{{preheader}}

על מנת לראות את המידעון בשלמותו נא לחצו על "הצג תמונות להלן"

 

 

"שמחה רבה שמחה רבה, אביב הגיע..." אך האם נזכה לחגוג עם המשפחות שלנו השנה?

עברה כמעט שנה מתחילתה של מגיפת הקורונה ואנו עדיין מתמודדים עם סימני שאלה רבים לגבי העתיד הקרוב והרחוק. עם זאת, כיום יותר מתמיד ברור כי עולם הטיפול הרגשי נקרא לדגל בעקבות המצוקה ההולכת וגוברת בתחום הבריאות הנפשית ועלינו המטפלים למצוא את הדרך לגשר בין צרכינו האישיים והמשפחתיים לבין צרכיהם של מטופלינו.

אנו מבקשות להכיר טובה ולהגיד תודה גדולה לעמותה שמלווה ותומכת ומעשירה אותנו גם בזמנים לא פשוטים אלה ותודה גם לכם המטפלים שמוצאים את הכוחות לתמוך, להכיל וגם ללמוד, לגדול ולהיות עמוד תווך בתוך עולם בריאות הנפש הזקוק לנו בתקופה זו.

במידעון הנוכחי תוכלו למצוא מילות פרידה, בקשה לקבלת פידבק על הסמינר הקליני, פרוטוקול חדש לעבודה בזמן מצב דחק אקוטי וקישור לפרוטוקול ותיק לעבודה עם דחפים, הרהורים והדהודים של מטפלת ותיקה, מרואיינת מפתיעה במדור גובה העיניים, הצצה לחדר הטיפולים על טיפול ב - OCD, פודקאסט, הקשר בין בעיות שינה לבעיות ויסות ועוד ועוד...

ברכות לאבישי לבקוביץ, נעמה בלינדר סגל ומיקי אוסין על הסמכתם למטפלי EMDR.

 

ברכה חמה לכל חברי הקהילה והעמותה לקראת חג הפסח המתקרב💐🌺🌼

הרבה בריאות, שמרו על עצמכם,

 

אילנה דיאמנט, חיה ספוקויני - עורכות המידעון

הדר חמיידס - מזכירת העמותה והמידעון

בצער רב התבשרנו בראשית פברואר על מותו מסיבוכי מחלת הקורונה של אחד מבכירי קהילת EMDR העולמית AJ Popky. פופקי היה יהודי חם ומשעשע, מורה בחסד וזכינו שיעביר לנו סדנא מעולה בסוף 2016.  פטירתו מהווה אובדן משמעותי לקהילת EMDR בארץ ובעולם. פרוטוקול ה DeTur להפחתת הדחף וטיפול בהתמכרויות הוא מפיתוחיו וכהוקרה אנו מצרפות כאן את הפרוטוקול בתרגום לעברית.

ועדת טראומה אייד מעדכנת: כזכור, מטפלי EMDR התגייסו לסייע לעמותת פעימות הלב - עמותה של אנשי תעשיית התרבות בישראל במסגרת מיזם לא לבד. בימים אלו חוזרים אנשי תעשיית התרבות אט אט לעבודה והם פרסמו פוסטר תודה עם שמות כל הגורמים שסייעו להם כולל עמותת EMDR.

תודה לכל המתנדבות הממשיכות לפעול ולד"ר קרן מינץ מלחי וברורית לאוב שהדריכו את המתנדבות במסגרת המחקר.

 

ועדת קהילה מציגה בפנינו מורה נבוכים לאפשרויות ההדרכה ב- EMDR במסגרת הקהילה למטפלים בכלל ולמטפלים בראשית דרכם ב EMDR במסגרת פרויקט מיוחד ומוזל עבורם. לקריאה לחצו כאן

 

ועדת השתלמויות משתפת כי חודשים ינואר ופברואר היו עמוסים בפעילויות בהם השתתפו עשרות רבות מחברי קהילת EMDR. במסגרת הסמינר הקליני ארחנו את ד"ר ג'יימי מאריץ, שולה ברין, אביבה פרצוב ודורית קנובל שלימדו אותנו כלים לוויסות ויצוב בתהליך העבודה הטיפולית. הסמינר ממשיך לפעול ופתוח להרשמה. פירוט ההרצאות וקישור לרישום מופיע למטה במדור השתלמויות.

אילן שפירא וברורית לאוב העבירו פעם נוספת את הסדנאות החשובות שלהם לטיפול פרטני וקבוצתי באירוע עכשווי EMDR R-TEP, EMDR G-TEP. גם כאן השתתפו עשרות מטפלים שהעשירו את יכולת הטיפול שלהם.

ובינתיים, בקשה לשיתוף פעולה - הסמינר הקליני הגיע למחציתו ונודה מאוד לכל מי שלקח חלק במפגשים, אם יסכים להשיב על מספר שאלות כאן. כך נוכל להשתפר עוד !!!

אז מה עושים במצב בו המטופל נכנס לטיפול שעות או ימים ספורים לאחר אירוע טראומתי אקוטי ואין לו נרטיב או סיפור שהוא מסוגל לספר? עבור מצבים אלו כתבו תולי פלינט ויוני אלקינס את המאמר F-TEP: Fragmented Traumatic Episode Protocol- המציג פרוטוקול יחודי שפיתחו למצב זה. המאמר בגירסתו המלאה פורסם בג'ורנל של APA - אירגון הפסיכולוגים האמריקאי - בדצמבר 2020 וניתן (ומומלץ) לקרוא אותו כאן. אנו שמחות להביא לכם גירסה מעט מקוצרת בעברית כולל תיאורי מקרים והשוואה לפרוטוקול R-TEP הקלאסי. לקריאה לחצו כאן

 

הפרעה טורדנית כפייתית - OCD - היא אחת מההפרעות הנפשיות הקשות לטיפול.
עסקנו בנושא בעבר (מידעוני ינואר 2021, פברואר 2019), והפעם ליבי שמואל מאפשרת לנו הצצה לחדר הטיפולים שלה בו היא מטפלת בשירי, בחורה באמצע שנות השלושים לחייה, שההפרעה הטורדנית השתלטה על חייה. בטיפול נעשה שימוש במספר גישות טיפוליות: EMDR ו ERP (חשיפה ומניעת תגובה) וגם במיינדפולנס. בהקשר זה ליבי ממליצה על הפודקאסט המצוין של ד"ר ג'ון קבט זין העוסק במיינדפולנס:

"תרגול מיינדפולנס מאמן אותנו לחזור לרגע ההווה, שהוא הנקודה היחידה על ציר הזמן ממנה אפשר לחבור למציאות. עם המציאות אפשר להתמודד, גם כשהיא לא נעימה".

לקריאת המאמר של ליבי שמואל לחצו כאן.

להאזנה לפודקאסט לחצו כאן 

 

מזה כשנתיים מראיינת ד"ר אורית נחמיאס - חימוביץ בחן ובכשרון מטפלים ומטופלים למדור שלנו "בגובה העיניים". הפעם, לכבוד יום הולדתה ה-50, החלטנו שלשם שינוי אנחנו נראיין אותה. תגובתה הראשונית הייתה התנגדות ומבוכה אך לאחר הפעלת לחץ פיזי ומנטאלי מתון (בשילוב BLS מהיר וממושך) נאותה אורית להתראיין למדור שלה עצמה.
לקריאת הראיון המרתק והמסקרן והצצה לקליניקה שלה לחצו כאן

מזל טוב אורית ותודה רבה!!!

 

עדית יהודית לוי וסיגל האס סוקרות שני מקורות (מאמר בכתב עת מקצועי והרצאה) להבנת נושא חשוב ומאוד רלוונטי בימי קורונה אלה - הקשר בין בעיות שינה לבעיות בוויסות רגשי של ילדים ונוער כולל במתבגרים עם ADHD.

"הנושא של הפרעות השינה המגוונות הנילוות לקשיי הקשב למיניהן, לא נלמד ולא נדון דיו בין אנשי הטיפול. יתרון הבנת הנושא הוא מתן מידע מדויק ומותאם יותר לילדים ולמשפחותיהם בזיהוי ובירור הקשיים.."
לקריאה וצפיה לחצו כאן.

והנה סרטון נפלא של נט"ל שמסביר למתבגרים באופן ציורי וברור מה זה לחץ ומה הן התגובות למצבי סטרס. (FFF)


ב 21 10.1 התקיים ערב עיון מרתק "גדל ילד גדל" בהשתתפות עשרות מטפלים מהקהילה. תודה רבה לאסתי בר שדה על אירגון הערב ולד"ר שפרה וולגלרנטר, יעל זיוון ושירי נוימן ששיתפו אותנו בעבודתן.

עדית יהודית לוי משתפת אותנו בהרהורים וחוויות של מטפלת ותיקה בימי הקורונה וכן בתכנים מסדנא מרתקת שהתקיימה בזום ובה רוג'ר סולומון לימד על שילוב ה-EMDR בטיפול במצבי אבל ושכול. אבל מורכב מתאפיין בקושי משמעותי בהתמודדות עם האובדן לצד סימפטומים מרכזיים הקשורים בהיעדר קבלת האובדן ובהיבטים פוסט טראומטיים כתוצאה ממנו. לקריאה נוספת לחצו כאן

מה מצפה לנו בזמן הקרוב?

9.3.2021  מפגש מס' 9 בסמינר ארגז הכלים: ויסות בדיאדת הורה ילד (יעל זיוון)

כיצד ניתן לחזק את מערכת עיבוד המידע האדפטיבית, ולהרחיב את המשאבים הקיימים בקשר, תוך כדי הרחבת חלון הסיבולת של הדיאדה הורה ילד.
לפרטים והרשמה לחצו כאן

 

6.4.2021 מפגש מס' 10 בסמינר ארגז הכלים: כיול רגשות (נעמי רביד)

במפגש נלמד להשתמש ונתרגל הליך של כיול (ניקוי) מעגלי רגש המבוסס על עבודתה של Katy O’shea. הכלי מיועד לעבודה עם מטופלים שעברו טראומות מוקדמות/התפתחותיות ו/או למדו להתעלם מרגשות, או למדו שזה לא תקין להרגיש רגשות מסוימים.
לפרטים והרשמה לחצו כאן

 

20.4.2021 מפגש מס' 11 בסמינר ארגז הכלים: פרוצדורה של הרגעה וטיפול עצמי בקורונה (SCP-C) (ד"ר גארי קווין) בין השעות 19:30-22:00

נוהל יצוב מיידי שפותח במיוחד לימי הקורונה, אך ניתן להשתמש בו למגוון מצבי סטרס אחרים. ההליך מאפשר רגיעה, ויסות עצמי, וחזרה למצב תפקודי בצורה מהירה ומועילה.
לפרטים והרשמה לחצו כאן

 

11.5.2021 מפגש מס' 12 בסמינר ארגז הכלים: עבודת יצוב עם מטופלים המתמודדים עם הפרעה דיסוציאטיבית (Dolores Mosquera)

במפגש יודגמו דרכים לעבוד עם תהליכים דיסוציאטיביים גלויים וסמויים. המטפלים ילמדו לזהות את השפה הדיסוציאטיבית ויקבלו כלים לפענוח המסרים החבויים. המשתתפים ילמדו גם טכניקות קרקוע שונות, כלים ליצוב ודרכים להרחבת חלון הסיבולת.
לפרטים והרשמה לחצו כאן 

חדשו כאן חברותכם בעמותה לשנת 2021

וואטסאפ העמותה 050-6681618

* מידעון זה פונה לקהל אנשי מקצוע בתחום בריאות הנפש בישראל,
שהוכשרו לפחות בשלב 1 של EMDR.
אין לעשות שימוש בתכנים המופיעים ללא ידע מקדים ומספק ב-EMDR.
העמותה אינה אחראית לשימוש לקוי בתכנים המוצעים במידעון.

אהבתם את המידעון? יש לכם הערות, הארות, שבחים, קילוסים בקשות וכל פידבק אחר?

כתבו לנו למייל: office@emdr.org.il

תודה רבה, אילנה חיה והדר.

אתר EMDR ישראל           EMDR ישראל - פייסבוק          פורום למטפלי EMDR בפייסבוק   

השתלמויות 2020      מידעונים קודמים

נשלח לכתובת emdrhadar@gmail.com מהכתובת office@emdr.org.il
שולח: עמותת EMDR
כתובת השולח: ת.ד 1174, רעננה' מיקוד - 4311201
הסרה מהרשימה | עדכון פרטים | דיווח דיוור לא מורשה

רב מסר מערכת דיוור ודפי נחיתה