שנה טובה (בפעם האחרונה)

אחרי החגים כבר כאן, בתי הספר כבר חזרו לשגרתם, והשבוע נפתחת (ברוב המקומות) גם שנת הלימודים האקדמית – הזדמנות אחרונה בתקופה זו של השנה לאחל שנה טובה ומבורכת, לסטודנטים ולמרצים, ולכל לידידינו ושותפנו באקדמיה.

מזה חמש שנים שתכניות מבט פועלות בעיקר בקמפוסים האקדמיים, וסטודנטים הם קהל היעד המרכזי של תכניותינו. באוניברסיטה ובמכללות נפגשים סטודנטים מכל המגזרים והתרבויות של החברה הישראלית, ועבור רובם זו היא גם ההזדמנות המשמעותית הראשונה לפגוש על בסיס שווה את 'האחר' – סטודנטים המגיעים מרקע, תרבות ותפיסות עולם שונות. זוהי גם ההזדמנות הראשונה ללמוד מתוך המפגש הזה, אבל ההזדמנות הזו לא קורית מאליה, וזה בדיוק מה שאנחנו במבט מנסים לעשות..

רוב הלמידה באקדמיה היא עדיין 'ממקור חיצוני' – מרצים מלומדים, או מאמרים אקדמיים. ומעט מאוד מן הלמידה היא מתוך מפגש עם עולמם של הסטודנטים, ניסיון החיים והעושר התרבותי שהם מביאים עמם. כך מונצח גם באקדמיה המצב שבו ישראלים חיים בחברה הכי מרובת-תרבויות בעולם, יחסית לגודל האוכלוסייה, אך אינם זוכים ללמוד את הכלים הנחוצים כדי לחיות ולעבוד בצורה אפקטיבית עם אנשים השונים מהם.

עבורנו, ההזדמנות לעבוד עם סטודנטים היא גם הזדמנות להשפיע על אנשים צעירים, צעד אחד לפני צאתם לעבודה ולהשפעה בחברה, ובשאיפה גם להובלה משמעותית בקהילות מהן הגיעו.

 

 

 

מה לשנת הלימודים ולמודעות בין תרבותית?

כאמור, שנת הלימודים נפתחת השבוע ברוב האוניברסיטאות והמכללות. בנוסף, ביום ב' מתחיל חג הקורבן המוסלמי, עיד אל אדחא, אותו חוגגים כרבע עד שליש מן הסטודנטים ברבים מן הקמפוסים בהם אנו פועלים. עבור הסטודנטים המוסלמים והדרוזים, שנת הלימודים נפתחת יום אחד לפני החג, והם צפויים להפסיד את רוב השבוע הראשון של הלימודים. אמנם החג מוכר כחיסור מוצדק למניין הנוכחות בקורסים השונים, אבל האם די בכך?

באופן מסורתי, שנה"ל האקדמית נפתחת כשבועיים 'אחרי החגים', כלומר אחרי סוף חג הסוכות, אך לא בתאריך קבוע כלשהו – המועד משתנה משנה לשנה בהתאם לתזמון של חגי ישראל מול הלוח הלועזי. אבל השנה 'אחרי החגים' היהודיים יצאו בדיוק 'לפני החגים' – החג המרכזי והכמעט יחיד, המשותף למוסלמים ודרוזים.

פתיחת הלימודים בתזמון זה איננה נובעת חלילה מכוונה רעה, אלא כנראה מחוסר מודעות ורגישות תרבותית – לעובדה שבכלל מתקיים חג 'של האחר', ולמשמעות של פתיחת הלימודים בתזמון כזה או אחר. זוהי בדיוק הסיבה מדוע במבט אנו מדברים על המושג המרכזי של מודעות בין תרבותית - הכלי החשוב והבסיסי לשינוי בתחום זה.

באוניברסיטת חיפה הוחלט השנה לראשונה לציין את חגי המיעוטים ולקיים ימי חופשה בחג הקורבן, וכן גם בשאר החגים המרכזיים של הנוצרים והדרוזים. במכללת אורנים הוחלט אף לדחות את פתיחת שנה"ל בשבוע, למרות התכנון המוקדם של לוח השנה האקדמי, ולהתחיל את שנת הלימודים לאחר שבוע חג הקורבן. מסתבר כי שינוי כזה הוא אפשרי, ותלוי בעיקר ברצון טוב, החלטות אמיצות, ושוב – במודעות לחשיבות של הרגישות התרבותית.

שנה טובה, שנת לימודים אקדמיים פורייה ומשמעותית לסטודנטים ולמרצים, וחג שמח לידידינו החוגגים את עיד אל אדחא!

לכתבה בעיתון "הארץ" בנושא החלטת אוניבסיטת חיפה לציין את חגי כל הדתות.

 

 

מה בתכנית לתשע"ד?

תכניות מבט באקדמיה נפתחות בשבועות הקרובים – באוניברסיטת חיפה ובמכללות בבית ברל, עמק יזרעאל ומכללת כנרת בעמק הירדן. הסטודנטים המשתתפים בתכנית זוכים לאקרדיטציה של נקודות זכות אקדמיות, כקורס אקדמי, או כתכנית מעורבות חברתית. לפרטים ולהצטרפות, ניתן ליצור קשר במייל או בפייסבוק, ונשמח לחבר אתכם לרכזי ומנחי התכניות השונות.

השנה אנו מקווים להרחיב את פעילותנו בקמפוסים ולהגדיל את מספר הקבוצות בכל מקום בו אנו פועלים, בשאיפה להרחיב את מעגל השיח הרב תרבותי. אנו עומדים לפתוח 12 קבוצות סטודנטים שנתיות, בשאיפה לייצר 'מסה קריטית' של משתתפים, ולהשפיע על השיח הרב תרבותי בקמפוס, מעבר למעגל הקבוצתי.

באוניברסיטת חיפה צפויות להיפתח 4 קבוצות - 3 קבוצות בתכנית מנהיגות קהילתית יהודית ערבית של המדור למעורבות חברתית, וקבוצה שנתית בקורס שיח, תרבות ואמנות עם ביה"ס לאמנות. במכללת בית ברל  יפתחו 4 קבוצות -  2 קבוצות בקמפוס, קבוצת ערב במעונות, וקבוצת בוגרים. ובמכללת עמק יזרעאל  ובמכללת כנרת  בעמק הירדן – שתי קבוצות בכל מכללה.

בנוסף לקבוצות הסטודנטים, אנו עוסקים בפיתוח שיתופי פעולה חדשים, עם שותפים חדשים וישנים. מקווים לעדכן לגבי יוזמות נוספות בקרוב, ומזמינים את ידידינו ושותפינו לכל יוזמה של פעילות משותפת!

לדף הפרוייקטים המעודכן באתר העמותה - מידע על כל הקמפוסים

 

הצטרפו למבט בפייסבוק

לאתר מבט