{{preheader}}

יום שישי | 30.10.2020

לקראת פתיחת בתי הספר

מאז תחילת משבר הקורונה, מתמודדות הרשויות עם אתגר היישום של הנחיות משרדי הממשלה. ההתמודדות היא מורכבת יותר כשמדובר במועצה אזורית, שכן הנחיות קבינט הקורונה יורדות בדרך כלל גם עם הנחיות ספציפיות לביצוע ואלו אינן רלוונטיות לאתגרי המועצות- ישובים קטנים, פיזור אוכלוסיה רחב, בתי ספר אזוריים, הסעות ועוד. כשמדובר בחינוך, חוסר ההתאמה של ההנחיות למועצות האזוריות מעלה בצורה דרסטית את הסיכוי לתחלואה ומקשה על שבירת שרשרת ההדבקה. כל ניסיון להוריד לשטח הנחיה גורפת בתחומי החינוך, שאינה לוקחת בחשבון את מרכיביה הייחודיים של כל מועצה אזורית, הוא ניסיון שנידון מראש לכישלון. לצערי, בעוד שמגזרים אחרים זוכים להתייחסות מפורטת, המגזר הכפרי עומד מול שוקת שבורה.

לקראת היציאה מהסגר השני, החלטנו במועצה אזורית שער הנגב לבנות מתווה מותאם שעומד בכל ההנחיות של הממשלה. אופן הביצוע שונה, אך הוא תואם את כל ההנחיות, בריא יותר ואינו נופל מהמתווה הארצי. החלטנו שבשער הנגב, במקום להביא את הילדים לבית הספר, בתי הספר יגיעו ליישובים. המתווה שלנו זקוק בראש ובראשונה לאישור של משרד החינוך. המורות והמורים הם עובדי משרד החינוך. ללא אישור המשרד, הם לא יוכלו להגיע ללמד בישובים. כבר כמה שבועות שאני נמצא במרתון של שיחות ופגישות, אך לצערי, אישור משרד החינוך להפעלת המתווה בישובים לא התקבל עד לנקודה זו.

"אי שפיות היא לעשות אותו דבר שוב ולצפות לתוצאות שונות" (אלברט איינשטיין). למרות העדר האישור, החלטתי שלא לוותר. אנחנו למודי ניסיון ולכן יודעים שאם נפתח את בתי הספר עכשיו בדיוק באותה המתכונת שפתחנו בספטמבר, נגיע לאותה התוצאה- רמת התחלואה תעלה ולא נוכל לקטוע שרשראות הדבקה בתוך ובין ישובים. לכן בנינו מתווה נוסף, חדש, שמאפשר חזרה ללימודים במסגרת האישורים הקיימים, יאפשר חלוקה לישובים ובו בעת יאפשר וודאות לילדים, להורים ולמורים. המודל יפעל על פי עקרונות החלוקה ליישובים, כאשר ילדי כל ישוב יגיעו בהסעה נפרדת למתחם למידה יישובי. בכל מתחם יחולקו הילדים לכיתות על פי השכבות וימשיכו ליום למידה מלא - כל שכבה יישובית בנפרד. משרד החינוך התרצה והחליט ביום חמישי האחרון לאשר את מתווה החדש של הקפסולות היישוביות בבית הספר. החל מיום ראשון הקרוב, הלימוד בבתי הספר היסודיים יתקיים בקבוצה אורגנית לפי שכבות הגיל במתחמים יישוביים בשטח בית הספר ולא בהתאם לכיתות האם של הילדים. בינתיים, על אף שאינו אידיאלי - זהו הפתרון הטוב ביותר במסגרת האישורים הקיימים. זוהי בשורה טובה ומעודדת. אני בטוח שהמתווה החדש יסייע לנו לנהל שגרה בטוחה ובריאה יותר. בנוסף, מתנהלת חשיבה תמידית כיצד ניתן לתת מענה לשכבות ה- ו ותלמידי ז- יב'. אנחנו ערים למצוקות התלמידים והמשפחות, ועובדים על מתווה מאושר לפעילות על מנת שהילדים יפגשו ויוכלו להכנס גם הם, לסוג של שגרה נחוצה- לגוף וגם לנפש. כמובן שבמקביל נמשיך להילחם על מנת שמתווה שער הנגב ללמידה בישובים יאושר על ידי משרד החינוך, יפה שעה אחת קודם.

לסיום

לצד כל המאבקים, הדיונים, המתווים והאישורים, אני מברך את ילדי כיתות א-ד (והוריהם) על החזרה ללמידה פרונטלית. אנחנו חוזרים לשגרת קורונה חדשה שככל הנראה תלווה אותנו בחודשים הקרובים. במהלך הימים האחרונים קיימנו בדיקות קורונה למי מהצוותים החינוכיים שרצה להיבדק. בתי הספר מוכנים וכולם מתרגשים לקראת פתיחת השער של בתי הספר היסודיים. הימים הראשונים בבתי הספר, יוקדשו להסתגלות מחדש וחזרה הדרגתית לשגרת לימודים. הדבר דורש סבלנות, בעיקר מאיתנו ההורים. צוותי המורים ערוכים ואנחנו נלווה את הילדים לאט לאט חזרה לשגרה. על העבודה המקצועית וההערכות המהירה אני רוצה להודות למנהלות המצויינות של בתי הספר "קשת" ו"אלונים". למורות והמורים המסורים, לפורום ההורים על השותפות והתמיכה ולצוותי החינוך החברתי. תלמידים והורים יקרים- זכרו להקפיד ביתר שאת על ההנחיות, כדי שהתחלואה לא תעלה, שער הנגב תישאר ירוקה ונוכל להחזיר לשגרה החדשה גם את כיתות ה-יב' בבטחה ובמהירות.

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

מועצה אזורית שער הנגב

קהילה ברשת- אירועי תרבות ופנאי בשער הנגב. נעבור את זה יחד