{{preheader}}

יום שישי | 25.12.2020

תכל'ס שער הנגב

אני גאה ושמח להציג בפניכם בפעם הראשונה את מרכז תכל'ס, עליו אנחנו עמלים בחודשים האחרונים במועצה. המרכז החדש והייחודי לשער הנגב יספק הכנה ולווי לשירות משמעותי של בנות ובני נוער בשער הנגב. פעילות המרכז מתחלקת לשלושה חלקים. החלק הראשון יתמקד בהנגשת המידע הרב לבני ובנות הנוער של שער הנגב- לווי לקראת צו ראשון, מילוי מנילה, למידה על זרועות צה"ל השונות ועוד. המרכז ינגיש לנוער שלנו את כל המידע הדרוש לו על מנת להתמצא בתהליך המורכב של גיוס לצה"ל. בחלק השני צוות המרכז יפעל לקידום שירות משמעותי בצה"ל. התכנית שבנה צוות מרכז תכל'ס תעבור במסגרת החינוך החברתי בישובים והיא תתמקד בערכי הליבה מאחורי השירות המשמעותי בצבא. האפשרויות של כל אחת ואחד להתפתח ולתת מעצמו למען הבית. בנות ובני הנוער שלנו יכירו את היחידות השונות, ישמעו סיפורים אישיים של חיילים ומפקדים וילמדו מקרוב על שותפות הגורל שיש בין תושבי עוטף עזה לבין כוחות הביטחון באזורינו. החלק השלישי של פעילות מרכז תכל'ס יתמקד בלווי פרטני ולכל מי שיבקש זאת. בנות ובני הנוער של שער הנגב יוכלו לקבל במרכז לווי אישי בכל התחנות, החל מצו ראשון, דרך יום בגיוס ובמהלך הצמתים והלבטים במסגרת השירות בצה"ל. מרכז תכל'ס ימשיך גם ללוות את הנוער שלנו גם כצעירים- חיילים משוחררים, במעבר לאזרחות. בנוסף, ינתן לווי גם להורי החיילים במגוון פעילויות שנבנות במיוחד לתושבי שער הנגב.

המרכז יפעל תחת מרכז הצעירים שלנו, שיתכלל את הפעילות בכל האגפים. את תכניות המרכז מובילה ועדת היגוי המורכבת מעובדי מועצה, נציג התק"צ, נציגי ציבור, נבחרי ציבור, נציגי משרד הביטחון ונציגי צה"ל בדרגים גבוהים מיחידות שונות. השותפים המרכזים להקמת והפעלת המרכז, הם כאמור, מרכז הצעירים יחד עם המחלקה לחינוך חברתי, בית החינוך שער הנגב, התנועה הקיבוצית, האגף לשירותים חברתיים ורווחה ומרכז החוסן שער הנגב שיתנו מענה מקצועי במסגרת הלווי הפרטני.

אני רוצה להודות לכל העוסקים במלאכה ובמיוחד למורן חג'בי, נציגת יכיני במליאה על הלווי והסיוע וכמובן לנציגי מליאת המועצה שנתנו את ברכתם לנושא החשוב של קידום שירות משמעותי בצה"ל. מועצה אזורית שער הנגב רואה חשיבות גדולה בקידום בני הנוער שלנו בצבא. זהו חלק בלתי נפרד מהשותפות והחברות הגדולה שיש לנו עם צה"ל. בני ובנות הנוער שלנו הוכיחו פעם נוספת, שערכים, אידיאולוגיה, נתינה וסולידריות הן חלק בלתי נפרד מהחיים בשער הנגב. אני גאה בהם מאוד ומאחל לכולם שירות משמעותי ובונה. המרכז יתחיל את פעילותו בימים הקרובים. הוא נגיש לכל בני הנוער שלנו. מידע נוסף יתפרסם בישובים בקרוב מאוד.

אל תדרסו לנו את הפרנסה

בשבועות האחרונים אנו עדים לתופעה המכוערת של הרס ורמיסת השדות החקלאיים שלנו. בסוף השבוע האחרון, הגיעו מאות מטיילים לבתרונות רוחמה, שנמצאים בימים אלו בשיא צמיחתם ורמסו ברגל או ברכב את שדות החיטה שנזרעו אך לא מזמן. אינני יודע אם מדובר בחוסר ידע או בוונדליזם מכוון אך אין לי ספק שזה לא משנה. עלינו להילחם בתופעה המכוערת, שככל הנראה רק תלך ותחמיר בחודשיים הקרובים. הנושא עלה בישיבת מליאת המועצה בתחילת השבוע, ואחריה התקיימו מספר פגישות נוספות בנושא, עם גורמים שונים. כצעד מיידי, המועצה תפרוס עשרות שלטים בשטחים החקלאיים, שמזהירים מירידה מהשבילים לשדות. בנוסף פניתי למשמר הגבול שאמונים על האכיפה בשטח, במטרה להגביר באופן מיידי את הסיורים בתוך השטחים החקלאיים במהלך סופי השבוע. במקביל התחלנו קמפיין ברשתות החברתיות שתופס תאוצה מיום ליום ונועד להגביר את המודעות של המטיילים והמבקרים באזורינו- החשיבות של נסיעה על שבילים מסומנים, עצירה רק במקומות המיועדים לכך, איסוף הזבל והאיסור לקטוף תוצרת חקלאית. המועצה תמשיך לעקוב ולראות כיצד הצעדים מיושמים בשטח והאם ניתן לגבש מענים נוספים, בינתיים ובלי קשר, אין תחליף לצוותי מתנדבים של היישובים שייצאו לשטח וינסו להסביר לעוברים והשבים. אני מודה לכל המתנדבים ומפציר בהם להימנע מעימותים, לא להסס לקרוא למשטרה ולא להיגרר לחיכוכים מיותרים ומסוכנים.

אין ספק שהאזור שלנו, מנופי הטבע היפים ביותר בישראל, הוא אזור מטויל ומבוקש מאוד. השנה, לאור סגירת השמיים וההתמקדות התיירות במרחבי הטבע הפתוחים, העומס צפוי להיות גדול יותר, במיוחד כשאנחנו הולכים ומתקרבים לפברואר ופסטיבל דרום אדום המסורתי. ביתנו פתוח לכל התיירים והמטיילים שמבקשים להגיע וליהנות מהנוף הייחודי, אך יש לעשות זאת באחריות כלפי הטבע וכלפי הפרנסה שלנו, תושבי האזור. כולי תקווה שעם הסברה נכונה ובסיוע אכיפה אפקטיבית ומורגשת, נוכל לראות שינוי בשטח כבר בשבועות הקרובים.

לסיום

במרכז החוסן שער הנגב פרסמו השבוע סקר מיוחד לתושבי שער הנגב, שמטרתו ללמוד את רמת החוסן האישי, היישובי והמועצתי. הסקר אנונימי, תוצאותיו ישרתו ויסייעו לגופי המועצה השונים והיישובים, ללמוד טוב יותר את הצרכים והמענים בנושאי החוסן. אני מזמין את כולם להקדיש לסקר מספר דקות, על מנת שנוכל להתאים את הפעילות החשובה של המרכז שלנו לצרכים האמתיים בשטח.

לחצו כא כדי להכנס לסקר

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

מועצה אזורית שער הנגב

פסטיבל מאירים את הנגב ועוד