שלום חברות וחברים,

האביב ממש כאן בשפע פריחותיו והריחות המשכרים, אולם יחד איתו הגיעו גם כמה אירועים חמורים אחרים שמדיפים ריחות רעים ומסוכנים:

בראשית החודש חשפה העיתונאית עדי חשמונאי סדרה של מסמכים שמתעדים באופן ברור את החריגות של מפעלי בז"ן מהתקנים [כלומר הזיהום שהם מייצרים], שהיו עד אז מוסתרים מהעין הציבורית וגם מאתנו. המידע הזה שפך אור אחר על כל התנהלות הדרג הבכיר של המשרד שבכל הזדמנות בשנה האחרונה מצהיר שמפעלי בז"ן עומדים בתקנים.

בעקבות כך ובצעד חסר תקדים פנינו אל היועץ המשפטי לממשלה בבקשה לפתוח בחקירה פלילית נגד הדרג המקצועי הבכיר במשרד להגנת הסביבה בחשד של עבירות הפרת אמונים ואי מילוי חובה רשמית לפי סעיף 284 ו-285 לחוק העונשין בהקשר למחדל החמור של המשרד בטיפולו בזיהום הסביבתי התעשייתי של מפרץ חיפה.

השקרים של התעשיה המזהמת במפרץ חיפה ממשיכים להחשףכתבה חשובה נוספת של נעה שפיגל מתעדת שיחה בין מנכ"ל תש"ן רפי טטרקה לחבר מועצה בטבעון, בה נוזף מנכ"ל החברה המזהמת על שלא הזהירו אותו בטרם מתקיים ניטור בסביבת המיכלים...עוד מתבהר כי לא פחות מעשרה אנשים העוסקים בניטור הזיהום במפעלים ובמכלי דלק אמרו ל"הארץ" כי נעשות מניפולציות בבדיקות שמתבצעות בחלק לא מבוטל מהמתקנים הנבדקים, ובמקומות מגורים הסמוכים להם. מדובר בבדיקות שמבוצעות בהנחיית המשרד להגנת הסביבה על ידי חברות מורשות, אך לפי אותם מקורות בענף, בעלי מפעלים ומתקנים לא מתקשים לעשות מניפולציות שונות שגורמות לכך שהתוצאות בבדיקות הללו יהיו קרובות לאלה הרצויות. את העובדות הללו אנחנו מכירים כבר בכל שנות פעילותנו. המפעלים מזהמים ופוגעים באופן חמור בבריאות התושבים ובסביבה, ומנהלי המפעלים משקרים כדי שהעובדות על כך לא יצאו לאור.

 

 

  בשורה לתושבי הגליל המערבי שסובלים ממפגעים סביבתיים בשנים האחרונות - הרשויות המקומיות יצטרכו למנוע כעת את המשך שריפת הפסולת הפיראטית. אחרי חמש שנים של שריפות פיראטיות בקו הגבול בין קיבוץ עברון לכפר מזרעה, בית המשפט המחוזי בחיפה קיבל את העתירה שלנו נגד המועצה האזורית מטה אשר, המועצה מקומית מזרעה ואיגוד ערים גליל מערבי, וחייב אותם לטפל בבעיית שריפות הפסולת ומפגעיה. עוד על כך באתר >>>

 

בעקבות אירוע הברום בדימונה - תביעה ייצוגית נגד רכבת ישראל

עו"ד אמיר ישראלי ועו"ד ג'מילה הרדל ואכים - מנהלת המח' המשפטית של עמותת אזרחים למען הסביבה, הגישו ביום 22.3.16 בקשה לתובענה ייצוגית בשם תושבי דימונה וסביבתה, אשר נפגעו כתוצאה מאירוע דליפת הברום שאירע ביום 14.3.16. התביעה מוגשת ע"י תושבת דימונה בטענה כי נגרם לה ולתושבי האיזור נזק שמתבטא ברגשות פחד וחרדה כתוצאה מהאירוע והשלכותיו, וכי הם מרגישים מאוימים ושאין מי שמפקח על כך שאירוע דומה או יותר חמור יקרה שוב.

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים: "בתביעה אנחנו מבקשים מבית המשפט לחייב את הרכבת לנקוט בפעולות הנדרשות על מנת למנוע תאונות כאלה בעתיד, וכן לפצות את התושבים עבור הנזק שנגרם להם. אנחנו רואים שתביעות מהסוג הזה מהוות לחץ כבד על הגופים השונים לשינוי ההתנהלות שלהם ומממשות את העקרון לפיו מי שמזהם צריך לשלם".

 

 

יום המים הבינלאומי צויין השבוע ברחבי העולם. מים הם מקור החיים. תהליכים בסיסיים לחיים על כדור הארץ תלויים במים, החל מיצירת חמצן בתהליך הפוטוסינתזה. כל היצורים החיים מורכבים בעיקר ממים, לדוגמא: כ 75% ממשקל גוף האדם הם מים. 70% מפני כדור הארץ מכוסים מים. רק כרבע אחוז מכל המים על כדור הארץ ראויים לשתייה...קראו עוד על כך באתר >>>


איור: נדב רוזנבלום     

כל העשייה שלנו לא היתה מתאפשרת ללא התרומה שלכם, הרבה תודה לכל מי שתרם לנו עד כה

ומי שטרם - אפשר לתרום כעת >>>

ולכולם נאחל חגים שמחים - חג הפורים וחג הפסחא - كل عام وانتم بخير

עו"ד ג'מילה הרדל ואכים וליאורה אמיתי, עמותת אזרחים למען הסביבה

 

cfenvironment.org.il    חפשו אותנו בפייסבוק