זיו,שיפר ושות' - רואי חשבון

עלון האינטרנט "מידע טיפ"

טיפים בענייני מיסים מאת "הנהלת חשבונות באינטרנט"

טיפ מספר - 62

"תוודאו שסוכן הביטוח באמת דואג לכם. בקשו שבפוליסת הביטוח של העסק והחברה שלכם יהיה כיסוי להוצאות הכנת תביעה. זהו כיסוי שתוכלו להשיג בעת חידוש פוליסת הביטוח. צריך רק לבקש אותו"
מאת השמאי חיים אטקין

 

הפעם , בחרתי להביא טיפ חשוב מאת השמאי חיים אטקין , שמאי בעל 30 שנות ניסיון , שווה לבקר באתר שלו - יש המון מידע חשוב שיחסוך לך כסף רב.


כשמתרגש על מבוטח משבר בדמות פריצה או שריפה בבית העסק, המבוטח נדרש לספק למבטחיו מגוון רחב וגדול מאד של נתונים בעבודה מאומצת של ליקוט מידע נתונים הצעות מחיר ספירות מלאי וכדומה.

כל נושא "הגשת הדרישה הכספית" נופל על המבוטח כרעם ביום בהיר, וזאת בנוסף לאירוע הנזק עצמו, שריפה פריצה או הצפה ח"ח, והוא אינו מיומן בכך ואינו מבין את "כללי המשחק" וכיצד להתנהל מול ועם חברת הביטוח ומומחיה.

סוכן הביטוח, הנמדד ברווחיות על ידי חברת הביטוח, לא תמיד יכול ו/או יודע כיצד לכוון את המבוטח בניהול המשבר.

בעת משבר ונזק ההתנהלות העסקית מופרעת ומוסטת מנתיבה הרגיל וכל עיסוקו של המבוטח, במקביל לניסיונות שיקום והצלת עסקו, הוא באיסוף מידע ונתונים להכנת דרישתו ביסוס דרישתו הכספית ממבטחיו כדי להציג מצג נזק מוכח ונתמך המבוסס על נתונים, מידע, מסמכים, הצעות מחיר, דוחות ייצור וכדומה.

עבודתו של רואה החשבון למשל היא מהחשובות שכן היא יכולה לאושש ולאשרר לתמוך ולאמת את מצב המלאי הציוד המכונות, גילם ומצבם ובידיו מרבית הנתונים ההיסטוריים והוא הראשון שנקרא לדגל בעת המשבר.

 זו עבודה חריגה שאפשר וצריך לבטח אותה כי היא מחייבת את המבוטח בהסתייעות במומחים מטעמו. בפוליסות "אובדן רווחים" למשל, יש סכום ביטוח המיועד בדיוק לצורך הכנת תביעה בעת הפעלת כיסוי זה. זהו כיסוי ביטוחי של מאות אלפי ומיליוני שקלים המבוצע בעסקים וחברות.

ומה קורה בעסק או בחברה בינונית או "קטנה"? המבוטח לא מפוצה בגין הוצאות הכנת תביעה וגם לא יועציו והמומחים מטעמו. חשוב שבעת משבר יוכל המבוטח להסתייע בבעלי מקצוע מטעמו שיעמדו לצידו ויעבדו עבורו ויהיו בקשר עם מומחי חברת הביטוח אשר אלמלא כן בכל ההוצאות הללו נושא המבוטח ללא החזר כספי עד כדי מצב בו אין הוא יכול לשכור יועצים מטעמו בהיעדר מקורות מימון שכן בנוסף על המשבר שהתרגש על המבוטח בדמות שריפה או נזק טבע, הוא נדרש כעת להוציא הוצאות חריגות למומחים ויועצים מטעמו, ללא מקורות מימון.

למצער, בגלל היעדר מקורות מימון למומחי המבוטח ויועצים מטעמו, ראיתי מקרים בהם המבוטח נאלץ לוותר על מומחים ויועצים מטעמו ואז הפסדיו גדלו עוד יותר.

לא כך צריך להיות המצב! אז מה עושים?

בעת חידוש פוליסות ביטוח הרכוש שלך, בין הכיסויים הנדרשים מסוכן הביטוח שלך דרוש לייחד פרק וכיסוי עבור "הוצאות להכנת דרישה כספית עבור חוות דעת מומחים יועצים ורואה חשבון" ( זו ההגדרה שצריכה להיות מודפסת בפוליסה )

לכל עסק וחברה גדולה במשק יש כיסוי כזה. ראיתי פוליסות עם כיסויים במיליוני שקלים!

הביאו את הנושא לידיעת סוכן הביטוח שלך אם חפצים אתם להיות מכוסים בגין הוצאה זו שכן היועצים שלכם לא עובדים בחינם. זהו כיסוי של סיכון והוצאה כמו כל הפסד וסיכון אחר, הוא בר ביטוח והוא קיים בכל פוליסה שמכין יועץ ביטוח.

ככלל אצבע הייתי מציע שהסכום יוגדר כ"גבול אחריות" והוא יהיה באחוז מסכום ביטוח המבנה או התכולה, הגבוה מביניהם. 5% בד"כ יספיקו.

ואם יגידו לכם שזהו כיסוי מיותר ולא חשוב, תתעקשו ותשיבו ש "אם אין אני לי מי לי"... ובעת צרה אל תוותרו על מומחים ויועצים שלכם לצידכם אל מול אלו של חברת הביטוח! את התוצאות תראו בחשבון הבנק שלכם.

"ייעוץ אומנם עולה כסף, היעדרו יעלה הרבה יותר"

ו... שלא תזדקקו אבל אתם עוד תודו לי!

  

על המחבר:

חיים אטקין שמאי מקרקעין ורכוש מוסמך, מומחה לנזקי רכוש ותביעות ביטוח המשמש יועץ לגופים וחברות בתחומי שמאות הרכוש המקרקעין ובעת התרחשות משבר ונזק. www.etkin.co.il

 

בברכה

רו"ח יורם שיפר

זיו שיפר ושות' - רואי חשבון

סניפים: חיפה - ת"א - טבריה