האיגרת - עלון מידע מקוון לחינוך ולדורף ואנתרופוסופיה בישראל
 מופץ חינם | גיליון מספר 59, 13.8.13 | ליצירת קשר עם מערכת האיגרת
קיבלת את האיגרת מחבר? להרשמה לאיגרת ליצירת קשר עם אחראי פרסום | שתף בפייסבוק

אם אינך רואה את התמונות, יש לאפשר זאת בתוכנת הדוא"ל שלך


האיגרת מתחדשת ומתחילה לארח כותבים אורחים בעלי חזון או מסר מיוחד וחשוב לקהילה האנתרופוסופית בישראל. יש לך משהו חשוב לספר לכולם? אנחנו נשמח לשמוע ואם זה מתאים – גם לתת לך את הבמה.

המאמר הראשון, מאת גידי ינקוביץ, נוגע בנקודה כואבת ביותר בחינוך ולדורף בישראל – המחסור במורים, ומציע תוכנית פעולה שיכולה להתמודד עם הבעיה.

אתם לא יודעים מה עשיתי בקיץ האחרון

איילה שני הייתה במחנה קיץ בינלאומי ברוח ולדורף בהונגריה, וחזרה כדי לספר

חודשיים לפני תחילת החופש הגדול, ואנחנו שואלים את עצמנו – איזו חופשה תהיה לנו השנה? ובעודנו מתלבטים, נחת על שולחננו מייל שמראהו תמים וניסוחו אופטימי: "מחנה משפחות בינ"ל ראשון בבית ספר ולדורף בהונגריה!" כנראה שהיינו במצב רוח הרפתקני במיוחד, שכן בלי לחפור ולבדוק לעומק, התקשרנו לחברה שבתה לומדת עם בנינו (תאומים, בוגרי כיתה ה' בזומר), ואמרנו – יאללה נוסעים, אתם באים? גם זול (במונחים ישראליים), גם הובטחה תוכנית פעילות גדושה, גם נופים שנראים טוב בתמונות, ובנוסף – הילדים ידברו קצת אנגלית (ועל הדרך נוכל לבדוק אם באמת באנתרופוסופי לומדים אנגלית ברמה גבוהה). פשוט מושלם. זה כמובן לא מנע מאיתנו, מייד אחרי שנרשמנו, להציף את תיבת המייל של נורה, מארגנת המחנה, בשאלות אינספור: איפה נתארח, ואיך ייראו החדרים, מה בדיוק התוכנית, ומי עוד נרשם, האם יהיו ילדים בגיל ילדינו, ומה עושים בערבים, האם יהיה אוכל מתאים לילדים, ואיך מזג האוויר... ובעיקר רצינו לדעת כמה אנתרופוסופי זה עומד להיות – האם נלבד, נסרוג, נתפור, נצייר, נטווה, נעבוד בעץ, בחמר, בצבעי מים, נדקלם, נשיר, נעשה אוריתמיה??? קיווינו שלא... נורה ענתה על כל שאלותינו בסבלנות אין קץ. רק אחר כך, במחנה עצמו, כטוב ליבנו ביין המקומי, היא סיפרה לנו שהשתעשעה באפשרות לענות לנו כי נישן ביורט, ונבשל על מדורה, וזה מה יש צוחק

המחנה התקיים בכפר felsohamor, ליד העיר מישקולץ בצפון מזרח הונגריה. גרנו בבית הארחה נעים, שהצוות הנהדר דאג למלאו בכל טוב. ביה"ס שוכן במרכז הכפר, צנוע למראה, מטופח ומאורגן להפליא. הכיתות ספונות עץ, ציורים ועבודות יד, הציוד והתלבושות מאוחסנים בסדר מופתי, מגרש המשחקים מרווח, חדר האוכל נעים ומואר, ומעל הכל שרתה במקום אווירת אהבה של קהילה מעורבת ואכפתית. 

אילה שני, תושבת גבעתיים, חברת ועד עמותת חינוך ולדורף בר"ג וסטודנטית בסמינר זומר. עוסקת בהעצמה אישית, זוגית ועיסקית ובעריכת טקסי חיים יהודים-הומניסטיים. מגדלת עם זוגתה את אוריה, נועם ורועי.

 

 

 

 

בוטמר על הבוקר

עמדנו יחדיו לראשונה במעגל בוקר: הורים וילדים מהונגריה, ישראל, גרמניה, פורטוגל והפיליפינים. נורה סיפרה בקול שקט כי מחנה בינ"ל הוא חלומה במשך שנים, ולאחר שבעלה נפטר, התגייסו חבריה להגשמתו. שנה שלמה תכננו ויצרו את המחנה ובהתרגשות רבה הוא מתחיל ב... שיר בהונגרית! את השיר שרנו כל בוקר והוספנו עליו שיר חדש מאחת המדינות. תרגלנו יחדיו בוטמר ושמענו על תוכנית היום הגדושה: נסיעה ברכבת הכפרית וחזרה בטיול רגלי בהרים, משחקי חצר וארוחת דגים בחוץ ליד המדורה. יצאנו לדרך והמסע התחיל... שבוע שלם שבו צברנו חוויות מופלאות וכיפיות: טיפסנו למערות עתיקות וביקרנו מעיינות צוננים, הלכנו ביערות ואספנו גרגרי יער. ביקרנו במצודה עתיקה, בגן החיות המקומי וביקב משפחתי ציורי. שטנו בסירת דרקון מיוחדת ובילינו במערת מים תרמיים היחידה מסוגה באירופה, שם שחינו להנאתנו והתענגנו על ברכות מים חמים מן הטבע. טיילנו בפארק רחב ידיים ומקסים, עלינו למגלשת הרים מפחידה, ולתצפית מרהיבה על כל האזור. ארגנו משחק ביער המבוסס על אגדת עם הונגרית, אנחנו ההורים שיחקנו את הדמויות השונות (עם תחפושות ומסכות שהכנו בעצמנו, היה כיף!) והילדים הלכו לאורך המסלול וביצעו משימות כדי להציל את המלכה. וכן, אפשר היה גם לעבוד בחמר, לצייר על חולצות וללבד, למי שרצה. הילדים שלנו רצו... אבל בעיקר הם רצו להיות עם החברים שלהם, ילדים מארצות שונות וגילאים שונים שהתלכדו יחדיו ברוח ולדורפית מופלאה, מסתדרים באנגלית ותנועות ידיים, משחקים בכדור ומחבואים, תופסת וחד-אופן, עוזרים אחד לשני ודואגים שאף אחד לא יישאר לבד. הימים היו אינטנסיביים, השרירים התאמצו, קרסנו בסוף היום למיטה, ועדיין נפשנו התרוננה. לאט לאט הבנו מה סוד הקסם...

גולש ילדי העולם

אהבה קוראים לזה. אהבה, מסירות אין קץ, בפשטות, צניעות ונדיבות של חבורת הורים וילדים מביה"ס שלקחו את המחנה כמשימת חיים ונתנו מעצמם ללא גבול, מחוברים ומאמינים בחינוך ולדורף ובערך שלו לילדים ולקהילה כולה, מרגישים את ביה"ס כביתם ואותנו כאורחיהם היקרים ביותר. כל דבר שביקשנו – מיד טופל, אפילו הגלידות שאכלנו אחרי הביקור במצודה היו חלק מהתקציב ולא הוצאנו עליהן פרוטה, שלא לדבר על הבלינצ'סים המשובחים שאכלנו במסעדה... הנדיבות הזו שרתה על כל אנשי המחנה, הפילה מחיצות והמיסה לבבות, יצרה קשרים אישיים בין כולם, שיחות נפש ליד המדורה ובדיחות בזמן ההליכה ביערות, ואפשרה לכולנו לרקוד ביחד ריקודי עם הונגריים בערב האחרון ולהרגיש חלק ממשפחה אחת גדולה. נפרדנו בחיבוקים ודמעות, הילדים לא רצו ללכת, אנחנו עד היום מתכתבים במיילים ושולחים תמונות, ומבטיחים שהמחנה הזה יהיה התחלה של מסורת מפוארת.

המלצה חמה: שריינו עכשיו מקום לשנה הבאה. זו תהיה אחת החופשות המופלאות בחייכם. מבטיחים.

>> לדף הפייסבוק של ביה"ס

 
 ראה אור גיליון החופש הגדול של אדם צעיר!
גיליון מיוחד, מלא בשעשועונים, חידות, הפעלות, משחקי נסיעה, סיפורים, וכל מה שצריך כדי לצלוח בהצלחה את החופש הגדול!
 שער הגיליון  מדור טיולים
 סיפור  איור לסיפור
 חידה בלשית  קומיקס
 שעשועון  משחקי נסיעה

הצטרפו עכשיו לאדם צעיר וקבלו:

1. 5 גליונות בשנה - חופש גדול, סתיו, אביב וקיץ

2. גיליון נוסף במתנה (בשווי 35 ש"ח, לבחירתכם מתוך המלאי)

3. משחק לוח משפחתי - מסע האבירים (בשווי 35 ש"ח)

4. מתנה מיוחדת ל-10 המצטרפים הראשונים: כניסה משפחתית (!!!) להצגה של תאטרון המלה במוזאון תל אביב!

(בשווי עשרות עד מאות שקלים... פרטים על ההופעה בפרסום בהמשך האיגרת)

5. אחריות מוחלטת לחצי שנה - אם הילדים אינם מתחברים לתכני הגיליון, ניתן לבטל את המנוי ולקבל החזר מלא! ואפילו לא תתבקשו להחזיר את הגיליונות והמתנות (מה?!).

6. וכל זה במחיר של 180 ש"ח בלבד! 

>>> להצטרפות מלאו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם <<< 

 


  דבר המפרסם (דרושים, הודעות, ארועים, מוצרים)


 


 

הוצאת הומָני, תל-אביב

טל': 03-5463114

הופיע הספר:

רודולף שטיינר: מבוא למישנָה החברתית

(החברה התלת-מיגזרית)

הספר כולל את רעיונות היסוד של המשולש החברתי.

ניתן להשיגו בקרון הספרים בטבעון, במסעדת הרדוף ובהוצאה. 

 

  
 


 

  אדם עולם הוא בית הוצאה לאור הפועל לקידום התרבות, החינוך והחברה בישראל ברוח תפיסת העולם האנתרופוסופית. 

הוצאת אדם עולם פועלת מזה 5 שנים ומטרתה לשרת את קהילת חינוך ולדורף והאנתרופוסופיה בישראל באמצעות העמדת אמצעי תקשורת מודפסים ודיגיטאליים.

 

 
להזמנת אדם עולם להזמנת אדם צעיר להרשמה לאיגרת

לפרסום במגזין אדם עולם, אתר אנתרופוסופיה בישראל והאיגרת צרו קשר עם גיא בטלפון 054-7360846 או guy@adamolam.com או ads@adamolam.com


הגיליון הבא של האיגרת ישלח ביום שלישי, 20.8.13, בשעות הערב

חומרים נא לשלוח עד יום שני 19.8.13 בשעה 18:00

com.להתראות בגיליון הבא.www