-דתי בו השתתפנו ושהתקיים בכנסיית פטרוס דה גליקנטו בשכונת סילואן בירושלים. על התובנות שעלו מהכנס קראו כאן

את סדרת המפגשים עם עם חברות הכנסת ה-23 פתחנו בשיחת זום עם ח"כ מיכל קוטלר- וונש מכחול-לבן שסיפרה על פעילותה להשבת שני החללים ושני האזרחים מעזה ועל עבודתה בכנסת כיו"ר הוועדה למאבק בסמים ואלכוהול וחברה בשש ועדות נוספות. המפגש ביוזמת צוות קשרי ממשל.

צוות מגוון מקיים השנה שורת מפגשים בין נשים ערביות ויהודיות  מאזורים שונים בארץ ומקהילות שונות במטרה ליצור הכרויות, חיבורים ויוזמות משותפות. בידיעון אוגוסט סיפרנו על המפגש המרגש שהיה בעכו בין נשות עכו והגליל המערבי. השבוע נפגשו בזום 35 נשים מטייבה, מהשרון הדרומי ומעכו לערב של שיח (הפעם בזום) . תודה לכיפאיה עיאיטי ולאילנה צרפתי שיזמו והובילו את המפגש המוצלח.

ברניס צון - אישה עושה שלום
برنيس تسون اِمراءة تصنع السلام

את דרום אפריקה עזבה ברניס לפני כארבעים שנה כשלא ראתה שם עתיד למשפחתה הצעירה נוכח משטר האפרהייד שפגע בזכויות האדם של השחורים. היא עלתה לישראל, למדה מקצוע וחיפשה דרך לפעול למען השוויון בין בני אדם.

"לפני שלוש שנים גיליתי את ההפגנות הקטנות בצמתים בכל הארץ. את זה, הרגשתי, אני יכולה לעשות. ומאז אני עומדת פעם בחודש יחד עם חברותיי בנשים עושות שלום בצומת הקרובה לביתי וקוראת לנהגים סעו לשלום. עוד על מסלול חייה של ברניס קראו כאן.

אותו קצה חוט.... / ליאורה הדר
أيضا في النهاية ..../ ليئورا هادار

ליאורה, חברת צוות הניהוג של התנועה המתגוררת בישוב עלי זהב בשומרון, מספרת: "השיר אותו קצה חוט שכתבתי והלחנתי, מקבל חיים ומקום בעולם בזכות העבודה המשותפת עם יונתן ליפניק המופלא. זהו שיר שמדבר על שלום. במקור הוא נכתב בהקשר של שלום בינינו לבין שכנינו, בהשראת הפעילות שלי בנשים עושות שלום, אך בהמשך קיבל אצלי משמעויות נוספות, בעיקר של שלום בתוכנו..." קראו עוד

תרומה לנשים עושות שלום