{{preheader}}

יום שישי | 30.7.2021

שומרים על החקלאות

אחרי שביתת האזהרה ביום ראשון האחרון ואחרי מספר רב של דיונים שלצערי, לא הביאו להתקדמות משמעותית, יצאו ביום חמישי האחרון ראשי השלטון האזורי בישראל, להפגנה. אלפי חקלאים מכל הארץ הגיעו לצמתים המרכזיים ומחו מדם ליבם על רפורמת היבוא של משרדי החקלאות והאוצר, שתנחית אסון שאין כדוגמתו על החקלאות הישראלית והמרחב הכפרי.

חקלאות ישראלית היא מעבר לעיסוק או קריירה. חקלאות ישראלית היא ערך ואינטרס לאומי. קשה לדמיין את מדינת ישראל ללא החקלאים, שלמרות הכל ממשיכים לעבוד את האדמה. חקלאות היא שמירה על גבולות מדינת ישראל, חקלאות היא ביטחון תזונתי, ללא תלות ממדינות שכנות או רחוקות. החקלאים שלנו דואגים למזון טרי גם בעתות מלחמה או משבר, כשהגבולות נסגרים. החקלאים הם לא טיקונים, הם עובדים קשה, יום ולילה כדי לספק סחורה טרייה. התמורה שהם מקבלים היא לא הבעיה של יוקר המחיה בישראל. טוב עשו משרדי האוצר והחקלאות שהחליטו להסדיר את תחום המזון הטרי כדי לנסות להוריד את יוקר המחיה של כולנו, אך רפורמה להגברת היבוא, לא רק שלא תוריד את יוקר המחיה אלא גם תפגע אנושות בחקלאים ובמגזר הכפרי כולו. זהו נזק בלתי הפיך לאזרחי המדינה- לביטחון התזונתי שלנו, לביטחון הגבולות של ישראל, לתלות שלנו במדינות אחרות ולבריאות של כולנו. כשאומרים ציונות, מתכוונים להתיישבות, חקלאות וביטחון. אלו ערכי מדינת ישראל ועליהם צריך לשמור.

שער הנגב היא מועצה המושתתת על חקלאות- תפוחי אדמה, גזר, חיטה, אבוקדו, בננות ועוד. אנחנו משקיעים בחקלאות וחקלאות מתקדמת, ורואים בה כעתיד של הדור הבא שלנו. לא נסכים שיפגעו בחקלאות ובנו, ונמשיך להילחם על סיוע הולם בעלויות המים, עובדים זרים, מכסות מים ועוד. רק כך נוכל להמשיך לעבוד את האדמה עד המטר האחרון ולהתפרנס בכבוד. אני מקווה ששורת ההפגנות והמראות העצובים של חקלאים הזועקים מדם ליבם וזיעת אפם, יצליחו להביא את משרדי הממשלה לשולחן הדיונים כדי לקדם פיתרון הולם וראוי לחקלאים, למרחב הכפרי ולכל אזרחי ישראל.

התכנית לגיל הרך

השבוע התבשרתי שמאמצי הרבים נשאו פרי, וקיבלנו את התקצוב לבניה של המעון הממוגן והדו שנתי בניר עם. ההישג הזה הוא המשך ישיר של תפיסת המועצה- החינוך בשער הנגב הוא הראשון בסדרי העדיפויות.

בחודש האחרון עמלנו במועצה על תכנית תלת שנתית לגיל הרך במועצה. התוכנית מורכבת משלושה תחומים מרכזיים. התחום הראשון הוא התחום הפיזי- בשבועות הקרובים יתקיים סקר של מיפוי ואבחון ההיבטים הפיזיים של מבני הגנים והפעוטונים בכל ישובי המועצה. בהתאם למיפוי, נתאים לכל ישוב וישוב תכנית של בניה ושדרוג גנים קיימים, בשיתוף הישובים, משרדי הממשלה הרלוונטים, פיקוד העורף וכמובן המועצה. התחום השני הוא תחום ההעשרה- בשנה הקרובה יכנסו לגנים תוכניות העשרה נוספות וייחודית לשער הנגב, בנוסף לתוכניות הקבועות בגני הילדים. יצירה בשיתוף בית מלאכה, מוזיקה ותנועה בשיתוף האולפנים שלנו, תכנית סביבתית במרחב השקמה בשיתוף רט"ג, תכנית לרכישת כלים דיגיטליים ועוד. התחום השלישי הוא הפיתוח המקצועי והאישי של הצוותים- הגננות, מובילות הגנים והסייעות. כבר בשנה הקרובה תחל בגני שער הנגב, תכנית הכשרה ייחודית, שנבנתה בשיתוף אוניברסיטת בן גוריון, במיוחד לשער הנגב. התוכניות מיועדת לכל הצוותים, והיא תתקיים אחת לחודש, במשך שלוש שנים. במקביל אנחנו מקימים פורום רכזות גיל הרך בישובים לקידום למידה הדדית ופיתוח קבוצתי.

בנוסף לכל אלה אנו נטמיע את תכנית חידוש הסיפור החינוכי שלנו ונפעל לאור עקרונות אלו בתוך גני הילדים בכל הפעולות הפדגוגיות והחברתיות. דגש מיוחד ניתן על פיתוח ההון האנושי בצוותי הגנים והמעונות. אני רוצה להודות למחלקת החינוך והגיל הרך על העבודה האינטנסיבית שנעשתה ועוד תעשה. תודה לצוותים החינוכיים על שיתוף הפעולה וכמובן להורים והילדים על האמון.

חיזוק השותפות

ביום שני הגיעו אלינו לביקור קצר, דיוויד ברמזון- הנשיא היוצא של פדרציית סן דיאגו והיידי גנטוורק, מ"מ מנכ"לית הפדרציה. דיוויד הוא חבר קרוב של שער הנגב ומלווה אותנו כבר שנים רבות. יחד איתו ועם היידי, קידמנו פרויקטים משותפים רבים. אני שמח שדיויד בחר להגיע אלינו לפני סיום תפקידו, גם כדי לסכם קדנציה עמוסה וגם כדי לייצר אפיקים חדשים לפרויקטים חדשים בהמשך עם מחליפו בתפקיד, שגם הוא יגיע בקרוב אלינו. הקשר בינינו תמיד מרגש אותי- קשר של שותפות גורל אמיתית, תוך כדי למידה הדדית של התמודדות עם האתגרים השונים של שתי הרשויות, בעתות חירום ובעתות שגרה. יחד אנחנו עושים דברים גדולים וחשובים. אני רוצה לנצל את ההזדמנות גם כדי לשלוח תנחומים כנים בשמי ובשם כל קהילת שער הנגב למשפחת ג'יסר ולכל קהילת סן דיאגו, על מותו של מייקל ג'יסר ז"ל, מנכ"ל הפדרציה. מייקל היה איש אשכולות וידיד אמת של קהילת שער הנגב. יהיה זכרו ברוך.

לסיום

הקורונה שוב מרימה את ראשה בשער הנגב. בשבוע אחד, עלינו מ- 0 חולים ליותר מ- 30 חולים במספר ישובים. בקצב הזה, בקרוב כבר לא נהיה ירוקים, עם כל המשמעות של הדבר- על פעילויות החינוך בישובים, אירועי הקיץ, האירועים בישובים ועל השגרה שלנו. אני מפציר שוב בכל מי שיכול ועדיין לא התחסן, גם בני נוער בגילאים המתאימים, להתחסן בהקדם. עלינו מוטלת משימה גדולה וחשובה- לשמור לא רק על עצמנו, אלא גם על הקהילות שלנו ועל השגרה שלנו. הקפידו על ההנחיות, שמרו על עצמכם וסביבתכם. גלו אחריות ושמרו על קהילת שער הנגב.

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

מועצה אזורית שער הנגב

אירועי חודש אוגוסט בשער הנגב