שלום לכל שותפינו,

"סמסטר החורף" הסתיים כבר מזמן, והנה תמה לה גם "חופשת הסמסטר", ולמרות שהחורף השנה עדיין לא משכנע, והסטודנטים מכחישים את מושג החופשה בהפסקה שבין הסמסטרים, זהו עדיין זמן טוב לעדכונים של אמצע השנה האקדמית.

בניוזלטר הפעם  נספר על שתי תכניות חדשות שמתקיימות בחיפה ובעכו - בהן יוצאים מחוץ לקמפוס עם מצלמות, וגם מסיירים בערים מעורבות.

מאחלים לכולנו סמסטר אביב מוצלח ומלא אנרגיות של התחדשות.
להתראות, מצוות עמותת מבט

 

מפגשים מחוץ לכיתה –
סיורים של הסטודנטים הוותיקים בפרויקט מנהיגות קהילתית בחיפה
 


צילום: נג'אם נאסר אל דין

באוניברסיטת חיפה מפעילה עמותת מבט מספר פרויקטים,  ביניהם תכנית מנהיגות קהילתית. השנה מתקיים מודל חדש של תכנית ותיקים – סטודנטים המשתתפים בתכנית זו השנה השנייה. נספר על פרויקט הסיורים, ששותפים לו סטודנטים יהודים וערבים, אשר מתכננים ומארגנים את הסיורים בעצמם. מה שעוד מייחד את הפרויקט, זה שבמקום לשבת בכיתה – יוצאים, או בעצם נוסעים החוצה.

החוצה זה לראות אילו מין חיים משותפים יש באזור. את הקבוצה מוביל ליאור שורר מנהל העמותה, עד כה התקיימו שני סיורים: הראשון בחיפה שהחל בגן הבהאים, המשיך למושבה הגרמנית וואדי ניסנאס. והסיור השני בעכו העתיקה – עליו נרחיב בכתבה.

להמשך קריאה

 

"נקודת מבט" -  סדנא רב דורית בין תרבותית באמצעות צילום


צילום: נעמן סער סתוי

בימים אלה יוצאת לדרך תכנית ייחודית, שתתקיים  בעכו, במרכז שי לגישור ודיאלוג בקהילהזוהי תכנית ראשונה בקהילה המעורבת בעכו, והיא תתמקד בשני צירי מפגשים – המפגש הבין דורי, והמפגש הבין תרבותי, וישתתפו בה  מבוגרים (פנסיונריםיהודים וערבים)  וצעירים (תלמידי תיכון יהודים וערבים). ייחודה הנוסף של הסדנא,  שהשפה המדוברת במרחב תהיה באמצעות תמונות, וכל התהליך הסדנאי יתנהל באמצעות המדיום של הצילום. הסדנא היא תוצר של עבודה משותפת של המרכז היהודי ערבי והפקולטה למדעי הרווחה והבריאות באוניברסיטת חיפה, הצוות לעבודה קהילתית במחלקת הרווחה בעכו , מרכז שי לגישור ודיאלוג בקהילה ועמותת מבט. כ 20 משתתפים יהודים וערבים תושבי עכו, נערים  ונערות, גברים ונשים, יפגשו מדי שבוע לשלוש שעות בהנחיה משותפת של  מנחה ערביה ויהודייה למפגש דיאלוגי באמצעות  צילומים מפרי מצלמתם.

להמשך קריאה

 

קישורים בנושא רב תרבותיות

ביקורות רבות נכתבו על הסדרה החדשה של נאור ציון שעלתה לאחרונה, הנה קול אחד בדיון:

"עממיות": הבדיחה היא עליכן, צ'חלות

האם לא ייתכן שנשים מזרחיות מהפריפריה יוצגו בטלוויזיה כאקסקלוסיביות? אינטליגנטיות? מתוחכמות? מתנשאות?

נאור ציון לא אשם. הוא בסך הכל אמן שרוצה להצליח וגם הוא הבין והפנים מה מוכר. זה התחיל במערכון של "הערס" ובקו ישיר הגענו ל"עממיות". מי אלה אותן עממיות אם לא בנות המשפחה שלו? על מי הוא צוחק אם לא על עצמו? והאם אין דבר יותר עצוב מאמן שמפנים את הדיכוי ומשתף אתו פעולה רק כדי להצחיק ולהזין את ההפגרה של הפריפריה המזרחית?

להמשך קריאה - כתבה של גל סתיו בקפה גיברלטר

 

ואללה בסדר – ערבים מדברים עברית

מה עתידה של השפה המעורבת? הוא תלוי בשלושה גורמים. מערכת החינוך ומידת השימוש בערבית הכתובה, הפֻצְחָא הסטנדרטית, בחיים היומיומיים בכלל ובמערכת החינוך בפרט; המצב הפוליטי הבלתי יציב באזור; ואחרון: הגברת המודעות כלפי הערבית. ככל שדוברי הערבית יתייחסו אליה כשפה לאומית, ולא רק כאמצעי תקשורתי, ייעצרו תהליכי השינוי והתגברות השפה המעורבת. מגמה זו הולכת וגוברת לאחרונה.

להמשך קריאה – מאמרו של עבד אלרחמן מרעי באלכסון

 

להתראות!

מוזמנים ומוזמנות להתעדכן באתר  עמותת מבט, עם כתבות על פעילות העמותה ומאגר מידע הולך ומתרחב, בנושא רב תרבותיות.