{{preheader}}

אם אינכם מצליחים לצפות במסר לחצו כאן

··· ספטמבר 2023 ···

מיילדות יקרות,
שנה חדשה בפתח וזה הזמן לעצור לרגע, לתת מבט על השנה שעברנו, להודות על הטוב שהיה, לעשות דין וחשבון לעצמנו ולדייק לעצמנו היכן נמצאים האתגרים והמשימות שלנו לשנה הבאה עלינו לטובה.

השנה שחלפה היתה שנה של התפתחות משמעותית בארגון המיילדות. "תמיד יש עוד מה לעשות", המשפט הזה טבוע בנפשנו. לשבת ולהמתין שאחרים יעשו את השינוי עבורנו - זו לא אופציה. תנו לנו להיות ב doing! אנו מלאות הודיה על עוד ועוד מיילדות שהצטרפו וממשיכות להצטרף למערך הפעילות המתנדבות בארגון.


זו היתה שנה של התפתחות מקצועית אישית עבור המיילדות. רבות מביננו החלו לשלב בין עבודתן בשירות הציבורי לפעילות במגזר הפרטי. ליווי יולדות, לידות בית, טיפולי CBT ועיבוד חווית הלידה, רפואה משלימה ועוד פעילויות רבות. ההתפתחות האישית לכל מיילדת היא בעלת ערך מוסף אישי אך יש לה משמעות אדירה למערכת הבריאות כולה שמיטיבה ומשדרגת את חווית הלידה ובמקביל משפרת את המקצוענות ובטיחות הלידה עבור כל היולדות.

זו היתה שנה של התקדמות ב'פיילוט' קופות החולים של "ליווי היריון ע"י מיילדת". קיבלנו גב ותמיכה של ראש המועצה הלאומית לגניקולוגיה, מנכ"ל משרד הבריאות קיבע את היוזמה שלנו בחוזר מנכ"ל, מנהל הסיעוד מגבה ודוחף. ניירות עמדה ומחקרים הפכו למציאות יומיומית כאשר המערכת כולה מפנימה את היתרונות ואת הערך המוסף של המיילדת כדמות המרכזית שמתכללת עבור יולדות בסיכון נמוך את כל תהליך המעקב בחודשי ההיריון. אנחנו מאמינות ופועלות שבשנת תשפ"ד, זו יהיה הסטנדרט במערכת הבריאות!

זו היתה שנה של שיתופי פעולה עם כל הארגונים והאיגודים המקצועיים שפועלים למען בריאות האישה ותינוקה. כולם כאן למען מטרה אחת - לשפר, לקדם, להוביל עשייה טובה למען נשים בישראל.


אז מה נאחל לעצמנו לשנה החדשה?

שנצליח לשפר את התקינה בחדרי הלידה. קו הסיום של המאבק שלנו נמצא במקום שבו כל יולדת תקבל טיפול אישי ורציף ע"י מיילדת. מיילדת לכל יולדת בחדרי הלידה! זו אחת מהמטרות המרכזיות שלנו לשנה החדשה שליווי ההיריון יהיה מעצים, הלידות יהיו יפות וכל אישה תזכה לליווי אישי ממיילדת מקצועית ומסורה.

נאחל לעצמנו המיילדות שנהיה בריאות בגופנו ובנפשנו, שלא נעשה "פנצ'רים" בסידור עבודה, שסידור העבודה יתאים כמו כפפה ליד ושנוכל לשלב עבודה בבית החולים, בקהילה ובחיים הפרטיים.

שהאוויר בחדר לידה יהיה מלא באוקסיטוצין טבעי ושנמשיך לעבוד בחדרי הלידה כתף אל כתף ללא הבדלי דת, גזע או הזדהות פוליטית. זה הטבעי שלנו!

שכל מיילדות ישראל יוכלו להשתתף בכנסי ואירועי הארגון ושנוכל להרחיב את סל הכלים המקצועיים שלנו בקורסי העשרה.

שנמצה ונרחיב את הפוטנציאל המקצועי שלנו - בתפירת פירנאום, ליווי היריון, אולטרסאונד ופעולות רפואיות נוספות.

שיפתחו מרכזי הלידה וזה יהיה הדבר הכי טבעי שיש. כי חופש הבחירה בלידה היא זכות בסיסית.

שארגון המיילדות ימשיך להוביל דרך, במיתוג ומיצוב המיילדת כאשת המקצוע לליווי היריון ולידה וגם אחרי.

זהו .. לא ביקשנו יותר מדי.

שתהיה שנה נפלאה,

יפעת, יובל, גילה וטניה

לסרטון "מי המיילדת שלך?"

דנה בן שושן ז"ל

ביולי האחרון נפרדנו בכאב גדול מדנה בן שושן ז"ל מיילדת מבית החולים "פוריה". דנה נספתה בתאונת דרכים בדרכה הביתה לאחר משמרת לילה, הותירה את כל סביבתה המומה וכואבת. מיילדות מרחבי הארץ הביעו את תנחומן לחדר הלידה ב"פוריה", בו דנה עבדה.

אנו מחבקות אתכן. אתן בליבנו. מי יתן שלעולם לא נדע אסון כזה שוב.

יהי זכרה ברוך

הארגון בתקשורת

טור דעה בנושא מרכזי לידה
תגובת הארגון לנתוני משרד הבריאות על זמני ההמתנה ההולכים וגוברים לרופאים
מצוקת תת תקינה בחדרי הלידה
יפעת ויובל בראיון אצל יעל דן
יומן סיכום שנה עם יעל דן

בהמשך לכתבה בידיעות אחרונות לגבי מצוקת תת תקינה בבתי החולים, להלן תגובת הארגון:

הכתובת היתה על הקיר, מזה שנים אנו מתריעות כי תקינת המיילדות בחדרי הלידה חייבת להשתנות, הגענו לשלב שהעומסים בחדרי הלידה מביאים לפגיעה ביולדות.

אין מחסור במיילדות בישראל, אך יש מחסור גדול בתקנים בחדרי לידה.
חישוב התקינה הוא רק לפי מספר הלידות, ובחדר לידה מטופלות נשים שזקוקות לטיפול נמרץ, להשגחה בחדר ניתוח. אלה, יהיו "שקופות" מבחינת תקינה, כיוון שהחישוב הוא רק לפי מספר הלידות. המצב הזה יוצר עומס בלתי נסבל, ומעבר לשחיקה וסיכון הצוותים הרפואיים, יש כאן סכנה גם ליולדות.

כשמיילדת מטפלת ב 3-4 יולדות במקביל, היא אינה יכולה לתת את מה שהוכשרה אליו מבחינה מקצועית, היא אינה יכולה לתת את היחס האישי שכל כך חשוב בתהליך הלידה והתוצאות מדברות בעד עצמן, יותר נשים חוות את הלידה כטראומטית, טיפולים מתעכבים, נשים יולדות במיון במקום בחדר לידה בתנאים מאפשרים, יש לידות שהיו יכולות להימנע מהתערבות מכשירנית אלמלא מיילדת הייתה זמינה יותר ואלו רק חלק מהדוגמאות.

חדרי הלידה הם המשאב הכספי המרכזי של בתי החולים, אך הכסף אינו מגיע למשאב האנושי החשוב ביותר של חדר הלידה .

למען כיבוד האוטונומיה של היולדות אנו ממליצות לכל יולדת לברר בבית החולים בכמה יולדות מטפלת כל מיילדת במקביל, מה הזמינות שתהיה למיילדת ברגעים הכי חשובים בחייה. לבחור את חדר הלידה לא רק על פי החדר היפה אלא בעיקר לפי מספר המיילדות במשמרת באותו חדר הלידה.

אנו קוראות למשרד הבריאות להתאים את התקינה למציאות של ימינו, להגדיר את חדרי הלידה כיחידות לטיפול נמרץ ולוודא כי בחדרי הלידה המיילדות יכולות לתת ליווי רציף הכולל את כל דרישות משרד הבריאות.

Google Grants

הרינו מכריזות בזאת שקיבלו גוגל גראנט…

מה זה אומר?

זה אומר מענק שנתי לשימוש בכל מערכות G-suit שלנו: מיילים דרייב וכו, למעשה כל הדתא ופלטפורמות הניהול שלנו שתחת גוגל, מתנה. בנוסף, תכנית המענקים של גוגל, כוללת תקציב מדיה על סך של עד 10,000 דולר בחודש, לפרסום ללא מטרת רווח ברשת החיפוש, וזאת על מנת לתת לנו את ההזדמנות להפיץ את מידע מהימן על היריון, לידה וארגון המיילדות.

תודה גדולה GOOGLE

לימודי המשך

בפברואר 2023 נפתח קורס CBT למיילדות – פסיכותרפיה התנהגותית קוגניטיבית

במכון פסגות לטיפול והכשרה. קורס פורץ דרך ייעודי למיילדות המאפשר להתמקד בנושאים ייחודיים לעולם ההריון ולידה ולהרחיבו למעגל החיים בכלל.

CBT זו לא רק הכשרה מקצועית אלא כלי לחיים. הלמידה משפיעה על תפיסת העולם האישית ומאפשרת הסתכלות רחבה יותר והבנה של התגובות האנושיות וכיצד ניתן להפחית מצוקה וסבל על ידי שינוי דפוסי חשיבה.

רכישת מיומנויות הטיפול כמו גם חשיפה לגישות טיפוליות שונות, מעשירה את העולם המקצועי שלנו כמיילדות ותורמת באופן משמעותי ביותר להתפתחות המקצועית של כל אחת ואחת. באוקטובר הקרוב יחל שלב "הכשרת השדה" בו ייצאו המיילדות להתנסות הקלינית במרחב הציבורי של בתי החולים, במחלקות, במרפאות חוץ ובמרפאות בקהילה, תהליך חלוצי בפני עצמו שמאפשר למיילדות לעסוק בטיפול CBT בקונטקסט המקצועי של אחות ומיילדת.

אנו עובדות על קורס נוסף לשנה הבאה.

תודה לדיתה גולן הדרי רכזת הקורס

 

קורס ״סל כלים לליווי רציף ע"י מיילדת״ מחזור ראשון הסתיים בהצלחה רבה ביולי השנה. 41 מיילדות מכל הארץ נרשמו לקורס ונהנו מהרצאות מעשירות, רענון וחידוש ידע בתחום ליווי הריון. מיילדות ותיקות בתחום ליווי הריון שיתפו בעשייה שלהן, לימדו כלים חשובים ויקרי ערך ותרמו מהידע והניסיון העשיר שלהן מהעשייה היומיומית בתחום. בנוסף זכו המיילדות בקורס להרצאות מרופאים בכירים ואנשי מקצוע מובילים בתחומם אשר הרחיבו את הידע הבסיסי בתחום בריאות האישה.

כעת, עם הפנים למחזור השני של הקורס הנפלא הזה שזכה לשבחים רבים מהמשתתפות אשר המליצו בחום לכל המיילדות המתעניינות בליווי הריון לרכוש ידע כלים והכי חשוב בטחון מקצועי לעיסוק בתחום, להצטרף לקורס.

את הקורס בנתה וריכזה בכשרון רב נגה גור אריה . תודה לך נגה

 

להיות מיילדת זה חלומן של נשים רבות, אנחנו נשאלות רבות "מה צריך לעשות כדי להיות מיילדת". אז פרסמנו פוסט מורה נבוכים, כדי שכולם ידעו איזה מקצוע מדהים:

למידה ללא הפסקה

 

שביל ישראל

36 מיילדות מכל רחבי הארץ סיימנו עונה ראשונה ומאוד מוצלחת של צעידה בשביל ישראל מדן ועד נחל עמוד תחתון.

ארץ ישראל הקסומה במלוא תפארתה, היא התפאורה המושלמת לחיבור בין מיילדות והזדמנות נדירה להקשיב ולשתף בשיחות עומק ולא רק בהחלפת מילה במסדרונות חדרי לידה.

מהחיבורים צומחת שפה משותפת, מתאפשרת ונטילציה שכל כך חשובה לנשים העוסקות במקצוע רפואי טיפולי.

קסם של עונה, ההכנות לשנת השביל הבאה בפתח והפעם מתחיל גם מחזור נוסף.

תודה גדולה לחברת 'על השביל'- טיולים וחוויות על שביר ישראל, על עונה מתוקתקת להפליא.

 

רישום למחזור הראשון
רישום למחזור שני

ביטוח למיילדת

מיילדת פרטית? לא מגיע לך לחיות על הקצה, גם לך מגיע ביטוח שווה!

 

לאחר מסע ארוך ולא קל- קבלו את פוליסת אחריות מקצועית למיילדות חברות הארגון!

הביטוח היחידי שמצויין בו שאת מיילדת!

ובמחיר מיוחד לחברות הארגון 1200 ש"ח פרמיה שנתית!

ארגון המיילדות ממשיך בפעולתו למען ביטוח מלא הכולל לווי לידה בבית ובמרכזי הלידה.

היום יותר מתמיד אנו זקוקות לכן, מאוחדות תחת קורת גג אחת שתוכיח שמגיע למיילדות ביטוח מלא, בזכות ולא בחסד!

אנו קוראות לכן להצטרף לפוליסת הביטוח למען שמירה על בטיחותכן ולמען המשך הפעילות למען הרחבת הביטוח.

פרטים על הביטוח

או בטלפון 055-3181466

ימי עיון

במרכז הרפואי 'קפלן', ב- 10/10/23 כנס בנושא סוגיות טיפול ביולדות עם סוכרת היריון.

במרכז הרפואי 'מאיר', ב- 3/10/23 כנס בנושא "מצג הנפש".

פרטים מלאים והרשמה בקרוב

רישום ליום עיון במרכז הרפואי קפלן

ועדת אתיקה

בימים אלו עוסקת ועדת האתיקה של ארגון המיילדות בבניית נייר עמדה בנושא תת התקינה של המיילדות בחדרי הלידה, ובהשלכותיה ההרסניות הן כלפי היולדות והילודים והן כלפי המיילדות עצמן. לצורך כתיבת נייר עמדה זה, חברי ועדת האתיקה מבקשים לקבל עדויות של מיילדות על אירועים שהתרחשו במהלך משמרות עמוסות והיו יכולים להמנע אם היו יותר מיילדות במשמרת. אנו מתחייבים לחיסיון מוחלט על כל פרט העלול לזהות את כותבת העדות.

ללא קשר לנייר עמדה זה, אנו מזמינים אתכן לפנות אלינו בכל נושא שבו אתן חשות מצוקה רגשית או מוסרית על מנת לקבל חיזוק, תמיכה, עיצה בכל הקשור לעשייה המקצועית שלכן. אנחנו כאן עבור כל אחת מכן.

יו״ר ועדת אתיקה

דר׳ יעל אדלשטיין

Ethics@midwives.org.il

טלפון:

0528991101

ועדת מחקרים

צוות ועדת מחקרים עובד על מספר ניירות עמדה בנושא הלידה. להצטרפות לועדת מחקרים פנו לאביגיל קרא פרידמאן reserch@midwives.org.il

הקבוצה הרישמית של הארגון

בסוף חודש מאי השקנו את קבוצת הווטסאפ הרשמית של ארגון המיילדות. זוהי קבוצה שקטה בה נשלחים עדכונים מטעם ארגון המיילדות. יש בה כבר כמעט 800 (!!!!) משתתפות. את עדין לא שם? למה את מחכה? אנחנו כבר שם ומחכות לך.

קישור לקבוצה הרישמית

ארגון המיילדות בצמיחה מתמדת, הצטרפו אלינו בעלות סמלית של 320 ש״ח לשנה קלנדרית (מיילדות חדרי הלידה בדקו עם הנציגה אם אתן חברות).

 

שלכן,
יפעת רובננקו, יובל יפה מושקוביץ, טניה שטיינבוק וגילה זרביב

להצטרפות לארגון