מי באמת מעוניין להיות אדם חופשי???

מי באמת רוצה להיות בן חורין? עם חלוף השנים נדמה לי שלמרות שהשאיפה לחירות היא אולי אחת השאיפות החזקות ביותר בנפש האדם, בכל זאת, נפש האדם השואפת לחירות איננה מוכנה לרוב לממש את החירות הזו במלואה.

האדם מעוניין לחפש את החופש שלו, אבל לא כל כך למצוא אותו ועוד הרבה פחות הוא מעוניין לממש את החופש. כי להיות אדם חופשי באמת? זה מפחיד מידי את הנפש המשועבדת. הנפש המשועבדת אוהבת אמנם להתלונן על קשיי השעבוד, אבל היא לא מתכוונת באמת להשתחרר. השעבוד מעניק לנו ביטחון ביתי כזה, של "הדבר הידוע והמוכר" שאפשר אמנם להתלונן עליו ואפילו למרוד כנגדו, אבל ככל שעוברות עלי השנים אני מבין שבכל דור ודור יש מין חוזה סודי בין פרעה ובין העבדים: שניהם אינם אנשים חופשיים. המשעבד והמשועבד שניהם גם יחד משועבדים זה לזה, וקיומם תלוי זה בזה. המלחמה ביניהם עלולה להיות עקובה מדם, אבל למען האמת – אין זו מלחמה על עצם קיומו של "פרעה" המשעבד, אלא על שאלה מי יהיה המשעבד ומי יהיה המשועבד החדש.

אפשר לראות זאת על קבוצות ומדינות שונות: כיצד "לוחמי חירות" למיניהם הופכים מייד למשעבדים חדשים ברגע שניצחו את הפרעה הישן שכנגדו מרדו. ניתן לראות זאת למשל אל מול עינינו בעם השואף כביכול "להיות עם חופשי בארצנו" אבל לא באמת מסוגל להתנער מדפוסי הקורבניות הנפשית המשמרים אותו במצב של "אין ברירה" כביכול.

אפשר לראות זאת גם בנפש האדם הבודד. הנפש מבקשת חירות לעצמה, אך בה בעת היא גם בורחת ממנה, ומייצרת לעצמה באלף תירוצים של פחד וחשש את הכלא הבא. כי מי באמת רוצה להיות חופשי? אולי רק חופשי להתלונן…

כמו שאמר מורה הזן של ידידי יענקלה רז "אתה שמחפש את עצמך! מה תעשה עם עצמך כשתמצא את עצמך???"

בכל מקרה - את שאלות החירות שלנו נחגוג מחר ביער הפיות בבית אורן אל תוך הלילה עם קבוצה נפלאה ויצירתית של אנשים מהארץ ומחו"ל שהחליטו לעשות איתנו את החג סביב המדורה מתחת לירח המלא (פרטים כאן).


עליה לרגל למדבר: בחול המועד נצא אל מה שבעיני הוא התחליף העכשווי של העליה לרגל – פסטיבל זורבה הבודהה המתרחש באשראם במדבר שבשיטים. איזה מקום זה שיטים! אלפי אנשים כבר עברו שם שינוייים מדהימים בחייהם, בנקודה המוזרה הזו בערבה. יום אחד יהיה לי זמן ואכתוב משהו על העניין הפנימי של "שיטים"…

אז בואו איתנו לזורבה – אם אוהבי פסטיבלים אתם. נהיה שם מקבץ נאה של מורים מנביעה ונעשה שם מלא דברים מרתקים, טקסים ושיעורים… ראו בליין-אפ. אחד הדברים המיוחדים השנה הוא שאנחנו מתכננים טקס מיוחד בזריחה של שבת בבוקר – טקס "פולחן האביב". רוצים לקחת בו חלק? בואו אלינו למתחם נביעה בפסטיבל הזורבה!

 

ספר חדש: אני שמח לבשר על צאתו לאור של הספר המשובח "מקורות אהבה ושלום" מאת מייסדת קהילת תמרה בפורטוגל – סבינה ליכטנפלס. את הספר תרגמה והביאה לדפוס אמה שם-בה איילון והוא יצא בהוצאת דופן. ניתן לרוכשו אצלנו דרך אתר האינטרנט, ואני ממליץ עליו בכל לב לכל מי שנפשו חפצה בהשראה.

 

המדיטציה היומית של ספירת העומר: ספירת העומר מציעה תהליך מדוקדק, יום יומי, של מדיטציה פנימית על פי הספירות. נביעה משגרת לכל המעוניין מייל יומי בימי ספירת העומר (בין פסח לשבועות) עם מדיטציה יומית על פי האיכות הפנימית של אותו יום. רוצים לקבל את המדיטציות הללו אליכם לתיבת המייל? שלחו פה בקשה ותענו בשמחה.

ובשבועות - - - - אנחנו עושים לראשונה פסטיבל משלנו! "פסטיבל תורה חדשה" שיתקיים בבית אורן בחג השבועות ויכיל תיקון ליל שבועות מופלא,  שעוד תשמעו עליו בקרוב פרטים. יחד עמנו יהיו הפעם גם גיל רון שמע, גבריאל מאיר, תומר אלוני, ד"ר מאירנה רוח מדבר, שמואל שאול כמובן, ועוד הפתעות... סמנו את התאריך כי מספר הרכטיסים מוגבל 25-27 למאי – יער הפיות בבית אורן.

פרגון יוגה לסיום: 19-21 באפריל. יוצאים מחג הפסח עם סופ"ש יוגה של תמר עדי- צ'אנדרה יוגה. שלושה ימים בערבה בחאן הקסום "ימי מדבר". בתכנית- יוגה, הליכת בוקר, נשימות, מדיטציה וארוחות אורגניות בריאות של השפית אביטל סבג פרטים מלאים בקישור

 

שיהיה לכולנו חג שמח – ונזכה להרגיש לפחות ניצוץ אמתי של חירות, בכל מקום שהחג הזה מוצא אותנו.

אוהד