{{preheader}}

יום שישי | 24.12.2021

את סיכום השבוע הנוכחי אני מבקש להקדיש לנושא המוגנות של ילדנו, בהמשך לרצף אירועים חריגים שהתרחשו בתקופה האחרונה. בעקבות תקופת הקורונה בשנתיים האחרונות עברו ילדי ישראל טלטלה של ממש. ואצלנו בעוטף עזה מתווסף האתגר הבלתי נגמר של מציאות ביטחונית ופגיעה בחוסן האישי, המשפחתי והקהילתי. העדר השגרה, העדר מפגשים פיזיים ומסגרות סדורות, הביאו לעליה ברורה במצוקות הילדים והנוער ובהתנהגויות קיצון מסוכנות. גורמי חינוך- הן בחינוך הפורמלי והן בחינוך הבלתי פורמלי, מדווחים על עליה במקרי האלימות, הפשיעה, הדיכאון והמצוקות. לצערי גם בשער הנגב אנו עדים לעליה במספר האירועים מסוג זה. אירועים אלו פוגשים אותנו בסיומו של תהליך אסטרטגי מקיף בחינוך, שאחד הנושאים הבולטים ביותר שעלו בתהליך- הן מהצוותים והן מההורים הוא נושא המוגנות. אני, יחד עם צוותי המועצה הרלוונטיים, מקדישים מאמצים ומשאבים רבים לנושא החשוב, שעומד בשנה האחרונה בראש סדר העדיפויות השלנו.

בחודשים האחרונים פעל צוות המוגנות בתוך הישובים. ילדי החינוך החברתי עברו הרצאה בשם "מאחורי השער הצהוב" של מורן מוסט, מומחית להתנהגויות בגיל ההתבגרות במרחב הכפרי ובקהילות קטנות. בנוסף עברו כל צוותי החינוך החברתי בישובים, הדרכות ייעודיות בנושאי הליבה של המוגנות- הדרכה לאיתור התנהגויות קיצון והדרכה למיניות בריאה בקרב בני נוער. לאחרונה גם הורי הקהילה עברו הדרכות על ידי צוות המוגנות המועצתי. הצוות פועל באופן שוטף וישיר עם רס"ב יהודה אהרוני, השוטר הקהילתי של שער הנגב שפועל בישובים ובתוך מסגרות החינוך. האגף לשירותים חברתיים של המועצה מציע טיפול דרך היחידות למניעה וטיפול באלימות במשפחה, היחידה לטיפול בפגיעות מיניות והעו"סיות בישובים שהן הכתובת לכל שאלה או התייעצות- על פי כל כללי האנונימיות והפרטיות.

בשנה האחרונה אנחנו מקדישים הרבה תשומת לב לנושא המניעה והמוגנות במטרה לייצר ביטחון לכל ילדה וילד במרחבים המשותפים, בבית ובמסגרות החינוכיות- מהגיל הרך ועד התיכון. קידום תחושת המוגנות של הילדים ולא פחות חשוב, גם של הצוותים החינוכיים והמדריכים, היא משימה של מחלקות ואגפים שונים במועצה- האגף לשירותים חברתיים, אגף החינוך והמתנ"ס, יחד עם מערך השיטור הקהילתי. לפני כחודשיים קלטנו לתפקיד מנהלת המוגנות ואחראית על תכלול כל העבודה הנעשית באגפים השונים את הדס פטרנק ששי (מפלסים) והיא פועלת בבתי הספר, במסגרות היישוביות, בשיתוף השירות הפסיכולוגי החינוכי, מרכזי הטיפול השונים ומערך העו"ס הישובי. הדס מובילה גם את החיבורים הדרושים בטיפול בתופעות ומקרים המתרחשים בקהילה ובמסגרות החינוך- תיאום העבודה, העברת המידע, תוכניות הסברה, מניעה ותגובה. לצידה של הדס עובדים הראל פלדר רכז להב"ה ואור ביננפלד עו"ס להב"ה. תכנית להב"ה היא תכנית למען הנוער במצבי סיכון במרחב הכפרי, המופעלת על ידי משרדי החינוך והרווחה. התוכנית מיועדת לילדים, הורים וצוותים חינוכיים, במקרים קיימים ובמניעת מקרים חדשים. לווי בני הנוער בסיכון לא מסתיים עם הגיעם לגיל 18 ואנחנו ממשיכים את העבודה דרך תוכנית "בשבילי" המיועדת לצעירים בסיכון (בגילאי 18-27) שמעוניינים בלווי או סיוע בתחום.

התקופה האחרונה מאתגרת את כולנו- ילדים, הורים וצוותים חינוכיים כאחד. יחד אנחנו מנהלים חשיבה בלתי פוסקת, כל אחד בגזרתו שלו, על מנת להגן על ילדנו ולשמור עליהם בטוחים במסגרות ובתוך הקהילות. כל מקרה המתרחש במסגרת החינוכית או בתוך הישובים, מטופל באופן מקצועי, ברגישות והעדינות הנדרשת. בתוך התקופה הזו, חשוב שנזכור כי גם על הסביבה והקהילה מוטלת המשימה לנהוג באחריות כלפי הילדים והנוער שלנו. ראיתם או שמעתם על מקרה חריג? אל תהססו לדווח לאחד מגורמי המקצוע המפורטים. עודדו את ילדיכם לדבר ולא להתמודד עם הדילמות המורכבות של גיל ההתבגרות לבדם. שמרו על הסולדריות הקהילתית שלנו וכך נוכל לשמור על הילדים שלנו בטוחים ומוגנים.

תחום המוגנות הוא אחד מהנושאים המרכזיים בהם אנו עוסקים, לפנינו עוד דרך ארוכה ומאתגרת. אנו עדיין רחוקים מהמקום בו אנו רוצים להיות – אני יודע את זה ואני כמובן לא משלים עם זה. יחד נמשיך בדרך המקצועית, הנכונה והיסודית כדי להגיע אל היעדים שהצבנו לעצמנו ולהחזיר את תחושת המוגנות לבני הנוער שלנו ולקהילת שער הנגב כולה.

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

מועצה אזורית שער הנגב

אירועי חודש דצמבר במועצה