{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

להתאבל על אדם בעודו בחיים: סערת הרגשות של המטפלים ביקיריהם המכורים

אֶבֶל הוא חוויה עמוקה, מורכבת ואישית, הקשורה בדרך כלל לאובדן של אדם אהוב. עם זאת, יש צורה פחות מוכרת של אבל שיכולה להיות מאתגרת באותה מידה: להתאבל על מישהו בעודו בחיים. מצב ייחודי זה מתרחש לעיתים קרובות כאשר מטפלים באנשים עם מחלות כרוניות, מחלת התמכרות ועוד.

אדם המטפל ביקר מכור עלול למצוא את עצמו מתמודד עם שפע של רגשות סותרים כאשר הוא עד להתדרדרות ההדרגתית בבריאותו הפיזית והנפשית של יקירו. בדיוור זה נעמיק בסערת הרגשות שחווים מטפלים שמתאבלים על מישהו בעודו בחיים.

צער על הבלתי נמנע

אחד ההיבטים המרכזיים של אבל על מישהו בעודו בחיים, הוא צער על הצפוי הבלתי נמנע. בני המשפחה המטפלים במכורים עשויים לחוות תחושה עמוקה של אובדן כאשר הם צופים את ההתדרדרות הבלתי נמנעת בבריאותם של יקיריהם. צער זה יכול להיות מופעל על ידי מגוון גורמים כולל היותם עדים להתדרדרות יכולותיהם, הידיעה שזמנם המשותף מוגבל, או הרהור על אובדן חוויות וזיכרונות משותפים. תמונת מציאות צפויה זו יכולה להשאיר את המטפלים כשהם מרגישים מוצפים, חסרי אונים וסחוטים רגשית.

אובדן מעורפל

אתגר משמעותי נוסף העומד בפני מטפלים במצב זה, הוא התמודדות עם תחושה של 'אובדן מעורפל'. אובדן לא ברור מתרחש כאשר אדם נוכח פיזית אך נעדר רגשית ו/או שכלית. מטפלים יכולים להתאבל על אובדן האדם שיקירם היה פעם, ובו בזמן להתמודד עם המורכבות של טיפול במישהו שכבר אינו אותו הדבר. אובדן מעורפל זה עלול להוביל לרגשות אשמה, בלבול ותחושת געגוע לעבר.

רכבת הרים רגשית

החוויה של להתאבל על מישהו בעודו בחיים לוקחת לעיתים קרובות את המטפלים ברכבת הרים רגשית.

הם עשויים להתנדנד בין רגעים של תקווה, כאשר הם עדים לניצחונות קטנים או שיפורים, לבין רגעים של עצב עמוק כאשר הם מתעמתים עם מציאות מצבו של יקירם.

סערה רגשית זו יכולה להיות מתישה ולהוביל לרגשות אשמה על חוויית רגשות סותרים.

חוסר שייכות ובידוד

בני המשפחה המטפלים עשויים גם להיאבק עם תחושות של חוסר שייכות ובידוד. הם עשויים להרגיש מוצפים מאחריות הטיפול ומחוסר היכולת לספק את רמת התמיכה שהם מאמינים שיקירם צריך. יתר על כן, להתאבל על מישהו בעודו בחיים יכול להיות חוויה מבודדת, מכיוון שלעיתים קרובות מאתגר עבור אחרים להבין באופן מלא את המורכבות ואת העוצמה של רגשות אלה. המטפלים במכור עשויים להרגיש בודדים באבלם, כמהים להבנה ולתמיכה.

טיפול עצמי 

אבל על מישהו בעודו בחיים הוא חוויה ייחודית ומעיקה רגשית עבור המטפלים ביקר/ה המכור/ה. האבל הצפוי, האובדן הדו-משמעי, רכבת ההרים הרגשית, תחושות של חוסר התאמה ובידוד, תורמים כולם לרשת הרגשות המורכבת שהמטפלים מנווטים בה.

חיוני שמטפלים במצב זה יבקשו תמיכה, הן מאנשי מקצוע והן מרשתות התמיכה שלהם. תקשורת פתוחה, טיפול עצמי ומציאת אפיקי ביטוי, כגון קבוצות תמיכה או ייעוץ, יכולים לסייע למשפחות המכורים להתמודד עם תהליך האבל ולנווט את האתגרים העומדים בפניהם.

זכרו, אתם לא לבד ולדאוג לעצמכם זה לא אנוכי. דאגה לעצמי הכרחית לשמירה על הבריאות הנפשית והרווחה שלכם, מה שיכול בסופו של דבר להועיל גם לכם וגם ליקירכם שנאבק בהתמכרות.

אם אתם נאבקים עם אתגרי ההתמכרות, וברצונכם ללמוד עוד על איך אני יכולה לתמוך בכם ובמשפחתכם, אנא אל תהססו לפנות אליי.

"כולנו צריכים לפעמים איש סוד, מישהו להתייעץ אתו, לשתף ולדבר. אדם שיקשיב לנו, שלא ישפוט אותנו, אולי גם ישאל, ייעץ, יעודד ויחזק".

אשמח להיות האדם הזה בחייך.

לימור, 0548069494

דיוור זה נישלח אליכם מכיוון שביקשתם להצטרף לרשימת הדיוור, ניתן להפסיק לקבל דיוור על ידי לחיצה על כפתור הסרה בתחתית העמוד. אין לראות בדיוור זה המלצה רפואית

לאתר