משתתף/פת יקר/ה שלום רב,

אנו שמחים לשלוח אליך את חוברת התקצירים של הכנס:

קולו של הגוף, קולה של הנפש

הפרדיגמה החדשה בטיפול -
גישות אינטגרטיביות גוף/נפש כדרך לריפוי וצמיחה

בהנחיית ד"ר אורלי בך
 

שהשתתפת בו ב - 11 בדצמבר, 2016, יא' בכסלו, התשע"ז, בבית השחמט, רח' טאגור 26, רמת אביב        

שמחנו לארח אותך, ומקווים לראותך גם בכנסים הבאים

אנחנו מבקשים להודות:

למנחה, ד"ר אורלי בך
ולצוות המרצים (לפי סדר הופעתם בכנס):
ג'ינה רוס, רות בן אשר, גיל ארד ואסתר שמיר
על שלקחתם חלק בכנס המרתק והעשרתם אותנו בידע  שלכם.  היה לנו לעונג!

לכל המצגות מהכנס - לחצו כאן
לקובצי תקצירים מכנסים קודמים - לחצו כאן

 

לשרותך,
צוות אמציה Family-Care

 

*כל החומרים המופיעים בחוברת זו, התקצירים והמצגות, הם לשימושך האישי בלבד
ולא לצרכי הוראה או הכשרה

 

קולו של הגוף, קולה של הנפש

הפרדיגמה החדשה בטיפול -
גישות אינטגרטיביות גוף/נפש כדרך לריפוי וצמיחה

בהנחיית ד"ר אורלי בך
 

 חוברת תקצירים

משתתף/פת יקר/ה שלום רב,

ההרצאות שבחרנו להציג בפניך ובפני יתר באי הכנס נועדו לשקף את המגוון הרחב והעשיר של העשייה שמתבצעת בשטח בתחום זה, בארץ וגם בעולם, ולאפשר חשיפה ונגישות אל ההיבטים השונים שלה והתכנים המרתקים. הכנסים שלנו בנויים באוריינטציה מעשית, יישומית ופרקטית.

הכנסים המקצועיים שלנו מקיפים כלים ממשיים לעבודה ולפרקטיקה, עם דגש על היצע של כלים חדשים כגון שיטות שהוכחו מחקרית, ספרים טיפוליים ו/או מקצועיים חדשים שיוצאים לאור בארץ ובעולם, סיפורי מקרים, מסקנות ותוצאות של מהלכים שקורים בשטח בזמן אמיתי, ועוד.

אנו תקווה שהצלחנו לתת לך טעימה ממגוון גישות, שיטות ודעות, ושבכל אחת מהן הצלחת למצוא את המעט או ההרבה, לאמץ, לקחת ולהפוך לשלך, במטרה להעשיר את ארגז הכלים ולפתוח אפיקים חדשים ונוספים.

הכנסים של Family-care, מבית אמציה הוצאה לאור, מיועדים לכל מגוון המומחים והמטפלים בתחום בריאות הנפש, העצמה רגשית, אימון אישי לצמיחה והצלחה, התמודדות עם הפרעות כגון הפרעת קשב וריכוז, התמודדות עם תסמונות שונות ומצבי חיים מאתגרים, הדרכה וליווי של הורים ועוד, כל זאת ברמת הפרט, המשפחה והקבוצה, בילדים, מתבגרים ומבוגרים, כולל בין היתר: פסיכולוגים, פסיכיאטרים, רופאים, קלינאי תקשורת, עו"סים, מאמנים משפחתיים, מאמנים בהפרעות קשב, מרפאים בעיסוק, מטפלים באומנויות, יועצים חינוכיים, הורים ומתעניינים.

אם שכחנו מישהו, אנא אל תעלבו אלא הודיעו לנו. נשמח לעדכן את הרשימה, כולם חשובים וכולם עוסקים בעבודת קודש!

****

אם חוברת זו התגלגלה לידיך אף כי אינך מנוי/ה על רשימת הדיוור שלנו, נשמח לצרפך.  מרגע העדכון תוכל/י לקבל מאיתנו מידע שוטף על הפעילויות הבאות שלנו.  ניתן להסיר את השם מרשימת הדיוור בכל עת, בלחיצת כפתור.

להרשמה לרשימת הדיוור לחצו כאן:

כן, אשמח לקבל מכם דיוור על כנסים, סדנאות, ספרות מקצועית ופעילויות נוספות

 

פתחנו עמוד פייסבוק חדש!
תנו לייק ותקבלו
מאמרים מקצועיים מאת אנשי מקצוע מובילים בתחומם בארץ
והודעות על פעילויות מקצועיות ישר לעמוד הפייסבוק שלכם!!!

כן, חברו אותי לעמוד הפייסבוק!

Family-Care מבית אמציה הוצאה לאור הוא ארגון שהוקם במטרה להעניק לך חוויה של ידע.
הפעילויות ותחומי העיסוק - כנסים, סדנאות והוצאה לאור של ספרות מקצועית - מיועדים בראש ובראשונה לאנשי מקצוע מתחומי הטיפול השונים, אך גם למתעניינים שההתפתחות וההעשרה בתחומים הטיפוליים חרותה על דגלם. הפעילויות נועדו להגיש, להנגיש ולהפיץ ידע מקצועי מתקדם, חדשני ויישומי, בתחומי הטיפול והמשפחה - מלפני לידה ועד זיקנה - שפותח ויושם על ידי אנשי מקצוע מהמובילים בתחומם בארץ ובעולם.
כתבת ספר? רוצה להעשיר את ארגז הכלים והידע הטיפולי? מתעניין/ת בספרות מקצועית מובילה מהארץ ומהעולם? נשמח לשמוע ממך!

לכל שאלה או בירור אנחנו עומדים לשרותך

אמציה כהן,        מייל -  amazia@netvision.net.il    טל' 052-8087052
אפרת אביסרור,  מייל -  ephrat@family-care.co.il   טל'050-7504210

Family-Care
חוויה של ידע

קולו של הגוף, קולה של הנפש

הפרדיגמה החדשה בטיפול -
גישות אינטגרטיביות גוף/נפש כדרך לריפוי וצמיחה

בהנחיית ד"ר אורלי בך

גילויים חדשים שעלו בשנים האחרונות בתחום הטיפול הנפשי שינו לחלוטין את הבנת מנגנוני הריפוי הנפשי-רוחני האנושי, ואת הגישה לטיפול בהם.

ממצאים משדות מחקר שונים, בתחום הביולוגיה, הרפואה, מדעי המוח ומדעי החברה, מובילים כיום לתובנות חדשות בנושא, ולשינוי בגישה הטיפולית, הן מצד המערכות והגורמים העוסקים בטיפול והן מצד החברה כולה.

טכניקות חדשות ורבות עוצמה, שמשתפות את הגוף בתהליך ההחלמה, ולא רק את הנפש, כמו הטכניקות שנציג בפניכם בכנס זה, התחילו להיכנס לשימוש ולהוכיח את עצמן.

כשם שהרזיה ואימון הם דרך חיים המאפשרת לכל אדם לשמור על בריאות הגוף, כך טכניקות גופנפש, מעבר להיותן כלי טיפולי אפקטיבי ועוצמתי, מאפשרות לכל אדם לשמור על איזון נפשי ובריאות רגשית. מתברר, אם כן, שהפרדיגמה הטיפולית הישנה חלפה ופינתה את מקומה לגישות אינטגרטיביות גוף-נפש מסוגים שונים: עתיקות, מודרניות, מחודשות ואף מתהוות. הפרדיגמה החדשה נשענת על ההבנה שלא ניתן לטפל באופן יעיל ואמיתי בנפש מבלי להתחבר גם אל הגוף ולהתמקד בו, בדיוק כפי שלא ניתן לטפל באופן יעיל בגוף מבלי להעניק תשומת לב לנפש.

כמטפלים, כל אחד מאיתנו זקוק לארסנל שלם של כלים טיפוליים, כדי לאפשר גמישות טיפולית והתאמה לאנשים, מצבים ונסיבות. כיום במיוחד, חשוב שארגז הכלים הזה יכלול לפחות גישה אחת הנותנת מקום להשמעת קולו של הגוף לצד קולה של הנפש.

בכנס זה הצגנו בפניכם כמה גישות גופנפשיות מרתקות שהשיגו בולטות בעולם הטיפול בזכות הוכחות מחקריות ופרקטיקות ליעילותן. חשיפה לכלים הטיפוליים הללו תפתח גם אתכם להרמוניה הטיפולית שהם מביאים לקליניקה, בין שמדובר בשחרור של מצוקות הכלואות בגוף ובנפש, ובין שמדובר ביצירת מקום של חמלה והחלמה שבו אפשר להשכין שלום ושלמות בתוך האדם פנימה.

הבאנו לכם את מיטב המרצים והעושים בתחום - ולא רק מהארץ! ג'ינה רוס, מומחית בינלאומית לטיפול בטראומה, מקפידה להגיע לארץ מארצות-הברית כדי ללמד את הגישה שלה גם כאן, מתוך מחוייבות עמוקה לארץ ולאנשים החיים בה, ומתוך חזון של הבאת איזון וריפוי לאזור שלנו. בנוסף אליה ירצו בפנינו רות בן אשר, גיל ארד ואסתר שמיר, כולם מומחים ופורצי דרך בתחומם.

הכנס והסדנה* היו מיועדים לאנשי מקצוע מכל מגוון המומחים והמטפלים בתחום בריאות הנפש בילדים, מתבגרים ומבוגרים, כולל: פסיכולוגים, קלינאי תקשורת, פסיכיאטרים, עובדים סוציאלים, מאמנים משפחתיים, מרפאים בעיסוק, יועצים חינוכיים, מטפלים באומנויות, מטפלים בשיטות גופניות שונות, ומתעניינים.

כל השיטות הטיפוליות שהוצגו בפניכם מוכרות ונמצאות בחזית הפרקטיקה העולמית, והוגשו לכם על ידי מורים מובילים בתחומם מהארץ ומהעולם, באוריינטציה יישומית-חווייתית, ובליווי הדגמות והמחשות.

*הסדנה הייתה מוגבלת אך ורק לאנשי מקצוע מתחומי הטיפול השונים. ההרשמה לכנס פתוחה לכל אחד שמתעניין בתחום, אף כי רמת ההרצאות גבוהה ומכוונת כלפי אנשי מקצוע.

לידיעתכם:

ההרצאות בכנסים מבית אמציה Family-Care לא נועדו להיות הרצאות אקדמיות אלא הרצאות העשרה, שיוסיפו לכם ידע, מידע, כלים - וביניהם גם ספרות מקצועית - וחשיפה למה שקורה בארץ ובעולם. הן מוגשות באוריינטציה יישומית - חווייתית המלווה בהדגמות והמחשות. 

גם הכנס הזה, כמו רוב הכנסים שמוגשים לכם על ידי אמציה Family-Care, היה מיועד לכל המומחים והמטפלים בילדים ומשפחות כולל: פסיכולוגים, פסיכיאטרים, עובדים סוציאליים, מטפלים בעזרת בעלי חיים, מטפלים באומנות, קלינאי תקשורת, מטפלים משפחתיים, מרפאים בעיסוק, יועצים חינוכיים, רופאי ילדים, צוותים חינוכיים בבתי ספר, מנתחי התנהגות, הורים ומתעניינים.

***כל החומרים המופיעים באתר זה הם לשימושכם האישי בלבד ולא לצורכי הוראה או הכשרה או לשימוש מסחרי כלשהו.

 

ברכות, סקירה ומבוא

קולו של הגוף, קולה של הנפש

ד"ר אורלי בך - פסיכולוגית קלינית, מטפלת ומדריכה בטיפול משפחתי, עוסקת בפסיכותרפיה גופנית (SOMATIC EXPERIENCING), דמיון מודרך, גשטלט, ליווי רוחני וטיפול בעזרת מוסיקה, נשימה ושירה. מלווה אנשים במסעם הפנימי בעקבות טראומות משברים ומעברים, ומשתתפת איתם בתהליך ההתמודדות והצמיחה. (054-468-0025)     


מהי אתיקה ?

חכמי יוון העתיקה הגדירו את המילה "אתיקה" באופן רחב הרבה יותר מהמובן של המילה המוכר והמקובל היום, שעיקרו קודים של מוסר. "אתיקה" בפילוסופיה היוונית פירושה חיבור, איזון וסינכרון בין הגוף ("סומא"), הנפש ("פסיכה") והרוח ("נאוס").

הכתובת שהייתה חקוקה על שער מקדש אפולו בדלפי, ואומצה על ידי סוקרטס היתה הציווי:
"דע את עצמך!"

האדם האתי, אם כן, הוא מי שחי כמה שיותר מהזמן בנוכחות מלאה וקשובה - הן לגופו, הן למה שמתרחש בנפשו, והן בחיבור למישור קיום רוחני, גבוה יותר – ומכאן גם באות בחירותיו המוסריות.

הצגנו בכנס גישות טיפוליות שונות שכולן עוסקות בחיבור הזה של גוף-נפש-רוח, של "פסיכותרפיה גופנית", ולכולן משותפות כמה הנחות יסוד בסיסיות:

1. אינטגרציה

הגוף והנפש מחוברים. הם יחידה הוליסטית אחת - אין יחסים הירארכיים ביניהם. הם חשובים באותה המידה, ומקבלים את אותו המקום בטיפול.

במהלך החיים, כראקציה וכהגנה בפני האתגרים, הקשיים והטראומות שנקרים בדרכנו, נוצרים בתוכנו פיצולים וניתוקים בין התחושות הגופניות, המחשבות והרגשות.

הריפוי הוא באינטגרציה, ועובד על כל הרבדים: פיזי, נפשי, רגשי, קוגניטיבי, אנרגטי ורוחני, מתוך שאיפה לחיבור אל החלקים שהתנתקנו או התרחקנו מהם.

2. הגוף שלנו מספר את הסיפור שלנו

האופן שבו אנחנו מחזיקים את הגוף קשור ישירות בחוויה שלנו ביחסים עם העולם, ובאופן שבו אנחנו מנהלים את רגשותינו ואת חיינו ("הגוף זוכר"). ישנם טיפוסים גופניים שונים, וניתן לאבחן ולדעת הרבה על האדם מההתבוננות במבנה, בתנועות, בנשימה, ובדפוסי ההחזקה של גופו.

3. דרך עבודה עם הגוף אפשר לגעת ולטפל בדפוסי ה- ATTACHMENT הכי ראשוניים

הפסיכותרפיה הגופנית יכולה להגיע ישירות וביעילות רבה לשחרר אותנו מדפוסי תגובה לא מודעים, שמפעילים אותנו, כמו כפתור אוטומטי, ושולטים בנו מבלי שנדע זאת, דפוסים שלא עברו עיבוד במילים (כמו זיכרונות מוקדמים או חוויות טראומטיות).

4. יש בכולנו יכולת טבעית לריפוי, לוויסות עצמי ולאיזון

החיבור לגוף מאפשר לנו להתחבר למשאבים הקיימים בתוכנו באופן טבעי, ולבסס ולחזק בנו את המשאבים האלה, כדי שיוכלו לעזור לנו לפתח חוסן, ולהתמודד עם כל מה שהחיים עשויים לזמן לנו.

5. לא רק ריפוי אלא גם צמיחה

העבודה האינטגרטיבית גוף/נפש, יכולה לחבר אותנו גם לגלי מוח ולמצבי תודעה שונים – לאיזו תחושת אחדות, למימדים רוחניים, שהם מעבר ל"אני" הפרטי שלנו.

6. הטיפול עוזר לא רק למטופלים אלא גם למטפלים

המטפלים יכולים לשחרר מתח בו זמנית עם הקליינטים ולמנוע טראומטיזציה משנית או שחיקה של המטפל. המטפלים עובדים על עצמם ומתחברים לגוף, לנשימה ולנשמה בו- זמנית יחד עם הקליינטים, וכך שומרים על עצמם וצומחים בעצמם תוך כדי התהליך.

"חיווט מחדש" של מערכת העצבים

מחקרי המוח המודרניים מחזקים את העקרונות האלה, ומראים לנו שככל שמתרגלים מודעות לגוף, נשימה, חיבור והתכנסות אל המרכז באופן קבוע, לאו דווקא בזמן של סטרס, אנחנו מיצרים במוח מסלולים עצביים חדשים, שמאפשרים לנו ברגע של מצוקה אמתית להיכנס באופן מיידי למקום של שקט וחיבור (כמו שמתאמנים במטווח "יבש" לפני שמגיעים למצבי אש "חיה") .

היכולת לנשום ולהיכנס למצב שקט גם במצבי לחץ נעשית עם הזמן BUILT IN לתוך המערכת. בהדרגה מתרחש תהליך שהוא כמו "חיווט מחדש" של מערכת העצבים. כמו שהגוף יודע להרחיק פסולת של האוכל שאנו אוכלים, כך מערכת העצבים לומדת לנקות ולשחרר "פסולת" – רעשים של סטרס, הן ברמה הפיזית והן ברמה הרגשית והרוחנית. בהתחלה לומדים לשחרר מתחים רק בדיעבד, לאחר שהתרחשו אירועים מעוררי סטרס, ועם הזמן יש יותר ויותר אפשרות לעשות זאת כבר מייד במקום, בזמן אמת, תוך כדי האירוע.

עם הזמן נוצרת ומצטברת בפנים תחושת WELL BEING בסיסית, שהיא יציבה ואיתנה ובלתי מעורערת. משהו בתוכנו נשאר שקט גם כשהנסיבות סביבנו משתנות, מתחלפות ומתהפכות כל הזמן, כדרכן של נסיבות החיים. החיים נעשים עשירים ומלאים יותר, והחיוניות גדלה.

וכמובן, כשהתחושה הפנימית שלמה, יציבה ושמחה יותר, זה מקרין גם החוצה, ומשפיע על הסביבה, ואז הפידבק מהסביבה חוזר אלינו, ונוצר מעגל חיובי שהולך ומעצים את עצמו.

הגישות הטיפוליות השונות:

יש מעל אלפיים גישות טיפוליות שנשענות על עקרונות אלה ( כל הדרכים מובילות ל"רומא")

כל אחת מהגישות מדגישה דברים שונים, ומשתמשת בכלים שונים כמו סוגי מגע, עבודה עם נשימות, עבודה עם דמיון ומדיטציות בקול , יצירה ותנועה, ועוד.

חלק מהשיטות עובדות יותר במגע ישיר עם הגוף, ואחרות מתנהלות בעיקר בדיבור, תוך כדי התמקדות בתחושות גופניות;

חלקן מנסות "לשבור את השריון" - לנער את ההגנות ולהגיע מעבר להן בעזרת חוויה עוצמתית שפותחת ומשחררת מחסומים, ואחרות פועלות יותר בזהירות, מתוך הנחה שצריך לעבוד עם ההגנות, לנוע בהדרגתיות, וכך לבנות חוסן פנימי צעד אחר צעד.

תקצר היריעה מלתאר את כולן.

הנה רק כמה דוגמאות מההיסטוריה של התפתחות הגישות הללו:

 • וילהלם רייך, פסיכיאטר ופסיכואנליסט, תלמידו של פרויד, שעיקר עשייתו וכתיבתו היו לפני כ80-70 שנה, נחשב כאבי הפסיכותרפיה הגופנית. הוא זיהה טיפוסים גופניים, וחקר תנועות, הבעות, תנוחות גוף ואף לבוש שאנשים משתמשים בהם כדי לחסום רגשות. הוא חקר את תהליך האורגזמה והשחרור שבא בעקבותיה, ופיתח את הרעיון שעבודה על חסימות גופניות תביא לשחרור וחיבור רגשי.
 • תלמידו, אלכסנדר לואן, המשיך את דרכו, ופיתח את הביו- אנרגיה. (רפי רוזן הביא לארץ את השיטה בשנות השבעים ובימינו מלמד אותה בארץ ד"ר נאדר בוטו, קרדיולוג, שהרחיב את הגישה, והוא קורא לה "שטיפה אנרגטית").
 • סטנלי קלמן המשיך ופיתח את גישה ה- FORMATIVE WORK שעובדת על תרגילים איטיים שחוזרים עליהם שוב ושוב, ובהם מקצינים את תנוחות ההחזקה של הגוף, כדי להביא למודעות של הקליינט את סוג ואופי הדפוסים ההגנתיים שלו. (למשל, כאשר הכתפיים מכווצות, להזמין את הקליינט לכווץ אותן עוד יותר ואז לשחרר וחוזר חלילה).
 • גרדה בוייסן, פסיכולוגית ופיזיותרפיסטית נורבגית, גילתה שיש קשר בין פעולת המעיים ובין עיבוד של תהליכים רגשיים. לטענתה, בבטן נמצא ה"מוח הרגשי" שלנו, ויש ללמוד על תהליך "עיכול הרגשות".
 • מאוחר יותר התפתחו שיטות אנרגטיות עוצמתיות אחרות כמו נשימה מעגלית, REBIRTHING, וכאן בארץ, שיטת אבי גרינברג.
 • גישת הגשטלט, שאביה היה פריץ פרלס בשנות הששים, וממשיכו ג'ק רוזנברג שמה דגש על מתן ביטוי גופני ומוחשי לחלקים השונים של ה"אני" ב"כאן ועכשיו".
 • ה- Focusing – גישת ההתמקדות של גנדלין, מדגישה הרפיה והתכנסות פנימה אל חוויה של ידיעה פנימית – Felt Sense (או, בעברית "חוש החישה"), וגישות שונות של "דמיון מודרך".
 • גישות שונות שמבוססות על תשומת לב לתנועות גוף מינימאליות ולא רצוניות, ויצירת דפוסים חדשים במערכת העצבים, כמו ההיפנוזה של מילטון אריקסון וגישת ה- NLP שפותחה על ידי בנדר וגרינדלר.
 • תרפיות במים, שמחזירות את האדם למצבי טרום לידה ולידה, שעליהן שמענו בכנס מרות בן אשר בהרצאה מרתקת שלוותה בהדגמות והתנסויות, שהכניסו אותנו למים העמוקים של נפשנו .
 • תרפיות בריקוד, בתנועה, באימפרוביזציה.
 • תרפיות בצלילים ובמוסיקה – כמו גישת "קול הרוח", שהוצגה בכנס על ידי היוצרת והזמרת אסתר שמיר, שחיברה את כולנו בשירה שקטה ועוצמתית.

מתחום העבודה עם טראומה

 • הגישה הסנסורי-מוטורית שפותחה על ידי פאט אוגדן, המבוססת על העמקת המודעות לתנועות, כדרך לווסת את התגובות כלפי חוויות טראומטיות.
 • SOMATIC EXPERIENCING - SE, גישה שפותחה על ידי פיטר לוין וג'ינה רוס, ושעליה זכינו לשמוע בהרחבה בכנס מפיה של ג'ינה רוס שהגיעה מארה"ב, ולמחרת הכנס התנסינו בסדנא חוויתית עם ג'ינה, שבה העבירה לנו בצורה מרוכזת את עיקרי הגישה, ואת הכלים ל"עזרה ראשונה רגשית" להתמודדות עם מצבי לחץ.
 • EMDR – גישה שפותחה על ידי פרנסין שפירו – באמצעות תנועות עיניים, ימינה ושמאלה, או גרייה בילטרלית אחרת, משני צדי הגוף (חציית קו האמצע של הגוף) מזמינים את הקליינט לחזור בצורה מווסתת לחוויה הטראומטית, ולפתח מולה תחושה של שליטה וריפוי.
 • TFT - רוג'ר קאלאהאן, ו- AFT - גארי קרייג - חשיבה מהירה על האירוע הטראומטי, תוך כדי הקשה במהירות TAPPING בנקודות בגוף לאורך קוויי המרידיאנים.
 • גישות שמשלבות CBT עם עבודה גופנית ועם מיינדפולנס - ה - MBSR, ה - ACT, וה - DBT
 • גישות אינטגרטיביות כמו ההאקומי (Ron Kurtz) - גישה מבוססת מיינדפולנס, שהבאנו לכנסים שלנו בעבר ;
 • גישת הביוסינתיזה, שפותחה על ידי דיויד בואדלה, ושעליה שמענו בהרחבה בכנס מפיו של גיל ארד (שהתגלה גם כשחקן וכסטנד-אפיסט מוכשר ביותר, והדגים מצבים מהחיים באופן ששעשע ונגע בכולנו).
 • תרפיות הוליסטיות מהמזרח הרחוק כמו שיאצו, דיקור וטווינה, או כמו יוגה, טאי צ'י וצ'יקונג.
 • שיטות של הילינג, כמו הרייקי והתטא הילינג.

 ועוד גישות רבות אחרות.

אז למה הגישות האלה עדיין לא נמצאות ב- Main Stream ?

כפי שראינו:

 • התובנות בדבר החשיבות של טיפול אינטגרטיבי גוף-נפש-רוח מקבלות יותר ויותר גיבוי מחקרי.
 • יש לנו כלים כל כך פשוטים וזמינים ויעילים.
 • כולנו כל כך חשופים, גם דרך אמצעי התקשורת והמדיות השונות לקיומן ויעילותן של הגישות האלה –

אז איך זה שעדיין הגישות האלה אינן ממש ב MAIN STREEM ?!?

איך זה שהן עדיין לא הפכו ללימודי חובה באוניברסיטאות, במכללות ובכל המוסדות שמכשירים מטפלים בפסיכותרפיה?

איך זה שהן לא הפכו להיות השתלמויות חובה במסגרת תהליכי קבלת הרישיון לעסוק בעבודה קלינית?
מדוע לא מתחילים כל שיעור וכל מפגש ב"רגע של גוף" או "רגע של חיבור"?
ואיך זה שלא כל המטפלים משתמשים באופן קבוע בעבודה אינטגרטיבית כזאת?

חלק מההסבר נעוץ בהתנגדויות וחששות, הן מצד קליינטים, והן מצד מטפלים. למשל:

התנגדויות מצד מטופלים:

 • "אין לי כוח לתרגל בבית" – "לא עכשיו" "אח"כ" "כרגע אני עסוק/ה"
 • "מה זה כבר יכול לשנות?"
 • "בגילי המופלג עוד אפשר להשתנות?"
 • "אני לא מאמין בכל ה"רוחניקיות" הזאת" "אני עם הרגליים על הקרקע".
 • פחד מלהיכנס פנימה, מלפגוש את ה"שדים הפנימיים" , או את "הילד הפנימי" - את כל הדברים שאנחנו רוצים להדחיק פנימה ולא להציף אותם החוצה.
 • בחברה שלנו לא רגילים להתייחס ולדבר הרבה על תחושות גופניות. זה לא נחשב לחלק מעולם המבוגרים ושייך יותר לעולם הילדים.
 • לא יודעים כיצד לדבר שפה גופנית – זה זר ולא מוכר.
 • "אם זה כל כך פשוט, אז בטח זה לא ממש משפיע"
 • התוצאות הן הדרגתיות ואנחנו רוצים פתרונות "אינסטנט" –לראות שינוי מיידי.

התנגדויות של מטפלים:

יש הרבה הקבלה בין התנגדויות של המטופלים לאלה של המטפלים :

 • חשש של מטפלים שהם לא מכירים מספיק את הטכניקות, ושהם לא ידעו מה לעשות במצבים בלתי צפויים ובלתי מוכרים, שעשויים לצוץ בתוך התהליך הזה. הרצון להישאר בתחום המוכר והידוע, באזור הנוחות.
 • חשש של המטפלים שאם הם ידברו יותר מידי בשפה של גוף/נפש/רוח הם ייראו מוזרים ומשונים או "מעופפים" בעיני הקליינטים שה'רוחניקיות' וה- NEW AGE"הזה" נראה להם זר, לא רציני, או לא מקצועי מספיק.
 • חשש מטכניקות ומגישות שמעורב בהם מגע – חשש שמה ייחצו איזה שהם גבולות ; שמא תהייה יותר מידי קרבה או אינטימיות או חשיפה רגשית; שמא הטרנספרנס והקאונטר-טרנספרנס יהיו חזקים מידי ; שמא המטופלים יראו במגע משהו חודרני ופולשני (במיוחד אצל קליינטים שחוו בעבר טראומות, ובמיוחד בימינו, כשכל נושא הגבול בין מגע והטרדה כל כך רגיש ומורכב).
 • לגוף יש ממש שפה משלו. להרבה אנשים (הן המטפלים והן הקליינטים) השפה הזאת עם כל הניואנסים שלה, לא ממש מוכרת, וקשה להם לתרגם אותה לשפה מדוברת. אוצר המילים שלנו לא עשיר ולא מפותח דיו כדי לתאר את הדקויות של הרגשות, ויש חשש שהדיבור על התחושות יהיה דל, מצומצם או לא נוח.
 • הפחד להציף יותר מידי, שמא בתוך התהליך דברים יצאו משליטה, וקליינטים ייכנסו למצבים קיצוניים, שהמטפלים יתקשו להכיל (פחד מ"רה-טראומטיזציה" בטיפול).

 אכן, החששות האלה מעלים סוגיות חשובות, שיש לתת עליהן את הדעת, ולראות כיצד מתמודדים איתן בצורה רגישה ומושכלת. בין היתר חשוב להתייחס לשאלות כמו -

 • עד כמה לעבוד עם ההגנות בעדינות ובהדרגה, ועד כמה לנסות לפרוץ מעבר להן?
 • השאלה של מגע בטיפול – סוגיה מורכבת, שחשוב שמטפלים יעמיקו לחקור ולהבין את השלכותיה, וללמוד מתי, עם מי, וכיצד מתאים להשתמש במגע.
 • האם עבודת חיבור גוף, נפש רוח, מתאימה לעבודה פרטנית בלבד, והאם ועד כמה ניתן לכלול אותה גם בעבודה זוגית ומשפחתית?

המסר של הכנס

כיום ידוע שככל שיש למטפל POOL יותר רחב של כלים, בהם הוא יכול להשתמש בגמישות לפי דרישות הסיטואציה, כך תגבר היעילות שלו כמטפל. המסר של הכנס הזה הוא שחשוב שארסנל הכלים הזה יכלול לפחות גישה הוליסטית אחת שיש בה אינטגרציה של גוף ונפש.

לדעתי, לא ניתן לטפל באופן יעיל ואמיתי בנפש מבלי להתחבר גם אל הגוף ולהתמקד בו, בדיוק כפי שלא ניתן לטפל באופן יעיל בגוף מבלי להעניק תשומת לב לנפש. כל מטפלי הנפש חשוב שידעו לעבוד עם הגוף, וכל מטפלי הגוף חשוב שידעו לטפל עם הנפש.

כאמור, יש מגוון עצום של גישות, וההזמנה של הכנס הזה היא להציע שכל מטפל ימצא לעצמו לפחות גישת גוף /נפש אחת שהוא מתחבר אליה, ושהיא מדברת אל ליבו, ושאת הגישה הזאת ילמד לעומק, וירגיש נוח לעבוד לפיה, כך שברגע שהטיפול נכנס לטריטוריה שקשורה לא רק במילים, למטפל יהיה כלי זמין שיוכל להשתמש בו. חשוב שיהיה לנו לפחות כלי אחד שאנחנו יודעים אותו לעומק באופן מבוסס ואנחנו מחוברים אליו.

אני מזמינה את כולנו להסתכל מהו הכלי שאני במיוחד מתחבר/ת אליו, ומה עוד נחוץ לי כדי להרגיש מספיק שלם/ה בידע שלי, כך שאוכל להשתמש בו ביעילות, הן בעבודתי עם מטופלים והן ביום יום של חיי האישיים.

 

               

גוף-נפש-רוח: שלושה אוצרות יקרים מפז!

תיאוריה, פרקטיקה ותרגול: הבנת החיבורים, חשיפת הקשיים והעצמת האוצרות: האם חייבים לתעדף ביניהם? גלו את הדקויות של החיבורים בין הגוף, הנפש והרוח, וכיצד לשזור את שלושת האוצרות זה בזה ולהעצים את כוחם בסיטואציה הטיפולית

מרצה – ג'ינה רוס, מומחית בינלאומית לטראומה, הנשיאה והמייסדת של המרכז הבינלאומי להחלמה וריפוי מטראומה בארה"ב ובישראל, מאמנת מומחית בכירה בתחום החוויה הסומטית וחוקרת מוערכת, יוצרת פרוטוקול חדשני לפתרון קונפליקטים ותקשורת, ומחברת סדרת הספרים ממערבולת הטראומה לריפוי, שתורגמו לשפות רבות. המהדורה בעברית יצאה בישראל בהוצאת אמציה, במהדורה מחודשת ומורחבת, בימים אלה.


שילוב של גוף/ נפש/רוח
מאת ג'ינה רוס, MFCC
נשיאה ומייסדת, המרכז לטיפול במתח, חרדה וטראומה – ארה"ב, ישראל

www.traumainstitute.org
www.healingtrauma.org.il
contact@healingtrauma.org.il

קיימים שלושה ערוצים לריפוי: הגוף, הנפש והרוח. כאשר משלבים בין השלושה, ניתן ליצור את הדרכים הנוירולוגיות הנדרשות כדי לנוע מלחץ וטראומה – לרוגע וריפוי. הפיצול בין הגוף, הנפש והרוח קיים מזה דורות רבים. כעת ניתן סוף סוף לגשר על הפיצול. איחוד שלושת ערוצים אלו, מאפשר לנו להרגיע את הגוף, לחזק את הנפש ולרומם את הרוח .

כיום אנו יודעים שלחץ, לחץ טראומטי, כעס וכאב עלולים להחליש את הגוף/נפש/רוח. השפעתם על נפשנו ובריאותנו היא שלילית, והם גם משפיעים לרעה על היחסים במשפחה, קהילה וסביבה.

כאשר אנו מוצפים ממצבי לחץ וטראומה, אנו מאבדים את האיזון הנפשי ונוטים להתפרץ. במצב זה, אנו נוטים לכעוס בקלות, הופכים חסרי סבלנות, מתפרצים ונסוגים. במצב זה, אנו נוטים גם לטעות בפירוש והבנת התייחסות הסובבים אותנו ולהגיב בדרכים המשיגות את התוצאה ההפוכה, ובכך מעוררים עימותים.

הנפש יכולה לבצע עבודה מושלמת של בטחון ורגיעה, כשאנו נמצאים במצב של לחץ אך לא מוצפים. הגיון והמציאות בפועל שולחים מסר של שליטה למח ה"זוחלי" (המח הקדום) ועוצרים את ההגברה הזמנית בקצב הלב ושחרור של הורמוני לחץ, כאשר אינם נחוצים. נפש מאוזנת מסייעת לנו בפתרון בעיות, לקיחת אחריות על חיינו ותגובה מיטבית לאוסף העצום של בעיות עמן אנו מתמודדים. איזון זה, עוזר לנו להגיע לתפקוד ביעילות הגבוהה ביותר ולהשיג מטרות נעלות. הוא מאפשר לנו להיות יעילים ועצמאיים.

הגוף הכרחי ומשמש ככלי המרגיע אותנו, כאשר המסרים מהמח הזוחלי משתלטים על המסרים של המח החושב, במצבים של אי בטחון והישרדות. השפה של מערכת העצבים האוטונומית, הנמצאת במח הזוחלי, היא שפת הגוף: שפת התחושות הפנימיות. שפה זו מגלה את הימצאות האיברים הפנימיים: דפיקות לב, כיווץ בחזה, חמימות, קולות או 'פרפרים' בבטן, מתח בשרירים, וכדומה.

מערכת עצבים מאוזנת תשחזר יציבות פנימית (הומיאוסטזיס), ומערכת שאינה מאוזנת תיצור אי סדר בחיינו. הגוף הוא הבסיס התפקודי לשני ה'מוחות' האחרים (המח הרגשי והמח החושב). אם הגוף יפעל כנדרש, אלו יפעלו בצורתם הטובה ביותר. אך אם הגוף נחלש מסיבה כלשהי, יהיה להם קשה הרבה יותר לבצע את עבודתם.

EmotionAid מציע לנו כלים, המשתמשים בשפת הגוף כדי לעורר מנגנוני ריפוי טבעיים.
ניתן להשתמש בכלים אלו מיידית, בכל עת ובכל מקום, כדי לשחרר פחדים, חרדה, לחץ וטראומה, מהיומיומיים ועד הקיומיים, וכמו כן למניעת היווצרות טראומה.

בכלים אלו, ניתן להשתמש לשחרור לחצים הנובעים מאלימות, טרור, מלחמה, אסונות טבע – או מסוגים אחרים של טראומה, כגון אובדן, התעללות, בריונות בביה"ס, מחלוקות משפחתיות, פוביות, ועוד.

אנו זקוקים לרוח במצבים שבהם יש מכאובים בגוף (כאב אורגני), ועולה צורך באמונה כרכיב חיוני להליך הריפוי. הרוח עוזרת לנו לוותר על השליטה שאיננו יכולים להשיג, ומאפשרת לנו את היכולת לחיים עם מטרה משמעותית ולרצות להגיע לייעוד הגבוה ביותר.

הרוח נסמכת על הנשמה, האור שבתוכנו. 'נשמה' ו'נשימה' חולקים את אותו השורש. הכלים לכך הם הנשימה והחיפוש אחר משמעות: הנשימה, עוזרת להגיע לנשמה ומאפשרת להשיג כמעט כל מה שנרצה. הנשימה עוזרת לנו להתחבר לכוח של האינסוף. הנשימה היא גם המחבר האולטימטיבי: היא בו זמנית תהליך רצוני ואי-רצוני. זו הפעולה האוטונומית היחידה אשר מופעלת על ידי שני המוחות (המח החושב והמח הקדום).

הנשימה הינה החלק היחידי במערכת העצבים האוטונומית, עליו אנו יכולים לשלוט בקלות. הנשימה יכולה לפתוח עוצמות. הנשימה הרצונית, המגיעה מתוך בוננות (מדיטציה) יכולה לעזור מאד לפיתוח חוסן, להשגת שליטה ולצמצום כאב.

הנשימה הלא-רצונית, המגיעה מהמח ה"זוחלי", תשמש לשחרור הורמוני לחץ אשר נותרו בגוף. מציאת משמעות וכוח רוחניים בתוך הטראומה, יכולים ליצור עוצמה שתשפיע על העולם כולו.

השילוב בין גוף נפש ורוח, יוצר נשמה, מצב של 'יש' אשר המכיל את הקיבולת לגדולה, אומץ לב והתעלות. שילוב זה תורם לגוף בריא יותר, לחשיבה טובה יותר, לאנרגיות רבות, ליכולת לפתרון בעיות ולהפחתת עימותים.

 

לקפוץ למים: מחוזות טיפוליים חדשים ומרגשים

פרישה של מארג טיפולי המשלב כלים של פסיכותרפיה מסורתית, גופנית, עבודה עם טראומה, מחקרי מוח, טיפול נפשי במים ועוד. המארג מזמן הזדמנות להעיז להיכנס למחוזות טיפוליים חדשים ומרתקים המשלבים בין שפת הגוף והנפש, לצלול למהות שבה נשימה פוגשת נשמה, בתהליך של ריפוי והחלמה

מרצה - רות בן אשר, פסיכולוגית קלינית, מדריכה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי, מומחית בטיפול בטראומה בשיטות EMDR, TRE, SE, מטפלת IFS מוסמכת, מטפלת מוסמכת במים, מלמדת טיפול בטראומות התפתחויות והתקשרותיות, טרום לידה ולידה.


 "לקפוץ למים"
פסיכותרפיה אינטגרטיבית במים
( IAT - Integrative Aquatic Psychotherapy)


פסיכותרפיה אינטגרטיבית במים היא ענף צעיר יחסית בתחום הפסיכותרפיה הגופנית. אל התחום הגעתי בתור פסיכולוגית קלינית, המתמחה בטיפול בטראומה, בטראומות התקשרות ובטראומות התפתחותיות, מתוך חיפוש אחר מדיום המתאים לעבודה עם זוגות שאינם מצליחים להרות, ומתוך מקום של חיבור בין הנפש, הגוף והרוח.
עם השנים נוכחתי לדעת עד כמה מדיום זה מתאים לכל הנושאים המטופלים בפסיכותרפיה מסורתית בכלל ובפסיכותרפיה גופנית בפרט.

כל פסיכותרפיה גופנית נובעת מההכרה, כי גם בתהליך פסיכותרפויטי מילולי מוצלח, בו חלים שינויים משמעותיים במטופל, נותרים מקומות, אליהם לא ניתן לחדור באמצעות המילים. חקירת אותו גרעין עמוק בנפש, אשר נותר ללא נגיעה, מובילה אל הצורך בטיפול, אשר משלב את הגוף ואת הנפש, מתוך הכרה בכך שהגוף זוכר, ש"הגוף הוא הכספת של הנפש" – שטראומות ופצעים עתיקים מאוחסנים ברקמות הגוף.

טראומה נוגעת בכל אחד ואחת מאיתנו. פצעיה, הגלויים ולעיתים קרובות יותר הסמויים, מופיעים בדמות של סימפטומים גופניים-נפשיים כמו מחלות, אלימות, דיכאון, חרדה וחולשה גדולים כמו גם אי יציבות רגשית ופגיעה במערכות יחסים. סימפטומים אלה יכולים להציף כל תחום של חיינו והם בעלי עוצמה מספיקה לפגוע במרקם העדין של חיינו. טראומה מנשלת את האדם מבעלות על ביתו ומהיותו היוצר של חייו.

המים, על איכויותיהן/ם המרפאות, הן מדיום ייחודי היכול לסייע בגישה ישירה אל אותה "כספת של הנפש" ובעדינות, באיטיות ובהקשבה רכה להתקרב אל אותן טראומות ופצעים עתיקים המאוחסנים ברקמות הגוף, להתיר אותן וכך לאפשר לו לחזור לזרימת החיים המלאה ולבעלות הבית של חייו.

המים - חלק משמעותי ביותר מחיינו מתנהל בסביבה מימית, מבחוץ ומבפנים. המים מהווים חלק מהותי (כ-80%) מגופנו. לא רק שצפנו במי השפיר ברחם אימנו (נוזל מחוץ לנו), אלא שבתוכנו מתקיים לו עולם שלם של מים: החל מה- DNA הצף במים בתוך גרעין התא, ועד לנוזלים החיוניים של גופינו מביאים הזנה, לחות וגמישות לאיברים ולרקמות של גופנו.

עבור רוב האנשים, שהייה במים מחוממים באמבטיה, בג'קוזי או במעיינות חמים מעוררת לעיתים זיכרונות (לא מוּדעים) מתקופה מוקדמת בחייהם, שעיקרם תחושה של קבלה, החזקה, תמיכה, ליטוף, נחמה, הרגעה, הכלה, הזנה, שלמות ושלומות (well being).

יש שהטיפול במים יהיה הטיפול הטוב ביותר עבור מטופלים מסוימים: עבור מי שהדיבור (והחיים בראש) הוא מחסום ומנגנון ההגנה ולא מנוף להתפתחות; עבור מי שחשים שאחרי שנים של טיפולים פסיכולוגים עדיין הם כמהים לנגוע באותו גרעין עמוק של הנפש שנותר ללא נגיעה; עבור מי שכבר התעייפו מהמילים בטיפולים הפסיכולוגים המסורתיים; עבור מי שמעוניינים להוסיף את המימד הרוחני לחייהם, ועוד.

בהרצאה פרשתי את דרך העבודה במים, ציינתי את האיכויות המרפאות הייחודיות של המים, את הזהירות בה יש לנקוט בבואנו לשקול טיפול שכזה, את האופן בו הטיפול במים מתאים יותר מכל modality אחרת לטיפול בטראומות טרום הלידה והלידה, ובמדיטציה אקח את המשתתפים לחוויה של היות במים.

על המרצה: רות בן אשר – ruthgba@bezeqint.net

פסיכולוגית קלינית ומדריכה בכירה בפסיכותרפיה ובטיפול זוגי ומשפחתי. מטפלת IMAGO מוסמכת לזוגות וליחידים. מטפלת IFS. מטפלת מוסמכת בטראומות בשיטות Somatic Experiencing ,EMDR ,TRE פסיכותרפיסטית במים המתמחה בטיפול בטראומות בכלל ובטראומות טרום לידה ולידה בפרט. עבודתי הקלינית היא מארג המשלב בין פסיכותרפיה, עבודה עם הגוף, טיפול בטראומה, מדעי המח ומחקרי התקשרות, בודהיזם ושמאניזם עברי. אני מלמדת קורסים "הגוף זוכר – טיפול ממוקד גוף בטראומה" ו "מסע העצמי – טיפול בטראומות התפתחותיות דרך טיפול בטראומות טרום לידה ולידה" במרכז הישראלי לרפואת גוף-נפש ברמת השרון; שם גם מעבירה סדנאות בנושא התקשרות. Mindbody.co.il אני מנחה יחד עם בן זוגי סדנאות סופשבוע לזוגות – “חכמת הלב” – במים ועל היבשה. אני מנחה סדנאות לאנשי מקצוע - הגוף כמשאב להתמודדות עם מצבי דחק ורגשות סוערים; וסדנאות במים למטפלים - " המים כמשאב למטפל השחוק". חברת "פסיכואקטיב – א/נשי בריאות נפש לזכויות אדם".

לחצו כאן למצגת ההרצאה

 

ביוסינתיזה - פעימה של ריפוי

הכרת הביוסינתיזה, שיטה טיפולית מאסכולת הפסיכותרפיות הגופניות, המבקשת לעזור למטופלים לחבר מחדש את הראש לגוף, את המחשבה לתחושה ואת המילה לתנועה. הטיפול מאפשר את יצירתם של גשרים חדשים בין מחשבה, רגש ותנועה, המובילים את המטופל לגילויה של חוויית עצמי רחבה יותר, ולפיתוחן של דרכים חדשות לביטוי ומימוש הפוטנציאל האישי

מרצה – גיל ארד, ראש המסלול להכשרת מטפלים בפסיכותרפיה גופנית בשיטת הביוסינתיזה בקמפוס ברושים, מנחה בינלאומי מוסמך וחבר בצוותי ההוראה במכונים אירופאים לביוסינתיזה. מתעניין בתפישה מערכתית ובאינטגרציה של תחומי ידע שונים.


ביוסינתזה היא אחת משיטות הטיפול המובילות בתחום הפסיכותרפיה הגופנית. הרצאה זו מציגה נקודות עיקריות בתפיסה הטיפולית של הביוסינתזה דרך שלושה שערים:

• קוטביות – בין פיצול וחיבור
• גשרים – פתח לאפשרויות חדשות
• פעימה – תנועה של רפוי

שער ראשון: קוטביות במקום דואליות

לפני כמה שנים חליתי במחלה קשה. מצבי הבריאותי היה חמור. הייתי חלש מאד, חלש עד כדי כך שלא יכולתי לנוע או לפקוח את העיניים. הייתי לחוץ, פחדתי מהמוות הקרב, שנאתי את חוסר האונים וכעסתי על כך שאני לא יכול לזוז כמו שאני רוצה.

החוויה הלא טובה הזו הלכה והתעצמה עם כל דקה שחלפה. הבנתי שאני לא יכול לעשות מאום על מנת להיטיב את מצבי. כל שנותר הוא לוותר ולהתמסר.

אז התגלה בפניי הצד השני של החוויה. לאט השתרר שקט, רכות וחמימות עטפה אותי. שמתי לב שהגוף כל כך רגיש שאפשר לחוות את הדקויות של הדברים. נפתח בפניי עולם חדש של חוויה. החוויה הנוראה הפכה לחוויה נעימה. חוויתי את עצמי אחרת. שלם.

התבלבלתי, מה טוב ומה רע? להיות חולה, זה טוב או רע?

לרוב אנחנו מאפיינים את הדברים שאנחנו פוגשים בחיינו כטובים או רעים, בריאים או חולים. כצודקים או טועים, כמטיבים או כהרסניים.

באופן טבעי אנחנו מבקשים להרחיק את הדבר שהגדרנו כלא רצוי לנו, זה שמוביל לאי נוחות. ומנגד, אנחנו מחפשים לקדם חוויה של הנאה ואושר.

הפרדה ראשונית זו מוכרת כבר מחיי הרחם – התנסויות ראשוניות, חוויות חיים ראשונות הנעות בין הנאה לבין מצוקה. הצורה הראשונית ביותר להרחיק את אותן חוויות או תחושות לא רצויות היא ע"י פיצול החוויה או ניתוק מהגורם למצוקה. לשים את הדבר הלא טוב מחוץ לי, הוא תנועה חשובה וטבעית של הגנה. מחוץ לחיי, מחוץ לגוף שלי, מחוץ לתפיסה או למודע שלי.

מנגנון הגנה ראשוני וטבעי זה מלווה אותנו לאורך חיינו. מטרתו לשמור על קיומנו ועל התפקוד המיטבי שלנו וזאת לפעמים על חשבון שלמותנו הגופנית, נפשית ומנטלית.

כחלק ממנגנון הגנה זה מתפתחת תפיסה דואלית. תפיסה המפרידה בין הדברים. בין האוהב, הנכון, המיטיב, הבריא, השפוי, החכם, היודע, ועוד. לבין אותם חלקים להם אנחנו קוראים שליליים אותם אנחנו מבקשים להוציא החוצה, להפטר מהם. למשל החלקים המאיימים, הכואבים, השגויים, הרעים, המשוגעים, הטיפשים, השונאים ועוד.

הפיצול מבקש לשמור על המצוקה מחוץ לחוויה. כך נוצרים דפוסי התנהגות והרגלים שונים המעצבים את חיינו ואת האופן בו אנו תופסים את עצמנו. "בדרך כלל אני דייקן, לרוב אני משועמם, אני לא אוהב לכעוס". "אין סיבה לנסות, מה יצא לי מזה". "בשום אופן לא לוותרזה מראה על חולשה". "אני טוב בריצות למרחקים קצרים" ועוד...

אפשרויות ובחירות אלה מתקבצות למבנה אותו ניתן לכנות אופי. האופי שמגן גם סוגר וחוסם אותנו מעצמנו ומהאחר. המפתח של שריון זה נמצא בגוף. כל תנועה, מתח שרירי, כיווץ, עיוות וכו מחזיק בתוכו או חוסם את האימפולס שבצורתו המקורית היה נקי פשוט וללא קשר לפתולוגיה. בבסיס של כל מצב נוירוטי נמצא חלק פשוט ובלתי פגוע של הטבע האנושי.

בביוסינתזה אנחנו מדברים על קוטביות ולא על דואליות. הבנה זו התפתחה בבית הספר של פיתגורס ביוון העתיקה ומשם השפיעה על ענפי מדע שונים. קוטביות נמצאת בבסיסם של תהליכים טבעיים כמו: גלים וחלקיקים, זכרי ונקבי, יום ולילה, צפון ודרום או שני הצדדים של מערכת העצבים האוטונומית. הצד הסימפתטי של עוררות ופעולה והצד הפרה-סימפתטי של מנוחה, פרוק חומרים ומילוי מחסנים לקראת פעולה הבאה.

שני קטבים הנחים על אותו הרצף, ללא שני הקטבים לא יתקיים השלם.

אנחנו מבקשים לאפשר תהליכי התפתחות ולמידה של בחירה בין אפשרויות פעולה שונות אל מול אתגרי החיים.

זה מוביל אותנו לשלושה עקרונות בביוסינתזה:

 1. ייחודיות המטופל - מה שיכול להיות תרופה לאחד יכול להיות רעל לאחר. אנחנו מחויבים להבין את זה לעומק. זו חובתנו לראות את הייחודיות של המטופל, את היופי, האיכויות והמבנה שלו על מנת שנבין יחד מה יכול להועיל ומה יכול להזיק. כך נתאים את הטיפול למטופל, ליכולותיו ולאופנים הזמינים עבורו, ולא להיפך – להתאים את המטופל לכלים שרכשנו.

 2. אקספלורציה וגילוי – אחת ממטרות הטיפול יכולה להיות לעזור למטופל להרחיב את תחום החוויה שלו ואת אפשרויות הפעולה והאינטראקציה שלו עם עצמו ועם העולם. אנחנו נעזרים בתפיסה קוטבית הרואה מכלול של אפשרויות לאורך ציר בין צד אחד לשני. בטיפול נזמין את המטופל חקור ולגלות את האיכויות והחוויות הנמצאות בקוטב האחר והפחות מוכר לו.

 3. מימוש ומשאבים - המטופל מבקש לא רק שנגאל אותו ממצוקותיו. הוא מבקש, באופן מסוים, שנראה אותו ונעזור לו להגשים את עצמו, את מהותו. הטיפול בביוסינתזה, כמו בתרפיות אחרות, מאפשר עבודה משאבית המזמינה את המטופל לעשות קשר עם מהותו. עם הרובד בו שנמצא מתחת להתניות של האופי.

שער שני: גשרים – צורות של חיבור

גשר הוא היפוך של פיצול או ניתוק. איפה שנוצר פיצול או ניתוק נחפש דרכים על מנת לאפשר חיבור, על מנת ליצור דרך חדשה. המטרה הטיפולית שלנו היא לעזור למטופל למצוא דרכים להתגבר על הפיצול.

בביוסינתזה אנחנו עובדים עם צורות מגוונות של גשרים על מנת לאפשר למטופל לגלות חלקים בו שלא התפתחו או שיכולים עכשיו להתפתח מחדש ולקבל צורה שונה. עבודת אקספלורציה זו נמצאת בבסיס התפיסה הטיפולית שלנו. גילוייו ופיתוחן של צורות חדשות או של אופנים חדשים.

גשרים יכולים להיות במישורים שונים למשל:

בין אזורי גוף שונים כמו בין הראש לגוף,
בין הצרכים והמאוויים הפנימיים והפעולות החיצוניות ,
ביחסים כמו בין המטפל למטופל.
גשרים בזמן - לימוד ממצבים בעבר של המטופל להווה שלו.
גשרים בין מצבי תודעה כמו בין חלום וחיי הערות.

גשרים מסוג שונה הם הגשרים הגופנפשיים או גשרים בין רגשות, מחשבות ופעולות.

ברובד הגופני אנחנו מבחינים בשלושה זרמים אנרגטיים ראשוניים:

זרם של רגשות – זרם זה משפיע על העיכול והנשימה. המילה באנגלית e-motion מתארת את התנועה הגופנית הפנימית הגלומה בזרם הרגשות. תנועה זו מורגשת בעיקר בחלקו הקדמי של הגוף.

זרם של תנועות – האופן בו אנחנו נעים בעולם, איך הגוף מוחזק במצבים שונים. קשור כמובן למערכת שרירי שלד.

זרם השלישי הוא של גירויים סנסוריים המגיע מהעולם החיצוני וגם הפנימי דרך מערכת החושים ומערכת העצבים. איסוף, ניתוח, וארגון של גירויים אלה והתגובות אליהם יוצר את תפיסת עולמנו.

אמרנו שישנם שלושה זרמים ולכן ישנם שלושה גשרים ביניהם:

• גשר בין חשיבה ותנועה
• גשר בין חשיבה ורגשות
• גשר בין תנועה ורגשות

גשר ראשון - בין רגשות ותנועה - להבין את מה שאני עושה או לעשות את מה שאני מבין.

אנרגיה זורמת למטה מהמוח דרך העצבים אל השרירים. כך - חשיבה, כוונה ותכנון הופכים לתנועה. מצד שני זרם אנרגטי של אינפורמציה תנועתית עולה מהגוף דרך עמוד השדרה והעורף אל המוח. אנחנו חושבים על מה שעשינו מסתכלים על הפעולות שלנו. אנחנו מבינים את מעשינו.

מעט מידי חשיבה ויותר מידי תנועה מוביל להתנהגות אימפולסיבית.

מחשבות שמתבשלות זמן רב מידי בראש מבלי שיהפכו לתנועה יש נטייה להפוך לקומפולסיביות.
יש כאן קוטביות בין אימפולסיבי וקומפולסיבי. בין חשיבה, תפיסה, רעיונות ובין תנועה, פעולה עשייה.
לכל צד יש את היתרונות שלו ואת החסרונות. לכל צד בגשר הזה יש איכויות ומלכודות. לא כל פעולה אימפולסיבית היא בהכרח שלילית – נראה שנתקשה לרקוד ללא האיכות הזו.

מצד שני אנחנו מכירים את האיכויות וגם את המלכודות שבחשיבה מרובה.
כך, שבכל צד של הגשר הזה ישנן איכויות ומשאבים וגם מלכודות ופתולוגיות. לאדם הכלוא בצד אחד של הגשר, הקוטב השני מציע עולם שלם של אפשרויות. אפשרויות להתחדשות ושינוי.

אנחנו נעזרים בגשר הזה על מנת לעזור לאדם אימפולסיבי להיות קצת יותר בראש ולהרהר, לחשוב ולהבין את מעשיו. ואילו לאדם קומפולסיבי נעזור לרדת מראש אל החופש שבגוף ואל ההנאה שבתנועה הספונטנית.

התנסות:

כאשר אנחנו עובדים עם תנועה אנחנו שמים לב לטונוס השרירים. מהו הטונוס בשרירי השלד? גבוה נמוך? לרוב זה לא מורגש ולא מודע עד שמתרחש שינוי. אז, נדע. נוכל גם לדעת אם הטונוס שלנו תואם את התנועה או הפעולה אותה אנחנו עושים.

אני מזמין אתכם להושיט את היד קדימה.
לשים לב לטונוס בכף היד
עכשיו לעשות אגרוף ולהעלות את הטונוס לרמה הגבוהה ביותר. אפשר להרגיש את זה, להיות עם זה קצת. על מה אתה חושב או מה אתה רואה עכשיו כאשר אתה עושה אגרוף?
עכשיו לצד השני ננסה לרוקן את שרירי היד לגמרי. יד ריקה מטונוס ממתח שרירי. אפשר להרגיש את זה, להיות עם זה קצת. על מה אתה חושב או מה אתה רואה עכשיו?
ועכשיו אני מזמין אתכם לאפשר ליד להיות בטונוס המתאים לה. אפשר להרגיש את זה ואת התכנים שזה מביא.

גשר שני - בין רגשות וחשיבה – כשמילים, רגשות והבעה קולית נפגשים

הגשר הזה מחבר את הראש עם הבטן. הגשר הזה עובר בגרון ומחבר את הריאות עם הקול. הוא מחבר דיבור עם רגשות. כאשר האוויר נע כלפי מעלה הוא מגיע לא רק מהריאות אלא מהלב, מהרגשות של הבטן. זהו זרם שעולה במעלה הגוף ודרך הגרון החוצה.

אנחנו נושפים החוצה. הנשימה שלנו יכולה להיות חרישית או עם קול ללא מילים. כמו צחוק, בכי, צעקה. אנחנו מכירים את כל הקולות האלה בקליניקה ובעבודה הטיפולית שלנו. אבל, הנשיפה היא גם הבסיס לקול שלנו כיוון שהשפה של הרגשות שלנו נישאת על גבי הנשימה.

המילים הופכות למיכלים של הרגשות. כך המוח מקשיב ועוזר לבטא, לתת קול למה שקורה בתוך הגוף בריאות בלב בבטן.

כאשר ישנו דפוס היסטרי אז נראה נטייה כמו להקיא החוצה את הרגשות. זה קורה לפני הזמן, לפני שאפשר היה לעכל אותם. אז יש הרבה דיבור, הרבה רגש, אבל חסר העיכול.

העזרה הטיפולית יכולה להיות להאט את הקצב, את קצב הדיבור, את זרם המילים השוצף ולעבור אל תוך הגוף, להרגיש את מה שקורה בפנים. להקשיב פנימה לפני הדיבור לפני שאתה נותן קול.

בקוטב השני בולעים את ההרגשות לפני שהם יוצאים החוצה. אז חסר הביטוי הרגשי. אנחנו מכירים את המצב הזה בו יש עודף אנרגיה בבטן ומעט מידי ביטוי מילולי.

נדרש יותר אמון על מנת שאפשר יהיה לבטא החוצה, לדבר. למצוא את המילים המתאימות על מנת לבטא את מי שאנחנו את מה שאנחנו מרגישים.

בתנועה הזו מלמעלה למטה הבטן מקשיבה לראש ולפעמים הראש מקשיב לבטן. הדו שיח ביניהם הוא חשוב.

 גשר שלישי - בין רגשות ותנועה

גשר זה נמצא בסרעפת. הסרעפת מחוברת לעמוד השדרה באזור החוליות המותניות. לאזור זה מתחבר גם שריר המותניים הגדול (Musculus psoas major) שחשוב בהנעה של הרגליים. לכן העבודה עם הרגליים תומכת בסרעפת.
כאשר הרגשות מחוברים לרגליים יש להם אדמה. רייך מתאר זאת וגם פייר ז'אנה לפניו זיהה את הקשר שבין הסרעפת רגשות ותנועה.

אנחנו יכולים לפעול בלי הרבה רגש. לעשות את מה שצריך, כמו בוורקוהוליות. כאן העבודה הטיפולית תהיה קשורה בהאטה של התנועה, לאפשר להרגיש את התנועה, את הנשימה.

הצד השני של גשר זה הוא כאשר יש רגשות רבים ותנועה מעטה. כאשר הכל גועש בפנים אך האדם מרגיש חסר אונים, הוא אינו מוצא את מה שצריך לעשות, את התנועה המתאימה.

שער שלישי: פעימה – תנועה של רפוי

הפעימה הראשונה בחיים היא לב העובר. הפעימה העיקרית הקשורה לרגשות היא קצב הנשימה, שמתחיל אחרי הלידה. כל שאיפה מספקת מזון, מכילה ובונה מטען. כל נשיפה מאפשרת התבטאות, חופש, שחרור ופריקה.

הציר הזה בין הכלה ופריקה הוא אחד המקצבים הבסיסיים בחיים – לזה אנחנו קוראים פעימה.
עבורנו בריאות היא פעימה בין בניית טעינה ושחרור, אחיזה באדמה והכניעה לה, התמסרות, יצירת גבולות ושחרורם.

האופי מציג עמדה או מבנה מקובע. מבנה בו הבחירות יהיו אוטומטיות וזהות. יש כאן סוג של קבעון או קפיאה של האימפולס של החיות.

אפשר ולפעמים חשוב לחקור ולגלות את האופי, להיות מודע לו ולסיבות להיווצרותו. אבל חשוב לשים לב לא להיכנס עמוק למלכודת. מאחורי כל כאב מסתתרים עוד כאבים רבים מספור.

בעזרת אקספלורציה - עבודה עם הגשרים, עם פתיחה והכרות עם הצד השני, עם הקוטב האחר. המטופל מכיר אפשרויות חדשות, או אפשרויות שלא קבלו את המרחב המתאים להתפתח ועכשיו במסגרת התהליך הטיפולי הן יכולות לקבל צורה וגוף.

 

פעימה היא תנועה בין אפשרויות שונות, תנועה חופשית בין קטבים. למשל בין גדול וקטן, בין החצנה להפנמה, בין הכלה וביטוי, בין פעולה לספיגה, בין ראיית האחר לראייה עצמית.

כאן נפתח בפנינו החופש לבחור, לממש עצמנו אל מול אתגרי החיים, להנות ממי וממה שאנחנו ומשלל האפשרויות העומדות בפנינו.

 

גיל ארד - gilarad@gmail.com
אתר ביוסינתזה ישראל - http://www.biosynthesis.co.il
התוכנית להכשרת מטפלים בביוסינתזה - http://broshim.tau.org.il/Course.aspx?aid=4&pid=1
קליניקה בביוסינתזה - biosynteza@gmail.com

                    

קול הרוח

הסברים, הדגמות הדגמות והיבטים, על שיטת "קול הרוח", שיטת ריפוי שפותחה על ידי אסתר שמיר, המשלבת עבודה קולית עם התפתחות רוחנית. השיטה הפכה כלי טיפולי מוכר ומוערך, ונלמדת היום בעשרות קורסים בארץ ובעולם.

מרצה – אַסְתָּר שמיר, נטורפותית, זמרת, משוררת ומלחינה, עוסקת בריפוי טבעי בשילוב עבודה קולית משנת 1988, כמטפלת וכמדריכת מטפלים. החל משנת 1990, בעקבות עבודה עם מאות מטופלים, החלה לפתח שיטת רפוי המשלבת עבודה קולית עם התפתחות רוחנית. מאז, שיטת "קול הרוח" לטיפול בשילוב עבודה קולית, הפכה כלי טיפולי מגוון, ונלמדה בעשרות קורסים בארץ ובעולם.


מתכני ההרצאה:

ההשקפה של קול הרוח:

אני מאמינה שהחוויה של חיבור עם הרוח חשובה הרבה יותר מכל ידע או אינפורמציה. אחרי חיפושים רבים בתוך תורות רוחניות שונות, מהן שתתי בצמא, אחרי חוויות רבות עוצמה שחוויתי, חיפשתי בדבקות דרכים חדשות להביא אנשים לחווית הרוח עצמה.

במשך שנים רבות טוויתי את הדרך של  קול הרוח למי שמוכן לעשות דרך עמוקה עם עצמו . צעד צעד, התפתחה שיטת טיפול שמשתמשת בקול של המטפל ושל המטופל כדי לשנות את מצב התודעה ולאזן את אנרגיות הגוף. הקול משמש ככלי טיפולי כלי חיבור לרוח ולמקור להשראה.

לכל אורך הדרך תמצאו כוונה ומטרה אחת ויחידה: לכוון ולחבר את האדם למקורותיו הרוחניים למרות ריפוי והתעלות.

המוטו שלי:

"כל האנשים יכולים לראות את האור! כל אדם יכול לשמוע את הקול של הרוח ולהיות בעצמו קול-הרוח"

"היצירה הגדולה ביותר היא יכולתו של האדם לברוא את עצמו, בכל רגע ורגע, כפי שהוא יכול להיות".

"אנחנו בנים לאותה הרוח, עלים לאותו ענף, קרניים של אותה השמש"
(מתוך "חבק אותי")

מהו טיפול בשיטת קול הרוח?

הטיפול מבוסס על שימוש בקול של המטפל ושל המטופל על מנת להרגיע כאב פיזי ונפשי, לאתר את גורמי הדאגה הפנימיים מתוך הקשבה לקול ולאפשר לאדם למצוא דרך חדשה.

קול הרוח הוא גם מצב תודעה של חיבור לרוח, הנעשה דרך השימוש בקול. המטפל משתמש בתדרים השונים של קולו על מנת ליצור תנועה אנרגתית בגוף כדי שהגוף יוכל להתחבר למקורות העוצמה ולרפא את עצמו.

התדרים הקוליים יכולים גם להיות מועברים דרך קונוס מיוחד העשוי מעץ והקרוי "קונדולה".(כלי שפיתחתי לצורך הטיפול).

לכל איזור בגוף יש צליל או תדר משלו ובהקשבה נכונה, המטפל יכול לאתר את התדר הדרוש למקום.
גלי הקול החודרים למקומות כואבים, מפזרים את המתח הנוצר במקום, גורמים לשחרור ולהקלה מהירה בכאבים.
השימוש באנרגיה הקולית נועד ליצור חופש בגוף ובתודעה ולקדם את תהליך הריפוי.
במהלך הטיפול, המטופל נרגע מאד ומתאפשר חיבור עם העוצמה הטבעית וכוח הריפוי.

הטיפול מאפשר גם חקירת הסבל בגופו של המטופל בדרך של הקשבה לאיזורי הגוף וביטויים הקולי.
בכך ניתן לחזק את עוצמותיו הפנימיות של האדם ולכוונו לחווית חיים מתגמלת ובונה.

בכל טיפול נעשית סריקה קולית שמהווה דרך אבחון למצב האנרגטי של המטופל באותו רגע ומאפשרת הכוונת הטיפול למקומות הנכונים למטופל.

הטפול אינו חודרני ואינו כואב, יחד עם זאת גלי הקול נכנסים עמוק לתוך הגוף ומהדהדים במקומות הזקוקים לחיזוק.
הטיפול מאד מומלץ לכאבים כמו כאבי גב ,צוואר, מפרקים, בטן, כאבי מחזור, מתח,נדודי שינה,מועקה וחיזוק כללי.
כמו כן הטיפול מומלץ למצבים של חיפוש דרך, שאלות חיים, מצבי תהייה וצער.

בהרצאה חווינו השפעת הקול ושירי כוונה על מצבינו הנפשי.
תרגלנו ביטוי קולי בתנועה ולמדנו שיר קצר שכתבתי  לכוון ההתודעה ולבקשת ריפוי. זאת הייתה ההרצאה האחרונה לערב זה והיה חשוב לי לתת משהו יותר חוויתי שיאפשר לאנשים לצאת בהתרוממות רוח. לפי תגובותיכם הנפלאות אכן יכולנו להתחבר ולהתפעם ביחד. בגלל האהבה שנוצרה ובעיקר כי ביקשתם, החלטתי לצרף לכם את השיר הקטן והמחזק הזה.

אמנם טרם הוקלט באופו מקצועי לכן אני מצרפת את ההקלטה כפי שנעשתה באחת הסדנאות, על מנת שתוכלו להיעזר ולהתחזק דרך השיר.

בברכה ובאהבה

אסתר.

לשמיעת השיר לחצו כאן

 

תודה שהשתתפתם בכנס "קולו של הגוף, קולה של הנפש"

נשמח לראותכם גם בכנסים הבאים!

 

 

מטפל/ת, איש/אשת מקצוע*: יש לך ספר במגירה?
אמציה הוצאת ספרים - הוצאת בוטיק מובילה
לספרים טיפוליים: ספרי ילדים טיפוליים, ספרות עיונית
בתחומי הטיפול, עזרה עצמית, העצמה ועוד.

לחצו לפרטים

כל היתרונות של הוצאת ספרים מובילה עם מותג חזק, ושל הוצאה פרטית!

*באמציה הוצאת ספרים מוציאים לאור אך ורק ספרים שנכתבו
על ידי אנשי מקצוע מוסמכים מתחומי הטיפול השונים.


התקשרו  - אמציה, 052-7078052 או אפרת,  050-7504210         ונשמח לעמוד לשירותכם