{{preheader}}

יום שישי | 19.2.2021

בטיפול

ביום שלישי הגיע אלינו נחום איצקוביץ, מנכ"ל משרד החקלאות והצוות שלו. לאחר פגישת עבודה פורה, יצאתי איתו לסיור בשטח שהתחיל במפלסים ב"יער אל-ה-פיות" במפלסים, מקום קסום שהוקם ביוזמת אנליה לזכר ביתה אלה ז"ל, עם תצפית נהדרת והשקעה קהילתית מחממת לב. אחר כך המשכנו לפגישה עם עופר ליברמן, מנהל ענף החקלאות בניר עם. עופר סיפר על האתגרים והצרכים של הקיבוץ ושל החקלאים באזור והציג לנו את מטע הבננות החדש והמרשים. לבקשתי- המשכנו משם לנחל עוז לישיבה עם הנהלת הקיבוץ, בין היתר בנושא להקות הכלבים שמגיעים מעזה ותוקפים בצורה מסוכנת ביותר ועל בסיס יום יומי את תושבי הקיבוץ. בנוסף שוחחנו על אפיקי סיוע של משרד החקלאות למיגון הרפת בנחל עוז. משם הגענו לרוחמה לפגישה עם חברי, רן פרדמן מנכ"ל יבולי גשר שהציג את כל ענפי החקלאות המפוארת ואת הצוות הצעיר של בני רוחמה וצעירי הסביבה. את הסיור סיימנו ביכיני, שם נפגש איצקוביץ, מושבניק בעצמו, עם חקלאי ורפתני המושב וקינח בארוחת צהרים- השניצלים המדהימים של אורלי. במהלך כל הביקור הקשיב איצקוביץ לאתגרים והקשיים ותרגם אותם כבר בשטח, לדרכים בהם המשרד יכול להתערב. תודה לנחום איצקוביץ וכל הצוות של משרד החקלאות, על ההקשבה והנכונות הגדולה לסייע!

אקו סיסטם של חקלאות חכמה וטכנולוגיה

אתמול השקנו את חממת האג-טק- חממה אזורית של חקלאות מתקדמת. החממה הוקמה כדי להמשיך ולפתח באופן משמעותי את החקלאות באזור ולהאיץ את פיתוח הכלים הטכנולוגים שמסוגלים לא רק לתת מענה לאתגרים קיימים כיום, אלא למנוע אתגרים עתידיים, לפתח תעשייה טכנולוגית וחדשנית באזור שתגדיל את היצע התעסוקה ואת הפיתוח הכלכלי. במסגרת הפעילות שלנו, תפתח בשנה הבאה מגמת חקלאות חכמה בתיכון, נבנה מסלול ייעודי במכללת ספיר לתואר באגריטק ובנוסף נעשים צעדים משמעותיים לקידום של חברות היי-טק מתחומי החקלאות, בחממת הטכנולוגיה שלנו- סאוטאפ. בנוסף, אנחנו משקיעים משאבים רבים על מנת ללוות את חקלאי שער הנגב והאזור, במיצוי כל הכלים העומדים לרשותם בהווה, דרך המדינה או גופים אחרים, על מנת לשדרג את תהליכי העבודה ולהגדיל את הרווח. באירוע החגיגי שהתקיים אתמול, לקחו חלק עשרות יזמים וחקלאים מהאזור יחד עם השותפים הרבים שלנו לחזון ולדרך- אלון שוסטר, שר החקלאות ופיתוח הכפר, אורי פינטו, מנכ"ל אשכול נגב מערבי, שי פלדמן, נשיא מכללת ספיר, זאב מילר, מנכ"ל קרן יק"א, רון ברוכי, מנכ"ל כי"ל דיגיטל וד"ר ניצה קרדיש מנכ"לית קרן ההון סיכון "טרנדליינס אגריפוד" וסגנית נשיא "טרנדליינס אגטק גלובלי". יחד נוכל להזניק את האזור קדימה. החוכמה היא לדעת להושיב את כולם יחד ובכוחות משותפים, לייצר יש מאין. זאת המהות של חממת האגריטק החדשה שלנו.

חוזרים לשגרה זהירה

על פי המתווה הקיים שאושר לאחרונה, ביום ראשון הקרוב ילדי כיתות ה- ו יחזרו לכותלי בית הספר. כולנו בהתרגשות שיא. הצוותים החינוכיים מתרגשים לראות את ילדי שער הנגב, אחרי חודשים ארוכים בהם נפגשו רק על המסך. כמה כיף שאת פורים הקרוב, ילדי בתי הספר היסודי כולם, יחגגו כמו שהם רגילים- יחד. במקביל אנחנו כמובן לא שוכחים את ילדי שכבות ז-י, ואני מקווה שבקרוב גם יוכלו להגיע ללמידה בבית הספר. בינתיים, בשבוע הקרוב תתקימנה פעילות פורים לילדי ז-י, בין אם בבית הספר או בין אם בתוך הישובים, כך שגם הם יוכלו לחגוג את פורים, יחד עם החברים ועם הצוותים החינוכיים שכמו כולנו, מחכים כבר לחזרתה של השגרה לחיינו.
בעקבות שיח שמתנהל בנושא (בכל הארץ) חשוב לי להדגיש – אין לנו כל אפשרות חוקית, לחייב את הצוותים החינוכיים להתחסן או להיבדק. אנו פועלים כל העת על מנת להסביר, לעודד ולהנגיש את החיסון ומבקשים ממי שלא מתחסן - להיבדק מתוך אחריות על סביבתו. אין לנו גם את היכולת שלא להכניס אנשי צוות ו/או תלמידים שמגיעים מאזורים אדומים (כפי שעשינו בעבר כיוזמה מקומית שלנו, לאחר הסגר הראשון). המצב המשפטי כעת השתנה ואין לרשויות המקומיות היום את הסמכות לכך. המועצה, יחד עם הרשויות בכל הארץ, פועלת על מנת לשנות את המצב הזה וככל שהדברים ישתנו – נשקול את אופן השימוש בכלים השונים.

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

מועצה אזורית שער הנגב

אירועי חודש פברואר