{{preheader}}

יום שישי | 8.10.2021

עדכון מהרכבת

בתחילת השבוע התבשרנו על החלטת משרד התחבורה לבטל את קו הרכבת הישיר של הנגב המערבי לתל אביב, זאת בעקבות עבודות חשמול של הפסים. על פי ההחלטה, החל מחודש הבא הרכבת מאופקים, נתיבות ושדרות תיעצר באשקלון שם יאלצו הנוסעים להחליף רכבות לכיוון המרכז. הדבר יעכב את נוסעי שער הנגב בעוד מספר דקות וכך נסיעה שהובטח כי תהיה כ 50 דקות הופכת לנסיעה של שעה וחצי. משרד התחבורה לא יודע עדיין כמה זמן תמשכנה העבודות, אך המצב הזה אמור להמשך לפחות כמה שנים. זהו מצב בלתי נסבל והתעלמות בוטה מצרכיהם של תושבי הנגב המערבי כולו. ביום רביעי האחרון נפגשתי עם חברי, עם ראשי הרשויות באזור ועם אביחי שלי, תושב נתיבות ממובילי המאבק. יחד דנו באפשרויות השונות לחשמול הרכבת ללא פגיעה באיכות החיים והניידות של התושבים. לצערי כל התשובות שהוצגו בפנינו עד כה, הם רק ניסיונות לגמד את הפגיעה הקשה. אני מטפל בנושא באופן אינטנסיבי ונמצא בקשר יום יומי עם צוותי משרד התחבורה ועם מנכ"לי המשרדים הרלוונטיים. למרות השיח המתמשך, עדיין לא הגענו להסכמה לגבי פתיחת ההחלטה הקשה לדיון מחודש ומציאת פתרונות יחד- פתרונות שיאפשרו גם עבודות חשמול נחוצות וחשובות וגם השארת קו הרכבת הישיר פעיל, לרווחת התושבים. לא אסכים לקבל את ההחלטה הנוכחית. מדובר בקו רכבת שגם כך תדירותו קוצצה באופן משמעותי ומספר התחנות בו גדל הרבה מעבר להבטחות או התכנון המקורי. לא נסכים להוסיף חטא על פשע. משרד התחבורה חייב לבנות תוכנית מסודרת ומעוגנת בזמנים- תוכנית שכוללת הקטנת זמני הנסיעה, הגדלת תדירות הרכבת בסופי שבוע ובערבים וקיצוץ מספר התחנות. הכל חייב להיות תחת לוח זמנים שמחייב את כל הגורמים המעורבים. כל הבטחה או פתרון אחר, הוא לא פתרון אמיתי. אני מקווה שיחד- ראשי הרשויות, מטה המאבק ותושבי כל הנגב המערבי, נוכל להביא לשינוי מיידי בהחלטה.

אם וכאשר נצטרך

השבוע סיימנו באופן רשמי את תכנית ההפגות המלאה של שער הנגב. כחלק מתהליך הפקת הלקחים אחרי מבצע שומר החומות, בחן משרד הביטחון את תכנית ההפגות שבנינו בשער הנגב, תוך כדי המבצע האחרון. במהלך המבצע, הצלחנו לדאוג למקומות אירוח שקלטו את כל הישובים שבחרו בכך, באופן קהילתי ומרוכז. לשמחנו הרבה, משרד הביטחון זיהה את היתרונות הרבים שבקליטה קהילתית ואישר על סמך התוכנית של שער הנגב להעביר לרשויות המקומיות בעוטף את הסמכויות הדרושות לניהול ההפגות בעת חירום. בחודשיים האחרונים עמלנו רבות על מנת לבנות באופן מדויק את כל תכנית ההפגות שלנו. משלחות של הנהלות ישובים יחד עם צוות המועצה, אף יצאו בקרוב לכל מקום אירוח פוטנציאלי וכך נדאג שאכן יש מקום לכלל הקהילה. בנינו יחד מודל בו ברור היטב לכל הגורמים מתי ותוך כמה זמן יש לפנות את מקום האירוח ולהכין אותו לקליטת הקהילה. במסגרת התוכנית החדשה, לכל ישוב בשער הנגב יש ישוב מארח מוגדר, שיכול לקלוט אותו בעת הצורך ולאפשר לכל הקהילה- הפגה ככל שתצטרך, לינה מסודרת, תעסוקה לילדים ועוד. מדובר בתהליך מורכב מאוד ותוצר נהדר של עבודה קשה. בימים הקרובים תציג הנהלת כל ישוב, את התוכנית הספציפית של כל קהילה, כך שאם וכאשר תגיע ההסלמה הבאה, כל אחד ואחת מתושבי שער הנגב ידעו מתי ולאן הם מוזמנים להגיע. אני רוצה להודות להנהלות הישובים על העבודה המשותפת, לתנועה הקיבוצית, למזי כהן הפרויקטורית של התוכנית, מרכז החוסן שער הנגב וכמובן לצוות החירום המועצתי ולמנכ"לית המועצה על הובלת התהליך המורכב והעבודה הבלתי מתפשרת לרווחת תושבי שער הנגב.

מגיע להם

אמש קיימנו בבריכה בקיבוץ אור הנר, ערב הוקרה לצוותי הצח"י בשער הנגב. האירוע שתוכנן להתקיים אחרי מבצע שומר החומות, נדחה פעם אחר פעם בגלל הנחיות הקורונה. אתמול בערב הצלחנו לקיימו בצורה יוצאת דופן. לאירוע הוזמנו כל חברי הצח"י, בני\בנות זוגם\ן והנהלות הקהילה. הוא כלל ארוחת ערב חגיגית ומפנקת והרצאה נהדרת של פרופ' יורם יובל בנושא האושר כמפתח להצלחה, מצוינות וחדשנות. מלבד העובדה שנהנתי באירוע שהיה מושקע, טעים וחגיגי מאוד, התרגשתי לראות את כל הצוותים נהנים יחד. תודה למרכז החוסן שלנו ולאגף לשירותים חברתיים על היוזמה, החשיבה וההפקה הנהדרת. צוותי החירום שלנו מורכבים מנשים ואנשים שנותנים את הנשמה לטובת הקהילות שלנו, כל פעם מחדש. העבודה המקצועית ומסורה שלהם מסייעת לכולנו- משפחות, ילדים וותיקים כאחד, לפתח חוסן אישי, משפחתי וקהילתי. הודיתי להם מכל הלב, גם כראש מועצה, גם אבא וכחבר קהילה. אין ספק שמגיע להם!

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

מועצה אזורית שער הנגב

אירועי חודש אוקטובר במועצה